REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń jest ważna?

Emil Węgrzyn

REKLAMA

Jakość powietrza wewnętrznego ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Ze względu na to, że spędzamy większość naszego czasu w pomieszczeniach zamkniętych, zanieczyszczenia należy utrzymywać możliwie na jak najniższym poziomie.

Jeżeli ludzie skarżą się na złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, wszelkiego rodzaju podrażnienia np. oczu i objawy te nasilają się w momencie przebywania w budynku, a zanikają po jego opuszczeniu, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z tzw. syndromem chorych budynków.

REKLAMA

Powietrze zewnętrzne, chociaż nie jest one zupełnie czyste, stopień jego zanieczyszczenia jest wielokrotnie mniejszy niż powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczeń. Dlatego właśnie, nazwane zostało powietrzem „świeżym”.

Wskaźnikiem jakości powietrza jest zawartość dwutlenku węgla (CO2). Przyjęto, że graniczną wartością, dwutlenku węgla jest 1000 ppm. Jego stężenie zależy od ilości powietrza dostarczonego z zewnętrz. Zgodnie z przepisami odnośnie budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego czy też użyteczności publicznej, należy doprowadzić odpowiednią ilość powietrza przypadającą na jedna osobę:
- 20 m3/h – w przypadku otwieranych okien,
- 30 m3/h – w pomieszczeniach, gdzie nie ma możliwości otworzenia okien,
- 50 m3/h – w pomieszczeniu dla osób palących.

W przypadku powietrza czystego zawartość dwutlenku węgla przyjmuje się od 350 do 450 ppm.

Jeżeli chodzi o temperaturę wewnątrz pomieszczenia to zawsze będziemy mieli do czynienia z pewną grupą ludzi niezadowolonych. Należy jednak pamiętać, żeby nie nawiewać powietrza zbyt zimnego. Ludzie, którzy będą znajdować się w zasięgu takiego powietrza, nie będą się czuli zbyt komfortowo. W podobny sposób będzie odczuwalna prędkość nawiewanego powietrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z normą dla średniej aktywności fizycznej, przyjmuję się następujące parametry powietrza

W zimie:

- temperatura: 18–20°C,
- wilgotność względna: 40–60%,
- prędkość powietrza: 0,2 m/s

W lecie:

- temperatura: 20–23°C,
- wilgotność względna: 40–60%,
- prędkość powietrza: 0,4 m/s

Wilgotność względna większa od zalecanych wartości, także może być przyczyną dyskomfortu. Zbyt duża wilgotność prowadzi do pojawienia się kropli na zimnych fragmentach pomieszczeń np.: oknach czy lustrach. Zbyt niska wilgotność z kolei może prowadzić np. do wysychania śluzówki nosa czy mebli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA