Na ile mkw. mieszkania Cię stać?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z takim rozwojem wypadków można by się spodziewać, że dostępność mieszkaniowa powinna się widocznie zwiększyć. Niestety jak to często bywa i w tym wypadku rzeczywistość nie do końca pokrywa się z teorią. Wynika to z faktu, że na to, czy łatwiej jest o własne mieszkanie, czy wręcz przeciwnie – staje się ono dobrem trudno dostępnym, oprócz samych cen mają wpływ również inne czynniki. Należy tutaj przede wszystkim wspomnieć o poziomie dochodów ludności. Średnie zarobki w naszym kraju od dłuższego czasu systematycznie się zwiększają, w listopadzie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw dla całego kraju wyniosło 3 682,19 zł brutto. Trzeba jednak zaznaczyć, że tempo ich wzrostu nie dorównywało postępowi cen nowych lokali mieszkalnych.
REKLAMA
Zobacz także: Ranking polskich deweloperów: cz. 1
Poniżej zamieszczono zestawienie przedstawiające, jak dużą powierzchnię nowego mieszkania mogą nabyć mieszkańcy głównych miast Polski za dochód odpowiadający przeciętnej pensji w sektorze przedsiębiorstw netto, narastająco w okresie od stycznia do września 2011 r.
Relacja przeciętnego wynagrodzenia netto w poszczególnych miastach do średniej ceny mkw. nowego mieszkania
* za III kwartał 2011 r.** na podst. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw netto narastająco za III kwartał 2011 r. dla poszczególnych miast (GUS)
Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w przyjętym okresie najwyższe było w Katowicach i w Warszawie. Duża różnica średnich cen mkw. powierzchni nowych mieszkań w tych miastach sprawiła jednak, że ślązacy są w dużo lepszej sytuacji niż mieszkańcy stolicy. Na większą powierzchnię niż w Warszawie wystarcza też pensja w Poznaniu i Łodzi, gdzie przeciętne wynagrodzenie było najniższe w rozpatrywanej grupie. Z kolei mieszkańcy Wrocławia mogą sobie pozwolić na dokładnie taki sam metraż, co warszawiacy. W najtrudniejszym położeniu znajdują się krakowianie, którzy za przeciętny dochód mogą nabyć około 0,37 mkw. mieszkania deweloperskiego. W przyszłym roku należy spodziewać się nieznacznego wzrostu tego wskaźnika, co będzie wynikało z kontynuacji obecnego trendu stopniowych obniżek cen mieszkań. Z drugiej jednak strony liczba Polaków, którzy będą mogli sobie pozwolić na zakup nowego lokum i tak zapewne ulegnie zmniejszeniu. Taki stan rzeczy będzie rezultatem nowych zapisów Rekomendacji S, które wpłyną na obniżenie zdolności kredytowej.
Zobacz także: Ranking polskich deweloperów: cz. 2
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA