REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega dobór klimatyzatora?

Emil Węgrzyn
Dobór klimatyzatora wiąże się z właściwie dobraną mocą
Dobór klimatyzatora wiąże się z właściwie dobraną mocą

REKLAMA

REKLAMA

Dobór klimatyzatora wiąże się z właściwie dobraną mocą. Przewymiarowanie urządzeń sprawia, że zwiększają nam się koszty eksploatacyjne. Z kolei zbyt mała moc klimatyzatora, powoduję ciągłą pracę urządzenia nie uzyskując przy tym założonych parametrów w pomieszczeniu. Aby klimatyzator działał prawidłowo należy obliczyć wszystkie zyski ciepła powstające w pomieszczeniu.

Prawidłowy dobór klimatyzatora nie jest rzeczą bardzo skomplikowaną nie mniej jednak, dla osób nie związanych z branżą wentylacji i klimatyzacji niektóre obliczenia i założenia mogą być nie jasne. Dlatego, przed doborem tego urządzenia warto skontaktowanie się z firmą specjalizującą się w tej dziedzinie.

REKLAMA

Klimatyzatory obecnie są dostępne na rynku nawet w marketach. Osobiście odradzam ich zakup ze względu na niską jakość.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup klimatyzatora w dowolnej firmie z branży wentylacyjnej i klimatyzacji, warto zapytać w jaki sposób urządzenie zostało dobrane.

Obliczenia zysków ciepła powinny uwzględniać:
- ludzi (zyski ciepła zależą od ich rodzaju aktywności fizycznej, np. praca w biurze),
- urządzenia (czy w pomieszczeniu będą działać np.: komputery, drukarki itp.)
- nasłonecznienie (ilość światłą i ciepła jaka będzie wpadać do pomieszczeń poprzez przegrody przezroczyste (okna), nieprzezroczyste (ściany),
- oświetlenie elektryczne, ogólne i miejscowe.

To w jaki sposób zostaną policzone zyski ciepła, będzie miało wpływ na prawidłową pracę klimatyzatora oraz na to czy w pomieszczeniu będzie zapewniony komfort termiczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są skutki złego doboru?

Nieprawidłowe oszacowanie zysków ciepła może wpływać negatywnie na pracę urządzenia np.:
- zawyżenie mocy chłodniczej, związane jest z wyższymi kosztami zakupu i eksploatacji,
- zaniżenie mocy chłodniczej, powoduje trudności z uzyskaniem założonych parametrów w pomieszczeniu
- zły dobór może także doprowadzić do szybszego zużywania się urządzenia.

Jakie parametry powinny być wzięte pod uwagę?

W celu zapewnienia komfortu cieplnego dla grupy ludzi przebywających w danym pomieszczeniu podczas doboru klimatyzatora należy wziąć pod uwagę następujące parametry:
- temperatura,
- wilgotność powietrza,
- hałas,
- prędkość nawiewanego powietrza w strefie przebywania ludzi,
- aktywność fizyczną osób przebywających w pomieszczeniu,
- temperaturę przegród.

Zakłada się, że w okresie zimowym przy malej aktywności fizycznej w pomieszczeniu powinna panować temperatura w granicach 20–22°C. Natomiast w lecie 23–26°C.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

REKLAMA

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

REKLAMA