REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przegląd dachu po zimie. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 StukPuk.pl
Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

REKLAMA

Przegląd dachu po zimie to czynność, którą warto wykonać. Może się bowiem okazać, że będziemy musieli przeprowadzić nieplanowany remont. Jak wykonać przegląd dachu z papy lub wykończonego dachówką? Które elementy dachu wymagają szczególnej uwagi? Czy przegląd dachu można wykonać samemu, czy może lepiej wynająć do tego celu specjalistę - radzi ekspert StukPuk.pl.

REKLAMA

Dach i orynnowanie warto kontrolować ze stałą regularnością, zarówno przed jak i po zimie. Zwłaszcza po okresie zimowym, warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku, zima to bowiem okres, który może w znacznym stopniu wpłynąć na stan naszego budynku i jego otoczenia.

Jak najbardziej zalecane jest zrobienie kompleksowego przeglądu już po pierwszym sezonie zimowym od założenia dachu. Budynek pracuje, a wraz z nim dach, więc po pierwszej zimie najszybciej możemy wychwycić ewentualne problemy lub niedoróbki dekarskie i właściwie przygotować się do ich usunięciamówi Jacek Grabarczyk, ekspert budowlany z internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl.

Zobacz: 8 pytań które powinieneś zadać dekarzowi

Przegląd dachu powinien się tyczyć jego pokrycia oraz kontroli całej konstrukcji dachu. Trzeba również zwrócić uwagę na to w jakim stanie są kalenice, naroża dachu, a także wystające elementy takie jak gąsiory oraz miejsca, w których łączą się poszczególne połacie dachu. Jeśli nie mamy doświadczenia, warto poprosić o pomoc w sprawdzeniu dachu – fachowca. Osoba dysponująca większą wiedzą i doświadczeniem na pewno zrobi to w sposób profesjonalny i fachowy. Na pewno też  zauważy więcej niż my, a ponadto będzie wiedziała, na które miejsca należy zwrócić szczególną uwagę, gdzie mogą pojawić się ewentualne problemy, a także w którym miejscu szukać potencjalnych uszkodzeń, o których my nawet byśmy nie pomyśleli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Śnieg na dachu budynków wielkopowierzchniowych. Kto powinien się nim zająć?

Uszkodzenia dachowe, a rodzaj pokrycia dachowego

Dach z papy

Kiedy dach pokryty jest papą należy sprawdzić, czy w pokryciu dachowym nie występują dziury lub deformacje. Jeśli na dachu znajdują się dachówki, należy sprawdzić, czy nie zostały uszkodzone przez mróz, czy nie są popękane oraz czy  nie mają mechanicznych uszkodzeń.

Dach pokryty blachodachówką

W sytuacji, kiedy mamy dach pokryty blachodachówką powinniśmy sprawdzić czy blacha nie rdzewieje oraz czy nie pojawiły się na niej perforacje. Sprawdźmy również czy łączenia pomiędzy arkuszami są szczelne, a także czy nie pojawiły się odkształcenia. Punktami, które wymagają szczególnej kontroli są również miejsca, w których blacha jest przykręcona do konstrukcji dachu. Dobrze wkręcony wkręt dekarski powinien być wkręcony z podkładką, powinien również przylegać do blachy całą swoją powierzchnią. Jeśli stan jest odmienny, należy „poluzować” wkręt, lub jeśli podkładka trwale się odkształciła – wymienić ją na nową.

Zobacz też: Przegląd dachu jesienią. Jak zabezpieczyć dach na zimę? Poradnik

REKLAMA

Należy starać się eliminować wszystkie drobne nieprawidłowości jak najszybciej, by nie dopuścić do ich powiększania i pogłębiania. Niezależnie od rodzaju pokrycia największy problem pojawia się oczywiście kiedy dach cieknie, wtedy należy działać jak najszybciej radzi Jacek Grabarczyk ze StukPuk.pl.

Jeśli zdarzy się tak, że znajdziemy na dachu usterkę, powinniśmy sprawdzić jaki jest powód jej  pojawienia się. Sprawdźmy, czy pojawienie się usterki nie jest spowodowane wadą konstrukcyjną, wiekiem materiału, lub czy nie powstało w wyniku naszych zaniedbań. Posiadając tę wiedzę łatwiej będzie zadbać o dach w przyszłości.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Okna dachowe, lukarny i rynny

Okna dachowe i lukarny to bardzo popularne i często stosowane w domach jednorodzinnych sposoby na doświetlenie poddaszy. Niestety mogą one też być przyczyną wielu problemów z dachem. Z tego właśnie powodu, po każdej zimie należy dokładnie sprawdzić wszystkie szczelność połączeń okien dachowych z połacią dachu. Podczas kontroli należy sprawdzić: szczelność lukarn, stan uszczelek, a także płynność działania mechanizmu okuć. Zsuwający się śnieg, a także wiatr mogą być przyczyną uszkodzeń rynien, ich odkształceń lub złamań. Dlatego warto przynajmniej raz w roku sprawdzić szczelność połączenia, spasowanie, stan wieszaków itd. Problemem mogą stać się np. zalegające w rynnach liście, gniazda ptaków, czy owadów. Poza rynnami zewnętrznymi kontrolować powinniśmy także rynny koszowe, a także odpływy przy oknach połaciowych. Zanieczyszczenia z rynien i rur spustowych najlepiej jest usunąć odkurzaczem na mokro. Do tego celu można też zastosować myjki ciśnieniowe przeznaczone do oczyszczenia rynien.

Komin

Komin to również element, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Sprawdźmy połączenia znajdujące się pomiędzy kominem a pokryciem dachowym. Jeśli okaże się, że się wykruszyły, trzeba będzie je uzupełnić. Warto też sprawdzić czy taśmy wykorzystane do obróbki komina są dobrze zamocowane, a także, czy sam komin nie jest popękany i uszkodzony po zimie. Warto sprawdzić też stan kominów wentylacyjnych. Jeśli dach w budynku jest wyposażony w osłony przeciwśniegowe, warto sprawdzić, czy zalegający w nich śnieg nie spowodował uszkodzeń.

Poddasze

Kontrola dachu po zimie to także kontrola jego stanu technicznego od strony poddasza. Jeżeli mamy możliwość sprawdzić stan więźby dachowej – należy to zrobić. Sprawdź czy więźby dachowej nie atakują szkodniki, grzyby oraz czy dach nie i czy w związku z tym konstrukcja dachu nie jest zawilgocona, uszkodzona, lub czy jej połączenia nie są poluzowane. Jeśli dach nie jest ocieplony, warto przeglądać go od środka w słoneczne dni. Wtedy najłatwiej zauważymy ewentualne szpary, czy prześwity. Jeżeli po jakimś czasie zdecydujemy się zaadoptować poddasze do celów mieszkalnych lub ocielić poddasze – wszelkie przecieki i zawilgocenia mogą okazać się dość kłopotliwe. Taka sytuacja to najkrótsza droga do  pojawienia się grzyba, czy pleśni.

Mycie dachu na wiosnę

REKLAMA

Ostatnia krokiem, który warto wykonać to umycie dachu. W ten sposób wyczyścimy go z mchów, porostów i innych zbrudzeń. Do tego celu można wykorzystać np. myjkę ciśnieniową wyposażoną w akcesoria do mycia dachów oraz preparat do usuwania mchów i porostów.

Nie chodzi tylko o to, aby dach wyglądał ładnie. Umycie go pozwoli także odkryć ewentualne nieprawidłowości, których nie widać było wcześniej radzi Jacek Grabarczyk ze StukPuk.pl. Długotrwałe zaleganie brudu lub wilgoci najzwyczajniej w świecie niszczy dach i naraża nas na dodatkowe koszty.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA