REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odebrałeś mieszkanie z usterką? Co powinieneś wiedzieć?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Odebrałeś mieszkanie z usterką? Pamiętaj, żeby każdą wadę zgłosić deweloperowi. Fot. Fotolia
Odebrałeś mieszkanie z usterką? Pamiętaj, żeby każdą wadę zgłosić deweloperowi. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odebrałeś mieszkanie z usterką? Pamiętaj, żeby każdą wadę zgłosić deweloperowi. O czym jeszcze powinieneś widzieć, jeśli odebrałeś mieszkanie z usterką?

Jeśli twoje mieszkanie jest jeszcze na gwarancji, a usterki pojawiły się nie z twojej winy, to masz prawo do żądania bezpłatnego usunięcia pojawiających się wad na koszt sprzedającego mieszkanie.

REKLAMA

Rękojmia

Zobowiązuje go do tego odpowiedzialność z tytułu tzw. rękojmi. Gwarantują to przepisy kodeksu cywilnego i ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

– Znajdują one odzwierciedlenie w każdej umowie zawartej między kupującym mieszkanie a deweloperem – potwierdza Jacek Banaś, wiceprezes firmy Convector Development.

Zobacz także: Deweloperzy budują kolejne mieszkania

Rękojmia obowiązuje przez trzy lata od momentu odbioru mieszkania zakończonego spisaniem protokołu przez obie zainteresowane strony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Przy odbiorze mieszkania do protokołu wpisuje się wszystkie zauważone usterki. Sprawdzane są kolejno: stolarka, wylewki, szyby i tynki. Protokół posiada specjalny schemat, który pozwala na sprawny przegląd przekazywanego mieszkania. Jeśli którakolwiek ze stron zauważy usterki, są one wpisywane do protokołu. Zwykle drobne uszkodzenia usuwa się w ciągu 14 dni. Jeśli usterki są poważne, ich zlikwidowanie zajmuje do 30 dni – mówi Jacek Banaś.

Zobacz także: Ciekawe formy promocji mieszkań od deweloperów


Kto płaci za usterki?

Najczęstszymi usterkami w nowo kupowanych mieszkaniach w pierwszych miesiącach użytkowania są pękające tynki, zacieki z dachu oraz pleśń na ścianach. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, warto je jak najszybciej zgłosić na piśmie. Cały proces uznania usterki oraz jej naprawa może potrwać parę miesięcy, a czas rękojmi płynie.

Zobacz także: Mniejsze mieszkania od deweloperów

REKLAMA

Deweloper ma obowiązek zareagować na każde zgłoszenie. Przed uznaniem usterki w mieszkaniu razem z właścicielem spotykają się przedstawiciel dewelopera oraz wykonawca prac, których dotyczy problem. Wspólnie tworzą komisję. Na miejscu sporządzany jest protokół, w którym dokładnie opisywana jest usterka. W dokumencie zostaje także wpisany termin wykonania naprawy.  

– Jeśli na miejscu okazuje się, że problem wynika z nieprawidłowych prac, to wzywamy wykonawcę do jej usunięcia. Gdy zdarzy się, że ten uchyla się od usunięcia usterki powstałej z jego winy, to istnieje możliwość tzw. wykonania zastępczego – zlecamy innej firmie usunięcie usterki , a rachunek za prace wysyłamy do głównego wykonawcy. Jeśli ten nie chce pokryć kosztów naprawy, deweloper ma prawo do potrącenia określonej kwoty z kaucji gwarancyjnej. Zdarza się to jednak dość rzadko – wyjaśnia Jacek Banaś.

Po naprawie ponownie sporządzany jest protokół potwierdzający usunięcie usterki, który podpisują wykonawca naprawy oraz właściciel mieszkania.

Zdarzają się również usterki wynikające z niewłaściwej eksploatacji. By w przyszłości uniknąć konfliktów na tym tle, niektórzy deweloperzy wraz z protokołem odbioru mieszkania przekazują warunki gwarancji oraz instrukcję użytkowania mieszkania i części wspólnych.

Zobacz także: Ekipy remontowe muszą walczyć o klientów


Pleśń na ścianach

Właściciele mieszkań przyznają, że o ile ich reklamacje w sprawie pękających tynków nie trafiają na opór deweloperów i są usuwane na koszt firmy, to z pleśnią na ścianach jest już gorzej.

– Niedługo po kupnie mieszkania rzeczywiście zaczęły pękać tynki. Zgłosiłem usterkę i nie było problemów z naprawą. Pomieszczenia, gdzie pojawiły się pęknięcia, zostały także na nowo pomalowane na koszt sprzedawcy. Zimą, po kilku miesiącach od kupna mieszkania, na ścianie zaczęła pojawiać się wilgoć, a po jakimś czasie także pleśń. Ponownie zgłosiłem usterki na piśmie u dewelopera, który jest jednocześnie naszym zarządcą. – mówi właściciel nowo wybudowanego mieszkania w Krakowie – Za pierwszym razem usłyszałem, że źle użytkuję lokal, ponieważ za rzadko go wietrzę. Wiedziałem, że problem jest poważniejszy – nie dałem za wygraną. Ostatecznie wykuto ścianę. Okazało się, że w środku jest tylko wielka dziura bez żadnego ocieplenia. A że była to ściana zewnętrzna, w zimie zaczęła pojawiać się wilgoć, a potem pleśń – dodaje anonimowy rozmówca.

Zobacz także: Ranking polskich deweloperów: cz. 1

REKLAMA

Przyznaje, że podobny problem mieli wszyscy jego sąsiedzi. U każdego pojawiła się pleśń i każdy z nich usłyszał, że niedostatecznie wietrzy mieszkanie. Upór przyniósł jednak rezultaty – w końcu deweloper na własny koszt usunął usterki.

Jeśli pomimo wytrwałości i dobrych chęci nie jesteśmy w stanie dogadać się z deweloperem, warto powołać niezależnego inspektora budowlanego. Jego ekspertyza może być poważnym argumentem w naszych rozmowach z inwestorem. Tym bardziej, że niektóre tego typu sprawy kończą się  niestety  w sądzie. Warto jednak pamiętać, że usterka czasem rzeczywiście może wynikać z naszej winy. Jeśli ekspertyzy potwierdzą, że źle użytkujemy mieszkanie,  będziemy musieli wykonać naprawę na własny koszt.

Zobacz także: Ranking polskich deweloperów: cz. 2

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA