REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dachy i elewacje - najnowsze trendy

Fot. Wienerberger
Fot. Wienerberger
Wienerberger

REKLAMA

REKLAMA

Dachówki na elewacji to najnowsze trendy budowlane dla miłośników nowoczesnej, minimalistycznej estetyki. Dla wielbicieli tradycyjnej, klasycznej architektury - świetnie sprawdzą się cegły o surowej fakturze.

Proste i płaskie dachówki

Bardzo silnym trendem w ostatnich latach jest stosowanie dachówek płaskich, które tworzą szczelne pokrycie dachu, bez wyraźnych linii podziału. Taki trend jest charakterystyczny dla minimalistycznej, często dość surowej architektury, co jest efektem uproszczenia bryły domu, a to z kolei jest często wynikiem wymagań dotyczących efektywności energetycznej całego budynku. Taki dach wygląda bardzo nowocześnie, co często jeszcze podkreślone jest ciemnym koloraem dachówki np. grafitowym bądź antracytowym. Na niektórych obiektach trend ten idzie jeszcze o krok dalej i płaskie dachówki zdobią już nie tylko dach, ale i elewację, przez co wizualnie jeden element domu płynnie przechodzi w drugi. Płaski kształt tych dachówek idealnie prezentuje się na powierzchniach pionowych, a na skośnych zapewnia wysoką szczelność. Ciemne kolory dachówek – grafitowe, szare i czarne to również trend, który można zaobserwować na polskim rynku opanowanym dotychczas przez dachy czerwone.

REKLAMA

Dachówki postarzane

Na przeciwnym biegunie znajdują się tzw. dachówki postarzane. Z jednej strony stosuje się je na domach restaurowanych (np. mazurskich, ceglanych) ponieważ idealnie pasują do okolicznej architektury i tradycji w danym regionie, z drugiej na zupełnie nowych obiektach. Zapatrując się na piękne, zabytkowe dachy ceramiczne, inwestorzy poszukują materiałów, które dałyby podobny efekt również i na tych nowo budowanych. Taki zabieg szczególnie pożądany jest do dachów domów o klasycznej, dworkowej architekturze, gdyż pozwala na uzyskanie eleganckiej, spójnej całość. W Polsce są dostępne ceramiczne dachówki z efektem postarzania, np. Esówka Sinus z oferty Koramic. Ma ona tradycyjny kształt, przypominający literę „S”, a dodatkowo jej powierzchnia, dzięki specjalnemu efektowi kolorystycznemu, uzyskanemu w procesie wypalania, wygląda jakby zdobiła dach już od wielu lat.

Cegły o nieregularnej fakturze

Chociaż nadal popularna jest czerwona cegła klinkierowa o gładkiej powierzchni to coraz bardziej umacnia się trend na cegły o bardziej stonowanych kolorach i nietypowej fakturze. Te tzw. ręcznie formowane budują na elewacji podobny efekt, jak postarzane dachówki na dachu. Mur wygląda surowo jak gdyby był „uszlachetniony” upływem lat. Jednak dostępność odcieni szarości dla tego rodzaju cegieł nadaje im również nowego, bardziej współczesnego wymiaru. Do domów o prostej, minimalistycznej stylistyce (np. kwadratowa bryła, duże przeszklenia oraz często jednospadowy lub płaski dach), pasują cegły z mocno strukturyzowaną fakturą, którą uzyskuje się poprzez poddawane lica w procesie produkcji, działaniu wody. Taka elewacja o niejednorodnej powierzchni dodaje obiektowi nowy, oryginalny wyraz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cegły o nietypowym, długim formacie

Nowym i niezwykle efektownym rozwiązaniem na polskim rynku są dostępne w portfolio Wienerberger od wiosny zeszłego roku, cegły Long John. Są one bardzo długie i płaskie (dł. 50 cm, szer. 10 cm, wys. jedynie 3,8-4,0 cm), przez co przypominają bardziej cienką belkę niż prostokąt tradycyjnej cegły. Kolekcja została stworzona z myślą o nowoczesnym budownictwie, w którym walory estetyczne budują detale utrzymane w duchu minimalistycznym. W ten trend wpisują się także cegły Marono, które są dłuższe (288 mm) i niższe (48 mm) w porównaniu do cegieł o tradycyjnym formacie.

Cegły murowane na cienką spoinę

Cegły o podłużnym i spłaszczonym formacie wprowadzają też nowy sposób murowania i spoinowania. Stosując zaprawę Terca Klinkier można łączyć je na niespotykanie cienką spoinę o grubości ok. 5 mm. Dzięki temu elewacja zyskuje zupełnie nowe walory estetyczne - jest bardziej dynamiczna, gdyż niemal niewidoczna spoina sprawia, że mur wygląda, jakby był zbudowany wyłącznie z cegieł.

Cegły szkliwione

Do wykonania ciekawych detali bądź imponujących, nowoczesnych elewacjih dedykowane są cegły, które są szkliwione i dzięki temu mogą mieć dowolnie wybrany kolor – od białego, przez odcienie żółci po niebieski czy jaskrawo zielony. Szkliwnie nadaje też licu cegły śliską i błyszczącą powierzchnię, dlatego wprowadzenie tak wyrazistego elementu na elewacji wymaga zachowania estetycznego umiaru. Natomiast umiejętne zastosowanie tego typu cegieł może sprawić że obiekt  z pewnością wyróżni się na tle innych.

Zobacz także: Malowanie fasady – Poradnik

Źródło: Wienerberger

Fot. Wienerberger
Wienerberger
Fot. Wienerberger
Wienerberger
Fot. Wienerberger
Wienerberger
Fot. Wienerberger
Wienerberger
Fot. Wienerberger
Wienerberger
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

To już pewne, będzie wyższa premia za oszczędzanie na koncie mieszkaniowym, ile wyniesie

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

REKLAMA