REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak przechowywać warzywa w piwnicy?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Piwnica powinna być przewiewna o temperaturze zimą ponad 0˚C, latem poniżej 10°C. Ciepłe i suche piwnice w wielkich blokach mieszkalnych, zwłaszcza jeśli biegną przez nie przewody centralnego ogrzewania, mogą służyć tylko jako podręczny magazyn opakowań, butelek, słojów itp.

Ziemniaki – przechowuj zdrowe, dojrzałe, nie pokaleczone, czyste, suche, zbliżonej wielkości. Nie nadają się wczesne - ich trwałość nie przekracza 8 tygodni. Najlepsza temperatura przechowywania przy umiarkowanej wilgotności 1-8˚C. Przeglądaj je co pewien czas i nadgniłe usuwaj. Kiełków ziemniaczanych wyrastających w okresie wiosny nie obrywaj - przyspieszysz wyrastanie nowych i obniżysz jakość ziemniaków. Ziemniaki złożone na podłodze łatwo się psują - dla zwiększenia trwałości stosuj podkład z piasku tub desek. Ziemniaki mogą być składowane w piwnicy przez 6-7 miesięcy.

REKLAMA

Buraki ćwikłowe - po usunięciu naci przechowuj podobnie jak ziemniaki.

REKLAMA

Marchew i pietruszkę - po usunięciu naci przechowuj się w kopczykach, które ułóż z poziomych warstw korzeni. Każdą warstwę przesyp czystym, niezbyt suchym piaskiem - zbyt suchy powoduje więdnięcie marchwi, a zbyt wilgotny - przyspiesza jej gnicie. Do przysypania 100 kg marchwi potrzeba około 0,1m3 piasku. W tych warunkach marchew możesz przechowywać przez około 6 miesięcy.

Kapusta głowiasta przechowuje się trudno, najlepiej nadają się odmiany późnej, białej kapusty o twardych głowach. Przed przechowywaniem obierz zewnętrzne liście z wyjątkiem 2-3 ostatnich zielonych liści otaczających głowę. W czasie przechowywania często przeglądaj - łatwo się zagrzewa i gnije. Nadgniłą głowę lub liście usuń. Układaj w stożkach wysokość do 1 m na podkładzie drewnianym lub macie z suchej słomy grubości 5-10 cm. Możesz też przechowywać w przewiewnych skrzyniach z cienkich listewek o wymiarach 60×40×35 cm i pojemności ok. 40 kg. Kapustę można przechowywać około 5 miesięcy.

REKLAMA

Cebulę przechowuje się w suchych, chłodnych, zaciemnionych miejscach, luzem w warstwie do 50 cm. Jeżeli przechowujesz cebulę na podłodze – ułóż ją na grubym podkładzie z suchej słomy w warstwie nie przekraczającej 25 cm. Najlepiej przechowuje się cebulę i czosnek wplecione w warkocze i ze słomy, zawieszone wolno na powietrzu. Cebula łatwo się zagrzewa i gnije. Gdy cebula zacznie kiełkować, kiełki obetnij. Najlepiej kiełkującą cebulę pokrój i wysusz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kapusta kwaszona przechowuj w beczkach, przykryj denkiem i obciąż kamieniem, tak aby sok go przykrywał. Niedostateczna ilość soku zmniejsza trwałość kapusty - uzupełniaj go dolewając ostudzonego 3% roztworu soli (300 g soli na 10 I wrzącej wody). Denko, ściany beczki i kamień pokrywają się w czasie magazynowania śluzowatym nalotem – zmywaj go czystą gorącą wodą. W wypadku psucia się kapusty, możesz ją odratować - zbierz górną warstwę i zalej świeżą solanką. Kapustę wybieraj z beczki drewnianym czerpakiem wymytym przed użyciem wrzącą wodą. Można ją przechowywać około 7 miesięcy.

Ogórki kwaszone przechowuj podobnie jak kwaszoną kapustę. Brak solanki uzupełniaj 2,5% roztworem soli kuchennej (250 g soli na 10 1 wrzącej wody). Są bardzo wrażliwe na przemarzanie, tracą konsystencję i szybko się psują. Można je przechowywać do 7 miesięcy.

Owoce przechowuj po sortowaniu. Nie wykształcone, poplamione, uszkodzone przy zrywaniu lub chore nie nadają się do przechowywania. Piwnica do przechowywania owoców powinna mieć dobrą wentylację; stale musi być w niej utrzymywana temperatura 2-6˚C. Ułóż je na półkach wykonanych z listew, co zapewnia przewiewność. Odstępy między półkami powinny wynosić 30-40 cm. Owoce na półkach możesz układać najwyżej w dwóch warstwach. Średnio co 2 tygodnie należy owoce przebieraj usuwając te, które zaczynają się psuć.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA