REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ISOVER – nowoczesne rozwiązania dla budynków energooszczędnych

REKLAMA

Chyba każdy marzy o domu który jest, nowoczesny i tani w utrzymaniu, a roczny koszt ogrzewania nie przekracza 1000 zł. ISOVER – producent materiałów izolacyjnych, na przykładzie domu pasywnego w konstrukcji szkieletowej, pokazuje, w jaki sposób można je spełnić.

REKLAMA

REKLAMA

Dom pokazowy, stworzony przy udziale marki ISOVER, powstał w miejscowości Stawiguda koła Olsztyna. Główna część budynku wybudowana została w technologii szkieletowej prefabrykowanej. Metoda ta, popularna w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy w Skandynawii, jest coraz częściej praktykowana także w Polsce. Budynki szkieletowe stanowią ok. 5% nowo powstałych domów jednorodzinnych. Ich główne zalety to przede wszystkim krótki czas budowy (nawet trzy miesiące do tzw. stanu developerskiego), uniezależnienie całego procesu montażu od pogody oraz ograniczenie ilości wody technologicznej podczas budowy (która w tradycyjnym budownictwie musi odparować). Domy w konstrukcji lekkiego szkieletu umożliwiają również uzyskanie bardzo dobrych parametrów szczelności i izolacyjności cieplnej.

Szczelność domu w Stawigudzie została zweryfikowania podczas testów i potwierdzona certyfikatem Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego. Oznacza to, że budynek spełnia standard domów pasywnych – cechują go doskonale parametry izolacyjne i innowacyjne rozwiązania mające na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. Wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię do ogrzewania domu w Stawigudzie jest na poziomie 15 kW(m2*a).

Uzyskanie takich parametrów było możliwe głównie dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów izolacyjnych.

REKLAMA

Ściany w domu pasywnym wykonano z drewna suszonego komorowo i czterostronnie struganego. Pomiędzy belki zamontowano 18 cm wełny mineralnej szklanej ISOVER Super-Vent Plus o szczególnie niskim współczynniku ciepła - 0,031 W/(m*K). Z zewnątrz zastosowano płyty mineralne będące podłożem pod system ociepleniowy ETICS, na których następnie zamontowano 26 cm wełny mineralnej ISOVER o lambdzie równej 0,036 W/(m*K). Z kolei od wewnątrz budynku, na ścianach nośnych ułożono izolację akustyczną z płyt Aku-Płyta oraz system inteligentnej paroizolacji ISOVER Vario mocowanej specjalnymi taśmami i łączonej za pomocą taśmy samoprzylepnej gwarantującej dokładną szczelność. Do izolacji ścian  wybrano wełnę szklaną wyróżniającą się wysoką elastycznością,  dzięki czemu uniknięto ryzyka powstania mostków termicznych, co jest jednym z głównych priorytetów w domach pasywnych. W budynku zadbano również o odpowiednią akustykę – zamontowano specjalny system z płyt gipsowo-kartonowych oraz zastosowano wełnę mineralną szklaną do izolacji akustycznej ISOVER Aku-Płyta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz najwyższej jakości izolacji zastosowano także szereg rozwiązań, dzięki którym koszty utrzymania domu w Stawigudzie mogą być niższe nawet o 40%. To jednak nie wszystko. Budynek wybudowano także zgodnie ze standardem Multi-Comfort Saint-Gobain będącym gwarancją komfortu w zakresie bezpieczeństwa, ekologii, estetyki, dobrej jakości powietrza, jak i oczywiście odpowiedniej akustyki oraz ciepła.

Dom modelowy w Stawigudzie powstał we współpracy firmy BRAWO Domy Pasywne oraz grupy Saint-Gobain.

Źródło: ISOVER

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

REKLAMA

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

REKLAMA

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA