REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesna ochrona BHP – jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

 StukPuk.pl
Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

REKLAMA

BHP jest bardzo istotne podczas budowy lub remontu mieszkania. Podczas prac budowlanych, nie trudno o wypadek i inne niebezpieczne zdarzenia. Poznaj 10 sposobów, dzięki którym spotkanie przygoda z budowlanką będzie w pełni bezpieczne. Radzi ekspert – Stukpuk.pl

Rada 1: Szata chroni człowieka – zainwestuj w nią

Do prostych prac budowlanych (np. montaż półki, czy tapetowanie) wystarczą stare spodnie i t-shirt lub koszula. Jednak jeśli czeka nas wyzwanie typu kafelkowanie, malowanie, czy wymiana okien to warto zainwestować w specjalny strój roboczy. – Dostępne na rynku spodnie, ogrodniczki, bluzy oprócz tego, ze są strojem przeznaczonym do pracy, a więc też do potencjalnego zniszczenia lub wybrudzenia, posiadają wiele kieszeni, schowków i pasków, które to najzwyczajniej ułatwiają pracęmówi Jacek Grabarczyk, ekspert ze internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl. Przy pracach wymagających długotrwałego klęczenia (np. układanie paneli, płytek itd.) można zainwestować w nakolanniki, które zapewnią komfort pracy i odciążają kolana.

REKLAMA

Rada 2: Chroń oczy i uszy

Jeśli czeka nas długotrwałe wiercenie czy cięcie warto zaopatrzyć się w akcesoria zabezpieczające słuch – nauszniki lub wkładki do uszu. Podobnie przy pracach, podczas których może wystąpić zagrożenie dla oczu (np. poprzez odpryski przy wyburzaniu ścian, cięciu metalu itd.). Wtedy warto zainwestować w specjalne okulary, maski, czy gogle.

Zobacz także: Praca na wysokości – przepisy prawa, ustawy, rozporządzenia

Rada 3: Zawsze pracuj w rękawicach, a nigdy w klapkach

W zasadzie przy wszystkich pracach warto pamiętać, aby założyć rękawice. Pozwolą one uchronić dłonie i palce, a w najgorszym wypadku zminimalizują ból przy przypadkowych uderzeniach (np. młotkiem), zabezpieczą dłonie przed ewentualnymi zadrapaniami i skaleczeniami (np. przy przenoszeniu ciężkich rzeczy i maszyn itd.). Co ważne pozwolą także uniknąć odcisków podczas długotrwałej jednostajnej pracy wymagającej mocnego uścisku narzędzia. Jeśli przenosimy ciężkie urządzenia, meble, maszyny, cegły, czy płytki to należy pamiętać, aby mieć na sobie pełne buty (najlepiej jeśli będą ze stalowymi noskami). Klapki, czy sandałki to zdecydowanie zły pomysł, bo nie ochronią on stóp w zasadzie w żadnym stopniu.

Rada 4: Kask i maska to podstawa

Przy pracach podczas których wytwarza się dużo pyłu (np. cyklinowanie podłogi, przycinanie płytek ceramicznych, wyburzanie ścian) warto zainwestować w maseczki chroniące drogi oddechowe. Kosztują niewiele, a zdecydowanie poprawiają komfort pracy i chronią zdrowie. Podobnie jak kask w przypadku prac na wysokościach.  

Zobacz także: Zasady bhp podczas prac na dachu

Rada 5: Drabina nie może się chwiać w posadach

Praca na wysokościach należy do najbardziej niebezpiecznych w domowej budowlance. Nie zdarza się ona często, ale jeśli już (choćby czyszczenie rynien, czy zakładanie świątecznych lampek na dachu) to wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na poziom i jakość zabezpieczeń. Należy zadbać, aby podesty, drabiny lub rusztowania były zmontowane prawidłowo, aby się nie chwiały i były ustawione na twardym i płaskim podłożu. Przy dużych wysokościach konieczne jest, aby były dodatkowo zakotwione lub przymocowane do budynku. Przy pracach na dachu niezbędne będą szelki, uprzęże i liny którymi można zabezpieczyć się przed upadkiem.

Rada 6: Unikaj prowizorek

Nie bez znaczenia jest także jakość narzędzi jakimi się posługujemy. Powinny one być sprawne i używane zgodnie ze sztuką oraz przeznaczeniem. – Jeśli już nam się uszkodzą, to warto je dobrze naprawić, a nie jak to mamy często w zwyczaju prowizorycznie. Jeśli nie da się ich naprawić, to je wymieńmy na nowe. Szczególnie tyczy się to elektronarzędzi pracujących z dużą prędkością  takich jak piły, wiertarki, czy szlifierki. Wszelkie zaniedbania w tej kwestii mogą mieć opłakane skutki – mówi Jacek Garbarczyk ze StukPuk.pl.

Zobacz także: BHP w halach produkcyjnych i magazynach – barierki i balustrady ochronne

Rada 7: Oznakuj teren

Kładziesz kostkę brukową przed domem? Oznakuj teren kolorową taśmą. Wszelkie miejsca, gdzie mogą wystąpić zagrożenia, a może dostać się tam osoba postronna, która nie jest świadoma zagrożenia (np. prace ziemne, prace na wysokościach) warto odpowiednio zabezpieczyć i oznakować.

Rada 8: Postaw na fachową wiedzę

Jeśli planujesz zamocować w ścianie kilka kołków rozporowych to wcześniej warto sprawdzić gdzie biegną instalacje elektryczne by ich przypadkiem nie przewiercić. Do bardziej zaawansowanych prac związanych z elektryką (np. wymiana, modernizacja lub rozbudowa instalacji elektrycznej w domu) lepiej zatrudnić fachowca. Zamiast robić samemu coś o czym mamy tylko czysto teoretyczne pojęcie lub wiedzę zaczerpnięta z Internetu bezpieczniej jest zatrudnić kogoś, który zrobi to zgodnie ze sztuką.

Rada 9: Nie pracuj sam

Niektóre prace niosą ze sobą duże ryzyko wypadku; do takich należą praca na dachu, na dużych wysokościach, czy praca przy rozbiórkach. Wtedy należy zadbać, aby ktoś nas asekurował, a w najgorszym wypadku mógł udzielić pomocy lub ją wezwać. Przy wszelkiego rodzaju remontach i budowach zawsze warto mieć w pobliżu apteczkę i podstawowe środki opatrunkowe.

Rada 10: dbaj o porządek i rozsądek

REKLAMA

Po zakończonej pracy lub w sytuacji kiedy nie używamy narzędzi należy je oczyścić i odkładać na miejsce (w przypadku elektronarzędzi odłączyć je od prądu). Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na wygodę i łatwość odnalezienia ich następnego dnia lub przez innych pracowników, którym aktualnie są potrzebne.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć w rzeczy w zasadzie najważniejszej. Do tych wszystkich zabezpieczeń, ubrań i ochraniaczy trzeba dołożyć kwestie fundamentalną, czyli zdrowy rozsądek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA