Zasady i przepisy bhp podczas prac wykonywanych na obrabiarkach
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tokarki, wiertarki, frezarki, wytaczarki, przecinarki, strugarki, przecinarki i szlifierki to różnorodne maszyny stosowane do obrabiania drewna lub metalu. Maszyny te powinny być obsługiwane przez wykwalifikowanych pracowników przeszkolonych w zakresie przepisów BHP. Warto jednak przypomnieć jakie są przepisy ogólne dotyczące prac wykonywanych na obrabiarkach.
Ochrona pracowników
Pracownicy wykonujący pracę przy obrabiarkach powinni nosić nakrycie głowy zakrywające dokładnie włosy i odzież roboczą, która nie będzie posiadała odstających elementów – mogą one wkręcić się w maszynę. Wszystkie czynności należy wykonywać zgodnie z przepisami bhp i dokumentacją techniczno-ruchową. Zanim którykolwiek z wykwalifikowanych pracowników przystąpi do naprawy sprzętu, powinien odłączyć go od zasilania i zabezpieczyć przed ewentualnym uruchomieniem. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić w jakim stanie są urządzenia ochronne i ogólnie cała maszyna – jeśli jej używanie może zagrozić zdrowiu lub życiu pracowników, nie wolno jej uruchamiać przed wezwaniem serwisanta.
Podstawowe wyposażenie obrabiarek
Obrabiarki powinny być wyposażone w urządzenia zabezpieczające pracowników przed ewentualnym odrzutem lub wyrzutem materiału poddawanego obróbce. Konieczne są do tego zaciski i chwytaki przytrzymujące i jednocześnie mocujące materiał. Wszyscy zatrudnieni pracownicy muszą przebywać poza strefą wypadkową, w której może dojść do odrzutu lub wyrzutu materiału mimo zastosowanych zabezpieczeń. Jeśli obrabiarka posiada dwuręczne elementy sterownicze, należy koniecznie uruchomić je jednocześnie. W miejscach, w których możliwe jest zetknięcie pracownika z urządzeniami tnącymi, ruchomymi elementami maszyn i materiałem obrabianym, powinno się zamontować elementy ochronne lub hamujące – tylko jeśli dopuszcza to instrukcja obsługi.
Zachowania niedopuszczalne w trakcie pracy obrabiarek
W trakcie pracy obrabiarki niedopuszczalne jest trzymanie materiału obrabianego w rękach, zdejmowanie elementów ochronnych, wymiana narzędzi służących do cięcia, usuwanie odpadów powstałych w wyniku pracy maszyny, sprawdzanie dłonią dokładności wykonanej obróbki ani naprawa maszyn.
Zobacz także: Zasady bhp podczas prac na dachu
Zobacz także: Zasady bhp podczas montażu okablowania
Zobacz także: Zasady bezpiecznej pracy na budowie
REKLAMA
REKLAMA