REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Domy energooszczędne - czy warto je budować?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Domy energooszczędne zyskują na wartości. Im lepsze mają świadectwo charakterystyki energetycznej - tym lepiej. Im lepsze parametry budynku - tym wyższa jest jego cena. Od 2009 roku każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek posiadania tzw. świadectwa energetycznego budynku - dokumentu, który określa zapotrzebowania budynku na energie ogrzewania i wentylacji.

REKLAMA

Osoby posiadające domy coraz częściej decydują się na to, aby zastosować zasoby energii odnawialnej. Dlaczego? Głównym powodem jest natychmiastowy wzrost ceny rynkowej nieruchomości, która spełnia odpowiednie normy świadectwa energetyczności budynku. Po drugie bardzo często właściciele domów szukają sposobu na zredukowanie kosztów związanych z ogrzewaniem domu oraz ciepłej wody użytkowej. Okazuje się, iż rozwiązaniem jest wprowadzenie do już istniejących budynków  mechanizmów energooszczędnych, a w przypadku osób dopiero decydujących się na inwestowanie w dom – postawienie go w technologii pasywnej. Kiedy możemy liczyć na to, że nasza nieruchomość będzie uznawana za posiadającą najwyższe świadectwo energooszczędności?

Popraw standard energetyczny w budynku

Właściciele domów chcący poprawić standard energetyczny muszą najczęściej dokonań kilku istotnych zmian oraz zainwestować w nowoczesne technologie.  Kluczowa w tym względzie będzie odpowiednia izolacja ścian i dachu, wymiana okien, najlepiej na te, których współczynnik przenikania ciepła [U] jest niższy niż 1,0 W/m2K. Dodatkowo ważna będzie wymiana  wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ponadto osoby decydujące się na taką inwestycję powinny poprawić wydajność systemów - zarówno grzewczego, jak i używanego do podgrzewania wody użytkowej.

OZE w domach jednorodzinnych

REKLAMA

Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy – wzrost wartości budynku oraz redukcję kosztów związanych z eksploatacją energii – można zastosować kilka odnawialnych źródeł energii (OZE). Należą do nich m.in.: kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej, ogniwa fotowoltaiczne lub przydomowa elektrownia wiatrowa, produkująca energię elektryczną bądź też pompa ciepła zastosowana w systemie grzewczym, rekuperatory do odzyskania energii z wentylacji, system odzysku ciepła ze ścieków, gruntowe wymienniki ciepła oraz tzw. rozwiązania hybrydowe, łączące różne odnawialne źródła energii.

Co istotne, poza wzrostem ceny rynkowej budynku energooszczędnego, właściciel może liczyć także na zwrot poniesionych kosztów w inwestycję. Szacuje się, że w przeciętnym domu jednorodzinnym o powierzchni użytkowej do 80 m2 – roczny koszt ogrzewania gazem ziemnym kształtuje się na poziomie 3 tysięcy złotych. Natomiast właściciel domu wykorzystującego odnawialne źródła energii nie poniesie kosztów wyższych niż 1 tysiąc  złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jaki jest koszt budowy domu energooszczędnego?

Zobacz także: Budowa domu energooszczędnego – najistotniejszy jest odpowiedni projekt

Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA