REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana azbestu na dachu – na co zwracać uwagę?

REKLAMA

Na co zwracać uwagę podczas zdejmowania azbestu z dachu? Kiedyś azbest (nazywany też eternitem) był jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do pokrywania dachu. Głównie dlatego, że był to materiał: elastyczny, niepalny i o dużej wytrzymałości. W połowie lat 80. XX w. azbest uznano jednak za materiał szkodliwy. Jego usuwanie z dachu powinno więc przebiegać w sposób szczególny. Zobacz jak usunąć azbest z dachu.

REKLAMA

Obecnie na terenie całego kraju trwa program usuwania tego materiału z budownictwa. Zanim jednak zdecydujemy się na wymianę pokrycia dachowego, warto zapoznać się z szeregiem procedur, których musimy przestrzegać podczas usuwania eternitu.

REKLAMA

W Polsce połowa wszystkich dachów domów mieszkalnych wciąż jest pokryta eternitem, co spowodowane jest przede wszystkim obawami przed samym procesem usuwania azbestu. Kolejną niedogodnością są koszty zmiany pokrycia oraz ewidentny brak wiedzy na temat dostępnych, alternatywnych materiałów dachowych. Warto jednak dodać, iż gminy oferują nawet całkowity zwrot środków wydanych na usuwanie azbestu. Wystarczy jedynie zapoznać się procedurami finansowania projektu usuwania pokryć dachowych zawierających eternit. Informacji o tym, czy dana gmina prowadzi program utylizacji azbestu udziela Wydział Ochrony Środowiska.

Warto uświadomić sobie, że azbest to jedynie nazwa określająca grupę minerałów krzemianowych tworzących włókna. W złotej erze tego materiału powstało ponad trzy tysiące wyrobów zawierających azbest, a prawie 90% wykorzystywane było w budownictwie – od pokryć dachowych poprzez elewację. Podczas wymiany azbestu konieczna jest wiedza, że jest on materiałem niebezpiecznym, który zwłaszcza podczas demontażu (gdy łamie się i kruszy) uwalnia do powietrza rakotwórcze włókna, które są bardzo szkodliwe dla człowieka, gdyż dostają się i osiadają w naszych płucach.

REKLAMA

Demontażu pokryć dachowych zawierających azbest należy dokonać nie później niż do 2032 roku. Ze względu na koszt wymiany, wiele osób decyduje się na samodzielne usunięcie eternitu z dachu, jednak tego typu samowola jest szeroko odradzana. W momencie niedopełnienia obowiązku inwentaryzacji wyrobów azbestowych, grozi kara od 10 zł do 20 tys. zł. Za nieprawidłowe składowanie szkodliwego materiału grozi zaś grzywna od pięciu do nawet dwudziestu tysięcy złotych komentuje Maciej Duszczak, Marketing Manager z Cembrit.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca z eternitem, szczególnie dla osób nieodpowiednio do tego przygotowanych, jest bardzo szkodliwa, najrozsądniej jest więc wynająć profesjonalną firmę. Powinna ona posiadać uprawnienia do pracy na danym terenie oraz na transport odpadów, zawarte w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest. Umowa z wykonawcą powinna zawierać przede wszystkim łączną kwotę za demontaż, transport i utylizację azbestu, wyrażoną w złotówkach. Listę certyfikowanych wykonawców, którzy zajmują się demontażem eternitu można znaleźć w wydziałach ochrony środowiska starostw powiatowych.

Po demontażu szkodliwego materiału powinniśmy zastąpić go innym, bezpieczniejszym dla zdrowia i środowiska.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań mogących z powodzeniem zastąpić azbest. Pod względem trwałości, lekkości, wytrzymałości i odporności, najbardziej funkcjonalny jest włókno-cement. W budynkach inwentarskich doskonale sprawdza się system dachowy EuroFala, zaś w budynkach mieszkalnych płytki dachowe Quadra oraz Diamond. Przy okazji są to materiały wykonane z naturalnych surowców, całkowicie nieszkodliwy dla człowieka i otoczenia - zauważa Maciej Duszczak.

Dachy obiektów, które posiadają szkodliwy eternit, zazwyczaj były budowane lub remontowane kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu. Obecnie liczba modernizowanych obiektów wciąż rośnie. W małej gminie jest to około 20 domów jednorodzinnych rocznie. 

Zobacz Instrukcję - Jak w bezpieczny sposób pozbyć się pokrycia azbestowego?

Zobacz też: PIP: firmy usuwają azbest nielegalnie

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA