Z jakich metod amortyzacji może skorzystać podatnik?
REKLAMA
REKLAMA
Amortyzacja uproszczona w stosunku do lokali mieszkalnych i budynków
REKLAMA
Należy wskazać, iż amortyzacji podlegają środki trwałe, tj. nieruchomości stanowiące odrębną całość, część lub ich udział (lokale, grunty, budynki). Środki trwałe mogą mieć wartość zarówno prawną, jak i niematerialną, a przy tym charakteryzują się długim okresem użytkowania.
Wówczas, gdy zarówno wartość lokalu mieszkalnego, jak i budynku została określona poprzez pomnożenie wynajmowanej powierzchni - stawka amortyzacyjna wynosi 1,5 proc.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
Można także dokonać amortyzacji lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, przy zastosowaniu metody uproszczonej amortyzacji.
Kiedy podatnik może zastosować metodę degresywną?
Metodę amortyzacji tzn. degresywną stosuje się w odniesieniu do wszelkich urządzeń oraz maszyn lub samochodów ciężarowych. Polega na tym, że najwyższe odpisy amortyzacyjne są dokonywane w pierwszym roku po oddaniu do używania. Następnie te odpisy amortyzacyjne w sposób stopniowy są coraz to niże aż do zrównania się z metodą liniową.
Odpisy amortyzacyjne a wartość początkowa maszyn i urządzeń
Zgodnie z art. 22k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji oraz środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych, w pierwszym podatkowym roku ich używania przy zastosowaniu stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższonych o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a w następnych latach podatkowych od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania.
Zobacz także serwis: Finanse
Podstawa Prawna:
- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.