REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykonanie wylewki samopoziomującej w garażu. Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 CEKOL
Producent chemii budowlanej.

REKLAMA

Jak wykonać posadzkę z wylewki samopoziomującej w garażu? Jeśli posadzka w garażu wymaga remontu - wylewka samopoziomująca będzie najlepszym rozwiązaniem. Posadzkę możemy też wykończyć płytkami ceramicznymi, ale będzie to droższe rozwiązanie, wylewka - jest tańsza. Jak krok o kroku poprawnie wykonać wylewkę w garażu - radzi ekspert firmy CEKOL.

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie:  Planuję dokończyć remont garażu. Ociepliłem już ściany, wstawiłem nową bramę, pozostało mi tylko wymienić podłoże. Chciałbym ułożyć płytki ceramiczne, gdyż moje stare betonowe podłoże nie wygląda już estetycznie. Nie wiem, czy nie wymaga to jakiś szczególnych przedsięwzięć? Słyszałem, że trzeba wypoziomować powierzchnię. Jak to zrobić?

Garaż często jest miejscem okazjonalnie sprzątanym, narażonym na wilgoć, w zimie na mróz, dlatego ważne jest, by posadzka w takim miejscu była trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Ułożenie płytek ceramicznych jest rozwiązaniem estetycznym i wygodnym w eksploatacji, ale stosunkowo kosztownym. W większości garaży dominują podłoża betonowe, toteż może Pan po prostu na starym betonie położyć nową posadzkę cementową. Zacznijmy jednak od początku: jeśli chce Pan położyć płytki niezbędne będzie wyrównanie podłoża, bo na równym podłożu nie tylko łatwiej jest przykleić płytki, ale przede wszystkim nie będą one pękać i odpadać. Wyrównanie podłogi nie jest trudne, jeśli użyjemy wylewki samopoziomującej takiej, jak np. cementowa wylewka samoniwelująca. Zaprawa ta jest trwała, a ponadto przystosowana zarówno do wysokich jak i do niskich temperatur. To bardzo ważne, jeśli dokonuje Pan remontu w garażu, a więc w miejscu nie zawsze wystarczająco ogrzewanym. Przygotowaną mieszankę wylewamy na starannie oczyszczone podłoże, z którego usuwamy resztki farb, piasek i wszelkie zatłuszczenia itd. Resztki starej zaprawy odbijamy młotem i przecinakiem.

Zobacz też: Czym załatać dziury w ścianie?

Kolejnym krokiem jest zagruntowanie podłoża emulsją, ułatwi to rozpływanie wylewki i wyrówna chłonność podłoża. Następnie przygotowujemy samopoziomująca wylewkę: wsypujemy suchą zaprawę do odmierzonej ilości wody odmierzając proporcje wg przepisu zamieszczonego na opakowaniu. Składniki intensywnie mieszamy do uzyskania jednorodnej masy. Nie może być w niej żadnych grudek. Czekamy pięć minut i jeszcze raz dokładnie mieszamy, a następnie wylewamy przygotowaną mieszankę na podłoże i rozprowadzamy pacą stalową. Korzystając ze szczotki lub walca z kolcami odpowietrzamy powierzchnię. Dla uzyskania idealnego efektu możemy wylać kilka warstw zaprawy; musimy tylko pamiętać, by grubość jednej warstwy nie przekraczała 2 cm. Przed wylaniem kolejnej warstwy podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą. Wylaną zaprawę chronimy przed nadmiernym wysychaniem. W szczególnie niesprzyjających warunkach przykryjmy wylewkę folią lub pielęgnujmy jak beton. Po upływie 24 godzin możemy przystąpić do układania płytek. Polecamy wybranie wytrzymałych płytek ceramicznych lub kamiennych w neutralnym kolorze, na którym nie będzie widać zabrudzeń - częstych w garażu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj również: Wykończenie poddasza. Jaki tynk stosować na poddaszu?

Układanie tradycyjnej, cementowej posadzki

Teraz przejdźmy do drugiego wariantu, czyli ułożenia w garażu tradycyjnej cementowej posadzki. To rozwiązanie jest mniej czasochłonne, a także mniej kosztowne. Jeśli stara posadzka nie wymaga gruntownej renowacji, to nową warstwę cementu możemy położyć bezpośredniej na starej.

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Podobnie jak przed położeniem wylewki należy bardzo dokładnie oczyścić podłoże. Następnie podłoże należy zwilżyć wodą albo zastosować wspomnianą już emulsję gruntującą. Zaprawę wsypujemy do zimnej wody (w proporcji jaką zaleca producent). Mieszamy w betoniarce lub mieszadle kubełkowym. Zaprawę nanosimy na podłoże tak, jak tradycyjne jastrychy cementowe tzn. dzielimy garaż na pola o szerokości około 2 m, wylewamy zaprawę w kolejnych polach, a następnie wyrównujemy zaprawę za pomocą łat przesuwanych po wcześniej przygotowanych prowadnicach oddzielających pola. Zaprawę należy zużyć w ciągu dwóch godzin. Jeśli zacznie nam gęstnieć w tym czasie, należy ją ponownie wymieszać nie dolewając wody. Tak wykonaną posadzkę pielęgnujemy jak tradycyjny beton.

Polecany produkt:  Samochód w firmie - PDF

Wybór posadzki do garażu należy do Pana. W obu wariantach ważne jest, by stosowane zaprawy przygotowywać dokładnie według zaleceń - wówczas mamy gwarancję, że nowa posadzka w garażu będzie nam długo i dobrze służyć.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA