REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Orea 9 – płaska dachówka ceramiczna

Dachówka Orea 9 to płaska dachówka o gładkiej powierzchni umożliwiająca wykończenie dachu w każdym detalu. Dachówka posiada wiele dodatków ceramicznych, umożliwiających poprawne wykonanie dachu od strony technicznej z dbałością o każdy detal.

Przegląd dachu po zimie. Poradnik

Przegląd dachu po zimie to czynność, którą warto wykonać. Może się bowiem okazać, że będziemy musieli przeprowadzić nieplanowany remont. Jak wykonać przegląd dachu z papy lub wykończonego dachówką? Które elementy dachu wymagają szczególnej uwagi? Czy przegląd dachu można wykonać samemu, czy może lepiej wynająć do tego celu specjalistę - radzi ekspert StukPuk.pl.

Jak zmniejszyć koszty zakupu okien?

Zakup okien to dość spory wydatek. Dobrze dobrane okna mogą służyć nam przez wiele wiele lat. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto zastanowić się jakie okna chcielibyśmy mieć w poszczególnych pomieszczeniach naszego domu. Dobrze przemyślany zakupie okien można zaoszczędzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a ponadto obniżyć comiesięczne rachunki za ogrzewanie.

Poruszenie na rynku budowlanym w Polsce

Wg analityków firmy PMR, w 2015 roku na rynku budowlanym można spodziewać się wzrostów. Ostatnie kilka lat nie było zbyt pomyślnych dla branży budowlanej. Optymistycznych prognoz należy oczekiwać w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym.

REKLAMA

Mistrzostwa Polski Zrzeszenia Montażystów Stolarki

Dobra stolarka otworowa to nie tylko świetny produkt, ale i odpowiedni montaż. Wybierając okna lub drzwi,warto szukać dobrych specjalistów w tej dziedzinie, najlepiej profesjonalnego doradcę technicznego lub fachowego montażystę, a najlepiej obu. Takich specjalistów możemy szukać w Zrzeszeniu Montażystów Stolarki.

Bosch wśród najlepszych pracodawców Top Employers Polska 2015

Firma Bosch już po raz kolejny została wyróżniona certyfikatem Top Employers Institute. TEP - to organizacja, która specjalizuje się w badaniach polityki personalnej, a także ocenie warunków pracy.

Kontrola pracowników na budowie

Jak zarządzać pracownikami na budowie? Jak sprawdzić czy dobrze wykonują powierzone zadania i czy właściwie obsługują się z powierzonym sprzętem? Te pytania zadają sobie nie tylko inwestorzy, ale i deweloperzy, a także wielu kierowników z branży budowlanej.

Hufgard Optolith - kolejna firma w Stowarzyszeniu na Rzecz Systemów Ociepleń

Do Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) dołączył Hufgard Optolith Bauprodukte Polska - producen chemii budowlanej oraz systemów ociepleń. Aktualnie organizacja zrzesza 25 producentów systemów i materiałów uzupełniających, a także stowarzyszenia producentów materiałów termoizolacyjnych. Dzięki tak szerokiej płaszczyźnie współdziałania i wymiany wiedzy SSO odgrywa wiodącą rolę jako reprezentant polskiej branży ociepleń w działaniach na rzecz jakości inwestycji ociepleniowych w naszym kraju.

REKLAMA

Czy trzeba osobiście stawiać się w urzędzie, aby złożyć brakujący podpis?

Kiedy odwołanie trafia do urzędu bez podpisu, organ nie może zobowiązać strony do stawienia się w urzędzie. W takiej sytuacji należy wezwać daną osobę do uzupełnienia brakującego podpisu w terminie do 7 dni z pouczeniem pozostawienia podania bez rozstrzygnięcia. W takiej sytuacji dopuszcza się komunikacje drogą korespondencyjną.

Czy uzupełnienie decyzji administracyjnej przesuwa termin na odwołanie?

Kiedy jedna strona żąda uzupełnienia decyzji, zgodnie z przepisami prawa zmienia się moment, od którego liczy się termin, w którym możemy złożyć odwołanie.

Co robić, gdy przeszkadza nam sąsiednia budowa?

Co zrobić kiedy sąsiednia budowa nam przeszkadza? Czy można wstrzymać sąsiadująca budowę? Czy można się jej przeciwstawić? Na jakim etapie budowy interweniować? Jak wyglądają formalności? Zobacz poradnik.

Służebność przesyłu - czy opłaca sie kupować działkę z rurociągiem?

Służebność przesyłu to prawo rzeczowe, które polega na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia służące do przesyłu energii bądź innych mediów. Z tytułu służebności przesyłu należy się właścicielowi działki wynagrodzenie. Jak ustalić wysokość wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu? Zobacz poradnik.

Duże obiekty handlowe, a plan zagospodarowania przestrzennego

Budownictwo wielkopowierzchniowe wymaga uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, niestety ich procedura uchwalania jest długotrwała. Największy problem stanowi interpretacja przepisów prawnych wg których gminy powinny sporządzać projekt, na którym powinny być określone obszary, na których mają być zlokalizowane obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży przekraczającej 2 tys. mkw. Niestety przepisy nie są sformułowane dość jasno.

Podważono warunki zabudowy? Unieważnione zostanie także pozwolenie na budowę

Podważenie warunków zabudowy jest możliwe, jeśli wykaże się, że zostały popełnione rażące błędy. Może to również skutkować unieważnieniem pozwolenia na budowę. Wg NSA, budowa takiego budynku jest zatem niezgodna z prawem.

Czy debata publiczna w sprawie planu miejscowego jest niezbędna?

Jeśli nie odbędzie się prawidłowo przeprowadzona dyskusja publiczna nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego należy liczyć się z możliwością jego unieważnienia przez sąd.

Drzewo sąsiada wchodzi na moją działkę - co zrobić?

Czy można obcinać gałęzie drzewa sąsiada, które wchodzą na naszą działkę? Odpowiedź znajdziemy w kodeksie cywilnym. Możemy obciąć gałęzie drzewa sąsiada i wyciąć korzenie drzewa, jeśli przechodzą one na naszą działkę. To samo tyczy się również owoców, które spadły na naszą działkę - wtedy stają się ona naszą własnością.

Kiedy decyzja administracyjna podlega wykonaniu?

Wykonalność decyzji w praktyce oznacza możliwość zrealizowania uprawnienia przyznanego stronie w tej decyzji lub powinność wykonania obowiązku nałożonego decyzją przez stosowne organy w drodze przymusu, jakim one dysponują, czyli po prostu na drodze postępowania egzekucyjnego.

Zmiana warunków zagospodarowania przestrzennego, a decyzja o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy jest niezbędna zawsze, gdy następuje zmiana zagospodarowania terenu. Również w sytuacji, kiedy nie przewiduje się wydania pozwolenia na budowę.

BASF Polska dołączył do Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń

BASF Polska dołączył do Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). BASF Polska jest producentem systemów ociepleń, a także dostawcą surowców dla producentów systemów ETICS i materiałów termoizolacyjnych.

Soudal i jego działalność w Ameryce Południowej

Z końcem roku 2014 roku, koncern Soudal przejął pełną kontrolę nad dotychczasową spółką joint venture, które działała na terenie Chile, Peru, Meksyku i Kolumbii. W wyniku tych działań do firmy dołączyło 50 nowych pracowników. Szacuje się, że obroty przedsiębiorstwa wzrosną o 10 milionów dolarów. W wyniku tego Soudal zbliża się do osiągnięcia pozycji światowego lidera w branży.

Odrolnienie działki - zmiana przepisów

Wygląda na to, że zmienią się przepisy dotyczące odrolniania działek. Parlamentarzyści próbują wyeliminować błędy, które wg nich, wynikają z nowelizacji ustawy dotyczącej odrolniania gruntów. Problem tyczy się przede wszystkim zasad wydawania przez Ministra zgody na zmianę przeznaczenia gruntów.

Przyłączenie nieruchomości do sieci - kto powinien za to zapłacić?

Kto powinien ponieść koszty podłączenia nieruchomości do sieci? Gmina nie ma prawa nakładać na mieszkańców obowiązku opłaty za podłączenie nieruchomości (działek) do sieci wodnej lub kanalizacyjnej. Może natomiast odzyskać część poniesionych kosztów budowy sieci na drodze opłat adiacenckich lub w formie samoopodatkowania się mieszkańców.

Świąteczna choinka na placu budowy biurowca Astoria

Dnia 12 grudnia 2014 roku na terenie biurowca Astoria znajdującego się przy ul. Przeskok i Zgoda stanęła świąteczna choinka. Uroczyste zapalanie lampek odbyło się oficjalnie w towarzystwie Erol Milo i Ewy Kowalskiej ze STRABAG Real Estate, którzy to przedstawili plany dotyczące budowy budynku Astoria.

Jak zmusić urzędnika do wydania decyzji?

Urząd opieszale rozpatruje twoją sprawę? Masz prawo interweniować. Jak zmusić urzędnika do wydania decyzji? Wg artykułu 36. kodeksu postępowania administracyjnego, organy administracji publiczne mają obowiązek rozpatrywania wszystkich spraw "bez zbędnej zwłoki. Zobacz poradnik.

Energooszczędność zbudowana na nawykach

Sezon grzewczy do dobry moment, aby zastanowić się nad tematyką energooszczędności w naszych domach, a co za tym idzie wprowadzić w życie proste, a zarazem energooszczędne nawyki. Ich stosowanie pozwoli codziennie zaoszczędzić kilka lub kilkanaście złotych, które w perspektywie roku powiększą stan naszego konta o pokaźną sumę kilkuset złotych.

Budowa ścian jednowarstwowych. Poadnik

Wybór technologii budowy ścian jednowarstwowych oraz materiałów do jej budowy jest bardo istotny jeśli zależy nam na tym by przegroda charakteryzowała się dobrymi parametrami. Kiedyś ściany budowane z cegieł wymagały, dodatkowego ocieplenia. Aktualnie na rynku budowlanym jest wiele materiałów, które umożliwiają budowę ścian jednowarstwowych bez konieczności dodatkowego ocieplenia, przy jednoczesnym zapewnieniu wymogów domu energooszczędnego.

Dom z elewacją z klinkieru

Elewacja z klinkieru jest nie tylko ciekawa, ale i trwała. Zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, jest gwarancją nie tylko atrakcyjnego wygląd budynku, zapewnia też dobrą termoizolacyjność i odporność na różnego rodzaju uszkodzenia.

Jesienią i zimą wzrasta ryzyko kradzieży. Jak zabezpieczy dom przed włamaniem?

Ubezpieczenie mieszkania przed włamaniem na pewno zagwarantuje nam spokój. W przypadku włamania - otrzymamy rekompensatę, dzięki niej będziemy mogli ponownie kupić skradzione przedmioty. Jednak, aby uzyskać odszkodowanie nie wystarczy sama podpisana polisa. Należy również profesjonalnie zabezpieczać się przed włamaniem według Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

Ile będzie kosztowała budowa dużego domu?

Budowa domu to zawsze duża inwestycja, niewiele osób przeprowadzi ją więcej niż raz w życiu. Pierwszym etapem każdej budowy jest wybór odpowiedniego projektu. W tym miejscu często rodzi się pytanie, jaki dom wybrać. Popularne są zarówno domy parterowe, jak i wersje z poddaszem użytkowym oraz piętrem. Coraz rzadziej spotykana jest natomiast piwnica. Serwis Kalkulatory Budowlane postanowił sprawdzić, jaki będzie koszt budowy dużego domu jednorodzinnego – z piwnicą oraz pełnym piętrem. W pierwszej części sprawdzimy, ile kosztuje budowa do stanu surowego zamkniętego.

Szkoła Produkcji Wnętrza i Designu korzysta z wiedzy i doświadczenia przedstawicieli firmy UZIN

Projektowanie wnętrz wymaga od architektów wiedzy z różnych dziedzin. Kreatywne spojrzenie na rzeczywistość musi iść w parze z gruntowną wiedzą techniczną, produktową i technologiczną. Zdają sobie z tego sprawę założyciele Szkoły Produkcji Wnętrza i Designu, którzy nawiązali współpracę z ekspertami z firmy UZIN. Studenci, dzięki zajęciom prowadzonym przez doświadczonych praktyków, zgłębiają przydatną wiedzę techniczną, której próżno szukać w książkach.

Dom Ronalda McDonalda – pierwszy w Polsce bezpłatny hotel dla rodzin chorych dzieci

Dom Ronalda McDonalda to pierwszy w Polsce bezpłatny hotel dla rodzin chorych dzieci. W Krakowie powstaje Dom Ronalda McDonalda – pierwszy w Polsce bezpłatny hotel dla rodzin chorych dzieci, leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Inwestycja jest wynikiem współpracy Fundacji Ronalda McDonalda i partnerów, m.in. marki ISOVER, producenta materiałów izolacyjnych.

Domy energooszczędne w Polsce – ile ich jest?

Energochłonność polskiego budownictwa jednorodzinnego maleje z roku na rok. Na przestrzeni ostatnich czterech lat udało się nam zwiększyć liczbę budowanych domów energooszczędnych oraz obniżyć zużycie energii wykorzystywanej w nich na potrzeby ogrzewania o 12%. Budownictwo energooszczędne przestaje być w naszym kraju ciekawostką, a powoli zaczyna − obowiązującym trendem.

Budowa domu: Co powinniśmy wiedzieć o materiałach budowlanych?

Podczas procesu budowy domu bardzo ważny jest dostęp do informacji na temat wyrobów budowlanych, i to nie tylko na początku budowy, ale na każdym jej etapie. Od jakości poszczególnych materiałów, zależeć będzie bowiem bezpieczeństwo konstrukcji budynku, jego cechy użytkowe, charakterystyka energetyczna, akustyczna, a także stopień oddziaływania budynku na zdrowie ludzi oraz na środowisko.

Röben rozdaje ubrania dekarskie

W ramach akcji promocyjnej prowadzonej przez firmę Röben, każdy dekarz montujący pokrycie dachowe z wykorzystaniem materiałów firmy Röben, może otrzymać specjalistyczne ubranie dekarskie.

Usuwanie azbestu z dachu. Poradnik

Demontażu pokryć dachowych z azbestu należy dokonać najpóźniej do 2032 roku. Chcąc zrobić to w sposób bezpieczny, najlepiej jest wynająć firmę, która zrobi to w sposób profesjonalny i nie zagrażający zdrowiu i życiu. Samodzielnie usuwanie azbestu, jest powszechnie szeroko odradzane. Jeśli nie usuniemy azbestu do wyznaczonego terminu, grozi nam kara od 10 zł do 20 tys. zł.

SIPUR sponsorem konferencji i warsztatów ENERGODOM 2014

Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” został sponsorem konferencji i warsztatów ENERGODOM 2014. Współorganizatorem Warsztatów było Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego (MCBE). Warsztaty miały miejsce w październiku 2014 r. na terenie campusu Politechniki Krakowskiej przy ulicy Warszawskiej.

Wymiana okien tuż przed zimą – ostatni dzwonek

Jesień to ostatni moment na wymianę okien przed zimą. Na co warto zwrócić uwagę kupując nowe okna? Na jakie parametry warto zwracać uwagę? Czym charakteryzuje się okno energooszczędne? Zobacz poradnik.

Okna dachowe w budynku energooszczędnym – zakup. Popradnik

Od początku 2014 roku obowiązują nowe warunki techniczne, jakie powinny spełniać budynku. Wśród wytycznych znajdują się nowe wytyczne dotyczące okien. Wymagania techniczne powinny spełniać również okna dachowe. Zobacz co należy wiedzieć podczas zakupu okien dachowych i jak wybrać te energooszczędne?

Domy energooszczędne - czy warto je budować?

Domy energooszczędne zyskują na wartości. Im lepsze mają świadectwo charakterystyki energetycznej - tym lepiej. Im lepsze parametry budynku - tym wyższa jest jego cena. Od 2009 roku każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek posiadania tzw. świadectwa energetycznego budynku - dokumentu, który określa zapotrzebowania budynku na energie ogrzewania i wentylacji.

ISOVER – nowoczesne rozwiązania dla budynków energooszczędnych

Chyba każdy marzy o domu który jest, nowoczesny i tani w utrzymaniu, a roczny koszt ogrzewania nie przekracza 1000 zł. ISOVER – producent materiałów izolacyjnych, na przykładzie domu pasywnego w konstrukcji szkieletowej, pokazuje, w jaki sposób można je spełnić.

Formalności: Odbiór budynku – niezbędne dokumenty

Podczas budowy domu mamy do czynienia z wieloma procedurami, które poparte są odpowiednią dokumentacją. Do najważniejszych dokumentów zaliczamy: umowy z dostawcami mediów, protokoły odbioru przyłączy oraz instalacji wewnętrznych oraz częściowe odbiory prac budowlano-instalacyjnych.

Budowa domu - jak zptymalizować koszty inwestycji budowlanej?

Jak zoptymalizować budowę budynku? Należy skupić się przede wszystkim na kluczowych elementach budowy domu. Ważne jest, aby optymalizacje przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Ubezpieczenie pracowników w branży budowlanej

Ochrona zdrowia i życia pracowników w branży budowlanej jest bardzo istotna. Podczas wykonywania wielu prac budowlanych może dojść do sytuacji zagrożenia życia. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia zagrożeń podczas prac budowlanych, należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, aby praca była wykonywana zgodnie z zasadami BHP. Dodatkowym zabezpieczeniem pracowników są też ubezpieczenia.

Zmiany w Prawie zamówień publicznych - niezbędne aby branża budowlana mogła się rozwijać

Zmiany w prawie budowlanym są niezbędne, aby branża budowlana mogła się normalnie rozwijać po 2020 roku. W przeciągu ostatnich dwóch lat upadło bowiem kilkaset firm budowlanych.

325. lat istnienia szwedzkiego koncernu Husqvarna

W tym roku szwedzki koncern Husqvarna obchodzi swoje 325-lecie istnienia. Przez ostatnie trzy wieki Husqvarna zajmowała się – od produkcji broni, aż do budowy automatycznych robotów koszących trawę. Husqvarna nadal stawia sobie kolejne wyzwania na przyszłość.

Projekt nawierzchni wokół domu jednorodzinnego

Budowa domu to poważna inwestycja. Kolejnym etapem budowy są zazwyczaj projekt wnętrz i odpowiednie zaaranżowanie terenu wokół domu. Piękny ogród oraz umiejętnie dobrana nawierzchnia, mogą w znaczny sposób podkreślić architektoniczne cechy budynku.

PSB: ceny materiałów budowlanych - od nowego roku w górę

Coraz większa liczba pozwoleń na budowę i zaczętych inwestycji spowodowała, że na rynku materiałów budowlanych zapanował optymizm. Według danych GUS od początku roku do końca lipca wydano 92 237 pozwoleń na budowę mieszkań, to ok. 16% więcej niż w zeszłym roku. Mocniej wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 85 506, bo o prawie 19%.

Rynek budowlany: Ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe coraz niższe

Aktualne ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe stanowią około 50-60% cen sprzed kryzysu finansowego. Wg Jarosława Szanajcy, prezesa firmy Dom Development, działki budowlane nie zdrożeją tak długo, póki ceny mieszkań będą na aktualnym poziomie. A te mogą niebawem wzrosnąć, ponieważ na rynku jest coraz mniej lokali na sprzedaż.

Budownictwo ekologiczne w Polsce - standard czy luksus?

Certyfikaty ekologiczne w budownictwie, bardzo szybko stały się na rynku standardem. Niestety, najemcy nie odebrali tego ze zbytnim entuzjazmem. Za mieszkanie w budynku z certyfikatem trzeba zapłacić więcej, niż w budynku, bez takiego certyfikatu. Takie podejście najemców jest nie małym problemem dla deweloperów. Aby uzyskać certyfikat ekologiczny, nie tylko trzeba budować wg właściwych technologii, ale i stosować ekologiczne materiały budowlane oraz rozwiązania projektowe.

Rok 2015 w budownictwie - prognozy

W roku 2015 w budownictwie przewiduje się poprawę sytuacji na polskim rynku. Wszystko jednak zależy od przepływu funduszy unijnych. Na chwilę obecną, fundusze przeznaczone na inwestycje budowlane a latach 2007-2013 - kończą się. Obecnie kończą się pieniądze z unijnego budżetu przysługujące na inwestycje infrastrukturalne w latach 2007–2013. Fundusze przeznaczone na inwestycje w latach 2014–2020 pojawia się dopiero za kilka miesięcy.

REKLAMA