REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wymiana okien tuż przed zimą – ostatni dzwonek

Jesień to ostatni moment na wymianę okien przed zimą. Na co warto zwrócić uwagę kupując nowe okna? Na jakie parametry warto zwracać uwagę? Czym charakteryzuje się okno energooszczędne? Zobacz poradnik.

Okna dachowe w budynku energooszczędnym – zakup. Popradnik

Od początku 2014 roku obowiązują nowe warunki techniczne, jakie powinny spełniać budynku. Wśród wytycznych znajdują się nowe wytyczne dotyczące okien. Wymagania techniczne powinny spełniać również okna dachowe. Zobacz co należy wiedzieć podczas zakupu okien dachowych i jak wybrać te energooszczędne?

Domy energooszczędne - czy warto je budować?

Domy energooszczędne zyskują na wartości. Im lepsze mają świadectwo charakterystyki energetycznej - tym lepiej. Im lepsze parametry budynku - tym wyższa jest jego cena. Od 2009 roku każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek posiadania tzw. świadectwa energetycznego budynku - dokumentu, który określa zapotrzebowania budynku na energie ogrzewania i wentylacji.

ISOVER – nowoczesne rozwiązania dla budynków energooszczędnych

Chyba każdy marzy o domu który jest, nowoczesny i tani w utrzymaniu, a roczny koszt ogrzewania nie przekracza 1000 zł. ISOVER – producent materiałów izolacyjnych, na przykładzie domu pasywnego w konstrukcji szkieletowej, pokazuje, w jaki sposób można je spełnić.

REKLAMA

Formalności: Odbiór budynku – niezbędne dokumenty

Podczas budowy domu mamy do czynienia z wieloma procedurami, które poparte są odpowiednią dokumentacją. Do najważniejszych dokumentów zaliczamy: umowy z dostawcami mediów, protokoły odbioru przyłączy oraz instalacji wewnętrznych oraz częściowe odbiory prac budowlano-instalacyjnych.

Budowa domu - jak zptymalizować koszty inwestycji budowlanej?

Jak zoptymalizować budowę budynku? Należy skupić się przede wszystkim na kluczowych elementach budowy domu. Ważne jest, aby optymalizacje przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Ubezpieczenie pracowników w branży budowlanej

Ochrona zdrowia i życia pracowników w branży budowlanej jest bardzo istotna. Podczas wykonywania wielu prac budowlanych może dojść do sytuacji zagrożenia życia. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zagrożeń podczas prac budowlanych, należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, aby praca była wykonywana zgodnie z zasadami BHP. Dodatkowym zabezpieczeniem pracowników są też ubezpieczenia.

Zmiany w Prawie zamówień publicznych - niezbędne aby branża budowlana mogła się rozwijać

Zmiany w prawie budowlanym są niezbędne, aby branża budowlana mogła się normalnie rozwijać po 2020 roku. W przeciągu ostatnich dwóch lat upadło bowiem kilkaset firm budowlanych.

REKLAMA

325. lat istnienia szwedzkiego koncernu Husqvarna

W tym roku szwedzki koncern Husqvarna obchodzi swoje 325-lecie istnienia. Przez ostatnie trzy wieki Husqvarna zajmowała się – od produkcji broni, aż do budowy automatycznych robotów koszących trawę. Husqvarna nadal stawia sobie kolejne wyzwania na przyszłość.

Projekt nawierzchni wokół domu jednorodzinnego

Budowa domu to poważna inwestycja. Kolejnym etapem budowy są zazwyczaj projekt wnętrz i odpowiednie zaaranżowanie terenu wokół domu. Piękny ogród oraz umiejętnie dobrana nawierzchnia, mogą w znaczny sposób podkreślić architektoniczne cechy budynku.

PSB: ceny materiałów budowlanych - od nowego roku w górę

Coraz większa liczba pozwoleń na budowę i zaczętych inwestycji spowodowała, że na rynku materiałów budowlanych zapanował optymizm. Według danych GUS od początku roku do końca lipca wydano 92 237 pozwoleń na budowę mieszkań, to ok. 16% więcej niż w zeszłym roku. Mocniej wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 85 506, bo o prawie 19%.

Rynek budowlany: Ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe coraz niższe

Aktualne ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe stanowią około 50-60% cen sprzed kryzysu finansowego. Wg Jarosława Szanajcy, prezesa firmy Dom Development, działki budowlane nie zdrożeją tak długo, póki ceny mieszkań będą na aktualnym poziomie. A te mogą niebawem wzrosnąć, ponieważ na rynku jest coraz mniej lokali na sprzedaż.

Budownictwo ekologiczne w Polsce - standard czy luksus?

Certyfikaty ekologiczne w budownictwie, bardzo szybko stały się na rynku standardem. Niestety, najemcy nie odebrali tego ze zbytnim entuzjazmem. Za mieszkanie w budynku z certyfikatem trzeba zapłacić więcej, niż w budynku, bez takiego certyfikatu. Takie podejście najemców jest nie małym problemem dla deweloperów. Aby uzyskać certyfikat ekologiczny, nie tylko trzeba budować wg właściwych technologii, ale i stosować ekologiczne materiały budowlane oraz rozwiązania projektowe.

Rok 2015 w budownictwie - prognozy

W roku 2015 w budownictwie przewiduje się poprawę sytuacji na polskim rynku. Wszystko jednak zależy od przepływu funduszy unijnych. Na chwilę obecną, fundusze przeznaczone na inwestycje budowlane a latach 2007-2013 - kończą się. Obecnie kończą się pieniądze z unijnego budżetu przysługujące na inwestycje infrastrukturalne w latach 2007–2013. Fundusze przeznaczone na inwestycje w latach 2014–2020 pojawia się dopiero za kilka miesięcy.

Jaki jest koszt budowy domu energooszczędnego?

Koszt budowy domu energooszczędnego jest nie dużo wyższy niż budynku wybudowanego tradycyjną technologią – ok. 5%. Szacuje się, że koszt wynosi średnio 3300 zł/m2.

Dach ceramiczny - Budowa krok po kroku

Budowa dachu ceramicznego nie jest skomplikowana. Chcąc postawić solidny i szczelny dach, powinniśmy zadbać o wysoką jakość materiałów budowlanych oraz wysoką jakość jego wykonania podczas budowy. Jednym z pewnych rozwiązań jest zastosowane kompletnego systemu do budowy dachu.

Dachy i elewacje - najnowsze trendy

Dachówki na elewacji to najnowsze trendy budowlane dla miłośników nowoczesnej, minimalistycznej estetyki. Dla wielbicieli tradycyjnej, klasycznej architektury - świetnie sprawdzą się cegły o surowej fakturze.

Dlaczego warto zbudować komin z klinkieru?

Komin powinien być wykonany z materiału najwyższej jakości. Komin, który wystaje ponad dach narażony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego właśnie, mrozoodporny i nienasiąkliwy klinkier świetnie sprawdza się, zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i wykończeniowy komina.

Budowa domu - o czym powinien pomyśleć rozsądny inwestor?

W przeciągu ostatnich lat, budownictwo przeszło znaczną metamorfozę. Po latach wzlotów i upadków, inwestorzy nauczyli się z znaczną rozwagą budować budynki, a co za tym idzie doceniać trwałe rozwiązania wysokiej jakości, które są przyjazne dla środowiska i estetyczne.

Zielony dach - obniży wydatki na klimatyzację i ogrzewanie

Zielony dach to estetyczne i ekologiczna alternatywa dla budownictwa tradycyjnego. Zielone dachy z roku na rok stają się w Polsce coraz bardziej popularne, a co za tym idzie wpływają pozytywnie na nasze wydatki związane z klimatyzacją i ogrzewaniem.

8 pytań które powinieneś zadać dekarzowi

Planujesz budowę lub remont dachu? Szukasz dobrego dekarza? Ale jak sprawdzić, czy fachowiec jest godny zaufania? Sprawdź dekarza pod kilkoma względami np. jego doświadczenie, zdobyte wykształcenie i rekomendacje. Zobacz poradnik, jak sprawdzić czy dekarz jest godny zaufania.

Dni otwarte w hurtowniach Röben

Dni otwarte w hurtowniach budowlanych, które współpracują z firmą Röben to dobra okazja do zakupu szerokiej wielu produktów takich jak cegły i płytki klinkierowe, a także ceramiczne pokrycia dachowe.

Budynki, w których mieszkamy są groźne dla środowiska - dlaczego?

Duża część Polaków mieszka w nieocieplonych, ogrzewanych węglem, miałem węglowym lub paliwem stałym domach, które emitują groźne dla środowiska substancje, takie jak dwutlenek węgla. Wysoka energochłonność budynków negatywnie wpływa na jakość otaczającego nas powietrza. Z pośród dziesiątki europejskich miast, aż 6. to miasta z Polski. Czy energooszczędne rozwiązania w budownictwie są w stanie poprawić stan naszego środowiska?

MTP – Targi Mieszkań i Domów

W dniach 6 i 7 września, w hali nr 3, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się targi mieszkaniowe Mieszkaniowe Targi Poznańskie.

Targi Renexpo® Poland 2014

Targi Renexpo® Poland 2014 odbędą się pomiędzy 23 a 25 września 2014 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Targi będą koncentrować się na takich zagadnieniach, jak: fotowoltaika, energia wiatrowa, wodna, geotermiczna, budownictwo energooszczędne, pompy ciepła, biogaz, biomasa i biopaliwa.

Nawierzchnia wokół domu jednorodzinnego

Dobrze wykonana nawierzchnia wokół domu będzie nam służyć przez wiele lat. Wykonując nawierzchnię należy się trzymać kilku zasad: wybrać właściwy rozmiar i kształt kostki brukowej, a także dostosować kolor nawierzchni o koloru elewacji. Zobacz na co jeszcze należy zwracać uwagę wykonując nawierzchnię wokół domu jednorodzinnego.

Wybór tynku cienkowarstwowego na elewację. Poradnik

Zanim kupimy tynk cienkowarstwowy powinniśmy zastanowić się co jest dla nas najważniejsze. Czy potrzebny nam, tynk akrylowy, silikonowy, silikatowy czy może silikatowo-silikonowy. Tynki te znacznie różnią sie między sobą, nie tylko ceną, ale i właściwościami oraz zastosowaniem.

Jak kłaść tynk cienkowarstwowy. Poradnk

Jeśli planujemy kłaść tynk cienkowarstwowy najlepiej zatrudnić do tego celu wyspecjalizowaną ekipę, nie jest to bowiem proste zadanie. Jednak, nawet jeśli do nakładania tynku cienkowarstwowego zatrudnimy ekipę, sami powinniśmy wiedzieć, jak powinno wyglądać nakładanie tynku cienkowarstwowego na elewację. Zobacz poradnik.

Zielony dach - jak zabrać się do jego budowy?

Zielony dach to jedno z nowocześniejszych rozwiązań budowlanych. Niestety jego budowa nie jest prosta. Aby wykonać zielony dach musi on spełnić kilka warunków, musimy np. sprawdzić maksymalne obciążenie dachu, może bowiem okazać się, że wykonanie zielonego dachy na już powstałym okaże się niemożliwe.

Na co zwrócić uwagę, kupując dachówki ceramiczne?

Bywa, że dach nazywany jest piątą elewacją, a to dlatego, że jest dobrze widocznym elementem domu. Kupując dachówki powinniśmy zwracać uwagę na kolor produktu, który powinien nie tylko pasować do kolorystyki elewacji, ale i dobrze komponować się z dachami otaczających go budynków.

Czy można zastąpić architekta – inżynierem lub technikiem budownictwa?

Wg przepisów prawa, nie można deregulować jednego zawodu drugim. Umożliwienie takiego „zastępstwa” wprowadziłoby chaos w uprawnieniach, a także w wykonywanej pracy. W praktyce: architekt, inżynier budownictwa i technik budownictwa, posiadają zupełnie odmienne wykształcenie i umiejętności.

