REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowa domu: Co powinniśmy wiedzieć o materiałach budowlanych?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Podczas procesu budowy domu bardzo ważny jest dostęp do informacji na temat wyrobów budowlanych, i to nie tylko na początku budowy, ale na każdym jej etapie. Od jakości poszczególnych materiałów, zależeć będzie bowiem bezpieczeństwo konstrukcji budynku, jego cechy użytkowe, charakterystyka energetyczna, akustyczna, a także stopień oddziaływania budynku na zdrowie ludzi oraz na środowisko.

REKLAMA

Każdy, kto przeprowadza remont lub buduje dom energooszczędny, zmaga się z problemem doboru materiałów budowlanych, od których zależy spełnienie restrykcyjnych norm związanych z energooszczędnością budynku. Wsparciem dla inwestorów są dane techniczne zamieszczane przez producentów na opakowaniach i etykietach produktów, w katalogach i na stronach internetowych. Wciąż jednak informacji na opakowaniach jest zbyt mało, by kupujący mogli porównać wszystkie parametry i świadomie wybrać w sklepie produkt najlepszy pod względem energooszczędności i ceny.

Etykiety energetyczne

Obowiązek informowania na etykietach o klasie energetycznej danego produktu dotyczy w Polsce sprzętów AGD, telewizorów oraz źródeł świata. Wyniki ogólnopolskiego badania kampanii „Energooszczędność w moim domu” potwierdzają, że informacje te mają dla konsumentów znaczenie. Aż 85% badanych wskazało, że najważniejszą cechą decydującą o zakupie danego źródła światła jest jego energooszczędność. Cena znalazła się na drugim miejscu. „Kupując energooszczędne lampy LED, obok zużycia energii i ceny, warto zwrócić uwagę także na podawaną w lumenach (lm) wartość strumienia świetlnego. Im więcej lumenów, tym więcej światła wytwarza dana lampa. Kolejna ważna informacja to temperatura barwowa światła podawana w Kelwinach (K). Zakres od 2700 K do 3000 K odpowiada barwie ciepłobiałej, najlepszej do odpoczynku, a zakres od 5000 K do 6500 K zimno-białej, odpowiedniej do pracy” – wskazuje dr inż. Andrzej Wiśniewski, doradca techniczny Osram. Godna uwagi jest też trwałość źródła światła. Markowi producenci deklarują poziom użytkowania lampy LED w zakresie nawet do 50 000 godzin.

Automatyka domowa

Rosnąca popularność inteligentnych rozwiązań automatyki domowej powoduje, że konsumentów interesują również etykiety tych produktów. Znajdują się na nich m.in. dane mówiące o: kompatybilności z urządzeniami domowymi różnych producentów, bezpieczeństwie użytkowania, zgodności towaru z prawem europejskim (symbol CE) oraz braku w produkcie substancji niebezpiecznych dla środowiska (symbol RoHS). Wśród tych informacji brakuje natomiast danych na temat energooszczędności produktu. „O to należy pytać bezpośrednio u producentów. Z danych wynika, że automatyka może zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu nawet o 30 proc. oraz energii cieplnej o ponad 20 proc. Takie wyniki mogą mieć znaczenie przy budowie domu energooszczędnego, a na pewno mają wpływ na wysokość płaconych przez nas rachunków” – mówi Ewa Bujak z Fibar Group.

Izolacja

Zgodnie z obowiązującym prawem, informacje na temat cech wyrobów izolacyjnych, takich jak wełna skalna, znajdują się w deklaracjach właściwości użytkowych (DWU lub DoP) poszczególnych produktów. W przypadku materiałów Rockwool można je pobrać ze strony internetowej http://www.rockwool.pl/do-pobrania/aprobaty-certyfikaty. W DoP podawane są m.in. takie wskaźniki, jak: opór cieplny wyrobu izolacyjnego, jego klasa reakcji na ogień, zachowanie wobec wody i wilgoci, stabilność wymiarów w określonych warunkach temperaturowych i wilgotnościowych, wskaźnik pochłaniania dźwięku, naprężenie ściskające lub wytrzymałość na ściskanie, a także odporność przepływu powietrza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okna

REKLAMA

Wybierając okna do domu energooszczędnego lub pasywnego powinniśmy przede wszystkim sprawdzać te parametry techniczne, które wpływają na ich izolacyjność termiczną. Są to: współczynnik izolacyjności cieplnej okna Uw, który mówi o ilości strat ciepła, współczynnik przepuszczalności energii g, który mówi o zdolności do pozyskiwania darmowej energii cieplnej ze słońca, oraz wydajność wentylacji. Komfort mieszkania w cichym wnętrzu zagwarantuje wysoki współczynnik tłumienności dźwięków Rw. „Na kartonach z naszymi oknami można znaleźć informacje o typie okna, jego rozmiarze oraz jednej z trzech linii produktów: Standard, Standard Plus lub Premium. Wszystkie nasze okna posiadają znak CE, zatem takie oznaczenie również znajduje się na opakowaniu. W przypadku gabarytowych materiałów budowlanych, klient nie podejmuje decyzji na podstawie opakowania, ale raczej bazując na danych technicznych podanych w broszurach lub na stronie internetowej. Dlatego szczególnie dbamy, aby były one przejrzyście zaprezentowane” – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt Velux. Czasami o wyborze produktu decydują dodatkowe certyfikaty. Rolety Velux posiadają certyfikat Oeko-Tex®, który gwarantuje, że użyte do ich produkcji komponenty nie zawierają substancji szkodliwych. Z kolei najbardziej zaawansowane technologicznie okno pasywne Velux otrzymało certyfikat Instytutu Domu Pasywnego w Darmstadt. Okno to posiada najlepsze na rynku parametry izolacyjności - Uw=0,51 W/m2K i jest pierwsze, a także jedyne z certyfikatem domu pasywnego dla budynków z regionów o klimacie zimnym.

„Obowiązkowe etykiety energetyczne na produktach budowlanych, takich jak: okna, drzwi, materiały izolacyjne, czy inteligentna automatyka domowa ułatwiłyby decyzje zakupowe i porównywanie energooszczędnych produktów między sobą” – mówi Paulina Gadomska – Dzięcioł z Effective PR organizującej kampanię „Energooszczędność w moim domu”. „To nasz ustawodawca może rozszerzyć listę produktów, których obowiązują etykiety energetyczne. Dyskusja na ten temat trwa i miejmy nadzieję, że jej wynik będzie korzystny dla inwestorów, a rozszerzona lista przyczyni się do upowszechnienia energooszczędnego budownictwa w naszym kraju” – dodaje Paulina Gadomska – Dzięcioł.

Zobacz także: Formalności: Odbiór budynku – niezbędne dokumenty

Zobacz także: Czy można zastąpić architekta – inżynierem lub technikiem budownictwa?

Zobacz także: Budowa domu jednorodzinnego – odbiór budynku. Poradnik

Źródło: Velux

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA