REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

8 pytań które powinieneś zadać dekarzowi

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

REKLAMA

Planujesz budowę lub remont dachu? Szukasz dobrego dekarza? Ale jak sprawdzić, czy fachowiec jest godny zaufania? Sprawdź dekarza pod kilkoma względami np. jego doświadczenie, zdobyte wykształcenie i rekomendacje. Zobacz poradnik, jak sprawdzić czy dekarz jest godny zaufania.

REKLAMA

Każdy budujący i remontujący wie, że sam wybór materiałów i technologii to jeszcze nie gwarancja sukcesu. Dużo zależy od wykonawcy, zwłaszcza tak ważnego elementu domu, jakim jest dach. Warto więc poświęcić nieco czasu, uwagi i zaangażowania, by wybrać jak najlepiej. Decydując się na konkretnego wykonawcę, dobrze jest wiedzieć, jakie ma kompetencje oraz w jaki sposób zrealizuje zlecenie. Podpowiadamy, o co warto zapytać i o czym porozmawiać z dekarzem przed dokonaniem wyboru.

1. Zapytaj o doświadczenie

O tym, jak wiele znaczy praktyka zawodu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Obycie, praktyczna wiedza i doświadczenie przychodzą z czasem. – Każdy z profesjonalistów doskonale zdaje sobie sprawę, że wiedza jest jedynie podstawą, a lata spędzone na wykonywaniu dachów, są doskonałym polem do zdobycia niezbędnych umiejętności do wykonywania nie tylko niezawodnych, ale i atrakcyjnych wizualnie dachów – mówi Andrzej Wilhelmi, dekarz z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, współpracujący z firmą Röben.

2. Zapytaj go o dyplomy

Posiadanie dyplomów, tj. czeladnika czy mistrzowskiego, nie jest konieczne. Dobra, rzemieślnicza tradycja oraz dbałość o swoją pozycję na rynku przekonują, że warto je uzyskać. Dyplomy rzemieślnicze zdobywa się, przechodząc przez kolejne etapy kształcenia w szkołach zawodowych bądź technicznych. Niezbędne jest również kilkuletnie doświadczenie zawodowe (minimum 6 lat w zawodzie przed zdobyciem dyplomu mistrzowskiego). Każdy inwestor ma możliwość sprawdzenia w księdze wieczystej Izby Rzemieślniczej posiadania przez dekarza dyplomów zawodowych.

3. Niech się pochwali

Dobrym narzędziem weryfikacji wykonawcy są zdobyte nagrody, wyróżnienia i  certyfikaty. Nie każdy dekarz się o nie stara, ale, jak w każdym fachu, najlepsi dbają o swój rozwój zawodowy, czego potwierdzeniem są właśnie zaświadczenia o przebytych kursach czy potwierdzenia sukcesów. Warto więc o nie zapytać.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Dopytuj i sprawdzaj

Sprawdzenie wykonanych realizacji, nawet podobnych pod względem formy dachów, jest niezbędne. Jeśli zdjęcia ukończonych prac nie dają nam pewności co do sposobu wykonania, dobrym rozwiązaniem będzie umówienie się z inwestorami, którzy korzystali z usług danej ekipy dekarskiej. Obejrzenie na „żywo” efektu jej prac, pozwoli na zapoznanie się nie tylko z jakością wykonawstwa, ale również z metodami współpracy z konkretnym dekarzem. Ponieważ talent i umiejętności to nie wszystko, warto pochylić się również nad tym, jakimi narzędziami operuje dekarz. Profesjonalny komplet narzędzi i akcesoriów wysokiej jakości gwarantuje nie tylko lepszy komfort pracy, ale także dokładniejsze i solidniejsze wykonawstwo.  

5. Bądź przewidujący

Przeprowadzając rozmowę wstępną z dekarzem warto zapytać, czy prace na dachu wykonywane są przez niego osobiście czy jedynie przez jego pracowników. Jeżeli wykonuje on część prac, powinniśmy sprawdzić też kompetencje zatrudnianych przez niego dekarzy. W ten sposób można się uchronić przed poniesieniem dodatkowych kosztów związanych z poprawianiem wielu zadań, a niekiedy nawet całego poszycia. Dodatkowo pewna i sprawdzona firma dekarska posiada ubezpieczenie. Ubezpieczyciel podpisze z wykonawcą umowę tylko wtedy, jeśli pozytywnie zweryfikuje kompetencje i jakość świadczonych usług przez danego wykonawcę. Dla inwestora kwestia posiadania przez dekarza ubezpieczenia ma znaczenie podwójne: jest kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem danego wykonawcy oraz zapewnia dodatkową gwarancję pokrycia ewentualnych roszczeń w przyszłości.

7. Umowę zawrzyj tylko pisemnie

Umowę najlepiej zawrzeć w formie pisemnej. Powinna precyzyjnie określać strony umowy (każdą legalnie działającą firmę można sprawdzić Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – CEIDG) zakres prac oraz zawierać całkowity koszt usługi - cenę ryczałtową za kompleksowe zadanie, wykonane zgodnie z projektem lub z ustaleniami z inwestorem, projektantem i kierownikiem budowy. Umowa powinna również określać termin wykonania prac. Komplet dokumentacji jest niezbędny w przypadku konieczności usuwania ewentualnych usterek lub dochodzenia roszczeń przed sądem.

8. Zapewnij sobie spokój na lata

REKLAMA

Należy pamiętać, że zakończenie wszystkich prac na budowie nie oznacza końca współpracy z wykonawcami.  Faktura VAT jest dokumentacją wykonanej przez nas operacji, jest też niezbędna do otrzymania gwarancji. Co niezwykle ważne, wiele firm zajmujących się wykonaniem pokrycia dachowego oferuje swoim klientom wydłużenie okresu gwarancyjnego. Warunkiem takiej umowy jest przeprowadzanie przez daną firmę corocznego przeglądu dachu. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że dekarze doskonale wiedzą, które punkty dachu mogą trapić różnego rodzaju bolączki i czemu należy się przyjęć w pierwszej kolejności.

– W pierwszych latach użytkowania dachu o ile nie przydarzą się usterki spowodowane np. czynnikami atmosferycznymi z pokryciem nie powinno być kłopotów. Z upływem lat oczywiście pojawiają się drobne, czy nawet nieco większe problemy, jednak sukcesywne kontrolowanie jakości poszycia pozwala zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. W przypadku zaniedbań trzeba liczyć się nie tylko jego nieprawidłowym funkcjonowaniem, ale również z wysokimi kosztami wymiany poszczególnych elementów. mówi Wilhelmi.

Zobacz także:  Na co zwrócić uwagę, kupując dachówki ceramiczne?

Zobacz także:  Remont pokrycia dachowego z papy – krok po kroku

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA