Ptaki są bardzo częstymi gośćmi w ogrodach, zwłaszcza zimą, kiedy warstwa śniegu uniemożliwia im zdobycie pokarmu. W okresie zimowym zadbajmy o to, aby ptaki chętnie odwiedzały nasz ogród. Odpowiednie rośliny stanowiące pokarm dla ptaków i ładne karmniki na pewno przyciągną do naszego ogrodu wróble, sikorki, mazurki, pleszki, kowaliki, pliszki czy sikory. Podpowiadamy jak sprawić, żeby ogród był miejscem przyjaznym ptakom.
Oranżeria to wyjątkowe pomieszczenie, które w chłodne zimowe dni może dać nam namiastkę zielonego ogrodu. Gdy nadchodzi zima, powinniśmy pamiętać, że w naszej oranżerii należy wykonać różne niezbędne prace. Radzimy co zrobić, aby nasz ogród zimowy ładnie się prezentował zarówno zimą, jak i na wiosnę.
Zygokaktus (Zygocactus) nazywany jest także kaktusem bożonarodzeniowym czy grudnikiem. Zygokaktus kwitnie od listopada aż do stycznia, wytwarza duże, intensywnie kolorowe kwiaty – w zależności od odmiany – białe, karminowe, fiołkowe, jasnoróżowe, łososiowe lub pomarańczowe. Podpowiadamy, jak hodować zygokaktusa.
Zimą, mimo że większość roślin przechodzi w stan spoczynku, nasze kwiaty doniczkowe narażone są na różne niekorzystne czynniki. Ogrzewanie, suche powietrze, przeciągi, duże różnice temperatur np. podczas wietrzenia pomieszczeń to przyczyny osłabienia roślin doniczkowych. Podpowiadamy, jak rozwiązać różnorodne problemy, które mogą wyniknąć ze złej pielęgnacji kwiatów doniczkowych.
Wysiewanie nasion to proces, który kojarzy nam się z zaawansowanym ogrodnictwem, nawet jeśli chodzi o kwiaty jednoroczne. Niektóre z nasion należy wysiewać wprost do gruntu, inne potrzebują najpierw wysiania do inspektu. Bez względu na to, ile czasu poświęcimy na wyhodowanie własnych sadzonek, niewątpliwie da nam to wiele satysfakcji. Radzimy, jak i kiedy wysiewać nasiona.
Szeflera (Schefflera) to jedna z popularnych roślin doniczkowych. Szeflera naturalnie rośnie jako wiecznie zielone drzewo lub krzew, w Polsce uprawia się odmiany, które osiągają nieco mniejsze rozmiary. Ze względu na swoje ozdobne liście, szeflera wygląda bardzo atrakcyjnie nawet wtedy, gdy jest niewielką rośliną doniczkową. Radzimy, jak uprawiać szeflerę.
Zima w ogrodzie to czas, kiedy wszystko wydaje się być uśpione. Jednak istnieją rośliny, które kwitną nawet wtedy, gdy spadnie śnieg. Leszczynowiec skąpokwiatowy, jaśmin nagokwiatowy, dereń jadalny, oczar pośredni, zimokwiat wczesny – to tylko niektóre rośliny kwitnące zimą. Aby w naszym ogrodzie zima nie była kojarzona jedynie z bielą, posadźmy rośliny wytwarzające kwiaty w czasie przymrozków.
Ciemierniki (Helleborus) ze względu na porę, w której kwitną nazywane są różami Bożego Narodzenia. Ciemierniki, które zaczynają kwitnienie już w listopadzie, kwitną do końca marca. Poza efektownymi kwiatami, które wyglądają niezwykle wśród śniegu, Ciemierniki mają także ozdobne liście. Choć roślina ta nie należy do popularnych w naszym kraju, podpowiadamy jak ją hodować.