REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dbać o elewację? Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Pielęgnacja elewacji to jedna z czynności, o której muszą pamiętać właściciele domów jednorodzinnych. Budowa domu to nie łatwe zadanie. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz dom był zadbany, powinniśmy wiedzieć, jak dbać o dom z zewnątrz.

REKLAMA

Fot. ARSANIT

Gruntowne porządki - stały element wiosennych rytuałów. Dokładne posprzątanie kurzu, wypucowanie podłóg czy remanent w naszej kanciapie, to niektóre z czynności, które pozwalają, aby dom zyskał nowego blasku. Okazuje się jednak, że z zewnątrz potrzebuje on równie dużej uwagi. O czym więc należy pamiętać? Sprawdźmy przede wszystkim ściany, którym może grozić korozja biologiczna. Wstępne oględziny jesteśmy w stanie wykonać we własnym zakresie.

Zobacz także: Czy ściany prefabrykowane są lepsze niż tradycyjne?

Zielony tynk

Miejscem najbardziej narażonym na uszkodzenia jest wierzchnia warstwa elewacji, czyli tynk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na powierzchni, która została pokryta wyprawą tynkarską o małej paroprzepuszczalności, mogą po pewnym czasie zacząć pojawiać się przebarwienia. Jeżeli mają one zielonkawy kolor, najprawdopodobniej wdała się korozja biologiczna, wywołana działaniem żywych organizmów, takich jak: glony, pleśnie czy grzyby opowiada Radosław Marciniec, technolog firmy ARSANIT. Skąd się one biorą?

Fot. ARSANIT

Stopień zagrożenia rozwojem korozji biologicznej jest uzależniony od miejsca, w którym znajduje się nasz dom. Im bliżej terenów zielonych czy zbiorników wodnych, tym łatwiej o pojawienie się niepożądanych naleciałości. Ta zależność związana jest z wysokim poziomem wilgoci panującym w powietrzu oraz z mikroorganizmami, które z łatwością rozmnażają się w takich warunkach. Aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni, warto już na etapie prac budowlanych sięgnąć po wysokiej jakości tynki, które przeciwdziałają takim problemom i co ważne, są również odporne na czynniki atmosferyczne.

Zobacz także:  Koszt malowania elewacji

Czyszczenie i ochrona

REKLAMA

Dobrej jakości preparaty nie zwalniają nas jednak z regularnego mycia elewacji. Najlepiej takie prace wykonywać myjką nisko-ciśnieniową, która zapewni gruntowne oczyszczenie powierzchni. Sprawdzajmy również, czy rynny są w dobrym stanie i czy woda, ściekając z dachu, nie zatrzymuje się na warstwie tynku. To bowiem może mieć również wpływ na rozwój wilgoci oraz powstawanie wykwitów.

Tak więc periodyczny „przegląd” zewnętrznych ścian budynku ma szansę uchronić nasz dom przed „nieproszonymi gośćmi”. Jeżeli jednak problem korozji już wystąpił, należy niezwłocznie przystąpić do działania.

- Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie elewacji wodą pod ciśnieniem. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy specjalny preparat zwalczający powstałe glony, pleśnie i grzyby. Dalej należy zagruntować ścianę, a w ostatniej kolejności przejść do prac malarskich.opowiada Radosław Marciniec. W takich przypadkach zaleca się stosowanie farb silikonowych, które charakteryzują się właściwościami samoczyszczącymi oraz produktów, które w swoim składzie zawierają biocydy typu in can oraz in film, zapewniające dodatkową ochronę elewacji budynku.

Wiosna to czas odświeżania i wielkich porządków. Zadbajmy więc w tym roku nie tylko o nieskazitelną czystość naszych wnętrz. Sprawmy również, aby nasz dom lśnił z zewnątrz.

Źródło: ARSANIT

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA