REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Basen w ogrodzie. Ile kosztuje taka inwestycja?

Koronawirus spowodował zmiany urlopowe Polaków, którzy zrezygnowali z wyjazdów, a wypoczynek postanowili spędzić w domu. W stworzeniu wakacyjnego klimatu z pewnością pomoże basen ogrodowy.

Gdzie umiejscowić ogniwa fotowoltaiczne: na dachu czy na ziemi?

Ogniwa fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, w kontekście poszukiwań właściwych odpowiedzi na polu nowych, ekologicznych sposobów na pozyskiwanie energii. Darmowy prąd ze słońca to doskonała metoda na praktycznie uniezależnienie się energetyczne, ale również na konkretne korzyści materialne. Jeśli jesteśmy blisko decyzji na zainstalowanie takiego systemu w obrębie naszego gospodarstwa domowego, z pewnością zadajemy sobie mnóstwo pytań. W tym także jedno z ważniejszych: gdzie umieścimy naszą instalację?

Kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW - zakaz obrotu w Polsce

Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zakaz obrotu w Polsce kotłami na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW. Kontroli będzie dokonywała Inspekcja Handlowa. Nowa regulacja ma na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie niskiej emisji powstającej wskutek spalania węgla w domowych piecach.

Czy na przydomowe oczko wodne i basen potrzebne jest pozwolenie?

Budowa oczka wodnego o powierzchni nie przekraczającej 50 m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia – tak stanowią przepisy Prawa budowlanego. Ponadto od 1 stycznia 2017 r. nie ma już obowiązku zgłaszania budowy oczka wodnego i basenu o powierzchni do 50 m2.

REKLAMA

Jaka liczba pokoi pozwoli na komfortowe zamieszkiwanie?

W całej Polsce najpopularniejsze mieszkania to te dwupokojowe,zwane zwyczajowo M3 (2 pokoje i osobna kuchnia). Różne względy za tym przemawiają, najczęściej na pierwszy plan wysuwają się te ekonomiczne. Jest jednak oraz większa grupa osób, chętnych zamieszkać na dużo większej przestrzeni, i mogących sobie na to pozwolić. W zależności od zasobności portfela, oraz od indywidualnie określonych potrzeb, znajdują się chętni na mieszkania już nawet nie 3- lub 4-, ale 5-pokojowe.

Szklane elementy w budynkach mieszkalnych

Szkło stanowi istotny element urozmaicający elewację budynków mieszkalnych. Jest to jednak nie tylko kwestia estetyczna – także ekologiczna, ekonomiczna i – co bardzo istotne z punktu widzenia użytkowników budynku – decydująca o ilości światła w pomieszczeniach mieszkalnych.

Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu

Przed przystąpieniem do etapu realizacji projektu budowlanego na budowę nowego obiektu budowlanego lub przebudowę, nadbudowę, a także zmianę sposobu użytkowania całego albo części istniejącego budynku, inwestor oraz projektant powinien zaznajomić się z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Gdy plan nie został uchwalony – zmiana zagospodarowania terenu wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy, zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jak powinien być usytuowany dom na działce?

W przypadku planowanej budowy domu na działce jedną z najważniejszych rzeczy jest właściwe usytuowanie go względem stron świata. Szczególnie istotna jest prawidłowa lokalizacja salonu, który przez większą część dnia powinien być dobrze nasłoneczniony. Na co jeszcze zwrócić uwagę, budując dom na działce?

REKLAMA

Wydawanie decyzji o warunkach zabudowy – nowe regulacje od 2018 r.

Trwają prace nad zmianami w prawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, które mogą w sposób znaczący wpłynąć na wydawanie pozwoleń na budowę. Nowe regulacje, które mają wejść w życie od 2018 r., mogą dotknąć zarówno inwestorów indywidualnych, jak i deweloperów. Na czym polegają zaproponowane zmiany i jakie mogą mieć efekty, jeżeli zostaną uchwalone?

Systemy smart home - do czego służą?

Systemy smart home zdobywają coraz większą popularność na światowym, ale także na polskim rynku. Wiele osób wciąż błędnie zakłada, że rozwiązania smart home są przeznaczone jedynie do domów, a nie do mieszkań. Wyjaśniamy o co w tym chodzi.

Rozpoczął się sezon planowania domów 2016/2017

Jesienią Polacy przygotowują się do rozpoczęcia budowy domu – tworzą kosztorys, wybierają projekt i wykonawcę – tak, aby prace mogły ruszyć wiosną.

Dom inteligentny - jak zadbać o bezpieczeństwo?

Wygoda i funkcjonalność to nie jedyne cechy inteligentnych domów. Warto zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa. Choć wszystkie udogodnienia związane z Internetem rzeczy (IoT) i zautomatyzowanym domem mają w zamyśle ułatwić codzienne życie, niewłaściwie chronione i niekontrolowane sprzęty mogą przyczynić się do wielu wirtualnych (i nie tylko!) włamań.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Każdy z nas w okresie jesiennym zadaje sobie pytanie kiedy zaczną grzać kaloryfery. Czy wszystko z nimi w porządku a czy może wymagają odpowietrzenia. Jak odpowietrzyć kaloryfer? Prezentujemy niezawodny sposób.

Jak przyspieszyć budowę domu jednorodzinnego?

W jaki sposób wymiernie skrócić czas budowy domu jednorodzinnego? - Wiele zależy od wybranych przez nas technologii. W sukurs przychodzą zarówno nowoczesne, jak i niektóre z bardziej tradycyjnych rozwiązań.

Jak wybrać dobre i trwałe oświetlenie LED?

Taśmy LED wydają się na pierwszy rzut oka takie same. Mało tego – bez podłączenia ich do prądu nawet specjalista może mieć problem z odróżnieniem taśmy dobrej i trwałej, od bubla, który przestanie działać po kilku dniach użytkowania. Jak uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki po zakupie?

Nowoczesna ochrona BHP – jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

BHP jest bardzo istotne podczas budowy lub remontu mieszkania. Podczas prac budowlanych, nie trudno o wypadek i inne niebezpieczne zdarzenia. Poznaj 10 sposobów, dzięki którym spotkanie przygoda z budowlanką będzie w pełni bezpieczne. Radzi ekspert – Stukpuk.pl

Kominek otwarty. Budowa krok po kroku

Budowa kominka otwartego nie jest prosta. Źle wykonany kominek może nam w przyszłości sprawiać wiele kłopotów. Najważniejszą rzeczą w jego budowie - jest fundament. Jak wybudować kominek otwarty unikając błędów - radzi ekspert firmy VITCAS POLSKA.

Produkty do wykańczania domowej sauny

Sauny – w Finlandi są znane od bardzo dawna. W Polsce – z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Planując budowę sauny we własnym domu, warto zastanowić się jak ją odpowiednio wykończyć, tak aby służyła nam przez wiele lat.

Farba tablicowa i magnetyczna od Tikkurila

Farba po której można pisać kredą i farba do której można przyczepić magnesy, to dwa nowe produkty marki Tikkurila. Farby świetnie nadają się do samodzielnego dekorowania wnętrza. Dzięki farbom "Tikkurila Magnetic" i "Tikkurila Liitu" w prosty sposób można zamienić zwykłą ścianę w przestrzeń pełną pomysłów.

Podłoga korkowa od Wicanders

Korkowa podłoga to na pewno nietuzinkowe rozwiązanie we wnętrzu. Korkowa podłoga ma wiele walorów użytkowych. Szczególną uwagę warto zwrócić na wzory podłóg.

Pilkington: nowe centrale wentylacyjno-grzewcze w chmielowskiej fabryce

Nowo wybudowana fabryka Pilkington Automotive Poland w Chmielowie, to jedna z większych inwestycji przemysłowych w Polsce w 2015 roku. Zakład został wyposażony w wysokiej klasy centrale Mark Klimat z odzyskiem ciepła. Urządzenia te spełniają wszystkie niezbędne normy Związku Producentów Urządzeń Technicznych do napowietrzenia pomieszczeń.

6. proc. rozpoczętych budów - bez szans na ich zakończenie

Zdobycie wszystkich zezwoleń niezbędnych do budowy domu jednorodzinnego to ok. 212 dni. Niestety średnio co 6 pozwolenie na budowę nie jest wykorzystywane. Ponadto, 6% z rozpoczętych budów nie udaje się zakończyć.

Fabryka Stropów Sp. z o.o. – wyróżniona certyfikatem Firma Godna Zaufania 2015

Producent rozwiązań stropowych – Fabryka Stropów Sp. z o.o. została wyróżniona certyfikatem Firma Godna Zaufania 2015. Wyróżnienie to jest przyznawane przedsiębiorstwom, którzy mają nienaganną opinię wśród klientów i kontrahentów.

Jak dbać o elewację? Poradnik

Pielęgnacja elewacji to jedna z czynności, o której muszą pamiętać właściciele domów jednorodzinnych. Budowa domu to nie łatwe zadanie. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz dom był zadbany, powinniśmy wiedzieć, jak dbać o dom z zewnątrz.

Gniazda elektryczne na co dzień. Jak je rozplanować?

Gniazdka elektryczne mają to do siebie, że jest ich albo za mało, albo są ulokowane w złym miejscu. Zarówno budowa, jak i remont to świetna okazja, do tego, aby przemyśleć rozkład gniazdek elektrycznych w domu, czy mieszkaniu.

Dyrektywa ErP (Energy related Products) – zmiany dla użytkowników

Od 26 września 2015 roku każdy producent oraz dystrybutor urządzeń do ogrzewania pomieszczeń, a także urządzeń do podgrzewania wody - będzie miał obowiązek umieszczania na sprzętach etykiety energetycznej, podobnej do tej, które znamy ze sprzętów AGD. W ten sposób osoby planujące zakup przykładowo kotła kondensacyjnego, pompy ciepła lub kolektorów słonecznych będą mogły w prosty sposób dokonać oceny ich efektywności energetycznej. Wymóg ten związany jest z wejściem w życie europejskiej dyrektywy ErP (Energy related Products).

Zmiana wizerunku marki Junkers

Marka Junkers zmienia swój wizerunek. Istniejąca od 1892 roku marka, która należy do firmy Robert Bosch chce bardziej podkreślić swój związek z Boschem. W wyniku tego logo Bosch będzie teraz zawsze towarzyszyć logo Junkersa. Junkers odświeżył też swoje logo wprowadzając nową kolorystykę.

Dyrektywa ErP – zmiany dla instalatorów

Dyrektywa ErP będzie obowiązywać od 26 września 2015 roku. Dyrektywa ErP to dokument, który będzie regulować nowe wymagania odnośnie efektywności energetycznej źródeł ciepła i zasobników c.w.u. Dokument będzie nakładać nowe obowiązki nie tylko na producentów i dystrybutorów, ale i na instalatorów tych urządzeń.

Idealny projekt domu dla rodziny z małymi dziećmi

Wolno stojący dom jednorodzinny stanowi spełnienie marzeń wielu rodzin. Przydomowy ogródek przyda się dorosłym, a gdy na świat przyjdą dzieci - okaże się po prostu niezastąpiony.

Farba satynowa: Bondex White Wall Satin

Farba satynowa Bondex White Wall Satin to produkt odporny na szorowanie. Farba tworzy śnieżnobiałą i satynową powłokę z efektem jedwabistego połysku, posiada również wyższą odporność, niż farby matowe. Zastosowana receptura sprawiają, że farba nie chlapie podczas malowania, jest łatwa w aplikacji, a także dobrze kryje powierzchnie. Ponadto dzięki zastosowaniu wysokiej jakości dyspersji - pozwala ścianom oddychać.

Klej do ociepleń - Therma+ TH-03

Therma+ TH-03 - to klej do ociepleń marki Arsanit. Therma+ TH-03 to zaprawa klejowa, przeznaczona do zatapiania siatki w warstwie zbrojnej. Klej można stosować także do do mocowania płyt styropianowych na podłożach mineralnych, takich jak: cegły, tynki cementowe i cementowo-wapienne, beton i gazobeton.

Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt

Tikkurila Optiva Ceramic Super Matt to farba ceramiczna o dużej odporność mechanicznej pomalowanej powierzchni. Farba jest tez odporna na wybłyszczenia. Receptura farby opierająca się na technologii enkapsulacji gwarantuje bardzo dobrą siłę krycia, jak również podwyższoną odporność na brud i kurz.

Działka z defektem

Kupując działkę pod budowę domu, ponosimy pewne ryzyko, nieruchomość może być bowiem obarczona wadami. W przypadku niechcianych, ale widocznych gołym okiem obiektów z góry możemy spodziewać się problemów. Co innego, gdy działka ma ukryte defekty.

Jak wykonać ocieplenie na ociepleniu – poradnik

Zły stan ocieplenia to również zaniżony komfort użytkowania budynku. Kiedy ocieplenie jest w złym stanie - niezbędne są prace naprawcze. Na szczęście nie zawsze trzeba zrywać cały stary system termoizolacyjny. Coraz popularniejsze jest wykonanie nowej izolacji docieplenie już istniejącej powłoki.

Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarskie Warsaw Build 2015

Międzynarodowe Targi Budowlane i Wnętrzarskie Warsaw Build 2015 będą miały miejsce w dniach 16 - 18 września 2015 r. i będą odbywać się w warszawskim Centrum Expo XXI. Na targach będzie można spotkać wielu profesjonalistów branży budowlanej, architektów, inwestorów, producentów materiałów budowlanych, a także wykonawców z kraju i zagranicy. Przegląd rynkowych nowości, warsztaty i konferencje dotyczące energooszczędnego budownictwa, aktualnych trendów w architekturze, planowanych inwestycji czy nowych środków wspierających rozwój rynku budowlanego w Polsce – to tylko część programu tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Warsaw Build 2015.

Lakierobejca żelowa Premium Wood Design – nowość Bondex

Lakierobejca żelowa Premium Wood Design to nowy produkt marki Bonxex. Lakierobejca przeznaczona jest do malowania drewnianych mebli (domowych i ogrodowych), okien, drzwi, a także drewnianych ogrodzeń, bram i altanek. Powłoka lakierobejcy zabezpiecza malowane elementy na wiele lat, podkreślając jednocześnie naturalny charakter drewna.

Aranżacja wnętrza w nowo wybudowanym domu

Po budowie domu czekają nas jeszcze prace wykończeniowe, a także dobór dodatków, wybór mebli i wyposażenia. Jak rozpocząć aranżację w nowo wybudowanym domu?

Szybkie i tanie domy szkieletowe

W Polsce od lat za najbardziej solidne i długowieczne uchodzą domy murowane, stąd też ich stale utrzymująca się popularność w budownictwie jednorodzinnym. Czy technologia szkieletowa mimo to ma szansę w końcu zyskać większą przychylność inwestorów?

Jakie domy najchętniej budują Polacy?

Najpopularniejsze domy jednorodzinne wśród polaków to wolnostojące domy parterowe o powierzchni użytkowej od 126 do 150 mkw, z poddaszem użytkowym, ale bez piwnicy. Polacy najczęściej wznoszą domy w sposób tradycyjny - murowane z cegły ceramicznej, dach natomiast wykańczają dachówką ceramiczną. Koszty budowy takiego domu zazwyczaj wynoszą o 11-20% niż planowany budżet – wynika z raportu Oferteo.pl.

Czy ściany prefabrykowane są lepsze niż tradycyjne?

Technologia budowy ścian prefabrykowanych pozwala na to, że są one są znacznie cieńsze i lżejsze niż ściany murowane. Budując dom w ten sposób można zaoszczędzić przestrzeń w domu. Takie ściany lepiej też trzymają ciepło, co w efekcie obniża koszty związane z ogrzewaniem domu, zwłaszcza zimą. Ściany prefabrykowane są także łatwe i szybkie w montażu, a co za tym idzie, budowa domu trwa dużo krócej.

Schody do małych pomieszczeń

Wiele osób montując schody w niewielkim domu lub mieszkaniu wybiera schody kręcone? Jednak w praktyce, wybór schodów jest znacznie większy. Alternatywą są np. schody policzkowe – z racji swojej konstrukcji, świetnie sprawdzają się w małych wnętrzach.

Rynek internetowych marketów budowlanych w Polsce – stan obecny i prognozy

Rośnie rynek sprzedaży przez Internet materiałów budowlanych. Śmiało można stwierdzić, że online to nowy rynek dystrybucji, a nie kolejny kanał sprzedaży.

Komin z cegły – podstawowe zasady budowy

Komin jest jednym z podstawowych elementów każdego budynku. Od kominów wentylacyjnych zależy dobra wentylacja w budynku i komfort mieszkańców. Prawidłową budowę komina nakazaują przepisy budowlane - normy, które określają podstawowe parametry komina, jego usytuowania w budynku oraz konstrukcję.

Łatanie dziur w ścianach. Poradnik

Jak załatać dziury w ścianie np. po kołkach? Najlepszym i najszybszym sposobem na załatanie dziur jest wypełnienie białą masą szpachlową na bazie gipsu. Wystarczy kupić mieszankę w sklepie budowlanym i rozrobić ją wg wskazówek umieszczonych na opakowaniu. Zobacz jak odmierzyć właściwą ilość mieszanki oraz jak ją nakładać.

Wykonanie wylewki samopoziomującej w garażu. Poradnik

Jak wykonać posadzkę z wylewki samopoziomującej w garażu? Jeśli posadzka w garażu wymaga remontu - wylewka samopoziomująca będzie najlepszym rozwiązaniem. Posadzkę możemy też wykończyć płytkami ceramicznymi, ale będzie to droższe rozwiązanie, wylewka - jest tańsza. Jak krok o kroku poprawnie wykonać wylewkę w garażu - radzi ekspert firmy CEKOL.

Blchodachówka GRYF w arkuszu na wymiar

Blachodachówka GRYF to pokrycie dachowe dostępne w formie arkusza, które dostępne jest na konkretny wymiar. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się na dachach o prostej konstrukcji, będąc dużą oszczędnością czasu i pieniędzy.

Orea 9 – płaska dachówka ceramiczna

Dachówka Orea 9 to płaska dachówka o gładkiej powierzchni umożliwiająca wykończenie dachu w każdym detalu. Dachówka posiada wiele dodatków ceramicznych, umożliwiających poprawne wykonanie dachu od strony technicznej z dbałością o każdy detal.

Przegląd dachu po zimie. Poradnik

Przegląd dachu po zimie to czynność, którą warto wykonać. Może się bowiem okazać, że będziemy musieli przeprowadzić nieplanowany remont. Jak wykonać przegląd dachu z papy lub wykończonego dachówką? Które elementy dachu wymagają szczególnej uwagi? Czy przegląd dachu można wykonać samemu, czy może lepiej wynająć do tego celu specjalistę - radzi ekspert StukPuk.pl.

Instalacja elektryczna w domu – jak ją zaprojektować, na co zwrócić uwagę

Instalacja elektryczna jest niezbędna w każdym domu. Podczas projektowania instalacji elektrycznej musimy przewidzieć wiele aspektów takich jak rozmieszczenie włączników do światła lub gniazd elektrycznych.

Jak zmniejszyć koszty zakupu okien?

Zakup okien to dość spory wydatek. Dobrze dobrane okna mogą służyć nam przez wiele wiele lat. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto zastanowić się jakie okna chcielibyśmy mieć w poszczególnych pomieszczeniach naszego domu. Dobrze przemyślany zakupie okien można zaoszczędzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a ponadto obniżyć comiesięczne rachunki za ogrzewanie.

REKLAMA