REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dachy i elewacje - najnowsze trendy

Subskrybuj nas na Youtube
Fot. Wienerberger
Fot. Wienerberger
Wienerberger

REKLAMA

REKLAMA

Dachówki na elewacji to najnowsze trendy budowlane dla miłośników nowoczesnej, minimalistycznej estetyki. Dla wielbicieli tradycyjnej, klasycznej architektury - świetnie sprawdzą się cegły o surowej fakturze.

Proste i płaskie dachówki

Bardzo silnym trendem w ostatnich latach jest stosowanie dachówek płaskich, które tworzą szczelne pokrycie dachu, bez wyraźnych linii podziału. Taki trend jest charakterystyczny dla minimalistycznej, często dość surowej architektury, co jest efektem uproszczenia bryły domu, a to z kolei jest często wynikiem wymagań dotyczących efektywności energetycznej całego budynku. Taki dach wygląda bardzo nowocześnie, co często jeszcze podkreślone jest ciemnym koloraem dachówki np. grafitowym bądź antracytowym. Na niektórych obiektach trend ten idzie jeszcze o krok dalej i płaskie dachówki zdobią już nie tylko dach, ale i elewację, przez co wizualnie jeden element domu płynnie przechodzi w drugi. Płaski kształt tych dachówek idealnie prezentuje się na powierzchniach pionowych, a na skośnych zapewnia wysoką szczelność. Ciemne kolory dachówek – grafitowe, szare i czarne to również trend, który można zaobserwować na polskim rynku opanowanym dotychczas przez dachy czerwone.

REKLAMA

Dachówki postarzane

Na przeciwnym biegunie znajdują się tzw. dachówki postarzane. Z jednej strony stosuje się je na domach restaurowanych (np. mazurskich, ceglanych) ponieważ idealnie pasują do okolicznej architektury i tradycji w danym regionie, z drugiej na zupełnie nowych obiektach. Zapatrując się na piękne, zabytkowe dachy ceramiczne, inwestorzy poszukują materiałów, które dałyby podobny efekt również i na tych nowo budowanych. Taki zabieg szczególnie pożądany jest do dachów domów o klasycznej, dworkowej architekturze, gdyż pozwala na uzyskanie eleganckiej, spójnej całość. W Polsce są dostępne ceramiczne dachówki z efektem postarzania, np. Esówka Sinus z oferty Koramic. Ma ona tradycyjny kształt, przypominający literę „S”, a dodatkowo jej powierzchnia, dzięki specjalnemu efektowi kolorystycznemu, uzyskanemu w procesie wypalania, wygląda jakby zdobiła dach już od wielu lat.

Cegły o nieregularnej fakturze

Chociaż nadal popularna jest czerwona cegła klinkierowa o gładkiej powierzchni to coraz bardziej umacnia się trend na cegły o bardziej stonowanych kolorach i nietypowej fakturze. Te tzw. ręcznie formowane budują na elewacji podobny efekt, jak postarzane dachówki na dachu. Mur wygląda surowo jak gdyby był „uszlachetniony” upływem lat. Jednak dostępność odcieni szarości dla tego rodzaju cegieł nadaje im również nowego, bardziej współczesnego wymiaru. Do domów o prostej, minimalistycznej stylistyce (np. kwadratowa bryła, duże przeszklenia oraz często jednospadowy lub płaski dach), pasują cegły z mocno strukturyzowaną fakturą, którą uzyskuje się poprzez poddawane lica w procesie produkcji, działaniu wody. Taka elewacja o niejednorodnej powierzchni dodaje obiektowi nowy, oryginalny wyraz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cegły o nietypowym, długim formacie

Nowym i niezwykle efektownym rozwiązaniem na polskim rynku są dostępne w portfolio Wienerberger od wiosny zeszłego roku, cegły Long John. Są one bardzo długie i płaskie (dł. 50 cm, szer. 10 cm, wys. jedynie 3,8-4,0 cm), przez co przypominają bardziej cienką belkę niż prostokąt tradycyjnej cegły. Kolekcja została stworzona z myślą o nowoczesnym budownictwie, w którym walory estetyczne budują detale utrzymane w duchu minimalistycznym. W ten trend wpisują się także cegły Marono, które są dłuższe (288 mm) i niższe (48 mm) w porównaniu do cegieł o tradycyjnym formacie.

Cegły murowane na cienką spoinę

Cegły o podłużnym i spłaszczonym formacie wprowadzają też nowy sposób murowania i spoinowania. Stosując zaprawę Terca Klinkier można łączyć je na niespotykanie cienką spoinę o grubości ok. 5 mm. Dzięki temu elewacja zyskuje zupełnie nowe walory estetyczne - jest bardziej dynamiczna, gdyż niemal niewidoczna spoina sprawia, że mur wygląda, jakby był zbudowany wyłącznie z cegieł.

Cegły szkliwione

Do wykonania ciekawych detali bądź imponujących, nowoczesnych elewacjih dedykowane są cegły, które są szkliwione i dzięki temu mogą mieć dowolnie wybrany kolor – od białego, przez odcienie żółci po niebieski czy jaskrawo zielony. Szkliwnie nadaje też licu cegły śliską i błyszczącą powierzchnię, dlatego wprowadzenie tak wyrazistego elementu na elewacji wymaga zachowania estetycznego umiaru. Natomiast umiejętne zastosowanie tego typu cegieł może sprawić że obiekt  z pewnością wyróżni się na tle innych.

Zobacz także: Malowanie fasady – Poradnik

Źródło: Wienerberger

Fot. Wienerberger
Wienerberger
Fot. Wienerberger
Wienerberger
Fot. Wienerberger
Wienerberger
Fot. Wienerberger
Wienerberger
Fot. Wienerberger
Wienerberger
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA