REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Remont mieszkania inwestycyjnego. Jakich błędów można uniknąć?

Subskrybuj nas na Youtube
Remont mieszkania inwestycyjnego. Jakich błędów można uniknąć?
Remont mieszkania inwestycyjnego. Jakich błędów można uniknąć?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Remont mieszkania. To nic dziwnego, że jako inwestor polegasz na swojej ekipie budowlanej, która wykonuje remont na Twoje zlecenie. Niemniej koszty związane z remontem nieruchomości są niezwykle trudne do kontrolowania, gdy nie masz ścisłej kontroli nad prowadzonymi pracami. Przypadki, w których zdarza się, że inwestorowi zabraknie pieniędzy w trakcie remontu nieruchomości lub dojdzie do przekroczenia kosztów, wcale nie są rzadkością. Na szczęście, jak wynika z doświadczenia ekspertów z Horyzontu Inwestycji, to czy unikniemy takich błędów, zależy głównie od nas samych.

Remont mieszkania inwestycyjnego - najczęstsze błędy

Poniżej przedstawiamy 6 najważniejszych kwestii, na których należy się szczególnie skupić podczas remontowania mieszkań inwestycyjnych. Wcielenie poniższych rad w życie, pomoże Ci osiągnąć największy zwrot z każdej zainwestowanej złotówki. Jakie są najczęściej popełnianie błędy, jak ich uniknąć lub co zrobić inaczej? Horyzont Inwestycji podpowiada.

REKLAMA

Samodzielne wykonanie remontu

Chociaż oszczędność kosztów to zasada, która przyświeca chyba każdemu inwestorowi, samodzielny remont nie jest czymś, co polecamy. Rozbiórka ścian, usuwanie płytek w kuchni czy łazience, pomiary, instalacje i zamawianie materiałów – to tylko ułamek zadań związanych z pracami remontowymi. Rzeczywistość jest taka, że większość z nas nie jest z zawodu inżynierem budownictwa. Ostatecznie więc samodzielnie rozpoczęty remont kończy się zwykle zaangażowaniem fachowca, który musi ponownie wykonać pracę, co wydłuża cały proces.  Dlatego bez wątpienia remont należy zostawić profesjonalistom. Zwłaszcza, że jeśli robimy coś po raz pierwszy, zajmie nam to ogromnie dużo czasu, a jeśli coś pójdzie nie tak, w efekcie możemy wydać więcej niż chcieliśmy zaoszczędzić.

Błędna kalkulacja kosztów remontu

Są dwa elementy, które należy wziąć pod uwagę przy kalkulowaniu kosztów. Po pierwsze dokładnie je oszacować, a po drugie kontrolować wydatki w stosunku do szacunków. Inwestorzy zwykle pozostawiają remont w rękach swoich ekip budowlanych i nie kłopoczą się cotygodniowym podsumowaniem wydatków, które jednak mogą się zacząć niebezpiecznie rozmijać z zaplanowanym budżetem. Kontrolowanie kosztów - np. co tydzień - powinno się stać rutyną. Dzięki temu inwestora nie spotka przykra niespodzianka pod koniec remontu.

Wybór najtańszego fachowca

Łatwo jest zlecić remont komuś, kto ma ekipę, twierdzi, że się na tym zna i wykona remont za ułamek kosztów. Ostatecznie jednak odpowiedzialność za efekt działań remontowych spocznie na Tobie. Jeśli nie znajdziesz odpowiednich fachowców, stracisz pieniądze. Nie można podejmować współpracy z „pierwszą lepszą” ekipą. Musisz dołożyć należytej staranności, poszukując właściwych ludzi, aby upewnić się, że wykonają swoją pracę rzetelnie i zgodnie z Twoimi założeniami. Ta sama zasada dotyczy również angażowania pośrednika zajmującego się wynajmem nieruchomości, a także osoby, która zajmie się jej zarządzaniem.

Nieuwzględnienie nieprzewidzianych okoliczności

Nieprzewidziane wydatki – co to oznacza? Nie chodzi o pieniądze, które możesz wydać, ponieważ będziesz mieć dodatkowe wymagania podczas remontu. Nie jest to także zakup luksusowego wyposażenia, które uznasz za warte uwzględnienia. Nieprzewidziane wydatki oznaczają pokrycie wszelkich nieprzewidzianych kosztów ogólnych, które napotkasz podczas remontu. Coś w rodzaju konieczności wymiany instalacji elektrycznej, która do zrobienia, choć w ogóle nie była brana pod uwagę. Standardowo na nieprzewidziane wydatki warto zabezpieczyć od 10% do 20% całkowitych kosztów remontu. Warto jednak ocenić ich kwotę na podstawie złożoności remontu. Te zależą od rodzaju nieruchomości. Lokale w kamienicach, z oczywistych powodów, mogą generować więcej nieprzewidzianych wydatków niż remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Brak konkretnych ram remontu

Niektórzy inwestorzy zakładają, że gdy fachowcy ogłoszą zakończenie remontu, wystarczy przedstawić im listę ewentualnych poprawek, a te zostaną szybko zrobione. Niestety taka lista nie zawsze ogranicza się do kosmetycznych kwestii. Zdarza się, że inwestorzy mają cały szereg poważnych uwag co do wykonanych prac, które ich zdaniem nie zostały ukończone zgodnie z umową. Co to oznacza? Że zapisy umowy muszą jasno wskazywać, co dokładnie jej jest przedmiotem oraz określać ramy czasowe, także na dokonanie poprawek. Jako inwestor musisz zdefiniować, jak ma finalnie wyglądać wyremontowane mieszkanie. Zanim zapłacisz ekipie za wykonane roboty upewnij się, że wszystkie urządzenia działają zgodnie z oczekiwaniami. Pozwala to uniknąć prawie wszystkich problemów, które zgłosiłby przyszły najemca.

Niewłaściwy zakres remontu

Aby zyskać dzięki remontowi, musisz mieć pewność, że zmiany, które wprowadzisz, faktycznie zwiększą wartość Twojej nieruchomości. Jako inwestor nie chcesz przecież tracić czasu i środków na remont, który nie przełoży się na zysk. Aby uniknąć niepotrzebnych i kosztownych robót, sprawdź, w jakich obszarach najlepiej wprowadzić zmiany. Dobrze przemyśl ten aspekt remontu, aby mieć pewność, że podejmujesz właściwe decyzje - dla siebie i swojej inwestycji.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA