REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie pracowników w branży budowlanej

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Ochrona zdrowia i życia pracowników w branży budowlanej jest bardzo istotna. Podczas wykonywania wielu prac budowlanych może dojść do sytuacji zagrożenia życia. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zagrożeń podczas prac budowlanych, należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, aby praca była wykonywana zgodnie z zasadami BHP. Dodatkowym zabezpieczeniem pracowników są też ubezpieczenia.

REKLAMA

Wypadki przy pracy

Budownictwo nadal pozostaje branżą, w której zdarza się bardzo dużo wypadków przy pracy. Według danych GUS za I półrocze 2014, liczba wypadków zwiększyła się w porównaniu do analogicznego okresu w 2013. W pierwszych 6 miesiącach 2014 roku w budownictwie odnotowano 2676 takich zdarzeń, czyli o 50 wypadków więcej, niż w I półroczu 2013. Z czego 27 było śmiertelnych. Wśród przyczyny wypadków na budowach dotychczas najwięcej było upadków z wysokości. W 2014 roku wg danych GUS należały do nich też: uderzenie przez obiekt – 556, kontakt z ostrym przedmiotem – 261, uwięzienie lub zmiażdżenie – 179, kontakt z płomieniem lub gorącym obiektem – 23, kontakt z niebezpiecznymi substancjami – 20 i elektrycznością – 6.

Metody ochrony zdrowia i życia pracowników

REKLAMA

Do obowiązków inwestora należy m.in. zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności opracowanie projektu budowlanego oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Powinien on zawierać informacje istotne dla bezpieczeństwa pracy podczas realizacji budowy oraz wytyczne i zasady postępowania określone dla osób pracujących na budowie. W tym elementów, które mogą stwarzać zagrożenia, np. sieci gazowe czy linie energetyczne. Ponadto musi uwzględnić zasady magazynowania i transportowania materiałów oraz substancji niebezpiecznych oraz sposoby zapobiegania różnym zagrożeniom na budowie. Musi również obejmować procedury zachowania na wypadek wystąpienia awarii lub ryzyka dla zdrowia i życia. Plan powinien także zawierać rozmieszczenie urządzeń przeciwpożarowych i dróg ewakuacyjnych oraz lokalizacji pomieszczeń sanitarnych i punktu pierwszej pomocy itp.

Coraz więcej firm w ramach ochrony swoich pracowników zapewnia też ubezpieczenia, które w razie nieszczęśliwego wypadku gwarantują wsparcie finansowe dla zatrudnionych osób oraz ich rodzin. Decydując się na nie, warto wybrać ofertę, która daje możliwość dopasowania zakresu ubezpieczenia do firmy oraz prostotę wypłaty świadczeń. Należy zwracać uwagę na produkty, w których łącząc różne pakiety, można dostosować ubezpieczenie do specyfiki działalności przedsiębiorstwa, tworząc odpowiedni zakres ochrony pracowników.

Dodatkowe świadczenia dla pracowników

Z punktu widzenia zatrudnionych osób zaletą tego rodzaju świadczenia jest ochrona oraz zapewnienie bezpieczeństwa najbliższym. Ubezpieczenie grupowe zapewnia bowiem dodatkowe wsparcie finansowe w różnych trudnych sytuacjach życiowych, takich jak wypadek, ciężka choroba, pobyt w szpitalu lub operacja. Szczególnie istotne dla osoby  pracującej na budowie są świadczenia związane z nieszczęśliwymi wypadkami oraz wypłata pieniędzy w związku z niezdolnością do pracy. Dodatkowo dla pracownika dobra polisa musi charakteryzować się prostotą w wypłacie świadczeń. Ważne jest, aby procedury trwały jak najkrócej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości obsługi. Dlatego pracodawca powinien przyjrzeć się ubezpieczycielom czy istnieje u nich możliwość zgłoszenia wniosku o uzyskanie świadczenia wraz z wymaganymi dokumentami przez Internet. Ponadto należy zwrócić uwagę ile wynosi czas wypłaty świadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści dla firmy

W kwestii benefitów dla przedsiębiorstwa, polisy grupowe umożliwiają wliczenie składek za ubezpieczenie w koszty uzyskania dochodu. Ponadto przedsiębiorca może być zwolniony z wypłacenia odprawy pośmiertnej, ponieważ zobowiązanie to przejmuje ubezpieczyciel. Polisa pozwala także budować długotrwałe relacje z zatrudnionymi osobami, co równocześnie ma wpływ na wzrost poziomu ich lojalności wobec firmy. Co więcej, każdy przedsiębiorca wie, że poważnie chory pracownik lub nieobecny w pracy ze względu na opiekę nad członkiem rodziny generuje koszty dla firmy. Dlatego w kwestii ochrony zdrowia i życia pracowników oraz ich rodzin powinno się zwrócić uwagę na ubezpieczenia oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. Warto mieć także na uwadze, aby polisa gwarantowała pokrycie wydatków za hospitalizację w prywatnych placówkach. Dzięki temu absencja pracownicza może trwać znacznie krócej, przez co firma szybciej wraca do 100% wydajności.

Zobacz także: Historia: ubezpieczyciel nie chciał wypłacić odszkodowania. Jaki był skutek?

Zobacz także: Ubezpieczenie domu jednorodzinnego – jak wybrać najlepszą polisę?

Zobacz także: Praca na wysokości – przepisy prawa, ustawy, rozporządzenia

Ekspert: Przemysław Pakulski, kierownik ds. produktów w ING Życie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA