REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zielony dach - obniży wydatki na klimatyzację i ogrzewanie

Zielony dach. Fot. Fotolia
Zielony dach. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zielony dach to estetyczne i ekologiczna alternatywa dla budownictwa tradycyjnego. Zielone dachy z roku na rok stają się w Polsce coraz bardziej popularne, a co za tym idzie wpływają pozytywnie na nasze wydatki związane z klimatyzacją i ogrzewaniem.

REKLAMA

Zielone dachy, czyli roślinność uprawiana na dachach, tarasach i stropach, to ekologiczna i estetyczna alternatywa dla tradycyjnych dachów. Technologia ta staje się coraz bardziej popularna: według ekspertów w Polsce powstaje około pół miliona metrów kwadratowych zielonych dachów rocznie. Ponadto zielone dachy wpływają korzystnie na wydatki związane z klimatyzacją i ogrzewaniem.

REKLAMA

Tradycja zielonych dachów sięga czasów starożytnych, kiedy pełniły one funkcję dekoracyjną oraz rekreacyjną. Współcześnie cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród architektów, jak i klientów pragnących ożywić swój dom lub wzbogacić go o dodatkową powierzchnię użytkową. Zielone dachy mają wiele zalet. Tak zaplanowana konstrukcja chroni budynek przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, ogranicza ilość wody opadowej, która jest odprowadzana do kanalizacji oraz stwarza odpowiedni mikroklimat dla roślin, zwierząt i ludzi.

Zielone dachy pozwalają na uzyskanie powierzchni biologicznie czynnych na dachach dla klientów indywidualnych, na dachach górnych, jak również na dachach, które są nad stropem garażu. Nad stropem garażu mamy większe możliwości: możemy robić duże nasypy, górki, które pozwalają nam sadzić nie tylko dachy ekstensywne i trawniki, które wymagają niskiego przekroju substratu, lecz także możemy usypywać górki, które pozwolą nam sadzić zarówno krzewy, żywopłoty, jak i duże, wysokie drzewa odpowiednio mocowane specjalnymi kratami do struktury tak, żeby mogły przetrwać wiele lat mówi Maciej Chojnacki, dyrektor operacyjny firmy Akademia Dachów Płaskich.

Najsłynniejszym zielonym dachem w Polsce jest ten należący do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To jedna z najpiękniejszych i największych konstrukcji tego typu w Europie. Powierzchnia zaprojektowanego przez architekta krajobrazu Irenę Bajerską ogrodu wynosi ponad 1 hektar, a jego najsłynniejszą ozdobą jest strumień oraz zarybiony staw, w pobliżu którego mieszkają kaczki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dachy zielone dzielimy na dachy intensywne i ekstensywne. Dachy ekstensywne wymagają podłoża o grubości od 5 do 15 centymetrów. Możemy tam sadzić byliny i rozchodniki, które praktycznie po pół roku pielęgnowania nie wymagają podlewania, są dachami samoobsługowymi. Również na dachach ekstensywnych możemy układać trawniki z rolki. Dachy intensywne wymagają dużo wyższej warstwy substratu, od 15 centymetrów wzwyż, nawet do 1 metra, w zależności od tego, co jest zaprojektowane na danym dachu intensywnymtłumaczy Maciej Chojnacki.

Ekologiczne i ekonomiczne dachy zielone są interesującą alternatywą dla tradycyjnych dachów. Roślinność na dachu nie tylko ożywia miejski krajobraz, lecz przede wszystkim wydłuża żywotność budynku. Eksperci przekonują, że takie rozwiązania w połączeniu z izolacją pozwalają obniżyć wydatki na klimatyzację i ogrzewanie nawet o jedną trzecią.

Zobacz także:  Zielony dach - jak zabrać się do jego budowy?

Zobacz także:  Dach zielony – wszystko co musimy wiedzieć na jego temat

Zobacz także:  Czym charakteryzuje się budowa dachów zielonych?

Źródło: Newseria.pl/ Akademia Dachów Płaskich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA