REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy uzupełnienie decyzji administracyjnej przesuwa termin na odwołanie?

Kiedy jedna strona żąda uzupełnienia decyzji, zgodnie z przepisami prawa zmienia się moment, od którego liczy się termin, w którym możemy złożyć odwołanie.

Schody wspornikowe Rintal Polska - bez balustrad i poręczy

Schody z ukrytą w ścianie konstrukcją to schody wspornikowe. Montowane bezpośrednio do ściany, nie posiadają balustrad oraz poręczy. Schody wspornikowe świetnie sprawdzą się w przestronnym holu lub w salonie, na pewno docenią je też fani oryginalnych i nieprzeciętnych rozwiązań wykorzystywanych w aranżacji wnętrz.

Jak wykorzystać poddasze? Biblioteka, sypialnia czy pokój do zabaw?

Sposobów na wykorzystanie poddasza jest wiele. Na poddaszu z powodzeniem możemy zaaranżować bibliotekę, sypialnię lub pokój dla zabaw dla dzieci. Wystarczy pomysł i dobry projekt i możemy przystąpić do realizacji.

Co robić, gdy przeszkadza nam sąsiednia budowa?

Co zrobić kiedy sąsiednia budowa nam przeszkadza? Czy można wstrzymać sąsiadująca budowę? Czy można się jej przeciwstawić? Na jakim etapie budowy interweniować? Jak wyglądają formalności? Zobacz poradnik.

REKLAMA

Służebność przesyłu - czy opłaca sie kupować działkę z rurociągiem?

Służebność przesyłu to prawo rzeczowe, które polega na obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia służące do przesyłu energii bądź innych mediów. Z tytułu służebności przesyłu należy się właścicielowi działki wynagrodzenie. Jak ustalić wysokość wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu? Zobacz poradnik.

Duże obiekty handlowe, a plan zagospodarowania przestrzennego

Budownictwo wielkopowierzchniowe wymaga uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, niestety ich procedura uchwalania jest długotrwała. Największy problem stanowi interpretacja przepisów prawnych wg których gminy powinny sporządzać projekt, na którym powinny być określone obszary, na których mają być zlokalizowane obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży przekraczającej 2 tys. mkw. Niestety przepisy nie są sformułowane dość jasno.

Podważono warunki zabudowy? Unieważnione zostanie także pozwolenie na budowę

Podważenie warunków zabudowy jest możliwe, jeśli wykaże się, że zostały popełnione rażące błędy. Może to również skutkować unieważnieniem pozwolenia na budowę. Wg NSA, budowa takiego budynku jest zatem niezgodna z prawem.

Problematyczny status instalacji przesyłowych

W momencie przyłączenia instalacji do sieci przestaje być ona częścią nieruchomości. Od tej pory stanowi odrębną rzecz – staje się częścią przedsiębiorstwa przesyłowego.

REKLAMA

Czy debata publiczna w sprawie planu miejscowego jest niezbędna?

Jeśli nie odbędzie się prawidłowo przeprowadzona dyskusja publiczna nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego należy liczyć się z możliwością jego unieważnienia przez sąd.

Drzewo sąsiada wchodzi na moją działkę - co zrobić?

Czy można obcinać gałęzie drzewa sąsiada, które wchodzą na naszą działkę? Odpowiedź znajdziemy w kodeksie cywilnym. Możemy obciąć gałęzie drzewa sąsiada i wyciąć korzenie drzewa, jeśli przechodzą one na naszą działkę. To samo tyczy się również owoców, które spadły na naszą działkę - wtedy stają się ona naszą własnością.

Kiedy decyzja administracyjna podlega wykonaniu?

Wykonalność decyzji w praktyce oznacza możliwość zrealizowania uprawnienia przyznanego stronie w tej decyzji lub powinność wykonania obowiązku nałożonego decyzją przez stosowne organy w drodze przymusu, jakim one dysponują, czyli po prostu na drodze postępowania egzekucyjnego.

Instalacja fotowoltaiczna i prawo w Polsce

Co mówią polskie przepisy na temat ogniw i instalacji fotowoltanicznych? W polskim prawie brak jest jednoznacznej definicji „instalacji fotowoltaicznej”, a roboty budowlane związane z montażem wolnostojących kolektorów słonecznych nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Z tego wynika, że montaż kolektorów nie podlega zgłoszeniu organom.

Zmiana warunków zagospodarowania przestrzennego, a decyzja o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy jest niezbędna zawsze, gdy następuje zmiana zagospodarowania terenu. Również w sytuacji, kiedy nie przewiduje się wydania pozwolenia na budowę.

BASF Polska dołączył do Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń

BASF Polska dołączył do Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). BASF Polska jest producentem systemów ociepleń, a także dostawcą surowców dla producentów systemów ETICS i materiałów termoizolacyjnych.

Soudal i jego działalność w Ameryce Południowej

Z końcem roku 2014 roku, koncern Soudal przejął pełną kontrolę nad dotychczasową spółką joint venture, które działała na terenie Chile, Peru, Meksyku i Kolumbii. W wyniku tych działań do firmy dołączyło 50 nowych pracowników. Szacuje się, że obroty przedsiębiorstwa wzrosną o 10 milionów dolarów. W wyniku tego Soudal zbliża się do osiągnięcia pozycji światowego lidera w branży.

Odrolnienie działki - zmiana przepisów

Wygląda na to, że zmienią się przepisy dotyczące odrolniania działek. Parlamentarzyści próbują wyeliminować błędy, które wg nich, wynikają z nowelizacji ustawy dotyczącej odrolniania gruntów. Problem tyczy się przede wszystkim zasad wydawania przez Ministra zgody na zmianę przeznaczenia gruntów.

Przyłączenie nieruchomości do sieci - kto powinien za to zapłacić?

Kto powinien ponieść koszty podłączenia nieruchomości do sieci? Gmina nie ma prawa nakładać na mieszkańców obowiązku opłaty za podłączenie nieruchomości (działek) do sieci wodnej lub kanalizacyjnej. Może natomiast odzyskać część poniesionych kosztów budowy sieci na drodze opłat adiacenckich lub w formie samoopodatkowania się mieszkańców.

Nie przegrzewaj swojego mieszkania. Oszczędzaj!

Jaką temperaturę pomieszczenia utrzymujesz w okresie grzewczym w okresie grzania? Większość Polaków ustawia temperaturę ok. 22 st. C. Niestety im wyższa temperatura, tym wyższe koszty ogrzewania. A czy ty ogrzewasz oszczędnie?

Świąteczna choinka na placu budowy biurowca Astoria

Dnia 12 grudnia 2014 roku na terenie biurowca Astoria znajdującego się przy ul. Przeskok i Zgoda stanęła świąteczna choinka. Uroczyste zapalanie lampek odbyło się oficjalnie w towarzystwie Erol Milo i Ewy Kowalskiej ze STRABAG Real Estate, którzy to przedstawili plany dotyczące budowy budynku Astoria.

Jak zmusić urzędnika do wydania decyzji?

Urząd opieszale rozpatruje twoją sprawę? Masz prawo interweniować. Jak zmusić urzędnika do wydania decyzji? Wg artykułu 36. kodeksu postępowania administracyjnego, organy administracji publiczne mają obowiązek rozpatrywania wszystkich spraw "bez zbędnej zwłoki. Zobacz poradnik.

Energooszczędność zbudowana na nawykach

Sezon grzewczy do dobry moment, aby zastanowić się nad tematyką energooszczędności w naszych domach, a co za tym idzie wprowadzić w życie proste, a zarazem energooszczędne nawyki. Ich stosowanie pozwoli codziennie zaoszczędzić kilka lub kilkanaście złotych, które w perspektywie roku powiększą stan naszego konta o pokaźną sumę kilkuset złotych.

Nowy komin w starym domu

Jak przystosować stary szacht kominowy do nowego komina? Stare kominy, zazwyczaj wykonywane były z czerwonej cegły ceramicznej, które były stosowane głównie do odprowadzania spalin suchych z tradycyjnych palenisk. Współczesne urządzenia grzewcze mają większą sprawność energetyczną, w związku maja niższą temperaturę spalin odprowadzanych z komina. Powoduje to skraplanie się kondensatu, dlatego też wymaga to zabezpieczenia komina przed kondensatem - stalowymi systemami kominowymi.

Wentylacja zimą - dlaczego jest taka ważna?

Dlaczego powinniśmy dbać o wentylację naszych mieszkań zimą? Odpowiedź jest prosta - żeby żyć zdrowiej! Jakość powietrza w naszych domach wpływa na nasze zdrowie, a także samopoczucie. Wentylacja ma także wpływ na walką z infekcjami i alergiami, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.

Budowa ścian jednowarstwowych. Poadnik

Wybór technologii budowy ścian jednowarstwowych oraz materiałów do jej budowy jest bardo istotny jeśli zależy nam na tym by przegroda charakteryzowała się dobrymi parametrami. Kiedyś ściany budowane z cegieł wymagały, dodatkowego ocieplenia. Aktualnie na rynku budowlanym jest wiele materiałów, które umożliwiają budowę ścian jednowarstwowych bez konieczności dodatkowego ocieplenia, przy jednoczesnym zapewnieniu wymogów domu energooszczędnego.

Dom z elewacją z klinkieru

Elewacja z klinkieru jest nie tylko ciekawa, ale i trwała. Zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, jest gwarancją nie tylko atrakcyjnego wygląd budynku, zapewnia też dobrą termoizolacyjność i odporność na różnego rodzaju uszkodzenia.

Jesienią i zimą wzrasta ryzyko kradzieży. Jak zabezpieczy dom przed włamaniem?

Ubezpieczenie mieszkania przed włamaniem na pewno zagwarantuje nam spokój. W przypadku włamania - otrzymamy rekompensatę, dzięki niej będziemy mogli ponownie kupić skradzione przedmioty. Jednak, aby uzyskać odszkodowanie nie wystarczy sama podpisana polisa. Należy również profesjonalnie zabezpieczać się przed włamaniem według Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU).

Renowacja lamperii. Poradnik

Lamperia to dość popularny w latach 80. i 90., sposób zabezpieczenia ścian przed zabrudzeniem i uszkodzeniem stosowany w kuchniach i łazienkach, a także klatkach schodowych. Lamperia świetnie chroniła ściany przed zabrudzeniami, niestety z biegiem czasu straciła swój urok. Z biegiem czasu, jej powierzchnia może popękać, a kolory spłowieją. Jak odnowić lamperię?

Ile będzie kosztowała budowa dużego domu?

Budowa domu to zawsze duża inwestycja, niewiele osób przeprowadzi ją więcej niż raz w życiu. Pierwszym etapem każdej budowy jest wybór odpowiedniego projektu. W tym miejscu często rodzi się pytanie, jaki dom wybrać. Popularne są zarówno domy parterowe, jak i wersje z poddaszem użytkowym oraz piętrem. Coraz rzadziej spotykana jest natomiast piwnica. Serwis Kalkulatory Budowlane postanowił sprawdzić, jaki będzie koszt budowy dużego domu jednorodzinnego – z piwnicą oraz pełnym piętrem. W pierwszej części sprawdzimy, ile kosztuje budowa do stanu surowego zamkniętego.

Szkoła Produkcji Wnętrza i Designu korzysta z wiedzy i doświadczenia przedstawicieli firmy UZIN

Projektowanie wnętrz wymaga od architektów wiedzy z różnych dziedzin. Kreatywne spojrzenie na rzeczywistość musi iść w parze z gruntowną wiedzą techniczną, produktową i technologiczną. Zdają sobie z tego sprawę założyciele Szkoły Produkcji Wnętrza i Designu, którzy nawiązali współpracę z ekspertami z firmy UZIN. Studenci, dzięki zajęciom prowadzonym przez doświadczonych praktyków, zgłębiają przydatną wiedzę techniczną, której próżno szukać w książkach.

Dom Ronalda McDonalda – pierwszy w Polsce bezpłatny hotel dla rodzin chorych dzieci

Dom Ronalda McDonalda to pierwszy w Polsce bezpłatny hotel dla rodzin chorych dzieci. W Krakowie powstaje Dom Ronalda McDonalda – pierwszy w Polsce bezpłatny hotel dla rodzin chorych dzieci, leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Inwestycja jest wynikiem współpracy Fundacji Ronalda McDonalda i partnerów, m.in. marki ISOVER, producenta materiałów izolacyjnych.

Domy energooszczędne w Polsce – ile ich jest?

Energochłonność polskiego budownictwa jednorodzinnego maleje z roku na rok. Na przestrzeni ostatnich czterech lat udało się nam zwiększyć liczbę budowanych domów energooszczędnych oraz obniżyć zużycie energii wykorzystywanej w nich na potrzeby ogrzewania o 12%. Budownictwo energooszczędne przestaje być w naszym kraju ciekawostką, a powoli zaczyna − obowiązującym trendem.

Bolix: podkład gruntujący – Active Grunt

Bolix Active Grunt to bezzapachowy grunt przeznaczony do gruntowania powierzchni wewnątrz budynków. Wyprodukowany na bazie wodorozcieńczalnych dyspersji akrylowych posiada w składzie dodatkowe mineralne wypełniacze, która zmniejszają chłonność podłoża, zapewniając jednolite krycie farbą.

Bolix: zestawy naprawcze

Zestawy naprawcze Bolix to zapraw naprawczy do betonu, żelbetu i ceramiki. Zestawy naprawcze Bolix służą do naprawy ubytków w betonie, ubytków w żelbecie – przy balkonach, podestach, ogrodzeniach, belkach i podciągach oraz do naprawy uszkodzonej powierzchni wykończonej płytkami ceramicznymi.

Bolix: Silikon sanitarny Procolor

Procolor - to wodoodporny, elastyczny silikon sanitarny do pokrywania powierzchni mało- i nienasiąkliwych. Silikon Sanitarny Procolor firmy Bolix świetnie sprawdzi się jako izolacja w miejscach narażonych na oddziaływanie wody.

Budowa domu: Co powinniśmy wiedzieć o materiałach budowlanych?

Podczas procesu budowy domu bardzo ważny jest dostęp do informacji na temat wyrobów budowlanych, i to nie tylko na początku budowy, ale na każdym jej etapie. Od jakości poszczególnych materiałów, zależeć będzie bowiem bezpieczeństwo konstrukcji budynku, jego cechy użytkowe, charakterystyka energetyczna, akustyczna, a także stopień oddziaływania budynku na zdrowie ludzi oraz na środowisko.

Röben rozdaje ubrania dekarskie

W ramach akcji promocyjnej prowadzonej przez firmę Röben, każdy dekarz montujący pokrycie dachowe z wykorzystaniem materiałów firmy Röben, może otrzymać specjalistyczne ubranie dekarskie.

Masa samopoziomująca: Baumit Nivello Centro

Masa samopoziomująca: Baumit Nivello Centro to szybkowiążąca mieszanka wyrównująca, która wyrówna podłoże, wzmocni je i pozwoli na uzyskanie cichej i ciepłej, nowoczesnej podłogi.

Usuwanie azbestu z dachu. Poradnik

Demontażu pokryć dachowych z azbestu należy dokonać najpóźniej do 2032 roku. Chcąc zrobić to w sposób bezpieczny, najlepiej jest wynająć firmę, która zrobi to w sposób profesjonalny i nie zagrażający zdrowiu i życiu. Samodzielnie usuwanie azbestu, jest powszechnie szeroko odradzane. Jeśli nie usuniemy azbestu do wyznaczonego terminu, grozi nam kara od 10 zł do 20 tys. zł.

SIPUR sponsorem konferencji i warsztatów ENERGODOM 2014

Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR „SIPUR” został sponsorem konferencji i warsztatów ENERGODOM 2014. Współorganizatorem Warsztatów było Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego (MCBE). Warsztaty miały miejsce w październiku 2014 r. na terenie campusu Politechniki Krakowskiej przy ulicy Warszawskiej.

Wymiana okien tuż przed zimą – ostatni dzwonek

Jesień to ostatni moment na wymianę okien przed zimą. Na co warto zwrócić uwagę kupując nowe okna? Na jakie parametry warto zwracać uwagę? Czym charakteryzuje się okno energooszczędne? Zobacz poradnik.

Oświetlenie LED - czy warto je stosować?

W oświetleniu LED (Light Emitting Diode), białe światło wytwarza się najczęściej na zasadzie konwersji luminoforowej. Diody elektroluminescencyjne są bardzo trwałe, mogą świecić nawet 40 tys. godzin. Oświetlenie LED nie emituje promieniowania UV oraz podczerwonego, to m.in. z tego powodu coraz częściej wykorzystuje się je w muzeach. Możliwość dobierania różnych barw światła – łącznie z dynamiczną zmianą barw oświetlenia, łatwe wbudowywanie w meble i inne elementy budowlane to dodatkowe atuty technologii LED.

Okna dachowe w budynku energooszczędnym – zakup. Popradnik

Od początku 2014 roku obowiązują nowe warunki techniczne, jakie powinny spełniać budynku. Wśród wytycznych znajdują się nowe wytyczne dotyczące okien. Wymagania techniczne powinny spełniać również okna dachowe. Zobacz co należy wiedzieć podczas zakupu okien dachowych i jak wybrać te energooszczędne?

Domy energooszczędne - czy warto je budować?

Domy energooszczędne zyskują na wartości. Im lepsze mają świadectwo charakterystyki energetycznej - tym lepiej. Im lepsze parametry budynku - tym wyższa jest jego cena. Od 2009 roku każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek posiadania tzw. świadectwa energetycznego budynku - dokumentu, który określa zapotrzebowania budynku na energie ogrzewania i wentylacji.

Malowanie ścian przy użyciu systemu natryskowego

Najprostszym sposobem na zmianę charakteru wnętrza, jest jego pomalowanie. Tradycyjne malowanie wymaga szeregu przygotowan i jest pracochłonne. Malowanie przy użyciu systemu natryskowego jest szybsze. Zobacz poradnik, jak malować ściany przy użyciu systemu natryskowego.

Jak wiercić otwory? Poradnik

Jak dobrze wywiercić otwór? Przede wszystkim należy posiadać dobre i sprawne narzędzia. W zależności jakie prace chcemy wykonywać powinniśmy rozważyć czy przyda nam się wiertarko-wkrętarka czy młot udarowo-obrotowy. Istotne są również wiertła, które powinniśmy dobierać pod katem tego, w jakim materiale zamierzamy wywiercić otwór. Zobacz poradnik - jak wiercić poprawnie.

Kominek - który wybrać?

Marzy ci się kominek. Ale który wybrać? Kominek z wkładem żeliwnym? Kominek z rozprowadzaczem ciepłego powietrza z szybą żaroodporną? Czy kominek z płaszczem wodnym? Zobacz poradnik.

6. sposobów na optyczne powiększenie mieszkania

Mieszkanie można "powiększyć" na kilka sposobów. Możne np. wyburzyć ścianę, pomalować pomieszczenia na jasny kolor, zamontować prysznic zamiast wanny lub, o ile jest taka możliwość - zbudować antresolę.

Jak uniknąć pożaru w sezonie grzewczym?

Jak uniknąć pożaru w sezonie grzewczym? Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań: Jak często konserwujesz piec? Czy budynek, w którym mieszkasz jest po niezbędnej kontroli? Czy masz porządek w kotłowni? Jak przechowujesz popiół? Czy wiesz, gdzie są twoje dokumenty potwierdzające wszystkie niezbędne kontrole?

Grzejnik promiennikowy - do kuchni i do łazienki

Dzięki grzejnikowi promiennikowemu możemy zachować odpowiednią temperaturę w kuchni oraz w łazience. Przyjęło się, że w optymalna temperatura w łazience to ok. 24 st.C, natomiast w kuchni ok. 18 st.C.

BOLIX Aquastop – spoina z efektem perlenia

BOLIX Aquastop to spoina do spoinowania płytek ceramicznych i kamiennych. Z jej pomocą można przymocować: szklane okładziny ścienne, płyty betonowe a także mozaikę glazurową.

REKLAMA