REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Blachodachówka - czy warto pokryć nią dach?

Subskrybuj nas na Youtube
Blachodachówka - czy warto pokryć nią dach?
Blachodachówka - czy warto pokryć nią dach?

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób zastanawia się, czy blachodachówka będzie odpowiednim pokryciem dachowym ich domu. Jednak odnośnie właściwości blachodachówek pojawiają się pewne pytania. Czy blacha na przetłoczeniach jest cieńsza, co prowadzi do szybszej korozji? Czy skomplikowane konstrukcje dachów powinny być pokrywane blachodachówką? Czy blachodachówki są mniej szczelne niż dachówki ceramiczne? Czy blachodachówki wystarczająco dobrze wygłuszają dźwięki z zewnątrz? Na te pytania odpowiadają eksperci.

Blachodachówki to pokrycie dachowe cieszące się aktualnie sporą popularnością. Są jednym z najczęściej wybieranych materiałów, wykorzystywanym nie tylko w domach jedno- i wielorodzinnych, ale również w  budynkach sakralnych czy użyteczności publicznej. Do ich największych zalet zalicza się lekkość oraz trwałość, prostotę montażu, duży wybór profili, a także szeroką gamę kolorystyczną. Powszechnie uważa się je za odpowiednie dla eleganckiego pokrycia dachu łączącego w sobie tradycję z nowoczesnością.

Wokół blachodachówek narosło też wiele mitów dotyczących m.in. ich rzekomej nieszczelności, słabej izolacji akustycznej czy nieopłacalności w przypadku pokrywania skomplikowanych konstrukcji dachowych. Te twierdzenia nie są jednak prawdziwe, dlatego warto zebrać wszystkie argumenty jeszcze przed rozpoczęciem planów montażu pokrycia dachu. Pozwoli to inwestorowi na podjęcie w pełni świadomej decyzji.

REKLAMA

MIT 1. Blacha na przetłoczeniach często bywa cieńsza, co prowadzi do szybszej korozji.

Powszechnym mitem na temat blachodachówek jest twierdzenie, że wykorzystywana do ich produkcji blacha często bywa „przeciągnięta” w miejscach przetłoczeń, co w konsekwencji doprowadza do zmniejszenia grubości materiału i szybszego przerdzewienia.

Jak jednak zaznacza Bartłomiej Ukowski, dyrektor handlowy firmy Regamet, współczesne blachodachówki tworzone są z wysokojakościowej blachy dedykowanej do głębokiego tłoczenia.

REKLAMA

Dobre parametry tłoczności materiału minimalizują przeciąganie blachy, w wyniku czego ograniczamy do minimum proces „przeciągnięcia” blachy. – Dodatkowym plusem jest w tym przypadku również produkcja blachy w arkuszach o długości nie większej niż 6,20 m – jeśli mówimy o blachodachówce ciętej na wymiar, bo w wariancie dwumodułowym arkusze są znacznie mniejsze. Pozwala to na zachowanie wszystkich pożądanych parametrów blachodachówki – podkreśla specjalista.

W kontekście przeciągania blachy nie bez znaczenia są również zalecenia producenta, które zakładają, że przy blachodachówkach należy stosować nieagresywne kąty gięcia. Prawdą jest bowiem, że przy ostrzejszych kątach przetłoczenia blachy może dochodzić do pęknięcia lakieru. Tego rodzaju sytuacjom zapobiegają jednak nowoczesne, wytrzymałe rodzaje powłok lakierniczych, np. Purtext Strong 300 firmy Regamet, która jest niezwykle odporna na profilowanie i wszelkie potencjalne uszkodzenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MIT 2. Skomplikowane konstrukcje dachów nie powinny być pokrywane blachodachówką

REKLAMA

Powszechnie uważa się, że blachodachówka jest rozwiązaniem nadającym się do montażu głównie na prostych, mało skomplikowanych konstrukcjach dachowych. Nic bardziej mylnego! W przypadku bardziej złożonych projektów warto wybrać po prostu blachodachówki dwumodułowe. Ich użycie pozwala na zminimalizowanie odpadów powstałych przy cięciu blachy, co z kolei istotnie zmniejsza koszty zużytego materiału przy montażu dachu.

Niejednokrotnie można również usłyszeć, że skomplikowane konstrukcje dachowe pokryte blachodachówką są bardziej narażone na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Argument ten traktuje się jako przemawiający na korzyść tradycyjnych dachówek ceramicznych. Choć faktem jest, że tradycyjne dachówki uważa się powszechnie za bardziej trwałe (niekoniecznie słusznie, o czym jeszcze będzie mowa), to warto przy tym pamiętać, że duży podmuch wiatru szybciej jest w stanie wyrwać pojedynczą dachówkę niż cały segment blachodachówek. Bardzo dużo zależy w tym zakresie od profesjonalnego sposobu  jej mocowania. W ostatecznym rozrachunku fakt ten przemawia tak naprawdę na korzyść… pokrycia z blachy!

MIT 3. Blachodachówki są mniej szczelne niż dachówki ceramiczne

Na niektórych forach internetowych można znaleźć informacje, że blachodachówki są materiałem nieszczelnym, którego wykorzystanie może skutkować przedostawaniem się wody pod dach. To nieprawda. Kluczowe w tym przypadku jest dobre zabezpieczenie połączeń między poszczególnymi arkuszami.

Jak podkreśla dyrektor handlowy firmy Regamet, w nowych modelach blachodachówek często stosuje się również dodatkowe zabezpieczenia w postaci rowka kapilarnego. – Sprawia on, że w ekstremalnych warunkach woda przedostająca się pod arkusz nakładkowy blachy odprowadzana jest bezpośrednio do rynny. Dzięki tej technologii, możliwość pojawienia się jakichkolwiek nieszczelności w pokryciu dachowym praktycznie nie istnieje. Przeszkodą może być tu jedynie nieprofesjonalne wykonanie dachu lub zbyt niski kąt jego nachylenia.

MIT 4. Blachodachówki niedostatecznie wygłuszają dźwięki z zewnątrz

Nabywcy pokryć dachowych z blachy (w tym wypadku głównie paneli dachowych) skarżą się czasem na słabe wygłuszenie dźwięków powstających m.in. podczas opadów deszczu. W tym przypadku wszystko zależy jednak od zastosowanej techniki mocowania i wykorzystanych do montażu dachu materiałów. Jeżeli bowiem poddasze ma mieć charakter użytkowy, konieczne jest jego odpowiednie odizolowanie, minimalizujące niepożądane odgłosy. – W takich przypadkach zaleca się również pełne deskowanie dachu z wykorzystaniem płyt OSB, folii paraizolacyjnej oraz maty wygłuszającej. Pod tym powinna znaleźć się również dodatkowa warstwa izolacyjna w postaci wełny mineralnej o grubości nie mniejszej niż 20 cm – podkreśla Bartłomiej Ukowski.

Dobrze wykonany montaż przyczyni się do lepszej izolacji dźwiękowej. Warto mieć przy tym świadomość, że koszt dobrze wygłuszonego dachu wzrasta – ze względu na wykorzystywane materiały i dodatkową pracę fachowców. Dlatego w przypadku, kiedy inwestor nie planuje w swoim projekcie poddasza użytkowego, nie ma potrzeby wykonywania opisywanej izolacji.

 MIT 5. Dachówka jest oznaką prestiżu i dobrego gustu

Często można spotkać się też z opinią, że wykorzystanie tradycyjnej dachówki przy budowie domu, jest oznaką prestiżu i dobrego gustu właścicieli. Twierdzenie to nie musi mieć jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości. Współczesna rozpiętość jakościowa dachówek jest ogromna, na przykład dachówki cementowe są wykonywane z materiału mocno chłonącego wilgoć, co w ostateczności może prowadzić do szybkiej erozji i obniżenia wartości estetycznej dachówki.

– Coraz częściej widzi się również przemiany gustów klientów, jeśli chodzi o pokrycia dachowe. W przeciwieństwie do budownictwa sprzed kilku lat, współcześnie chętniej wykorzystuje się materiały z aluminium, szkła oraz metalu, co świadczy o dynamicznie zmieniających się preferencjach nabywców. Dobrej jakości blachodachówki to produkty, które coraz częściej są wybierane przez architektów i projektantów, ponieważ świetnie komponują się z nowoczesnymi trendami w budownictwie – podkreśla dyrektor handlowy Regamet.

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest niezwykle istotną decyzją wpływającą nie tylko na estetykę powstającego domu, ale również na jakość życia jego mieszkańców.  Fakt ten sprawia, że decyzja o odpowiednim zadaszeniu powinna być podjęta w sposób odpowiedzialny i wolny od uprzedzeń czy mitów. Dlatego w artykule wyjaśniamy korzyści wynikające z wyboru odpowiednich blachodachówek. Jest to bowiem pokrycie lekkie i łatwe w montażu, ale też dające gwarancję satysfakcjonującej użyteczności przez długie lata. 

Więcej: www.regamet.com.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA