REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Remont mieszkania inwestycyjnego. Jakich błędów można uniknąć?

Remont mieszkania inwestycyjnego. Jakich błędów można uniknąć?
Remont mieszkania inwestycyjnego. Jakich błędów można uniknąć?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Remont mieszkania. To nic dziwnego, że jako inwestor polegasz na swojej ekipie budowlanej, która wykonuje remont na Twoje zlecenie. Niemniej koszty związane z remontem nieruchomości są niezwykle trudne do kontrolowania, gdy nie masz ścisłej kontroli nad prowadzonymi pracami. Przypadki, w których zdarza się, że inwestorowi zabraknie pieniędzy w trakcie remontu nieruchomości lub dojdzie do przekroczenia kosztów, wcale nie są rzadkością. Na szczęście, jak wynika z doświadczenia ekspertów z Horyzontu Inwestycji, to czy unikniemy takich błędów, zależy głównie od nas samych.

Remont mieszkania inwestycyjnego - najczęstsze błędy

Poniżej przedstawiamy 6 najważniejszych kwestii, na których należy się szczególnie skupić podczas remontowania mieszkań inwestycyjnych. Wcielenie poniższych rad w życie, pomoże Ci osiągnąć największy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki. Jakie są najczęściej popełnianie błędy, jak ich uniknąć lub co zrobić inaczej? Horyzont Inwestycji podpowiada.

REKLAMA

Samodzielne wykonanie remontu

Chociaż oszczędność kosztów to zasada, która przyświeca chyba każdemu inwestorowi, samodzielny remont nie jest czymś, co polecamy. Rozbiórka ścian, usuwanie płytek w kuchni czy łazience, pomiary, instalacje i zamawianie materiałów – to tylko ułamek zadań związanych z pracami remontowymi. Rzeczywistość jest taka, że większość z nas nie jest z zawodu inżynierem budownictwa. Ostatecznie więc samodzielnie rozpoczęty remont kończy się zwykle zaangażowaniem fachowca, który musi ponownie wykonać pracę, co wydłuża cały proces.  Dlatego bez wątpienia remont należy zostawić profesjonalistom. Zwłaszcza, że jeśli robimy coś po raz pierwszy, zajmie nam to ogromnie dużo czasu, a jeśli coś pójdzie nie tak, w efekcie możemy wydać więcej niż chcieliśmy zaoszczędzić.

Błędna kalkulacja kosztów remontu

Są dwa elementy, które należy wziąć pod uwagę przy kalkulowaniu kosztów. Po pierwsze dokładnie je oszacować, a po drugie kontrolować wydatki w stosunku do szacunków. Inwestorzy zwykle pozostawiają remont w rękach swoich ekip budowlanych i nie kłopoczą się cotygodniowym podsumowaniem wydatków, które jednak mogą się zacząć niebezpiecznie rozmijać z zaplanowanym budżetem. Kontrolowanie kosztów - np. co tydzień - powinno się stać rutyną. Dzięki temu inwestora nie spotka przykra niespodzianka pod koniec remontu.

Wybór najtańszego fachowca

Łatwo jest zlecić remont komuś, kto ma ekipę, twierdzi, że się na tym zna i wykona remont za ułamek kosztów. Ostatecznie jednak odpowiedzialność za efekt działań remontowych spocznie na Tobie. Jeśli nie znajdziesz odpowiednich fachowców, stracisz pieniądze. Nie można podejmować współpracy z „pierwszą lepszą” ekipą. Musisz dołożyć należytej staranności, poszukując właściwych ludzi, aby upewnić się, że wykonają swoją pracę rzetelnie i zgodnie z Twoimi założeniami. Ta sama zasada dotyczy również angażowania pośrednika zajmującego się wynajmem nieruchomości, a także osoby, która zajmie się jej zarządzaniem.

Nieuwzględnienie nieprzewidzianych okoliczności

Nieprzewidziane wydatki – co to oznacza? Nie chodzi o pieniądze, które możesz wydać, ponieważ będziesz mieć dodatkowe wymagania podczas remontu. Nie jest to także zakup luksusowego wyposażenia, które uznasz za warte uwzględnienia. Nieprzewidziane wydatki oznaczają pokrycie wszelkich nieprzewidzianych kosztów ogólnych, które napotkasz podczas remontu. Coś w rodzaju konieczności wymiany instalacji elektrycznej, która do zrobienia, choć w ogóle nie była brana pod uwagę. Standardowo na nieprzewidziane wydatki warto zabezpieczyć od 10% do 20% całkowitych kosztów remontu. Warto jednak ocenić ich kwotę na podstawie złożoności remontu. Te zależą od rodzaju nieruchomości. Lokale w kamienicach, z oczywistych powodów, mogą generować więcej nieprzewidzianych wydatków niż remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak konkretnych ram remontu

Niektórzy inwestorzy zakładają, że gdy fachowcy ogłoszą zakończenie remontu, wystarczy przedstawić im listę ewentualnych poprawek, a te zostaną szybko zrobione. Niestety taka lista nie zawsze ogranicza się do kosmetycznych kwestii. Zdarza się, że inwestorzy mają cały szereg poważnych uwag co do wykonanych prac, które ich zdaniem nie zostały ukończone zgodnie z umową. Co to oznacza? Że zapisy umowy muszą jasno wskazywać, co dokładnie jej jest przedmiotem oraz określać ramy czasowe, także na dokonanie poprawek. Jako inwestor musisz zdefiniować, jak ma finalnie wyglądać wyremontowane mieszkanie. Zanim zapłacisz ekipie za wykonane roboty upewnij się, że wszystkie urządzenia działają zgodnie z oczekiwaniami. Pozwala to uniknąć prawie wszystkich problemów, które zgłosiłby przyszły najemca.

Niewłaściwy zakres remontu

Aby zyskać dzięki remontowi, musisz mieć pewność, że zmiany, które wprowadzisz, faktycznie zwiększą wartość Twojej nieruchomości. Jako inwestor nie chcesz przecież tracić czasu i środków na remont, który nie przełoży się na zysk. Aby uniknąć niepotrzebnych i kosztownych robót, sprawdź, w jakich obszarach najlepiej wprowadzić zmiany. Dobrze przemyśl ten aspekt remontu, aby mieć pewność, że podejmujesz właściwe decyzje - dla siebie i swojej inwestycji.

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA