REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dach ceramiczny - Budowa krok po kroku

REKLAMA

Budowa dachu ceramicznego nie jest skomplikowana. Chcąc postawić solidny i szczelny dach, powinniśmy zadbać o wysoką jakość materiałów budowlanych oraz wysoką jakość jego wykonania podczas budowy. Jednym z pewnych rozwiązań jest zastosowane kompletnego systemu do budowy dachu.

Dach ma wpływ na estetykę całego domu, a jednocześnie stanowi jego ochronę - od zewnątrz przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, silny wiatr itd., a od wewnątrz przed uciekaniem ciepła oraz gromadzeniem się wilgoci na poddaszu. By mógł pełnić te wszystkie funkcje należy budować go starannie i z solidnych materiałów, zaczynając od elementów konstrukcyjnych, poprzez ułożenie pokrycia, a kończąc na wykończeniu od strony poddasza.

REKLAMA

Dachy skośne - konstrukcja

Podstawą każdego dachu skośnego jest więźba, czyli drewniana konstrukcja, która w zależności od typu różni się częściami składowymi. W budownictwie jednorodzinnym, przy ceramicznych dachach najczęściej stosowane są więźby krokwiowe, jętkowe lub płatwiowo-kleszczowe. Dobierane są w zależności od odległości między ścianami zewnętrznymi, kąta nachylenia pokrycia oraz strefy wiatrowej i śniegowej, w której znajduje się budynek. Najprostszą konstrukcję ma więźba krokwiowa. Stosuje się ją, gdy między ścianami zewnętrznymi nie ma więcej niż 7 metrów. Do stropu lub wieńca ściany zewnętrznej mocowane są murłaty, czyli belki, na których oparte są krokwie. Łączone są one w kalenicy i stanowią podstawowy element więźby. Dla usztywnienia konstrukcji krokwie danej połaci łączy się deskami (wiatrownicami).

Więźba krokwiowa

wiezba krokwiowa.png


Gdy odległość pomiędzy ścianami zewnętrznymi wynosi ponad 7 metrów stosowana jest więźba jętkowa. Krokwie, przy zwiększonym rozstawie wymagają dodatkowego wzmocnienia. Pełnią je jętki, czyli porzeczne belki łączące przeciwległe krokwie. Dzięki temu stężeniu możliwe jest przeniesienie części sił poziomych z jednej krokwi na drugą. Dłuższe jętki wymagają podparcia na jednej lub dwóch belkach oczepowych, które z kolei podtrzymywane są przez słupy i miecze, zamocowane u dołu do podwalin. Podobnie jak przy więźbie krokwiowej obciążenia przekazywane są na ściany zewnętrzne.

Więźba jętkowa

wiezba jetkowa.png

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Dla dachów o rozpiętości przekraczającej 12 metrów stosuje się więźby o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Krokwie opierają się tu nie tylko na murłatach, ale także na płatwach. Są to belki wsparte na słupach, które przenoszą znaczną część obciążeń z dachu na strop. Pozostała cześć obciążeń przekazywana jest na ściany zewnętrzne poprzez murłaty. Przeciwległe krokwie stężone są za pomocą kleszczy, które obejmują je z obu stron (czasami łącznie z słupami).

Więźba płatwiowo-kleszczowa

wiezba platwiowo-kleszczowa.png

Krycie wstępne - z czego?

Zanim przystąpi się do układania dachówki lub izolowania dachu od wewnątrz, należy wykonać tzw. wstępne krycie. Wyróżnić można dwie główne technologie umożlwiające jego wykonanie. Niezależnie od wyboru każda z nich musi chronić izolację termiczną i wnętrze domu przed wilgocią z zewnątrz oraz zapewniać odprowadzenie pary wodnej z wnętrza budynku. Tradycyjną i starszą metodą jest deskowanie, które następnie pokrywa się papą. Wymaga to jednak pozostawienia szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskami a warstwą izolacji termicznej. Do budowy dachu ceramicznego zalecane jest stosowanie nowoczesnych membran, takich jak Koramic Classic Light lub Koramic Classic Super. Ich podwójne działanie, czyli ochrona od warunków zewnętrznych i wysoka paroprzepuszczalność sprawia, że w dachu nie gromadzi się wilgoć, która negatywnie wpływa zarówno na jego izolacyjność termiczną, jak też może przyczynić się do rozwoju grzybów, mchów czy pleśni oraz korozji drewnianych elementów konstrukcyjnych. Co ważne, można je stosować w bezpośrednim styku z wełną mineralną (Classic Super także na deskowaniu). Zastosowanie membrany przynosi korzyści takie jak oszczędność pieniędzy, ze względu na brak konieczności zakupienia desek oraz czasu, gdyż pozostaje jedynie montaż membrany.

Krycie wstępne: deskowanie + papa

dach wstepne krycie-deskowanie_i_papa.png

 Membrana Koramic Classic light_2013.tif   Membrana Koramic Classic super_2013.tif

Membrany dachowe Koramic

dach wstepne krycie-membrana_dachowa.png

Od zewnątrz membrana, a od wewnątrz….?

W domach z poddaszem użytkowym należy ocieplić dach. Gdy wstępne krycie wykonane jest z membrany dachowej Koramic, wówczas bezpośrednio pod nią, pomiędzy krokwiami należy zamontować izolację termiczną (np. wełnę mineralną). Nie trzeba zostawiać szczeliny, jak przy deskowaniu, gdyż membrana umożliwia swobodną dyfuzję pary wodnej. Od strony poddasza również należy zabezpieczyć izolację przy użyciu folii paroprzepuszczalnej, a następnie wykończyć sufit, np. płytą gipsowo-kartonową. Tak zabezpieczona z obu stron izolacja cieplna jest odpowiednio chroniona przed gromadzeniem się wilgoci, która znacząco obniża jej izolacyjność.  

Wybieramy pokrycie dachowe

W wysokim stopniu na szczelność dachu przekłada się solidność i trwałość pokrycia. Ważny jest materiał, z jakiego jest wykonane, a także system mocowania i uszczelniania. Pierwszą barierę podczas opadów, stanowią dachówki. Tu najlepiej sprawdzają się te ceramiczne, które są niezwykle trwałe i odporne zarówno na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg, jak też na działanie bardzo niskich lub wysokich temperatur. Wypalone z gliny dachówki, nie zmieniają kształtu i nie pękają, przez co stanowią ochronę dla dachu przez długie lata. Jednocześnie ogromna oferta kolorów i modeli dachówek Koramic sprawia, że są one również najlepszym wyborem ze względów estetycznych. Do nowoczesnych obiektów idealnie pasują płaskie, grafitowe lub czarne dachówki Actua 10. W tę stylistykę wpisuje się również Alegra 9, która ma największą powierzchnię (wystarczy nawet 9 dachówek do pokrycia 1 m2). Wykonany z niej dach optycznie nabiera lekkości, a zarazem surowości formy. Na bardziej klasycznych domach, dobrze prezentują się tradycyjne esówki czy mnich-mniszki, które dodają mu elegancji i prestiżu. Natomiast do dachów wielospadowych, z lukarnami lub wolimi okami, polecane są karpiówki. Ich małe kształty pozwalają efektowniej pokryć te bardziej złożone konstrukcyjnie detale. Poszczególne modele różnią się nie tylko kształtem, ale również kolorem i wykończeniem. Dachówki ceramiczne, tak jak inne produkty z gliny, dzięki zawartym w niej związkom żelaza, w procesie wypału nabierają naturalnej, ceglastoczerwonej barwy. By uzyskać inne odcienie pokrywa się je warstwą angoby. To specjalna glinka, która w procesie wypału spieka się z powierzchnią dachówki i nadaje jej żywe, trwałe kolory. Angoba szlachetna to odmiana tej powłoki, zawierająca większą ilość kwarcu i dzięki temu zapewniająca bardziej połyskującą barwy. Jednak najbardziej błyszczące są dachówki glazurowane, przy których produkcji zachodzi proces szkliwienia, ze względu na jeszcze większy udział kwarcu w surowcu. Jednocześnie dachówki angobowane i glazurowane mają gładką, niekiedy wręcz śliską powierzchnię, przez co są mniej podatne na zabrudzenia i porastanie mchem.

Montaż dachówek ceramicznych

Wszystkie typy dachówek ceramicznych są wyposażone w systemy mocowania, które gwarantują szczelność i stabilność gotowego pokrycia. Od spodu wyposażone są w noski służące do zahaczania o łaty, na których dachówki się opierają. Niektóre mają fabrycznie wykonane otwory na wkręty, którymi mocuje je się do łat, jak np. karpiówki. Dachówki zakładkowe wyposażone są w zamki wytłoczone na dwóch zbiegających się ze sobą krawędziach (górnej i bocznej lewej lub tylko na jednej z nich). Pełnią one dwie funkcje. Przede wszystkim upraszczają montaż, gdyż pomagają w zachowaniu właściwych rozstawów podczas układania dachówki w kolejnych rzędach. Natomiast, podczas użytkowania poddasza, zapewniają większą szczelność, gdyż z reguły są formowane tak, aby odprowadzać na zewnątrz wodę, która dostała się między dachówki i stamtąd mogłaby przedostać się pod pokrycie. Esówki to dachówki o bardzo tradycyjnym kształcie, przypominającym literę „S” i pozbawione zamków. Przez to ich montaż wymaga większej precyzji. Inny historyczny model, mnich-mniszka, sprzedawany jest w parach. Górna dachówka zwana jest mnichem, a dolna mniszką. Układa się je w ten sposób, że każdy mnich przykrywa dwie mniszki na ich styku. Mocuje się je do łat za pomocą drutu lub specjalnych klamer. Takie systemy montażu zapewniają solidność pokrycia. Sama dachówka ceramiczna jest też dość ciężka, więc naturalnie na gotowej połaci stawia opór silnym podmuchom wiatru. Jednak w rejonach, gdzie zdarzają się wyjątkowo silne wichury i opady, można przystosowane do tego modele dachówek zakładkowych wzmocnić, mocując je specjalnymi spinkami, zabezpieczającymi przed zerwaniem przez gwałtowne podmuchy powietrza. Spinkę umieszcza się w specjalnym gnieździe na górnej krawędzi dachówki, a następnie zahacza dolną krawędź dachówki umiejscowionej w wyższym rzędzie. W ten sposób pokrycie jest zamocowane nie tylko do łat, ale również dachówka do dachówki, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed zerwaniem.

Montaż spinek

Etapy mocowania dachówki SturmFIX.jpg

Samoprzylepne taśmy - ochrona przed wilgocią

Kalenica, grzbiet, kosz, komin – to miejsca na dachu, które wymagają szczególnej uwagi przy jego uszczelnianiu. Różnego rodzaju samoprzylepne taśmy ułatwiają pracę dekarzom, a także zapewniają odpowiednią ochronę przed wilgocią tych newralgicznych miejsc. Na styku połaci dachu ze ścianą i kominem, zalecane jest stosowanie taśmy, która jest elastyczna i dlatego można ją precyzyjnie dopasować do powierzchni, tak by wykończenie było jak najbardziej estetyczne. Natomiast do zabezpieczenia kalenic i grzbietu dedykowane są taśmy po których spływa woda, możliwe jest odparowanie wilgoci oraz swobodny odpływ powietrza, przechodzącego pod dachówkami od okapu przez kalenicę na zewnątrz. Przy dachach wielospadowych do wykończenia kosza polecana jest aluminiowa taśma koszowa gwarantująca prawidłowe odprowadzenie wody z miejsca zbiegu dwóch połaci. Dla pełnego zabezpieczenia, do obróbki pasa nadrynnowego dedykowana jest taśma aluminiowa lub miedziana. Niezaprzeczalną zaletą taśm uszczelniających jest wygoda w ich montowaniu. Naturalna fleksyjność materiału umożliwia precyzyjne dopasowanie ich do uszczelnianego miejsca. Jednocześnie klej stosowany w tego typu rozwiązaniach jest bardzo trwały i nie ma ryzyka, że nawet po wielu latach taśma będzie się odlepiać.

Wykończenie komina

Tasma uszczelniajaca dach-komin_KoraFlex.jpg   Tasma uszczelniajaca dach-komin_KoraFlex2.tif


Komunikacja na dachu i ochrona przeciwśniegowa

Oprócz położenia pokrycia z dachówek i uszczelnienia dachu membraną i taśmami nie można zapominać o kliku detali uzupełniających, umożliwiających komunikację na dachu oraz zapewniających ochronę przeciwśniegową. Aby dostęp do komina był bezpieczny, powinno się zainstalować stopnie i ławę kominiarską. W ten sposób kominiarz będzie mógł wygodnie wspinać się po dachu, a następnie dokonać przeglądu czy czyszczenia instalacji. Natomiast, żeby umożliwić mieszkańcom swobodne poruszanie się wokół domu podczas białej zimy, dobrze jest zamontować na pokryciu system ochrony przeciwśniegowej. Składa się on z śniegowstrzymywaczy, których zadaniem jest rozdrabnianie płatów śniegu, tak by w razie osunięć, nie spadały duże czapy zbitego puchu. Dodatkowym zabezpieczeniem są płotki lub belki śniegowe, które blokują jego masy przed zsuwaniem się na ziemię w miejscach szczególnie uczęszczanych, takich jak wejście do domu lub wjazd do garażu. Jednocześnie do dachówki ceramicznej dobrze jest dobierać wszystkie elementy z systemu komunikacji na dachu oraz ochrony przeciwśniegowej, których mocowanie zostało przystosowane do tego materiału.

Kompletny system dachowy Koramic

Kompletny system dachowy Koramic.png

Źródło: Wienerberger

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA