REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poruszenie na rynku budowlanym w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wg analityków firmy PMR, w 2015 roku na rynku budowlanym można spodziewać się wzrostów. Ostatnie kilka lat nie było zbyt pomyślnych dla branży budowlanej. Optymistycznych prognoz należy oczekiwać w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym.

REKLAMA

Optymistyczne prognozy płyną również z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB). W opinii PZPB szczególnego ożywienia należy oczekiwać w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym, co jest dobrym sygnałem dla firm z sektora MŚP, które współpracują jako podwykonawcy przy realizacji tego rodzaju inwestycji

Z raportu „Sektor budowlany w Polsce 2015. Analiza regionalna” wynika, że w połowie 2014 r. działało na krajowym rynku ok. 200 tys. firm budowlanych, z czego tylko 8 proc. z nich stanowiły przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 9 pracowników.

Sygnałem poprawy koniunktury w budownictwie mieszkaniowym jest wzrost liczby pozwoleń na budowę. W 2014 r. wzrosła ona o 13 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Impulsem do zmiany sytuacji w tym segmencie rynku będzie między innymi wprowadzenie nowych uregulowań odnośnie pozwoleń na budowęocenia Radosław Woźniak, wiceprezes EFL SA. Nowe przepisy, które najprawdopodobniej wejdą w życie w czerwcu br., mają objąć ok. 40 proc. wszystkich inwestycji budowlanych rocznie. Dadzą one znaczne ułatwienia wielu inwestorom w postaci oszczędności czasu i finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

REKLAMA

Kolejnym sygnałem pozytywnych zmian w branży budowlanej jest fakt, że w 2014 roku liczba ofert pracy dla inżynierów i specjalistów w tej branży wzrosła o 8 proc. Optymistyczne dane ujawniły także firmy leasingowe, które w 2014 roku w sektorze maszyn i urządzeń odnotowały wzrost finansowania na poziomie 17 proc., a w sektorze maszyn budowlanych wyniósł on aż 52 proc.

Jak pokazują wyniki badania koniunktury branży leasingowej, aż połowa leasingodawców oczekuje dalszego wzrostu finansowania sektora maszyn i urządzeń w I kw. 2015 r., a 20 proc. uważa, że pozostanie ono bez zmiandodaje Radosław Woźniak, wiceprezes EFL SA. W drugiej połowie roku impulsem do wzrostu w branży budowlanej może być rozpoczęcie realizacji rządowego programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego, który ma potrwać 5 lat. W założeniu w tym czasie ma powstać 10 tys. mieszkań na wynajem, w których czynsze będą niższe od komercyjnych stawek rynkowych.

Zobacz: Röben zaprasza na targi BUDMA

W tym ostatnim kontekście warto dodać, że popyt na społeczne mieszkania czynszowe może być większy niż 100 tys. lokali, więc zagrożenie w postaci braku zainteresowania ze strony najemców nie istnieje.

Do spojrzenia z optymizmem na branżę budowlaną zachęcają także ogólne prognozy makroekonomiczne na 2015 rok. Zdaniem Marcina Nieplowicza, głównego analityka EFL, PKB Polski w 2015 roku powinno wynieść 3,7%. Do tego w drugiej połowie roku ruszą projekty finansowane z programów nowej perspektywy unijnej na lata 2015 – 2020, co da dodatkowy impuls do rozwoju branży budowlanej.

Zobacz: Mistrzostwa Polski Zrzeszenia Montażystów Stolarki

Raport przygotowany przez firmę PMR Research na podstawie badania, przeprowadzonego wśród 200 firm budowlanych, których przedstawiciele ocenili poszczególne aspekty rynku.

Badanie to, przeprowadzane wśród osób odpowiedzialnych za sprzedaż w firmach leasingowych, które są zrzeszone w Związku Polskiego Leasingu (ZPL), ma na celu zbadanie koniunktury w branży leasingowej. Prezentowane dane stanowią ocenę mijającego okresu oraz prognozują trendy w kolejnym kwartale. Procentowe kwoty określają, jaki udział badanych firm wybrało daną odpowiedź.

Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA