REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki system klimatyzacji wybrać?


Rynek oferuje nam wiele typów i rodzajów klimatyzacji. Od urządzeń zapewniających chłód w jednym pomieszczeniu, do całych mini-systemów pozwalających na „elastyczność” w urządzeniu komfortu cieplnego w naszym mieszkaniu lub domu jednorodzinnym. Jak wybrać system, który spełni wszystkie nasze obecne i przyszłe wymagania?

Jak zapewnić komfort cieplny w mieszkaniu?


Komfort cieplny to stan w którym człowiek nie odczuwa nadmiernego ciepła czy chłodu. Stan ten próbujemy uzyskać poprzez prawidłowe przygotowanie pomieszczeń w których przebywają ludzie. Jak zapewnić komfort cieplny w naszym mieszkaniu?

Czy wiesz jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w przedpokoju?

Drzwi wejściowe i schody to miejsca szczególnie niebezpieczne dla małego dziecka.

Czy wiesz jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w pokoju dziennym?

Kominek, sprzęty elektryczne, szklane ozdoby to niebezpieczeństwa czyhające na małe dziecko w salonie.

REKLAMA

Czy wiesz jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym dziecko pozostawione samo może ulec nieszczęśliwemu wypadkowi.

Czy wiesz jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w łazience?

W łazience szczególnie zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka.

Czy wiesz jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w łóżeczku?

O bezpieczeństwo dziecka należy dbać nawet w jego łóżeczku. Zabawki, kocyk, ubranka czy szczeble mogą stanowić zagrożenie dla niemowlaka.

Czy wiesz jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w jego pokoju?

Pokój dziecka powinien być odpowiednio przystosowany, aby było ono w nim bezpieczne. Zobacz jak możesz zadbać o bezpieczeństwo Twojego maluszka.

REKLAMA

Jak zaaranżować nowoczesne kotły grzewcze


Nowoczesne kotły grzewcze są nie tylko coraz bardziej wydajne, ale i atrakcyjniejsze wizualnie. Daje nam to o wiele więcej możliwości przy ich aranżowaniu, niż jeszcze kilka lat temu.

Jak wykończyć ściany przy użyciu kamienia?

Jeśli jesteśmy amatorami niekonwencjonalnych i efektownych rozwiązań wnętrzarskich, z pewnością powinniśmy zainteresować się wykończeniem naszego mieszkania za pomocą kamienia. Kamień jako szlachetny materiał sprawia bowiem, że każde wnętrze nabiera charakteru.

Jak wykorzystać drzwi przesuwane?

Między pokojami, w holu, w spiżarni – istnieje wiele sposobów na wykorzystanie drzwi przesuwanych. Drzwi przesuwane są bardzo funkcjonalne. Może więc warto zastąpić nimi w naszym wnętrzu standardowe drzwi?

Jak wybrać panele podłogowe w zależności od budżetu?


Decydując się na panele podłogowe do naszego mieszkania możemy wybierać spośród bardzo szerokiej oferty rynkowej. Zarówno mnogość materiałów, jak i wzorów oraz zróżnicowanie cenowe mogą przyprawić o zawrót głowy. Jak nie pogubić się w labiryncie ofert producentów?

Jak wybrać płytki ceramiczne i kamienne w zależności od budżetu?


Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli płytek ceramicznych i kamienia. Niektóre imitują drewno, inne tkaniny – wybór jest niemal nieograniczony. Tak wiele, jak modeli, jest i cen. Warto przeanalizować, czego potrzebujemy i jaką chcemy przeznaczyć na naszą podłogę kwotę.

Jak wybrać wykładzinę w zależności od budżetu?


Producenci oferują cała gamę wykładzin. Możemy zdecydować się zarówno na elastyczną, jak i dywanową. Dodatkowo ich wzorów jest całe mnóstwo: od gładkich, po wymyślne desenie czy motywy kwiatowe. Jak wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania i jednocześnie zmieści się w zaplanowanym budżecie?

Jak wybrać drewnianą podłogę przy określinym budżecie?

Rodzajów drewnianych podłóg jest wiele. Możemy zdecydować się na parkiet, mozaikę lub deski podłogowe. Poza tym powinniśmy także wybrać gatunek drewna, z jakiego będzie zrobiona. Jak wybrać optymalne rozwiązanie, odpowiadające naszym potrzebom i budżetowi?

Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

W labiryncie ofert producentów drzwi wewnętrznych nietrudno się pogubić. Warto wiedzieć, w czym powinniśmy wybierać oraz jakie parametry powinny spełniać skrzydła, które idealnie sprawdzą się w naszym domu.

Czy wiesz jak przechowywać warzywa w piwnicy?

Piwnica powinna być przewiewna o temperaturze zimą ponad 0˚C, latem poniżej 10°C. Ciepłe i suche piwnice w wielkich blokach mieszkalnych, zwłaszcza jeśli biegną przez nie przewody centralnego ogrzewania, mogą służyć tylko jako podręczny magazyn opakowań, butelek, słojów itp.

Czy wiesz jak sprzątnąć stłuczoną świetlówkę?

Gdy stłuczesz świetlówkę musisz wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo ją posprzątać.

Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Projekty domów katalogowych są tańsze i dostępne od ręki, lecz są tylko szablonem, z którego każdy może skorzystać. Wybór projektu indywidualnego spowoduje, że dom będzie stworzony tylko dla nas. Koszt projektu indywidualnego choć na pierwszy rzut oka wydaje się większy, może być porównywalny z projektem gotowym, gdy zdecydujemy się na wprowadzenie w nim jakiś zmian.

Rodzaje konstrukcji dachowych

Więźba dachowa jest konstrukcją nośną, na której opiera się cały dach, a przekroje poszczególnych jej elementów dobiera się na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Na rodzaj konstrukcji dachowej wpływ ma nie tylko planowany kształt dachu ale i wymiary budynku.

Tynk mineralny czy akrylowy?

Problem wyboru tynku najczęściej pojawia się podczas wymiany ocieplenia lub docieplenia budynku. Na rynku jest wiele rodzajów tynków, z których najbardziej popularne to cienkowarstwowe tynki mineralne i akrylowe.

Wełna mineralna i szklana – różnice

Obok styropianu, wełna mineralna i szklana są najpopularniejszymi materiałami do termoizolacji. Mimo dość wysokiej ceny, często są stosowane zamiast styropianu, głównie dzięki wysokiej izolacyjności akustycznej a przede wszystkim odporności ogniowej. Wełna mineralna to nazwa potoczna. Jej pojęcie obejmuje zarówno wełnę skalną jak i wełnę szklaną, co może być mylące. Mimo podobnego wyglądu i zastosowania obie wełny różnią się od siebie.

Zalety i wady pokryć bitumicznych

Bitumiczne pokrycia dachowe są często stosowane w polskim budownictwie, za równo ze względu swoich właściwości jak i możliwości stosowania na dachach o najbardziej wymyślnym kształcie. Materiały te są również bardzo trwałe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Wybór odpowiedniej izolacji termicznej początkowo może wydawać się ciężkim zadaniem, ale jeśli odpowiemy sobie na pytanie gdzie chcemy ją zastosować i w jakich warunkach będzie pracowała oraz czy musi w związku z tym spełniać jakieś konkretne wymogi, wybór staje się dużo łatwiejszy. Grubość izolacji oczywiście ma znaczenie. W pierwszej kolejności powinnyśmy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła i opór cieplny, bo to one decydują o właściwościach naszej izolacji.

Jak konserwować, naprawiać i wymieniać papę?

Pokrycie z papy może służyć nam przez wiele lat o ile zostało dobrze wykonane a jego ewentualne naprawy wykonywane są w sposób prawidłowy. Przed przystąpieniem do renowacji pokrycia dachowego z papy należy określić z jakim rodzajem i stopniem uszkodzenia mamy do czynienia. To właśnie od typu usterki zależy, jaką metodę renowacji wybierzemy. Czym prędzej zdecydujemy się na renowację przy widocznych uszkodzeniach, tym mniejsze będą nakłady pracy i finansowe.

Jaką farbę wybrać do pomalowania łazienki?

Chcąc pomalować łazienkę, najlepiej wybrać do tego celu farbę lateksową lub akrylowo-lateksową. Pozwolą nam one zachować estetykę i czystość pomieszczenia na długi czas.

Jaki materiał wybrać do wykończenia tarasu?

Do wykańczania tarasów możemy wybrać różne materiały: drewno, kamień, płytki ceramiczne, kostkę brukową lub materiały kompozytowe. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami oraz wyglądem, ma także inne wymagania eksploatacyjne.

Jak odnowić fugi w kuchni?

W zależności od rodzaju zniszczenia jakiemu uległa fuga, dostępne są odpowiednie metody ich renowacji. Fugi możemy czyścić, malować bądź wymienić na nowe.

W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?

Na trwałość dachu wpływa nie tylko rodzaj pokrycia, jakość jego ułożenia, trwałość konstrukcji więźby czy zastosowane materiały. Bardzo ważnym czynnikiem jest jego wentylacja. Układając dach, często zwracamy uwagę na jego szczelność i ochronę przed opadami atmosferycznymi, zapominając często o tym, że woda może pojawić się także od wewnątrz w postaci pary wodnej. Jak ją odprowadzić?

W jaki sposób wykonać odwodnienie dachu płaskiego?

Konstrukcja dachów płaskich powoduje, że ich odwodnienie wymaga czasami specjalnych rozwiązań. Wodę deszczową z dachu płaskiego można odprowadzić przy użyciu tradycyjnego systemu rynnowego i odpływów na powierzchni dachu, które mogą być grawitacyjne lub podciśnieniowe.

W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?

Dach jest elementem najwyżej położonym w budynku. W wyniku konwekcji, ciepłe powietrze dociera do najwyższych partii, czyli do dachu. Dlatego musi on posiadać skuteczną izolację termiczną, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Wykonanie ocieplenia dachów skośnych wymaga odpowiedniego układu warstw z zapewnieniem ich skutecznej wentylacji.

Jak wybrać odpowiedni nawiewnik okienny?

Kiedy odczuwamy, że komfort przebywania w pomieszczeniu nie jest do końca zapewniony, ze względu na nieświeży zapach powietrza i osadzającą się wilgoć, powinniśmy się zastanowić nad zastosowaniem nawiewników okiennych. Ich wybór powinien być przemyślany, a ilość wstępnie obliczona.

Jak prawidłowo zamontować podbitkę dachową?

Podbitka dachowa to element wykończeniowy dachu. Pełni nie tylko rolę estetycznego zakończenia, ale również funkcję ochronną. Można ją wykonać na kilka sposobów i z różnych materiałów. Jej wykonanie nie jest trudne, ale by spełniało swoją rolę należy stosować się pewnych zasad.

Więźba dachowa: tradycyjna czy prefabrykowana?

Prefabrykacja w budownictwie ma co raz częstsze zastosowanie. Prowadzi to do minimalizacji czasu trwania budowy oraz kosztów. Prefabrykowane mogą być również więźby dachowe. Nie są one tak popularne jak tradycyjne, wykonywane przez cieśli na budowie, mimo to posiadają wiele zalet, które z biegiem czasu mogą zdecydować o ich popularności.

Po co stosujemy folie dachowe?

Folie układane w warstwach dachu pełnią bardzo ważną rolę. Ich głównym zadaniem jest ochrona konstrukcji dachu przed działaniem wilgoci pochodzącej z zewnątrz oraz od wewnątrz budynku. Ostateczna warstwa pokrycia dachu nie zawsze jest na tyle szczelna by samodzielnie zapewnić ochronę z zewnątrz. Pod jej powierzchnie może przedostawać się woda lub podwiewany śnieg, które następnie mogą spłynąć po folii, pod warunkiem, że ją zastosujemy.

Jak w bezpieczny sposób pozbyć się pokrycia azbestowego?

Materiały produkowane z domieszką azbestu były powszechnie stosowane w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Do tej pory gdzieniegdzie można spotkać jeszcze ich pozostałości, szczególnie w postaci płyt używanych jako przykrycie dachu, potocznie zwane eternitem. Niebezpieczeństwo materiałów azbestowych, polega na niewidocznym pod gołym okiem pyleniu i przedostawaniu się niebezpiecznych związków do atmosfery a w tym do ludzi.

Jak naprawić uszkodzenie fundamentów?

Fundamenty to solidna podstawa każdego budynku. Fundamenty są najbardziej obciążonym elementem konstrukcji , dlatego ich uszkodzenia należy naprawiać bardzo dokładnie a najlepiej po wydaniu opinii przez osoby w tym celu wykwalifikowane. Sposób naprawy fundamentów, zależy od materiału z jakiego są wykonane i oczywiście od wielkości uszkodzenia.

Jak zadbać o lakierowaną podłogę?

Lakierowane podłogi najczęściej wybierane są ze względu na swoją trwałość. Trzeba jednak pamiętać, że bez odpowiedniej pielęgnacji niszczą się, jak wszystkie inne.

Jak naturalnie oświetlić poddasze?

Zaadaptowane na część mieszkalną poddasze wymaga dobrego doświetlenia. Kształt dachu i układ ścian nie zawsze daje proste rozwiązania. Jest wiele sposobów by wpuścić promienie słoneczne do zagospodarowanego poddasza. Mogą to być tradycyjne okna w ścianach szczytowych, lukarny, okna kolankowe lub okna połaciowe.

Jaką tapetę zastosować w pokoju dziennym i w sypialni?

Mnogość wzorów i rodzajów tapet w sklepach może przytłaczać. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób je wybierać, aby nie popełnić błędu i cieszyć się wybranym modelem przez długi czas.

Etapy wykonywania fundamentów

Często zdarza się, że właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wykonanie fundamentów o własnych siłach. Choć fundamenty to część niewidoczna budynku, to jednak jest to bardzo ważna część konstrukcyjna i warto wiedzieć jak ją poprawnie wykonać krok po kroku.

Czym jest podbijanie fundamentów w praktyce?

Chęć nadbudowy dodatkowej kondygnacji, zwiększenie obciążeń przekazywanych na grunt czy po prostu uszkodzenie fundamentów prowadzi do procesów mających na celu zwiększenie ich wytrzymałości. Stosowaną w tym celu praktyką jest podbijanie fundamentów czyli inaczej mówiąc, podbudowa fundamentów pod istniejącym już budynkiem.

Czym jest i jak wykonać izolację bitumiczną fundamentów?

Hydroizolacje fundamentów są ważnym elementem ochrony konstrukcji budynku przed działaniem wilgoci oraz wody będącej pod ciśnieniem. Izolacje te mogą być wykonywane z różnych materiałów. Najczęściej stosowanie są izolacje bitumiczne.

Jak prawidłowo uszczelnić okna?

Szczelne okna to podstawa każdego domu energooszczędnego. Obecnie produkowane okna posiadają doskonałą szczelność, dzięki czemu ich izolacyjność cieplna jest wysoka. Stare okna drewniane posiadają wiele szpar, dlatego tak ważne jest ich uszczelnianie, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym. Służą do tego specjalne materiały w postaci pianek, silikonów czy taśm.

Zakup okna – Jakie wybrać profile okienne?

Profil okienny jest najważniejszą częścią okna. Ogólnie mówiąc, jest to konstrukcja podtrzymująca szyby. W skład profili wchodzą ramy, ościeżnice i listwy przyszybowe. To właśnie od profili zależy jakość i rodzaj okien i to w nich montowane są różne innowacyjne elementy techniczne.

Wymagania jakie muszą spełniać nawiewniki

Nawiewniki okienne, choć to elementy małych rozmiarów, odgrywają bardzo ważną rolę w wentylacji budynku. Niekiedy ich stosowanie jest niezbędne do prawidłowego działania wentylacji. Na rynku jest kilka rodzajów nawiewników, jednak niezależnie od ich budowy stawiane są im takie same wymagania.

Jak dobrać rozmiar (przekrój) rynien i rur spustowych?

Dobór odpowiedniego orynnowania decyduje o jakości systemu odprowadzenia wody. Zapobiega podmywaniu fundamentów czy zalewaniu elewacji i ścian budynku. Oprócz wyboru materiału i systemu rynnowego ważny jest dobór przekroju rynien i rur spustowych. Przy dachach o mało skomplikowanym kształcie możemy sami obliczyć i dobrać ich rozmiar, zaś przy dachach bardziej skomplikowanych, z dużą ilością załamań lepiej zwrócić się o pomoc do dekarza czy producenta rynien.

Jak czyścić system rynnowy?

Wysokość i utrudniony dostęp sprawiają, że kontrola drożności rynien nie jest łatwa. Oczyszczanie rynien wymaga specjalnych zabiegów, a tylko drożne rynny spełniają swoje zadanie. Sprawne odprowadzanie wody deszczowej z dachu to m.in. ochrona elewacji i ścian przed działaniem wody. Przystępując do prac porządkowych należy się trzymać pewnych zasad.

Dachówki ceramiczne czy cementowe - różnice

Dachówki ceramiczne i cementowe wyglądają bardzo podobnie. Patrząc z daleka można mieć problem z ich rozróżnieniem. Jednak są cechy, które je różnią. Zobacz czym różni się dachówka ceramiczna od cementowej.

Czym jest dach odwrócony?

Dach odwrócony to nie jak by się mogło wydawać dach ze spadkiem połaci do środka dachu. Nazwa wskazuje na inny niż tradycyjnie układ warstw. Jego stosowanie jest kosztowne, ale czasami konieczne. Tak jest w przypadku dachów płaskich, których powierzchnię chcemy wykorzystać.

REKLAMA