REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesna ochrona BHP – jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 StukPuk.pl
Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

REKLAMA

BHP jest bardzo istotne podczas budowy lub remontu mieszkania. Podczas prac budowlanych, nie trudno o wypadek i inne niebezpieczne zdarzenia. Poznaj 10 sposobów, dzięki którym spotkanie przygoda z budowlanką będzie w pełni bezpieczne. Radzi ekspert – Stukpuk.pl

Rada 1: Szata chroni człowieka – zainwestuj w nią

Do prostych prac budowlanych (np. montaż półki, czy tapetowanie) wystarczą stare spodnie i t-shirt lub koszula. Jednak jeśli czeka nas wyzwanie typu kafelkowanie, malowanie, czy wymiana okien to warto zainwestować w specjalny strój roboczy. – Dostępne na rynku spodnie, ogrodniczki, bluzy oprócz tego, ze są strojem przeznaczonym do pracy, a więc też do potencjalnego zniszczenia lub wybrudzenia, posiadają wiele kieszeni, schowków i pasków, które to najzwyczajniej ułatwiają pracęmówi Jacek Grabarczyk, ekspert ze internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl. Przy pracach wymagających długotrwałego klęczenia (np. układanie paneli, płytek itd.) można zainwestować w nakolanniki, które zapewnią komfort pracy i odciążają kolana.

REKLAMA

Rada 2: Chroń oczy i uszy

Jeśli czeka nas długotrwałe wiercenie czy cięcie warto zaopatrzyć się w akcesoria zabezpieczające słuch – nauszniki lub wkładki do uszu. Podobnie przy pracach, podczas których może wystąpić zagrożenie dla oczu (np. poprzez odpryski przy wyburzaniu ścian, cięciu metalu itd.). Wtedy warto zainwestować w specjalne okulary, maski, czy gogle.

Zobacz także: Praca na wysokości – przepisy prawa, ustawy, rozporządzenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rada 3: Zawsze pracuj w rękawicach, a nigdy w klapkach

W zasadzie przy wszystkich pracach warto pamiętać, aby założyć rękawice. Pozwolą one uchronić dłonie i palce, a w najgorszym wypadku zminimalizują ból przy przypadkowych uderzeniach (np. młotkiem), zabezpieczą dłonie przed ewentualnymi zadrapaniami i skaleczeniami (np. przy przenoszeniu ciężkich rzeczy i maszyn itd.). Co ważne pozwolą także uniknąć odcisków podczas długotrwałej jednostajnej pracy wymagającej mocnego uścisku narzędzia. Jeśli przenosimy ciężkie urządzenia, meble, maszyny, cegły, czy płytki to należy pamiętać, aby mieć na sobie pełne buty (najlepiej jeśli będą ze stalowymi noskami). Klapki, czy sandałki to zdecydowanie zły pomysł, bo nie ochronią on stóp w zasadzie w żadnym stopniu.

Rada 4: Kask i maska to podstawa

Przy pracach podczas których wytwarza się dużo pyłu (np. cyklinowanie podłogi, przycinanie płytek ceramicznych, wyburzanie ścian) warto zainwestować w maseczki chroniące drogi oddechowe. Kosztują niewiele, a zdecydowanie poprawiają komfort pracy i chronią zdrowie. Podobnie jak kask w przypadku prac na wysokościach.  

Zobacz także: Zasady bhp podczas prac na dachu

Rada 5: Drabina nie może się chwiać w posadach

Praca na wysokościach należy do najbardziej niebezpiecznych w domowej budowlance. Nie zdarza się ona często, ale jeśli już (choćby czyszczenie rynien, czy zakładanie świątecznych lampek na dachu) to wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na poziom i jakość zabezpieczeń. Należy zadbać, aby podesty, drabiny lub rusztowania były zmontowane prawidłowo, aby się nie chwiały i były ustawione na twardym i płaskim podłożu. Przy dużych wysokościach konieczne jest, aby były dodatkowo zakotwione lub przymocowane do budynku. Przy pracach na dachu niezbędne będą szelki, uprzęże i liny którymi można zabezpieczyć się przed upadkiem.

Rada 6: Unikaj prowizorek

Nie bez znaczenia jest także jakość narzędzi jakimi się posługujemy. Powinny one być sprawne i używane zgodnie ze sztuką oraz przeznaczeniem. – Jeśli już nam się uszkodzą, to warto je dobrze naprawić, a nie jak to mamy często w zwyczaju prowizorycznie. Jeśli nie da się ich naprawić, to je wymieńmy na nowe. Szczególnie tyczy się to elektronarzędzi pracujących z dużą prędkością  takich jak piły, wiertarki, czy szlifierki. Wszelkie zaniedbania w tej kwestii mogą mieć opłakane skutki – mówi Jacek Garbarczyk ze StukPuk.pl.

Zobacz także: BHP w halach produkcyjnych i magazynach – barierki i balustrady ochronne

Rada 7: Oznakuj teren

Kładziesz kostkę brukową przed domem? Oznakuj teren kolorową taśmą. Wszelkie miejsca, gdzie mogą wystąpić zagrożenia, a może dostać się tam osoba postronna, która nie jest świadoma zagrożenia (np. prace ziemne, prace na wysokościach) warto odpowiednio zabezpieczyć i oznakować.

Rada 8: Postaw na fachową wiedzę

Jeśli planujesz zamocować w ścianie kilka kołków rozporowych to wcześniej warto sprawdzić gdzie biegną instalacje elektryczne by ich przypadkiem nie przewiercić. Do bardziej zaawansowanych prac związanych z elektryką (np. wymiana, modernizacja lub rozbudowa instalacji elektrycznej w domu) lepiej zatrudnić fachowca. Zamiast robić samemu coś o czym mamy tylko czysto teoretyczne pojęcie lub wiedzę zaczerpnięta z Internetu bezpieczniej jest zatrudnić kogoś, który zrobi to zgodnie ze sztuką.

Rada 9: Nie pracuj sam

Niektóre prace niosą ze sobą duże ryzyko wypadku; do takich należą praca na dachu, na dużych wysokościach, czy praca przy rozbiórkach. Wtedy należy zadbać, aby ktoś nas asekurował, a w najgorszym wypadku mógł udzielić pomocy lub ją wezwać. Przy wszelkiego rodzaju remontach i budowach zawsze warto mieć w pobliżu apteczkę i podstawowe środki opatrunkowe.

Rada 10: dbaj o porządek i rozsądek

REKLAMA

Po zakończonej pracy lub w sytuacji kiedy nie używamy narzędzi należy je oczyścić i odkładać na miejsce (w przypadku elektronarzędzi odłączyć je od prądu). Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na wygodę i łatwość odnalezienia ich następnego dnia lub przez innych pracowników, którym aktualnie są potrzebne.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć w rzeczy w zasadzie najważniejszej. Do tych wszystkich zabezpieczeń, ubrań i ochraniaczy trzeba dołożyć kwestie fundamentalną, czyli zdrowy rozsądek.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA