REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolektory słoneczne – Polacy coraz częściej w nie inwestują

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Kolektory słoneczne to popularne rozwiązanie do przetwarzania energii słonecznej wykorzystywane w budynkach jednorodzinnych. Dzięki systemom fotowoltaicznym można w ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzać budynek, a także podgrzać wodę użytkową. Dobrze zaprojektowana instalacja solarna, może wytworzyć 300–600 kWh energii z 1 m2 powierzchni roboczej kolektora.

REKLAMA

W obliczu rosnących cen za energię elektryczną, dużą popularność zyskuje fotowoltaika, a Polska staje się czołowym rynkiem europejskim dla rozwoju instalacji kolektorów słonecznych. Polacy coraz częściej decydują się na zakup i montaż tego typu instalacji solarnych, które w dłuższej perspektywie pozwolą generować oszczędności. Powierzchnia zainstalowanych w Polsce kolektorów słonecznych na przestrzeni lat 2000-2010 znacząco wzrosła z 21 000 m2 do 655 800 m2. Przy takim tempie wzrostu, polski rynek solarnej energii termicznej ma szanse stać się do 2020 roku trzecim co do wielkości rynkiem w Europie.

Zobacz też: Dofinansowanie do kredytu na budowę ekologicznego domu

 „Na tle Europy dynamika polskiego rynku kolektorów słonecznych wypada znakomicie i wiele wskazuje na to, że trend ten zostanie utrzymany w najbliższych latach. Według Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w 2012 roku w Polsce sprzedano kolektory o łącznej powierzchni 302 tys. m2, o 19% więcej niż rok wcześniej. Większą sprzedaż zanotowały tylko Niemcy.” – mówi Małgorzata Bartkowski z firmy REECO Poland, będącej organizatorem Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i  Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland.

Dopłaty do solarów

„Dynamika rozwoju termalnej energetyki słonecznej w Polsce to przede wszystkim zasługa ogólnopolskiego programu 45% dopłat do spłaty kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych, realizowanego od 2010 roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytut Energetyki Odnawialnej szacuje, że w 2012 roku udział kolektorów zakupionych z wykorzystaniem dotacji z NFOŚiGW w całkowitej sprzedaży solarów wyniósł prawie 50%. Po takie wsparcie ze środków publicznych mogą sięgnąć gospodarstwa domowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki. Wystarczy złożyć wniosek o udzielenie kredytu z dotacją w banku współpracującym z NFOŚiGW, jego obsługa pomoże załatwić wszystkie formalności. Warunki przyznawania kredytu są określone przez każdy bank nieco inaczej, ale w każdym z nich warunki przyznawania dotacji są takie same. Programy dopłat organizowane są także przez lokalne samorządy – warto o nie pytać w urzędach miast i gmin, bo często bywa, że są atrakcyjniejsze niż program krajowy.” – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fotowoltanika - podstawowe źródło energii do 2050 roku...

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że fotowoltaika będzie podstawowym źródłem energii elektrycznej na świecie po roku 2050. Polska powinna mieć swój udział w tym rynku. Jego rozwój powinien być stały i stabilny przy optymalnych kosztach. Dla rozwoju branży fotowoltaicznej konieczne są wysokiej jakości usługi, w których swój udział powinni mieć wszyscy uczestnicy rynku, poczynając od producenta sprzętu poprzez wiedzę projektanta i kończąc na wiedzy instalatora, jak również inwestora i końcowego użytkownika. Dlatego energia słoneczna to jeden z głównych tematów 4. Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO Poland, które odbędą się w dniach 23-25 września 2014 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Producenci, inwestorzy, społeczności lokalne, samorządy, projektanci, instalatorzy, wszyscy zainteresowani pozyskiwaniem energii ze słońca będą mieli okazję zapoznać się z aktualnymi trendami i nowinkami branży solarnej. Wstęp na targi będzie bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, którzy dokonają uprzedniej rejestracji na stronie: http://www.renexpo-warsaw.com

Zobacz też: Czynniki wpływające na energooszczędność domu lub mieszkania

Jak co roku targom RENEXPO® Poland  towarzyszyć będzie cały szereg profesjonalnych konferencji branżowych i forów biznesowych, podczas których krajowe i międzynarodowe organy publiczne, stowarzyszenia, naukowcy oraz firmy związane na co dzień z branżą OZE zaprezentują najnowsze trendy, wyniki badań, technologie i innowacje w swoich dziedzinach. Już pierwszego dnia imprezy organizatorzy zaplanowali 2. Forum PV, podczas którego poruszane będą m.in. zagadnienia dotyczące dostępnych rozwiązań oraz korzyści z dachowych instalacji fotowoltaicznych. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. jak wybrać dobre panele PV i jak reklamować uszkodzone panele. To jednak nie wszystko. Ostatniego dnia targów odbędzie się 4. Konferencja – Fotowaltaika w Polsce. Jej przedmiotem będzie przegląd praktycznych problemów związanych z mechanizmami wsparcia, warunkami prawno-administracyjnymi i technicznymi rozwoju rynków PV. Przeszkody, jakie napotykają przedstawiciele tej branży w Polsce dyskutowane będą na tle doświadczeń innych rynków europejskich. Oba spotkania organizowane są przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki we współpracy z REECO Poland.

Źródło renexpo-warsaw.com

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA