BHP w halach produkcyjnych i magazynach – barierki i balustrady ochronne
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z definicją praca wykonywana na wysokości powyżej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi uznawana jest za pracę na wysokości. Przepisy nakazują, aby miejsce takich działań było odpowiednio zabezpieczone, a pracownik chroniony przed upadkiem. Podstawowymi elementami zabezpieczającymi są barierki systemowe, które nie tylko wyznaczają granice powierzchni roboczej, ale także stanowią ochronę przed nieszczęśliwymi wypadkami podczas pracy.
Zastosowanie barierek ochronnych
Zastosowanie barierek ma szczególne znaczenie w zakładach przemysłowych, przy maszynach produkcyjnych i urządzeniach, jak również na przejściach i dojściach do linii produkcyjnych czy sortowniczych.
REKLAMA
Mnogość dostępnych detali pozwala na przygotowanie indywidualnych konstrukcji dopasowanych rozmiarem do potrzeb i specyfiki zakładu produkcyjnego czy hali magazynowej. Zastosowanie połączeń śrubowych bez konieczności spawania obniża koszt montażu barierek, jak również ułatwia ich późniejszą konserwację lub naprawę.
Systemowe barierki umożliwiają zabezpieczenie stanowiska pracy na wysokości, wyodrębnienie stref niebezpiecznych i ciągów komunikacyjnych w zakładach produkcyjnych, hali magazynowej czy centrum logistycznym. O zastosowaniu tego rodzaju elementów powinien pamiętać pracodawca, gdyż to on zobowiązany jest do zapewniania systemu ochrony zbiorowej dla swoich pracowników. Indywidualnie dobrane i zaprojektowane balustrady pozwolą przygotować bezpieczne stanowisko pracy.
Zobacz też: Zasady BHP podczas robót rozbiórkowych
Zobacz też: Bhp podczas frezowania
Zobacz też: Zasady bhp podczas toczenia
Zobacz też: Zasady bhp podczas prac na dachu
Zobacz też: Zasady i przepisy bhp podczas prac wykonywanych na obrabiarkach
Źródło: KRAUSE Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.