REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy na przydomowe oczko wodne i basen potrzebne jest pozwolenie?

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Czy na przydomowe oczko wodne i basen potrzebne jest pozwolenie?/ fot. Fotolia
Czy na przydomowe oczko wodne i basen potrzebne jest pozwolenie?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budowa oczka wodnego o powierzchni nie przekraczającej 50 m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia – tak stanowią przepisy Prawa budowlanego. Ponadto od 1 stycznia 2017 r. nie ma już obowiązku zgłaszania budowy oczka wodnego i basenu o powierzchni do 50 m2.

Oczko wodne stanowi bardzo ciekawy element ogrodowego krajobrazu. Jednakże budowa i utrzymanie przydomowego oczka wodnego nie jest łatwe. ,,Zabierając się’’ się za budowę oczka należy zwrócić uwagę przede na jego lokalizację, oświetlenie, otaczającą je roślinność.

REKLAMA

Zero formalności

Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie budowy oczek wodnych jest ustawa Prawo budowlane. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 15 w/w ustawy budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2 nie wymaga uzyskania pozwolenia.  

REKLAMA

Definicja oczka wodnego została sprecyzowana przez orzecznictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 31 maja 2017 r. stwierdził, że definicja oczka wodnego jest spełniona, jeżeli otwarty zbiornik wodny służący rekreacji o lustrze wody nie przekracza 50 m2, przy czym maksymalna powierzchnia lustra wody, nawet dla kilku oczek wodnych, może wynosić 50 m2.

Do 1 stycznia 2017 r. formalnością jaką trzeba było załatwić w związku z budową oczka wodnego i basenu o powierzchni do 50 m 2 była konieczność zgłoszenia budowy do organu administracji architektoniczno-budowlanej (starosta, wojewoda, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego). Od 1 stycznia 2017 r. obowiązek dokonania zgłoszenia budowy przydomowego oczka wodnego o powierzchni do 50 m2 został zniesiony.

Kiedy potrzebne jest pozwolenie?

Z powyższego wynika więc, że pozwolenie na budowę oczka wodnego i basenu jest konieczne jeżeli jego powierzchnia przekracza 50 m2. Nieuzyskanie pozwolenia i dokonanie samowoli budowlanej może skończyć się koniecznością dokonania rozbiórki budowli – tak twierdzi Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 lutego 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

REKLAMA

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA