REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak przechowywać warzywa w piwnicy?

REKLAMA

REKLAMA

Piwnica powinna być przewiewna o temperaturze zimą ponad 0˚C, latem poniżej 10°C. Ciepłe i suche piwnice w wielkich blokach mieszkalnych, zwłaszcza jeśli biegną przez nie przewody centralnego ogrzewania, mogą służyć tylko jako podręczny magazyn opakowań, butelek, słojów itp.

Ziemniaki – przechowuj zdrowe, dojrzałe, nie pokaleczone, czyste, suche, zbliżonej wielkości. Nie nadają się wczesne - ich trwałość nie przekracza 8 tygodni. Najlepsza temperatura przechowywania przy umiarkowanej wilgotności 1-8˚C. Przeglądaj je co pewien czas i nadgniłe usuwaj. Kiełków ziemniaczanych wyrastających w okresie wiosny nie obrywaj - przyspieszysz wyrastanie nowych i obniżysz jakość ziemniaków. Ziemniaki złożone na podłodze łatwo się psują - dla zwiększenia trwałości stosuj podkład z piasku tub desek. Ziemniaki mogą być składowane w piwnicy przez 6-7 miesięcy.

REKLAMA

Buraki ćwikłowe - po usunięciu naci przechowuj podobnie jak ziemniaki.

REKLAMA

Marchew i pietruszkę - po usunięciu naci przechowuj się w kopczykach, które ułóż z poziomych warstw korzeni. Każdą warstwę przesyp czystym, niezbyt suchym piaskiem - zbyt suchy powoduje więdnięcie marchwi, a zbyt wilgotny - przyspiesza jej gnicie. Do przysypania 100 kg marchwi potrzeba około 0,1m3 piasku. W tych warunkach marchew możesz przechowywać przez około 6 miesięcy.

Kapusta głowiasta przechowuje się trudno, najlepiej nadają się odmiany późnej, białej kapusty o twardych głowach. Przed przechowywaniem obierz zewnętrzne liście z wyjątkiem 2-3 ostatnich zielonych liści otaczających głowę. W czasie przechowywania często przeglądaj - łatwo się zagrzewa i gnije. Nadgniłą głowę lub liście usuń. Układaj w stożkach wysokość do 1 m na podkładzie drewnianym lub macie z suchej słomy grubości 5-10 cm. Możesz też przechowywać w przewiewnych skrzyniach z cienkich listewek o wymiarach 60×40×35 cm i pojemności ok. 40 kg. Kapustę można przechowywać około 5 miesięcy.

REKLAMA

Cebulę przechowuje się w suchych, chłodnych, zaciemnionych miejscach, luzem w warstwie do 50 cm. Jeżeli przechowujesz cebulę na podłodze – ułóż ją na grubym podkładzie z suchej słomy w warstwie nie przekraczającej 25 cm. Najlepiej przechowuje się cebulę i czosnek wplecione w warkocze i ze słomy, zawieszone wolno na powietrzu. Cebula łatwo się zagrzewa i gnije. Gdy cebula zacznie kiełkować, kiełki obetnij. Najlepiej kiełkującą cebulę pokrój i wysusz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kapusta kwaszona przechowuj w beczkach, przykryj denkiem i obciąż kamieniem, tak aby sok go przykrywał. Niedostateczna ilość soku zmniejsza trwałość kapusty - uzupełniaj go dolewając ostudzonego 3% roztworu soli (300 g soli na 10 I wrzącej wody). Denko, ściany beczki i kamień pokrywają się w czasie magazynowania śluzowatym nalotem – zmywaj go czystą gorącą wodą. W wypadku psucia się kapusty, możesz ją odratować - zbierz górną warstwę i zalej świeżą solanką. Kapustę wybieraj z beczki drewnianym czerpakiem wymytym przed użyciem wrzącą wodą. Można ją przechowywać około 7 miesięcy.

Ogórki kwaszone przechowuj podobnie jak kwaszoną kapustę. Brak solanki uzupełniaj 2,5% roztworem soli kuchennej (250 g soli na 10 1 wrzącej wody). Są bardzo wrażliwe na przemarzanie, tracą konsystencję i szybko się psują. Można je przechowywać do 7 miesięcy.

Owoce przechowuj po sortowaniu. Nie wykształcone, poplamione, uszkodzone przy zrywaniu lub chore nie nadają się do przechowywania. Piwnica do przechowywania owoców powinna mieć dobrą wentylację; stale musi być w niej utrzymywana temperatura 2-6˚C. Ułóż je na półkach wykonanych z listew, co zapewnia przewiewność. Odstępy między półkami powinny wynosić 30-40 cm. Owoce na półkach możesz układać najwyżej w dwóch warstwach. Średnio co 2 tygodnie należy owoce przebieraj usuwając te, które zaczynają się psuć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

Wynajem mieszkań w Polsce. Polacy chcą czy muszą?

Dlaczego Polacy wynajmują mieszkania? Czy tak jest im wygodniej czy nie mają innego wyjścia? Czy wkrótce Polska upodobni się do krajów zachodnioeuropejskich, w których znacznie wyższy jest odsetek najemców? Portal GetHome.pl przeprowadził ankietę. 

W jakich miastach masz największą szansę na kupno własnego mieszkania?

Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w wojewódzkich miastach w Polsce? Gdzie najłatwiej o własne M? RynekPierwotny.pl przeanalizował sytuację w wybranych miastach. Jakie wyniki? Gdzie jest największa szansa na kupno własnego mieszkania? 

Najem okazjonalny – czy i kto powinien się go obawiać?

Przełom sierpnia i września to okres, w którym najwięcej osób najmuje mieszkania. Eksperci portalu GetHome.pl postanowili zbadać, jak chętnie ich właściciele korzystają z formuły najmu okazjonalnego, który w założeniu ma zapewnić im bezpieczeństwo. I co to oznacza dla najemców? 

REKLAMA

Polska wyróżnia się w Europie wzrostem liczby transakcji mieszkaniowych

Jak plasuje się Polska w Europie pod względem liczby transakcji mieszkaniowych? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl analizują sytuację. 

Więcej mieszkań, na dodatek tańszych, deweloperzy oceniają skutki rządowego projektu uwolnienia gruntów rolnych w miastach

Według szacunków ekspertów w Polsce może brakować nawet 2 mln mieszkań! Rząd rozważa zmianę przepisów dotyczących gruntów rolnych w miastach jako rozwiązanie tego problemu. Duża oferta działek pod zabudowę mieszkaniową, których teraz jest deficyt, to fundament pod szybszą budowę nie drożejących tak szybko nowych mieszkań.

Zastój w sprzedaży na rynku wtórnym, czy po wakacjach ceny spadną i o ile tańsze mogą być mieszkania

Mniej ofert, mniej przyznanych kredytów i mniej sfinalizowanych transakcji – ostatnie tygodnie przynoszą zastój na rynku nieruchomości, zwłaszcza na rynku wtórnym. To zwykle prowadzi do korekty cenowej. Jakie są szanse, że mieszkania wkrótce potanieją?

W końcu można kupić taniej nowe mieszkanie niż na początku roku? Na pewno w Krakowie, a jak jest w innych dużych miastach

Lipiec był w Warszawie czwartym w tym roku miesiącem, w którym nie zmieniła się średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich. O cenowej stabilizacji można też mówić w Poznaniu i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

REKLAMA

Wybór najemcy mieszkania na castingu. Czy to zgodne z prawem? Na czym polegać może dyskryminacja przy wynajmie?

Dziś, w II połowie 2024 roku rynek najmu nieco ochłonął. Jednak nadal można się spotkać z "castingami" na najemcę w przypadku szczególnie atrakcyjnych mieszkań, czy lokalizacji. W ten sposób wynajmujący mieszkania starają się znaleźć najemcę najmniej potencjalnie "kłopotliwego" (cokolwiek miałoby to znaczyć) w przyszłości. W Polsce casting na najemcę jest - co do zasady - zgodny z prawem ale pod warunkiem, że dyskryminuje się w ten sposób określonych grup lokatorów (np. ze względu na płeć, rasę, czy pochodzenie).

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać?

Dopłaty do wymiany okien. Ile można dostać? Jak skorzystać z dopłaty do wymiany okien? Kto może skorzystać z tego dofinansowania? Kiedy złożyć wniosek? Chodzi o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA