REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawa wynajmującego zawarte w umowie najmu rzeczy

Na mocy zawartej umowy najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się uiszczać wynajmującemu umówiony czynsz we wskazanym w umowie terminie. Czynsz uzgodniony w umowie najmu może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Jakie obowiązki spoczywają na wynajmującym rzecz z tytułu najmu?


W przypadku zniszczenia rzeczy, za które najemca nie ponosi odpowiedzialność - wynajmujący zobowiązany jest przywrócić rzecz do stanu poprzedniego.

Warunki dokonania wypowiedzenia umowy w ramach najmu rzeczy


Wynajmującemu przysługuje prawo do dokonania wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia wówczas, gdy dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu za co najmniej dwa pełne miesiące lub bez zgody wynajmującego dokonuje zmian w najętej rzeczy – które są sprzeczne z umową oraz z jej przeznaczeniem lub naraża rzecz na uszkodzenie.

Istotne postanowienia zawarte w umowie najmu rzeczy


W umowie najmu rzeczy należy oznaczyć datę i miejsce jej zawarcia, określić strony (wynajmującego i najemcy), treść umowy oraz podpisy stron. Wówczas, gdy wynajmującym jest przedsiębiorca – umowie najmu rzeczy – należy podać nazwę przedsiębiorstwa, numer z rejestru przedsiębiorców, ewentualnie w razie konieczności podmioty reprezentujące firmę.

REKLAMA

Co należy rozumieć przez umowę najmu rzeczy


Przedmiotem umowy najmu mogą być rzeczy ruchome oraz nieruchomości lub części składowe rzeczy. Jednakże poniżej zostaną poddane rozważaniom tylko rzeczy ruchome w ramach umowy najmu.

Czy warto opodatkować najem ryczałtem?

Najemca uiszcza czynsz podatnikowi w wysokości 1000 zł miesięcznie z tytułu najmu. Podatnik wybrał formę opodatkowania ryczałtem. Od wysokości płaconego czynszu podatnik odprowadza podatek w wysokości 8,5 proc., co stanowi 85 zł miesięcznie. Czy forma opodatkowania wybrana przez podatnika jest korzystna?

Czy wydatki na remont lokalu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?


Podatnik dokonał remontu lokalu mieszkalnego, który wynajmuje najemcy, przy tym chce wydatki poniesione na remont lokalu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Czy podatnikowi przysługuje taka możliwość?

Czy dzierżawa gruntu podlega opodatkowaniu w ramach działalności gospodarczej?


Podatnik wydzierżawia grunty rolne dzierżawcy o powierzchni 18 ha. Dzierżawca uiszcza regularnie czynsz roczny z tytułu dzierżawy owych gruntów rolnych wyłącznie na cele działalności rolnej. Jakiej formie opodatkowania podlega podatnik?

REKLAMA

Czy każdy singiel będzie cieszył się „Rodziną na Swoim”?

Od nowego roku osoby samotne również będą mogły skorzystać z rządowego programu „Rodzina na Swoim”. Jednak, jak podaje portal Home Broker, wybór lokali będzie jednak znikomy – pięciokrotnie mniejszy niż obecnie.

Rewitalizacja i budownictwo osiedli mieszkaniowych w Polsce celem Unii Europejskiej

Zapewnienie dobrych warunków poprzez budownictwo i rewitalizacje osiedli mieszkaniowych to jeden z celów Unii Europejskiej. Chodzi o poprawę jakości życia mieszkańców.

Czy lepiej wykańczać nowe mieszkania na własną rękę?

Oferta mieszkaniowa deweloperów „pod klucz”, czyli całkowitego wykończenia, nie cieszy się dużą popularnością. Na taką możliwość decyduje się zaledwie 1 na 20 nabywców.

Czy mniejszy deweloper daje większe możliwości?

Jak informuje Home Broker, u mniejszego dewelopera łatwiej o upust, negocjacje lub zmiany aranżacji naszego mieszkania. Mniejsi deweloperzy są też bardziej elastyczni i łatwiej dostosowują się do klienta. Czy więc faktycznie duży może więcej?

Wyburzanie ścian w mieszkaniu spółdzielczym? To nie takie proste

Czasem w trakcie remontu próbujemy różnych zabiegów by powiększyć jakiś pokój. Najprostszym na to sposobem jest wyburzenie lub przesunięcie ściany. Nie zawsze jest to jednak tak oczywiste, szczególnie, gdy mieszkamy w mieszkaniu spółdzielczym.

Coraz mniej nowych mieszkań na rynku


Jak informuje Open Finance w listopadzie na rynek nieruchomości trafiło mniej nowych mieszkań niż rok temu. Najbardziej zwolnili inwestorzy indywidualni, którzy oddali 10,6 tysięcy lokali.

Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?


Ilość zużywanej energii, w każdym domu, uzależniona jest od zastosowanych w nim materiałów i technologii budowlanych. Koszty eksploatacji rozwiązań energooszczędnych są niższe i przyjazne dla środowiska. Największa ilość energii w domach zużywana jest na ich ogrzewanie, dlatego powinniśmy wybrać materiały pozwalające zatrzymywać ciepło w domu.

Jak zaprojektować przedpokój? GALERIA

Zabierając się do remontu przedpokoju niejednokrotnie zastanawiamy się jak go urządzić. Jaki wybrać kolor ścian w przedpokoju? Jak urządzić jego wnętrze? Jakie lustro wybrać i gdzie umieścić siedzisko? Poniżej kilka propozycji kolorystycznych i aranżacyjnych.

Porównujemy ceny lamp i żyrandoli

Stylowe i designerskie lampy i żyrandole są zazwyczaj bardzo drogie. Czasem jednak  można znaleźć tańszy zamiennik. Jak się okazuje wcale nie musi być on niższej jakości, czy gorzej się prezentować. Dla ułatwienia porównujemy ceny wybranych, najmodniejszych lamp i żyrandoli.

Jak dbać o AGD, by było przyjazne alergikom?

Walka z alergiami nie jest łatwa, jak dbać o AGD, żeby było przyjazne dla alergików. Nie da się wyeliminować z powietrza substancji, które powodują uczulenia u alergików, ale możemy zadbać o AGD tak, żeby było przyjazne dla alergików. Pomoc alergikom możemy dbając o czystość w mieszkaniu oraz stosując zabiegi, które zmniejszą stężenie alergenów.

Jak odkurzać, aby dom był przyjazny dla alergika?

Alergikami jest ponad 40% Polaków. Jak odkurzyć dom, aby był przyjazny dla alergików? Bardzo ważne jest, aby alergicy w codziennym życiu przebywali w odpowiednim dla nich otoczeniu. Kurz, roztocza i pleśnie znajdujące się w wielu zakamarkach mieszkania, u wielu osób powodują reakcje uczuleniowe i alergie. Gdzie zajrzeć podczas sprzątania? Jakich zasad przestrzegać, aby nasz dom był jak najbardziej przyjazny dla alergików?

Najlepsze rośliny na stanowiska cieniste

Rośliny na miejsca cieniste. Czy możliwe jest by rośliny rosły w cienistych miejscach? Oczywiście! Należy jedynie odpowiednio dobrać gatunki roślin.

Jak zadbać o taras na wiosnę?

W czasie wiosennych porządków powinniśmy poświęcić również chwilę na wyczyszczenie drewnianego tarasu. Działanie czynników atmosferycznych sprawia, że traci on swój naturalny kolor. Żeby jednak taras odzyskał swój dawny blask po zimie warto zająć się jego konserwacją. Czasami wystarczy umyć go dokładnie myjką ciśnieniową. Jeśli chcemy zrobić coś więcej to przed kolejnym zabiegiem powinniśmy zaczekać jeden dzień, tak żeby drewno miało szansę wyschnąć. Następnie najlepiej jest go zaolejować. Te proste zabiegi sprawią, że będziemy mogli cieszyć się, dobrze wyglądającym tarasem, przez długi czas.

Lofty zyskują na popularności


Lofty w Polsce stają się coraz popularniejsze, a kilkanaście lat temu nikt nawet o tym nie myślał. Podążamy za światową modą, adaptujemy pomieszczenia dawnych fabryk i zakładów włókienniczych. Kupując loft dostajemy do dyspozycji dużą przestrzeń, bez ścianek działowych, ze starymi, surowymi elementami, które możemy połączyć z nowoczesnym designem. Interesuje się nimi również biznes, powstają w nich nowoczesne biurowce, centra handlowe i rozrywkowe.

Jak najłatwiej zmienić charakter wnętrza?


Charakter naszemu wnętrzu nadają elementy wykończenia. Najszybciej i najłatwiej uzyskamy efekt przez zmianę barwy, faktury bądź sposobu wykonania. Efektownie odmienimy wnętrze dzięki zastosowaniu mozaikowego tynku dekoracyjnego, możemy nim ozdobić ściany, cokoły i parapety.

Ekspert radzi: czego unikać przy klejeniu płytek?


Zazwyczaj, jeśli decydujemy się samodzielnie ułożyć ceramikę, nieświadomie popełniamy błędy, które wpływają na wytrzymałość okładziny. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ważne jest użycie dobrej jakości zaprawy klejowej. Ale najważniejsza jest fachowa wiedza i umiejętności. Co musimy wiedzieć, żeby podejść do sprawy profesjonalnie?

Czy wiesz jak nawozić drzewka owocowe?

Prawidłowy wzrost drzewek owocowych zapewnią odpowiednie dawki nawozów. Oto kilka wskazówek, jak nawozić drzewka owocowe.

Jak przygotować podłoże pod emulsje?


Przed przystąpieniem do malowania powierzchni, niezależnie czy jest ona nowa czy już malowana, należy sprawdzić stan malowanego podłoża. Powinno być ono gładkie, równe, mocne i suche a także wolne od wszelkich zanieczyszczeń.

Mieszkania są wciąż za duże


Największym zainteresowaniem, w lutym 2011 roku, cieszyły się mieszkania o średniej powierzchni 51,3 m2. Natomiast, w tym samym czasie, spółdzielnie oferowały nabywcom mieszkania o powierzchni 61,7 m2. Z kolei deweloperzy oddali do użytku lokale za duże średnio 15,9 m2. Można sobie wyobrazić, że nabywcom, w taki czy inny sposób, zaoferowano o jeden pokój więcej, niż tego potrzebowali.

Jak przygotować powierzchnię metalową do malowania?


Bardzo ważnym etapem malowania elementów metalowych jest właściwe przygotowanie podłoża. Przed malowaniem powierzchnię należy wysuszyć, wyczyścić i odtłuścić. W przypadku malowania renowacyjnego, trzeba pamiętać o usunięciu starej, łuszczącej się powłoki. Następnie należy zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym podłoże, by nowa warstwa farby miała dobrą przyczepność.

Jak zaopatrzyć się w energię elektryczną, kiedy nie ma prądu?


Coraz więcej wichur i oblodzeń powoduje uszkodzenia starych linii energetycznych. W efekcie coraz częściej nie mamy przez dłuższy okres czasu prądu. Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest agregat prądotwórczy.

Jak ocieplić wnętrza?


Wybór ogrzewania domu nie jest w dzisiejszych czasach sprawą łatwą. Klienci najczęściej wybierają tradycyjne ogrzewanie grzejnikami, ale na polskim rynku coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe - oszczędniejsza alternatywa?


Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Czy jest to dobry wybór? Możemy dzięki temu zaoszczędzić? W ośmiu punktach przedstawiamy zalety takiego rozwiązania.

Czy wiesz jak przycinać krzewy owocowe?

Krzewy owocowe - porzeczka, agrest, maliny, jeżyny i borówki – podobnie jak drzewka, również trzeba poddać cięciu. Jak ciąć krzewy owocowe – krótki poradnik.

Jak ogrzać ogród zimowy?


Ogrody zimowe, dawniej zwane też oranżeriami, znów są bardzo popularne. Jeśli chcemy korzystać przez cały rok, powinniśmy zainstalować odpowiedni system ogrzewania.

Jak wybrać odpowiedni przycisk do wc?


Szklane, z tworzyw sztucznych bądź z metalu. Pojedyncze lub podwójne, w bogatej gamie kolorystycznej. Wybór przycisków do wc, dostępnych na rynku, jest praktycznie nieograniczony. Na co zatem zwrócić uwagę?

Jakie są zalety natrysku?


Nowoczesna łazienka powinna być przede wszystkim ładna. Warto jednak także nad zastosować materiały oraz rozwiązania techniczne, które zapewniają długoletnią funkcjonalność. Łazienka powinna być też bezpieczna.

Jaki dach nad poddaszem użytkowym?


W nowych projektach domów, poddasze coraz częściej, jest aranżowane jako przestrzeń użytkowa. Takie rozwiązanie podyktowane jest współczesną modą. Jednak jeśli zdecydujemy się zaadaptować poddasze musimy pamiętać o tym, że pokrycie dachowe musi wtedy spełniać dodatkowe funkcje, tak by pomieszczenie było ciche i ciepłe. Co musimy uwzględnić?

Jakie rośliny mogą zniechęcić zapachem?


Osoby wrażliwe na intensywne, często nieprzyjemne zapachy roślin powinny unikać sadzenia niektórych gatunków w ogrodzie. Zapachy niemiłe dla ludzi często wabią owady, które zapylają kwiaty roślin. Drażniący może być zapach kwiatów lub liści drzew i krzewów ozdobnych. Jakie gatunki mogą rozczarować zapachem?

Jakie krzewy warto przyciąć wiosną?


Z początkiem wiosny możemy rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie. Ważnym zabiegiem jest przycinanie ogrodowych krzewów. Po zimie wymagają one usunięcia chorych lub przemarzniętych pędów. Cięcie sprawi też, że krzewy się zagęszczą i wytworzą więcej zdrowych pędów i liści.

Jakich warunków potrzebują bratki?

Bratek to jeden z nieodwołalnych symboli wiosny. Chętnie sadzony na rabatach lub hodowany w doniczkach ma wielką ilość odmian o różnych kolorach kwiatów. Jak sprawić, by bratki długo kwitły i jakich potrzebują warunków?

Jak wybierać sadzonki winorośli?

Winogrona z własnej uprawy to marzenie wielu początkujących ogrodników. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej sadzonki, gdyż od jej jakości zależy udana uprawa w kolejnych latach. Winorośl dostarcza cenne owoce, ale może też być efektowną rośliną pnącą, która ozdobi altany, pergole i mury.

Jak uchronić trawnik przed chwastami?


Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji często sprawia problemy. Jeszcze trudniejszym zadaniem staje się walka z uciążliwymi chwastami i mchem na trawniku. Bezpiecznym i zdrowym rozwiązaniem jest profilaktyczne usuwanie chwastów ręcznie. Gdy to nie pomaga, w ostateczności trzeba sięgnąć po środki chemiczne.

Jak uchronić rośliny przed wczesnowiosennymi przymrozkami?


Na przełomie lutego i marca wzrasta ryzyko przemarznięcia wielu roślin. Groźny jest czas zaraz po roztopach. Temperatura, która utrzymuje się przez kilka dni powyżej 8–10ºC, powoduje, że korzenie zaczynają pobierać wodę i transportować ją do nadziemnych części roślin. Niewielki mróz nocą może zniszczyć wtedy tkanki roślin, bo stworzy w nich kryształki lodu. Do okrycia roślin najkorzystniej jest użyć tzw. agrowłókniny ogrodniczej.

Czy wiesz jak przycinać drzewa owocowe?

Zdrowy wzrost drzew owocowych i obfite plony w naszym sadzie, powinniśmy regularnie je przycinać. Jak prawidłowo wykonać cięcie drzewek owocowych w sadzie – kilka praktycznych porad.

Jak wykończyć mieszkanie i uniknąć stresu?


Sam zakup mieszkania nie oznacza, że od pierwszego dnia będziemy je użytkować. Najczęściej nowe mieszkanie odbieramy w tzw. stanie deweloperskim. Oznacza to, że w środku zastaniemy puste, tylko otynkowane ściany, wylewki na podłodze i doprowadzone instalacje. A przed nami jeszcze długa droga do przeprowadzki do wymarzonego mieszkania.

Czy wiesz jak nawozić rośliny ozdobne?

Jak nawozić byliny, rośliny cebulowe i rośliny jednoroczne na wiosnę – kilka praktycznych wskazówek.

Jak sprawdza się wolnoopadająca deska sedesowa?


Wolnoopadająca deska sedesowa może przyczynić się do załagodzenia wielu domowych kłótni. Z wolnoopadającej deski szczególnie będą zadowoleni mężczyźni, bo zazwyczaj to oni są głównymi winowajcami. Niezależnie od tego, kto jest sprawcą, to dźwięk wydawany przez opadającą deskę sedesową nikomu nie wydaje się przyjemny. Jak sobie z tym poradzić?

Wyższa emerytura za mieszkanie


Wiele starszych osób będących na emeryturze posiada mieszkanie, w centrum miasta, niejednokrotnie warte kilkaset tysięcy złotych. Przy tym pobierają niewysoką emeryturę, nie zapewniającą godziwego życia. Jak rozwiązać taką sytuację? Istnieje możliwość zamiany mieszkania na dwa mniejsze i wynajmowanie jednego z nich.

Czy wiesz jak przygotować glebę pod zasiew warzyw?

Zanim zasiejemy warzywa na działce, trzeba odpowiednio przygotować glebę pod zasiew. Oto kilka moich praktycznych porad, jak przekopywać i nawozić podłoże po zimie.

Czy wiesz jak zadbać o trawnik po zimie?

Trawnik po okresie zimowym potrzebuje intensywnej regeneracji, dlatego gdy tylko ustąpią przymrozki, zabierz się za jego odnowę. Moje rady pomogą ci krok po kroku odżywić trawnik i przygotować go do okresu wiosenno-letniego.

Jak zbudować własną oczyszczalnię?


Kiedy zamierzasz wybudować przydomową oczyszczalnię zamiast szamba, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Są to między innymi uregulowania prawne oraz dobór odpowiedniego typu oczyszczalni do rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych. Artykuł przeprowadzi Cię przez te i inne istotne kwestie dotyczące budowy oczyszczalni.

REKLAMA