REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatanie dziur w ścianach. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 CEKOL
Producent chemii budowlanej.

REKLAMA

Jak załatać dziury w ścianie np. po kołkach? Najlepszym i najszybszym sposobem na załatanie dziur jest wypełnienie białą masą szpachlową na bazie gipsu. Wystarczy kupić mieszankę w sklepie budowlanym i rozrobić ją wg wskazówek umieszczonych na opakowaniu. Zobacz jak odmierzyć właściwą ilość mieszanki oraz jak ją nakładać.

REKLAMA

Pytanie: Ostatnio postanowiłem odmalować ściany w moim mieszkaniu. Nie wiem jednak jak poradzić sobie z licznymi dziurami po hakach i pęknięciami tynku. Na ścianach mam dużo obrazów i półek, a z biegiem lat zmieniałem czasem ich układ na ścianie. W jaki sposób mogę szybko i skutecznie zamaskować te dziury i ubytki tynku, tak żeby nowa warstwa farby ładnie wyglądała?

Najlepszym i najszybszym sposobem zlikwidowania dziur i pęknięć w ścianach jest wypełnienie ich białą masą szpachlową na bazie naturalnego gipsu. Materiał taki jest plastyczny i niezwykle łatwy do samodzielnego użycia. Nowoczesne mieszanki gipsu naturalnego nie zastygają bowiem tak szybko jak czysty gips, dzięki czemu możemy bez pośpiechu wykonać wszystkie czynności związane z nakładaniem zaprawy na ścianę.

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zacząć łatanie ścian?

Pracę rozpoczynamy od oczyszczenia okolic ubytku (dziury, pęknięcia), który będziemy naprawiać. Usuwamy resztki farb oraz luźne ziarenka piasku czy tynku. Po oczyszczeniu podłoże należy zagruntować emulsja gruntującą .

Jak przygotować masę szpachlową?

REKLAMA

Teraz możemy już przystąpić do przygotowania masy szpachlowej. Zaprawę mieszamy z czystą, zimną wodą w proporcjach jakie podaje producent na opakowaniu. Musimy pamiętać, aby zawsze dodawać proszek do wody, a nie odwrotnie unikniemy dzięki temu trudnych do mieszania grudek w zaprawie. Do wymieszania zaprawy najlepiej użyć mieszadła mechanicznego np. specjalnej nakładki na wiertarkę.

Pamiętajmy także aby jednorazowo przygotować taką ilość zaprawy, jaką będziemy w stanie wykorzystać w ciągu 45 minut i jaka będzie potrzebna do usunięcia dziur i pęknięć w naszych ścianach.

Jakie narzędzia będą najlepsze?

REKLAMA

Należy pamiętać również o tym, że wszystkie prace wykonywać należy narzędziami ze stali nierdzewnej lub plastikowych. Gips jest bowiem środowiskiem silnie korozyjnym dla zwykłych stali. W efekcie użycia narzędzi zwykłych na powierzchni wygładzanej, po związaniu szpachlówki mogą pojawić się rdzawe plamki. Zaprawę nakładamy na ubytek kielnią lub szpachlą, zbierając jednocześnie jej nadmiar. Jeżeli naprawiany jest duży ubytek, należy nakładać w kilku warstwach. Jeżeli zachodzi taka potrzeba to możemy nakładać drugą warstwę szpachlówki na wstępnie związaną jeszcze wilgotną pierwszą warstwę lub po wyschnięciu pierwszej warstwy. Należy wtedy przed nałożeniem drugiej warstwy pierwszą zagruntować emulsją gruntującą. Maksymalna grubość pojedynczej warstwy gładzi nie powinna przekraczać 5 mm.

Kiedy ubytek jest już wypełniony, czekamy na całkowite związanie i wyschnięcie gładzi. Trwa to, w zależności od grubości warstwy i panujących w pomieszczeniu warunków, od kilku do kilkunastu godzin. Kiedy nałożona przez nas masa zwiąże i będzie sucha, możemy wyrównać jej powierzchnię i brzegi za pomocą drobnego papieru ściernego. Uzyskamy w ten sposób idealną gładkość naprawianego miejsca. Teraz możemy przystąpić do malowania  ściany.

Zobacz także: Wykończenie poddasza. Jaki tynk stosować na poddaszu?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA