REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy decyzja administracyjna podlega wykonaniu?

grunttozysk.pl grunttozysk.pl
grunttozysk.pl grunttozysk.pl

REKLAMA

Wykonalność decyzji w praktyce oznacza możliwość zrealizowania uprawnienia przyznanego stronie w tej decyzji lub powinność wykonania obowiązku nałożonego decyzją przez stosowne organy w drodze przymusu, jakim one dysponują, czyli po prostu na drodze postępowania egzekucyjnego.

Kiedy decyzja jest wykonalna?

W myśl art. 130 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego, przed upływem terminu do wniesienia odwołania decyzja nie podlega wykonaniu. Wniesienie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji – zgodnie z 2 par. wspomnianego artykułu. Odwołanie przysługuje adresatowi decyzji wydanej przez organ I instancji.  Strona ma na złożenie odwołania 14 dni od daty doręczenia jej decyzji. Robert Tomaszewski, Prezes Saveinvest Sp. z o.o., informuje, że w praktyce decyzje nieostateczne – a więc wydane przez organy I instancji – nie mogą zostać wykonane już po ich wydaniu. Wykonaniu podlegają za to decyzje organu I instancji, w stosunku do której nie zostało wystosowane odwołanie.  Decyzją ostateczną, czyli wykonalną, jest też decyzja wydana przez organ II instancji jako wynik odwołania od orzeczenia wcześniejszego. 

REKLAMA

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Termin wykonania

Niektóre spośród decyzji mają dokładnie określony termin wykonania obowiązku. W sytuacji, gdy obowiązek nie zostanie dopełniony w zdeklarowanym czasie, istnieje możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego.  Termin taki zwykle jest konsekwencją konkretnej przesłanki zawartej w przepisach ustawy. Jeśli przepis sam nie definiuje takiego terminu, organ nie ma podstaw prawnych do jego wyznaczenia. Sprawa dotyczy głównie tzw. „obowiązków niepieniężnych”. Jest to równoznaczne z  powinnością niezwłocznego zrealizowania obowiązku. Przesłanka o „niezwłoczności” powinna być rozpatrywana osobno i niezależnie w odniesieniu do każdej konkretnej sprawy. Czas na wykonanie danych obowiązków w praktyce wynika z wielu czynników, efektem czego okres na wypełnienie zobowiązań musi być zróżnicowany. Należy pamiętać również, że decyzja nakładająca obowiązek może zostać obciążona (okoliczności te muszą wyraźnie wynikać z przepisów)  tzw. rygorem natychmiastowej wykonalności. Dyktuje ona obowiązek, który musi zostać zrealizowany bezzwłocznie. Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 108 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego taki rygor może zostać nadany, gdy jest to niezbędne ze względu na ochronę ludzkiego życia. Dodatkowo, gdy w grę wchodzi zabezpieczenie gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami oraz ze względu na wyjątkowo ważny interes strony, czy inny interes społeczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjątek – pozwolenie na budowę

Przy otrzymywaniu decyzji nadającej uprawnienia jej adresatowi należy pamiętać, by dokonać rozróżnienia między decyzjami, które nadają się do wykonania, a tymi, co do których nie jest to możliwe. Zgodnie z art. 130 par. 4 k.p.a. decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, gdy jest ona zgodna z żądaniem wszystkich stron postępowania. Szczególny przypadek, któremu warto bliżej się przyjrzeć, stanowi pozwolenie na budowę. Jest ono wyjątkiem, pomimo faktu, że jak wynika z jego charakteru również przyznaje uprawnienia adresatowi. Jak czytamy w art. 28 ustawy prawa budowlanego, stronami postępowania są w tym przedmiocie właściciele i wieczyści użytkownicy nieruchomości, które znajdują się w obszarze oddziaływania obiektu objętego pozwoleniem. W konsekwencji – jest kilka stron postępowania w sprawie udzielenia inwestorowi pozwolenia na daną budowę. Dlatego też inwestor, po otrzymaniu decyzji, nie jest w stanie wykonać jej od razu. Jest zobowiązany zaczekać do momentu, aż decyzja stanie się ostateczna. Musi zatem poczekać na ewentualne odwołania, które inne strony postępowania mają prawo złożyć.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Decyzje nie nadające się do wykonania

Istnieją także decyzje, które ze swej natury w ogóle nie nadają się do wykonania. Przykładem może być decyzja o warunkach zabudowy. Określa ona jedynie możliwość zagospodarowania nieruchomości w określony sposób - służy do uzyskania pozwolenia na budowę dla danej inwestycji. Nadane przez nią uprawnienia nie podlegają zatem wykonaniu. Jeśli decyzja ma dla inwestora wymiar pozytywny – zezwala mu na spełnienie postulowanych we wniosku czynności – nie ma potrzeby czekać, aż decyzja przybierze ostateczny charakter. Nie trzeba nakładać też na nią żadnych dodatkowych klauzul. Nie można wstrzymać wykonania decyzji o warunkach zabudowy nawet w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego na wniosek osoby, dla której takie orzecznictwo jest niekorzystne. W przypadku otrzymania takiej decyzji można zatem od razu przystąpić do działań. 

Saveinvest Sp. z o. o.
www.grunttozysk.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA