REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przegląd dachu po zimie. Poradnik

 StukPuk.pl
Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

REKLAMA

Przegląd dachu po zimie to czynność, którą warto wykonać. Może się bowiem okazać, że będziemy musieli przeprowadzić nieplanowany remont. Jak wykonać przegląd dachu z papy lub wykończonego dachówką? Które elementy dachu wymagają szczególnej uwagi? Czy przegląd dachu można wykonać samemu, czy może lepiej wynająć do tego celu specjalistę - radzi ekspert StukPuk.pl.

REKLAMA

Dach i orynnowanie warto kontrolować ze stałą regularnością, zarówno przed jak i po zimie. Zwłaszcza po okresie zimowym, warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku, zima to bowiem okres, który może w znacznym stopniu wpłynąć na stan naszego budynku i jego otoczenia.

Jak najbardziej zalecane jest zrobienie kompleksowego przeglądu już po pierwszym sezonie zimowym od założenia dachu. Budynek pracuje, a wraz z nim dach, więc po pierwszej zimie najszybciej możemy wychwycić ewentualne problemy lub niedoróbki dekarskie i właściwie przygotować się do ich usunięciamówi Jacek Grabarczyk, ekspert budowlany z internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl.

Zobacz: 8 pytań które powinieneś zadać dekarzowi

Przegląd dachu powinien się tyczyć jego pokrycia oraz kontroli całej konstrukcji dachu. Trzeba również zwrócić uwagę na to w jakim stanie są kalenice, naroża dachu, a także wystające elementy takie jak gąsiory oraz miejsca, w których łączą się poszczególne połacie dachu. Jeśli nie mamy doświadczenia, warto poprosić o pomoc w sprawdzeniu dachu – fachowca. Osoba dysponująca większą wiedzą i doświadczeniem na pewno zrobi to w sposób profesjonalny i fachowy. Na pewno też  zauważy więcej niż my, a ponadto będzie wiedziała, na które miejsca należy zwrócić szczególną uwagę, gdzie mogą pojawić się ewentualne problemy, a także w którym miejscu szukać potencjalnych uszkodzeń, o których my nawet byśmy nie pomyśleli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Śnieg na dachu budynków wielkopowierzchniowych. Kto powinien się nim zająć?

Uszkodzenia dachowe, a rodzaj pokrycia dachowego

Dach z papy

Kiedy dach pokryty jest papą należy sprawdzić, czy w pokryciu dachowym nie występują dziury lub deformacje. Jeśli na dachu znajdują się dachówki, należy sprawdzić, czy nie zostały uszkodzone przez mróz, czy nie są popękane oraz czy  nie mają mechanicznych uszkodzeń.

Dach pokryty blachodachówką

W sytuacji, kiedy mamy dach pokryty blachodachówką powinniśmy sprawdzić czy blacha nie rdzewieje oraz czy nie pojawiły się na niej perforacje. Sprawdźmy również czy łączenia pomiędzy arkuszami są szczelne, a także czy nie pojawiły się odkształcenia. Punktami, które wymagają szczególnej kontroli są również miejsca, w których blacha jest przykręcona do konstrukcji dachu. Dobrze wkręcony wkręt dekarski powinien być wkręcony z podkładką, powinien również przylegać do blachy całą swoją powierzchnią. Jeśli stan jest odmienny, należy „poluzować” wkręt, lub jeśli podkładka trwale się odkształciła – wymienić ją na nową.

Zobacz też: Przegląd dachu jesienią. Jak zabezpieczyć dach na zimę? Poradnik

REKLAMA

Należy starać się eliminować wszystkie drobne nieprawidłowości jak najszybciej, by nie dopuścić do ich powiększania i pogłębiania. Niezależnie od rodzaju pokrycia największy problem pojawia się oczywiście kiedy dach cieknie, wtedy należy działać jak najszybciej radzi Jacek Grabarczyk ze StukPuk.pl.

Jeśli zdarzy się tak, że znajdziemy na dachu usterkę, powinniśmy sprawdzić jaki jest powód jej  pojawienia się. Sprawdźmy, czy pojawienie się usterki nie jest spowodowane wadą konstrukcyjną, wiekiem materiału, lub czy nie powstało w wyniku naszych zaniedbań. Posiadając tę wiedzę łatwiej będzie zadbać o dach w przyszłości.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Okna dachowe, lukarny i rynny

Okna dachowe i lukarny to bardzo popularne i często stosowane w domach jednorodzinnych sposoby na doświetlenie poddaszy. Niestety mogą one też być przyczyną wielu problemów z dachem. Z tego właśnie powodu, po każdej zimie należy dokładnie sprawdzić wszystkie szczelność połączeń okien dachowych z połacią dachu. Podczas kontroli należy sprawdzić: szczelność lukarn, stan uszczelek, a także płynność działania mechanizmu okuć. Zsuwający się śnieg, a także wiatr mogą być przyczyną uszkodzeń rynien, ich odkształceń lub złamań. Dlatego warto przynajmniej raz w roku sprawdzić szczelność połączenia, spasowanie, stan wieszaków itd. Problemem mogą stać się np. zalegające w rynnach liście, gniazda ptaków, czy owadów. Poza rynnami zewnętrznymi kontrolować powinniśmy także rynny koszowe, a także odpływy przy oknach połaciowych. Zanieczyszczenia z rynien i rur spustowych najlepiej jest usunąć odkurzaczem na mokro. Do tego celu można też zastosować myjki ciśnieniowe przeznaczone do oczyszczenia rynien.

Komin

Komin to również element, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Sprawdźmy połączenia znajdujące się pomiędzy kominem a pokryciem dachowym. Jeśli okaże się, że się wykruszyły, trzeba będzie je uzupełnić. Warto też sprawdzić czy taśmy wykorzystane do obróbki komina są dobrze zamocowane, a także, czy sam komin nie jest popękany i uszkodzony po zimie. Warto sprawdzić też stan kominów wentylacyjnych. Jeśli dach w budynku jest wyposażony w osłony przeciwśniegowe, warto sprawdzić, czy zalegający w nich śnieg nie spowodował uszkodzeń.

Poddasze

Kontrola dachu po zimie to także kontrola jego stanu technicznego od strony poddasza. Jeżeli mamy możliwość sprawdzić stan więźby dachowej – należy to zrobić. Sprawdź czy więźby dachowej nie atakują szkodniki, grzyby oraz czy dach nie i czy w związku z tym konstrukcja dachu nie jest zawilgocona, uszkodzona, lub czy jej połączenia nie są poluzowane. Jeśli dach nie jest ocieplony, warto przeglądać go od środka w słoneczne dni. Wtedy najłatwiej zauważymy ewentualne szpary, czy prześwity. Jeżeli po jakimś czasie zdecydujemy się zaadoptować poddasze do celów mieszkalnych lub ocielić poddasze – wszelkie przecieki i zawilgocenia mogą okazać się dość kłopotliwe. Taka sytuacja to najkrótsza droga do  pojawienia się grzyba, czy pleśni.

Mycie dachu na wiosnę

REKLAMA

Ostatnia krokiem, który warto wykonać to umycie dachu. W ten sposób wyczyścimy go z mchów, porostów i innych zbrudzeń. Do tego celu można wykorzystać np. myjkę ciśnieniową wyposażoną w akcesoria do mycia dachów oraz preparat do usuwania mchów i porostów.

Nie chodzi tylko o to, aby dach wyglądał ładnie. Umycie go pozwoli także odkryć ewentualne nieprawidłowości, których nie widać było wcześniej radzi Jacek Grabarczyk ze StukPuk.pl. Długotrwałe zaleganie brudu lub wilgoci najzwyczajniej w świecie niszczy dach i naraża nas na dodatkowe koszty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA