REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki jest koszt budowy domu energooszczędnego?

Koszt budowy domu energooszczędnego jest nie dużo wyższy niż budynku wybudowanego tradycyjną technologią – ok. 5%. Szacuje się, że koszt wynosi średnio 3300 zł/m2.

Dach ceramiczny - Budowa krok po kroku

Budowa dachu ceramicznego nie jest skomplikowana. Chcąc postawić solidny i szczelny dach, powinniśmy zadbać o wysoką jakość materiałów budowlanych oraz wysoką jakość jego wykonania podczas budowy. Jednym z pewnych rozwiązań jest zastosowane kompletnego systemu do budowy dachu.

Dachy i elewacje - najnowsze trendy

Dachówki na elewacji to najnowsze trendy budowlane dla miłośników nowoczesnej, minimalistycznej estetyki. Dla wielbicieli tradycyjnej, klasycznej architektury - świetnie sprawdzą się cegły o surowej fakturze.

Dlaczego warto zbudować komin z klinkieru?

Komin powinien być wykonany z materiału najwyższej jakości. Komin, który wystaje ponad dach narażony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego właśnie, mrozoodporny i nienasiąkliwy klinkier świetnie sprawdza się, zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i wykończeniowy komina.

REKLAMA

Budowa domu - o czym powinien pomyśleć rozsądny inwestor?

W przeciągu ostatnich lat, budownictwo przeszło znaczną metamorfozę. Po latach wzlotów i upadków, inwestorzy nauczyli się z znaczną rozwagą budować budynki, a co za tym idzie doceniać trwałe rozwiązania wysokiej jakości, które są przyjazne dla środowiska i estetyczne.

Zielony dach - obniży wydatki na klimatyzację i ogrzewanie

Zielony dach to estetyczne i ekologiczna alternatywa dla budownictwa tradycyjnego. Zielone dachy z roku na rok stają się w Polsce coraz bardziej popularne, a co za tym idzie wpływają pozytywnie na nasze wydatki związane z klimatyzacją i ogrzewaniem.

8 pytań które powinieneś zadać dekarzowi

Planujesz budowę lub remont dachu? Szukasz dobrego dekarza? Ale jak sprawdzić, czy fachowiec jest godny zaufania? Sprawdź dekarza pod kilkoma względami np. jego doświadczenie, zdobyte wykształcenie i rekomendacje. Zobacz poradnik, jak sprawdzić czy dekarz jest godny zaufania.

Dni otwarte w hurtowniach Röben

Dni otwarte w hurtowniach budowlanych, które współpracują z firmą Röben to dobra okazja do zakupu szerokiej wielu produktów takich jak cegły i płytki klinkierowe, a także ceramiczne pokrycia dachowe.

REKLAMA

Budynki, w których mieszkamy są groźne dla środowiska - dlaczego?

Duża część Polaków mieszka w nieocieplonych, ogrzewanych węglem, miałem węglowym lub paliwem stałym domach, które emitują groźne dla środowiska substancje, takie jak dwutlenek węgla. Wysoka energochłonność budynków negatywnie wpływa na jakość otaczającego nas powietrza. Z pośród dziesiątki europejskich miast, aż 6. to miasta z Polski. Czy energooszczędne rozwiązania w budownictwie są w stanie poprawić stan naszego środowiska?

MTP – Targi Mieszkań i Domów

W dniach 6 i 7 września, w hali nr 3, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się targi mieszkaniowe Mieszkaniowe Targi Poznańskie.

Targi Renexpo® Poland 2014

Targi Renexpo® Poland 2014 odbędą się pomiędzy 23 a 25 września 2014 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Targi będą koncentrować się na takich zagadnieniach, jak: fotowoltaika, energia wiatrowa, wodna, geotermiczna, budownictwo energooszczędne, pompy ciepła, biogaz, biomasa i biopaliwa.

Nawierzchnia wokół domu jednorodzinnego

Dobrze wykonana nawierzchnia wokół domu będzie nam służyć przez wiele lat. Wykonując nawierzchnię należy się trzymać kilku zasad: wybrać właściwy rozmiar i kształt kostki brukowej, a także dostosować kolor nawierzchni o koloru elewacji. Zobacz na co jeszcze należy zwracać uwagę wykonując nawierzchnię wokół domu jednorodzinnego.

Wybór tynku cienkowarstwowego na elewację. Poradnik

Zanim kupimy tynk cienkowarstwowy powinniśmy zastanowić się co jest dla nas najważniejsze. Czy potrzebny nam, tynk akrylowy, silikonowy, silikatowy czy może silikatowo-silikonowy. Tynki te znacznie różnią sie między sobą, nie tylko ceną, ale i właściwościami oraz zastosowaniem.

Jak kłaść tynk cienkowarstwowy. Poradnk

Jeśli planujemy kłaść tynk cienkowarstwowy najlepiej zatrudnić do tego celu wyspecjalizowaną ekipę, nie jest to bowiem proste zadanie. Jednak, nawet jeśli do nakładania tynku cienkowarstwowego zatrudnimy ekipę, sami powinniśmy wiedzieć, jak powinno wyglądać nakładanie tynku cienkowarstwowego na elewację. Zobacz poradnik.

Zielony dach - jak zabrać się do jego budowy?

Zielony dach to jedno z nowocześniejszych rozwiązań budowlanych. Niestety jego budowa nie jest prosta. Aby wykonać zielony dach musi on spełnić kilka warunków, musimy np. sprawdzić maksymalne obciążenie dachu, może bowiem okazać się, że wykonanie zielonego dachy na już powstałym okaże się niemożliwe.

Na co zwrócić uwagę, kupując dachówki ceramiczne?

Bywa, że dach nazywany jest piątą elewacją, a to dlatego, że jest dobrze widocznym elementem domu. Kupując dachówki powinniśmy zwracać uwagę na kolor produktu, który powinien nie tylko pasować do kolorystyki elewacji, ale i dobrze komponować się z dachami otaczających go budynków.

Czy można zastąpić architekta – inżynierem lub technikiem budownictwa?

Wg przepisów prawa, nie można deregulować jednego zawodu drugim. Umożliwienie takiego „zastępstwa” wprowadziłoby chaos w uprawnieniach, a także w wykonywanej pracy. W praktyce: architekt, inżynier budownictwa i technik budownictwa, posiadają zupełnie odmienne wykształcenie i umiejętności.

Nowe oznaczenia jastrychów marki UZIN

Oferta UZIN powiększyła się o trzy nowe produkty: szybkosprawny jastrych gotowy UZIN SC 968, niskoskurczowe szybkie spoiwo jastrychowe UZIN SC 970 oraz Spoiwo do jastrychów specjalnych UZIN SC 910. Wprowadzenie nowych produktów wpłynęło na zmianę oznaczeń produktów.

Malowanie fasady – Poradnik

Malowanie fasady jest dość złożonym przedsięwzięciem. Aby powłoka fasady była trwała, warto do jej wykończenia używać dobrych jakościowo materiałów i sprawdzonych produktów. Zanim rozpoczniemy malowanie fasady, warto też zapoznać się z kilkoma zasadami wykańczania elewacji.

Naturalne materiały elewacyjne – sklejka elewacyjna

Elewacja ze sklejki - to dość nietypowe rozwiązanie elewacyjne. Materiał, który do niedawna był postrzegany jako ten, o niewielkich możliwościach dekoracyjnych, coraz częściej wykorzystywany jest na elewacjach budynków, zarówno w komercyjnych jak i jednorodzinnych m.in. ze względu na dobre parametry techniczne.

Budowa domu – krok po kroku

Budowa domu to proces w którym krok po kroku pokonujemy kolejne etapu budowy domu. Wybieramy i kupujemy działkę, zatwierdzamy projekt, załatwiamy formalności, stawiamy fundamenty, budujemy ściany, stawiamy dach. Ale jak to wszystko zorganizować? Jak postawić dom, by nie zwariować. Zobacz poradnik, jak krok po kroku zbudować dom.

Wymiana azbestu na dachu – na co zwracać uwagę?

Na co zwracać uwagę podczas zdejmowania azbestu z dachu? Kiedyś azbest (nazywany też eternitem) był jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do pokrywania dachu. Głównie dlatego, że był to materiał: elastyczny, niepalny i o dużej wytrzymałości. W połowie lat 80. XX w. azbest uznano jednak za materiał szkodliwy. Jego usuwanie z dachu powinno więc przebiegać w sposób szczególny. Zobacz jak usunąć azbest z dachu.

Budowlana Marka Roku 2014 – Wygrało Mapei

Statuetki Budowlana Marka Roku 2014 wręczono 13 czerwca 2014 r. Wyróżnienie od lat wyznacza trendy wskazując materiały najwyższej jakości poszczególnych marek. Badania, na podstawie których wyłoniono Mapei – przeprowadziło ASM – Centrum Badania i Analiz Rynku Sp. z o.o.

Marka Tikurilla odznaczona wyróżnieniem – PremiumBrand

Marka TIKKURILA została wyróżniona tytuł Marki Wysokiej Reputacji w badaniu pilotażowym PremiumBrand 2014, które to bada reputację marek wśród konsumentów i firm w otoczeniu biznesowym.

Budowa domu energooszczędnego – najistotniejszy jest odpowiedni projekt

Budowę domu energooszczędnego można zrealizować wykorzystując ogólnie dostępne materiały budowlane. Jednak, aby dom był faktycznie energooszczędny, potrzebny jest dobry projekt architektoniczno-budowlany, na podstawie którego powstanie budynek zabezpieczony przed utratą ciepła.

BHP w halach produkcyjnych i magazynach – barierki i balustrady ochronne

Barierki i balustrady ochronne stosowane w wielu magazynach i halach produkcyjnych, są rodzajem barier ochronnych w miejscach przejść i dojść do linii produkcyjnych. Barierki ochronne pozwalają wytyczać drogi komunikacyjne w zakładach przemysłowych oraz stwarzać bezpieczne miejsce pracy w każdym środowisku.

Praca polskich inżynierów doceniona w Niemczech

Praca polskich inżynierów została doceniona przez ich niemieckich pracodawców. Polscy inżynierowie są cenieni głównie za ich fachowość, zaangażowanie i umiejętność wychodzenia poza schematy, ponadto potrafią dobrze zarządzać ludźmi. Niestety mają też słabe punkty np. znajomość języków obcych. Słabe są także nasze kompetencje miękkie, jak umiejętność współpracy w grupach czy komunikatywność. Co cieszy to wynagrodzenie inżyniera w Niemczech, które wynosi ok. 4400 euro.

Kolektory słoneczne – Polacy coraz częściej w nie inwestują

Kolektory słoneczne to popularne rozwiązanie do przetwarzania energii słonecznej wykorzystywane w budynkach jednorodzinnych. Dzięki systemom fotowoltaicznym można w ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzać budynek, a także podgrzać wodę użytkową. Dobrze zaprojektowana instalacja solarna, może wytworzyć 300–600 kWh energii z 1 m2 powierzchni roboczej kolektora.

Dow Polska – nowa firma członkowska SIPUR

OD 12 czerwca Dow Polska jest nową firmą członkowską SIPUR. Reprezentant Dow Polska – Krzysztof Ciak-Brzeziński został nowym członkiem zarządu SIPUR. W zarządzie zasiadł także pan Mariusz Ziemecki, przedstawiciel Korff Isolmatic Sp. z o.o.

Elewacja drewniana – pielęgnacja

Elewacja drewniana to jedno z rozwiązań na wykończenie elewacji budynku. Budynek, na którym zastosuje się elewację drewnianą wygląda bardzo estetycznie. Dobrze jednak pamiętać, że choć drewno bywa bardzo dekoracyjne – należy odpowiednio je pielęgnować. Jakie prace należy wykonywać, aby elewacja drewniana była w dobrym stanie? Zobacz poradnik.

Obrzeża (krawężniki) – prawidłowy montaż. Poradnik

Układanie nawierzchni brukowanych dzieli się na kilka etapów. W pierwszym – wyznacza się przebieg ścieżek. W drugim – robi się korytowanie, czyli zagłębienia w gruncie, które kształtem odpowiadają geometrii przyszłej ścieżki lub tarasu. Kolejno, o ile jest to konieczne wykonuje się odwodnienie. Na końcu wykonuje się montaż obrzeży. Jak prawidłowo wykonać tzw. krawężnik. Zobacz poradę.

Paweł Wierzbicki – nowy Prezes zarządu w Schindler Polska

Od Maja 2014 roku Prezesem Zarządu Schindler Polska jest Paweł Wierzbicki, który do tej pory obejmował stanowisko Menadżera ds. Serwisu w obszarze Europy Środkowo – Wschodniej. Paweł Wierzbicki zastąpił tym samym, Andrzeja Stawniaka, który przeszedł do międzynarodowych struktur koncernu.

X Mistrzostwa Europy Młodych Parkieciarzy 2014 r.

W dniach 14-18 maja 2014 roku w Czeskich Budziejowicach odbyły się zawody X Mistrzostwa Europy Młodych Parkieciarzy. Polacy Dawid Szylar oraz Michał Łuka zdobyli odpowiednio I i II miejsce. Reprezentantów sponsorowała marka Domalux.

I Międzynarodowa debata o jakości ociepleń i ich roli w budownictwie energooszczędnym

W dniach 8–9 maja odbyła się na I Międzynarodowa Konferencja ETICS. Wydarzenie powstało z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). W spotkaniu wzięło udział 130 przedstawicieli z Polski i z Europy.

Drzwi harmonijkowe i przesuwne

Drzwi harmonijkowe i przesuwne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie tradycyjne zajmują zbyt dużo miejsca. Czym się charakteryzują drzwi harmonijkowe, a czym przesuwne? Gdzie możemy wykorzystać oba rodzaje drzwi?

VAT od zakupu działki budowlanej – ile wynosi?

Zakup działki budowlanej wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku VAT. Rynek nieruchomości przewiduje dwie stawki podatku – 8% i 23%. Wysokość podatku jest uzależniona od charakteru działki, jej poprzedniego właściciela oraz tego, czy został już na niej wybudowany jakiś obiekt. Jeśli nie mamy pewności co do kwestii doliczania podatku VAT do ceny działki, możemy wystąpić o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego.

Podatek VAT w budownictwie jednorodzinnym

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%, jednak dla budownictwa jednorodzinnego stawka ta została obniżona do 8% - jeśli budownictwo to spełnia warunki określone w ustawie o VAT. Zasadniczo stawka podatku zależy także od powierzchni domu i rodzaju prowadzonych prac. Kiedy zapłacimy obniżony podatek VAT, a kiedy konieczne będzie zapłacenie 23% podatku?

Podatek VAT za materiały budowlane wykonawcy

Inwestor podczas zakupu materiałów budowlanych zmuszony jest do poniesienia wydatku, na który składa się także 23% VAT. Ma on oczywiście prawo do uzyskania zwrotu tego podatku na większość materiałów. Jeśli zakupu materiałów dokonuje wykonawca również musi on zapłacić podatek VAT, ale ma możliwość odliczenia całości wydatków od podatku.

Okresowe przeglądy budynku – kiedy trzeba je przeprowadzać i co obejmują

Ze względu na to, że właściciel jest osobą odpowiedzialną za stan techniczny budynku, ma on również obowiązek zatrudniania specjalistów posiadających uprawnienia budowlane określonej specjalności, którzy przeprowadzą kontrolę nieruchomości. W zależności od tego, co wymaga kontroli, przeglądów należy dokonywać raz na rok lub raz na pięć lat. Kiedy i kto może przeprowadzić okresowe przeglądy budynku?

Budowa domu jednorodzinnego – odbiór budynku. Poradnik

Zanim legalnie zamieszkamy w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym, musimy zadbać o jego formalny odbiór. Wobec tego po zakończeniu budowy należy skompletować konieczne dokumenty i złożyć je w odpowiednich jednostkach administracyjnych. Warto pamiętać, że procedury te wiążą się także z różnymi kosztami. Jakie formalności należy spełnić aby odbiór budynku był dokonany prawidłowo?

Na co pozwalają uprawienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi?

Prawo budowlane i przepisy zawarte w aktach wykonawczych, na przykład w rozporządzeniu Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 roku w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie określają zakres uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi. Warto wiedzieć, że tego typu uprawnienia budowlane są uprawnieniami wykonawczymi i pozwalają między innymi na kierowanie budową. Jakie jeszcze możliwości dają uprawnienia budowlane?

Jak długo jest ważna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu są ogólnie rzecz biorąc bezterminowe. Istnieją jednak przypadki, w których może dojść do wygaśnięcia wcześniej ustalonych warunków zabudowy, na przykład gdy w życie wchodzi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub, gdy inny wnioskodawca uzyska pozwolenie na budowę. Kiedy rzeczywiście warunki zabudowy wygasają?

Umowa o roboty budowlane – sposoby zabezpieczenia prawidłowego wykonania robót

Umowa o roboty budowlane powinna zawierać klauzule dotyczące prawidłowego wykonania prac, w tym również zlikwidowania ewentualnych wad i usunięcia usterek powstałych w wyniku niewłaściwie wykonanej pracy. Warto wiedzieć jakie zabezpieczenia na rzecz prawidłowo wykonanych robót będą korzystne dla inwestora, a jakie dla wykonawcy. Jakie elementy należy zawrzeć w umowie o roboty budowlane aby mieć pewność, że wszystkie wady i usterki zostaną usunięte?

Zmiany w procedurze zgłoszenia budowlanego

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje nowelizację Prawa budowlanego dotyczącą między innymi zmian w projekcie budowlanym domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki – po wejściu w życie nowelizacji prawa osób, których nieruchomości znajdują się w pobliżu projektowanego budynku mają być bardziej chronione. W związku ze zmianami w przepisach zmieni się także zakres działań projektantów – będą musieli na przykład określać obszar oddziaływania obiektu na sąsiednie działki. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w związku z nowelizacją?

Obowiązki inwestora od momentu rozpoczęcia robót budowlanych

Inwestor od rozpoczęcia robót budowlanych do ich zakończenia ma między innymi obowiązek dopilnować wszystkich spraw formalnych związanych z budową, zapewnić osobę sprawującą nadzór nad prowadzonymi pracami oraz zawiadomić wszystkie konieczne organy o przebiegu i zakończeniu prac. Jakie dokładnie obowiązki ciążą na inwestorze od momentu rozpoczęcia prac związanych z budową inwestycji?

Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków

Wojewódzki konserwator zabytków prowadzi rejestr zabytków, czyli rejestr dóbr ruchomych i nieruchomych poddanych szczególnej ochronie. Dodatkowo niektóre z obiektów mogą nie być wpisane do rejestru zabytków, ale objęte szczególną ochroną konserwatorską. Ze względu na tę szczególną ochronę prace budowlane w pobliżu tego typu obiektów mogą być utrudnione. W jaki sposób można prowadzić roboty budowlane przy obiekcie budowlanym, który został już wpisany do rejestru zabytków?

Kiedy decyzja o pozwolenie na budowę wygasa

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna, która zezwala na prowadzenie prac budowlanych. Czasami, w sytuacji gdy budowa nie zostanie rozpoczęta w odpowiednim terminie, decyzja o pozwolenie na budowę może wygasnąć. Kiedy należy rozpocząć prace budowlane aby decyzja o pozwolenie na budowę nie wygasła?

Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego

Odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego jest możliwe jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę – oczywiście dotyczy to wyłącznie istotnych odstąpień do pierwotnego planu lub zmiany warunków uzyskania pozwolenia. Kiedy można odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego bez konieczności otrzymania decyzji o zmianie pozwolenia?

Rozbiórka budynku – kiedy wymaga pozwolenia, a kiedy nie

Większość niskich budynków – poniżej ośmiu metrów – możemy rozebrać bez konieczności uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, wówczas wystarczy tylko zgłoszenie faktu prowadzenia prac. Jednak w niektórych przypadkach zmuszeni będziemy uzyskać pozwolenie. Kiedy można rozpocząć prace rozbiórkowe? W jakich przypadkach musimy postarać się o pozwolenie, a w jakich wystarczy zgłoszenie informujące odpowiednie organy o chęci rozbiórki?

Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Zanim inwestor i wykonawca przystąpią do rozpoczęcia robót budowlanych, muszą otrzymać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. Samo pozwolenie na budowę nie wystarczy do rozpoczęcia prac. Jakie elementy muszą zostać spełnione aby mogło dojść do legalnego rozpoczęcia robót budowlanych? Kto jest odpowiedzialny za realizację wszystkich tych elementów?

REKLAMA