Nowe oznaczenia jastrychów marki UZIN

Oferta UZIN powiększyła się o trzy nowe produkty: szybkosprawny jastrych gotowy UZIN SC 968, niskoskurczowe szybkie spoiwo jastrychowe UZIN SC 970 oraz Spoiwo do jastrychów specjalnych UZIN SC 910. Wprowadzenie nowych produktów wpłynęło na zmianę oznaczeń produktów.

Malowanie fasady – Poradnik

Malowanie fasady jest dość złożonym przedsięwzięciem. Aby powłoka fasady była trwała, warto do jej wykończenia używać dobrych jakościowo materiałów i sprawdzonych produktów. Zanim rozpoczniemy malowanie fasady, warto też zapoznać się z kilkoma zasadami wykańczania elewacji.

Naturalne materiały elewacyjne – sklejka elewacyjna

Elewacja ze sklejki - to dość nietypowe rozwiązanie elewacyjne. Materiał, który do niedawna był postrzegany jako ten, o niewielkich możliwościach dekoracyjnych, coraz częściej wykorzystywany jest na elewacjach budynków, zarówno w komercyjnych jak i jednorodzinnych m.in. ze względu na dobre parametry techniczne.

Budowa domu – krok po kroku

Budowa domu to proces w którym krok po kroku pokonujemy kolejne etapu budowy domu. Wybieramy i kupujemy działkę, zatwierdzamy projekt, załatwiamy formalności, stawiamy fundamenty, budujemy ściany, stawiamy dach. Ale jak to wszystko zorganizować? Jak postawić dom, by nie zwariować. Zobacz poradnik, jak krok po kroku zbudować dom.

Wymiana azbestu na dachu – na co zwracać uwagę?

Na co zwracać uwagę podczas zdejmowania azbestu z dachu? Kiedyś azbest (nazywany też eternitem) był jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do pokrywania dachu. Głównie dlatego, że był to materiał: elastyczny, niepalny i o dużej wytrzymałości. W połowie lat 80. XX w. azbest uznano jednak za materiał szkodliwy. Jego usuwanie z dachu powinno więc przebiegać w sposób szczególny. Zobacz jak usunąć azbest z dachu.

Budowlana Marka Roku 2014 – Wygrało Mapei

Statuetki Budowlana Marka Roku 2014 wręczono 13 czerwca 2014 r. Wyróżnienie od lat wyznacza trendy wskazując materiały najwyższej jakości poszczególnych marek. Badania, na podstawie których wyłoniono Mapei – przeprowadziło ASM – Centrum Badania i Analiz Rynku Sp. z o.o.

Marka Tikurilla odznaczona wyróżnieniem – PremiumBrand

Marka TIKKURILA została wyróżniona tytuł Marki Wysokiej Reputacji w badaniu pilotażowym PremiumBrand 2014, które to bada reputację marek wśród konsumentów i firm w otoczeniu biznesowym.

Budowa domu energooszczędnego – najistotniejszy jest odpowiedni projekt

Budowę domu energooszczędnego można zrealizować wykorzystując ogólnie dostępne materiały budowlane. Jednak, aby dom był faktycznie energooszczędny, potrzebny jest dobry projekt architektoniczno-budowlany, na podstawie którego powstanie budynek zabezpieczony przed utratą ciepła.

BHP w halach produkcyjnych i magazynach – barierki i balustrady ochronne

Barierki i balustrady ochronne stosowane w wielu magazynach i halach produkcyjnych, są rodzajem barier ochronnych w miejscach przejść i dojść do linii produkcyjnych. Barierki ochronne pozwalają wytyczać drogi komunikacyjne w zakładach przemysłowych oraz stwarzać bezpieczne miejsce pracy w każdym środowisku.

Praca polskich inżynierów doceniona w Niemczech

Praca polskich inżynierów została doceniona przez ich niemieckich pracodawców. Polscy inżynierowie są cenieni głównie za ich fachowość, zaangażowanie i umiejętność wychodzenia poza schematy, ponadto potrafią dobrze zarządzać ludźmi. Niestety mają też słabe punkty np. znajomość języków obcych. Słabe są także nasze kompetencje miękkie, jak umiejętność współpracy w grupach czy komunikatywność. Co cieszy to wynagrodzenie inżyniera w Niemczech, które wynosi ok. 4400 euro.

Kolektory słoneczne – Polacy coraz częściej w nie inwestują

Kolektory słoneczne to popularne rozwiązanie do przetwarzania energii słonecznej wykorzystywane w budynkach jednorodzinnych. Dzięki systemom fotowoltaicznym można w ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzać budynek, a także podgrzać wodę użytkową. Dobrze zaprojektowana instalacja solarna, może wytworzyć 300–600 kWh energii z 1 m2 powierzchni roboczej kolektora.

Dow Polska – nowa firma członkowska SIPUR

OD 12 czerwca Dow Polska jest nową firmą członkowską SIPUR. Reprezentant Dow Polska – Krzysztof Ciak-Brzeziński został nowym członkiem zarządu SIPUR. W zarządzie zasiadł także pan Mariusz Ziemecki, przedstawiciel Korff Isolmatic Sp. z o.o.

Elewacja drewniana – pielęgnacja

Elewacja drewniana to jedno z rozwiązań na wykończenie elewacji budynku. Budynek, na którym zastosuje się elewację drewnianą wygląda bardzo estetycznie. Dobrze jednak pamiętać, że choć drewno bywa bardzo dekoracyjne – należy odpowiednio je pielęgnować. Jakie prace należy wykonywać, aby elewacja drewniana była w dobrym stanie? Zobacz poradnik.

Obrzeża (krawężniki) – prawidłowy montaż. Poradnik

Układanie nawierzchni brukowanych dzieli się na kilka etapów. W pierwszym – wyznacza się przebieg ścieżek. W drugim – robi się korytowanie, czyli zagłębienia w gruncie, które kształtem odpowiadają geometrii przyszłej ścieżki lub tarasu. Kolejno, o ile jest to konieczne wykonuje się odwodnienie. Na końcu wykonuje się montaż obrzeży. Jak prawidłowo wykonać tzw. krawężnik. Zobacz poradę.

Paweł Wierzbicki – nowy Prezes zarządu w Schindler Polska

Od Maja 2014 roku Prezesem Zarządu Schindler Polska jest Paweł Wierzbicki, który do tej pory obejmował stanowisko Menadżera ds. Serwisu w obszarze Europy Środkowo – Wschodniej. Paweł Wierzbicki zastąpił tym samym, Andrzeja Stawniaka, który przeszedł do międzynarodowych struktur koncernu.

X Mistrzostwa Europy Młodych Parkieciarzy 2014 r.

W dniach 14-18 maja 2014 roku w Czeskich Budziejowicach odbyły się zawody X Mistrzostwa Europy Młodych Parkieciarzy. Polacy Dawid Szylar oraz Michał Łuka zdobyli odpowiednio I i II miejsce. Reprezentantów sponsorowała marka Domalux.

I Międzynarodowa debata o jakości ociepleń i ich roli w budownictwie energooszczędnym

W dniach 8–9 maja odbyła się na I Międzynarodowa Konferencja ETICS. Wydarzenie powstało z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). W spotkaniu wzięło udział 130 przedstawicieli z Polski i z Europy.

Drzwi harmonijkowe i przesuwne

Drzwi harmonijkowe i przesuwne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie tradycyjne zajmują zbyt dużo miejsca. Czym się charakteryzują drzwi harmonijkowe, a czym przesuwne? Gdzie możemy wykorzystać oba rodzaje drzwi?

VAT od zakupu działki budowlanej – ile wynosi?

Zakup działki budowlanej wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku VAT. Rynek nieruchomości przewiduje dwie stawki podatku – 8% i 23%. Wysokość podatku jest uzależniona od charakteru działki, jej poprzedniego właściciela oraz tego, czy został już na niej wybudowany jakiś obiekt. Jeśli nie mamy pewności co do kwestii doliczania podatku VAT do ceny działki, możemy wystąpić o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego.

REKLAMA