Wykonanie wylewki samopoziomującej w garażu. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie: Planuję dokończyć remont garażu. Ociepliłem już ściany, wstawiłem nową bramę, pozostało mi tylko wymienić podłoże. Chciałbym ułożyć płytki ceramiczne, gdyż moje stare betonowe podłoże nie wygląda już estetycznie. Nie wiem, czy nie wymaga to jakiś szczególnych przedsięwzięć? Słyszałem, że trzeba wypoziomować powierzchnię. Jak to zrobić?
Garaż często jest miejscem okazjonalnie sprzątanym, narażonym na wilgoć, w zimie na mróz, dlatego ważne jest, by posadzka w takim miejscu była trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Ułożenie płytek ceramicznych jest rozwiązaniem estetycznym i wygodnym w eksploatacji, ale stosunkowo kosztownym. W większości garaży dominują podłoża betonowe, toteż może Pan po prostu na starym betonie położyć nową posadzkę cementową. Zacznijmy jednak od początku: jeśli chce Pan położyć płytki niezbędne będzie wyrównanie podłoża, bo na równym podłożu nie tylko łatwiej jest przykleić płytki, ale przede wszystkim nie będą one pękać i odpadać. Wyrównanie podłogi nie jest trudne, jeśli użyjemy wylewki samopoziomującej takiej, jak np. cementowa wylewka samoniwelująca. Zaprawa ta jest trwała, a ponadto przystosowana zarówno do wysokich jak i do niskich temperatur. To bardzo ważne, jeśli dokonuje Pan remontu w garażu, a więc w miejscu nie zawsze wystarczająco ogrzewanym. Przygotowaną mieszankę wylewamy na starannie oczyszczone podłoże, z którego usuwamy resztki farb, piasek i wszelkie zatłuszczenia itd. Resztki starej zaprawy odbijamy młotem i przecinakiem.
Zobacz też: Czym załatać dziury w ścianie?
Kolejnym krokiem jest zagruntowanie podłoża emulsją, ułatwi to rozpływanie wylewki i wyrówna chłonność podłoża. Następnie przygotowujemy samopoziomująca wylewkę: wsypujemy suchą zaprawę do odmierzonej ilości wody odmierzając proporcje wg przepisu zamieszczonego na opakowaniu. Składniki intensywnie mieszamy do uzyskania jednorodnej masy. Nie może być w niej żadnych grudek. Czekamy pięć minut i jeszcze raz dokładnie mieszamy, a następnie wylewamy przygotowaną mieszankę na podłoże i rozprowadzamy pacą stalową. Korzystając ze szczotki lub walca z kolcami odpowietrzamy powierzchnię. Dla uzyskania idealnego efektu możemy wylać kilka warstw zaprawy; musimy tylko pamiętać, by grubość jednej warstwy nie przekraczała 2 cm. Przed wylaniem kolejnej warstwy podłoże należy zagruntować emulsją gruntującą. Wylaną zaprawę chronimy przed nadmiernym wysychaniem. W szczególnie niesprzyjających warunkach przykryjmy wylewkę folią lub pielęgnujmy jak beton. Po upływie 24 godzin możemy przystąpić do układania płytek. Polecamy wybranie wytrzymałych płytek ceramicznych lub kamiennych w neutralnym kolorze, na którym nie będzie widać zabrudzeń - częstych w garażu.
Przeczytaj również: Wykończenie poddasza. Jaki tynk stosować na poddaszu?
Układanie tradycyjnej, cementowej posadzki
Teraz przejdźmy do drugiego wariantu, czyli ułożenia w garażu tradycyjnej cementowej posadzki. To rozwiązanie jest mniej czasochłonne, a także mniej kosztowne. Jeśli stara posadzka nie wymaga gruntownej renowacji, to nową warstwę cementu możemy położyć bezpośredniej na starej.
Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik
Podobnie jak przed położeniem wylewki należy bardzo dokładnie oczyścić podłoże. Następnie podłoże należy zwilżyć wodą albo zastosować wspomnianą już emulsję gruntującą. Zaprawę wsypujemy do zimnej wody (w proporcji jaką zaleca producent). Mieszamy w betoniarce lub mieszadle kubełkowym. Zaprawę nanosimy na podłoże tak, jak tradycyjne jastrychy cementowe tzn. dzielimy garaż na pola o szerokości około 2 m, wylewamy zaprawę w kolejnych polach, a następnie wyrównujemy zaprawę za pomocą łat przesuwanych po wcześniej przygotowanych prowadnicach oddzielających pola. Zaprawę należy zużyć w ciągu dwóch godzin. Jeśli zacznie nam gęstnieć w tym czasie, należy ją ponownie wymieszać nie dolewając wody. Tak wykonaną posadzkę pielęgnujemy jak tradycyjny beton.
Polecany produkt: Samochód w firmie - PDF
Wybór posadzki do garażu należy do Pana. W obu wariantach ważne jest, by stosowane zaprawy przygotowywać dokładnie według zaleceń - wówczas mamy gwarancję, że nowa posadzka w garażu będzie nam długo i dobrze służyć.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.