REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Biura nadal przynoszą zyski

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PRESTIGE PR
Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje.
Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje.

REKLAMA

REKLAMA

Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje. Co wpływa na dobrą kondycję rynku powierzchni biurowych?

Więcej inwestycji w biura

Na rynek nieruchomości biurowych w naszym kraju znaczący wpływ ma sytuacja ekonomiczna na świecie. Kluczowymi inwestorami, podobnie jak najemcami, są bowiem firmy z kapitałem zagranicznym. Według raportu NBP, w 2010 roku na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przeprowadzono transakcje o wartości około 2 miliardów euro. Aż 92,6 proc. z tego przypadło na inwestorów zagranicznych. W ciągu ostatnich dwóch lat udział inwestorów z kapitałem zagranicznym w transakcjach był przeważający i wynosił  72 proc., według obliczeń Agencji Nieruchomości WGN.

REKLAMA

Zobacz także: Lokal użytkowy przynosi większe zyski z wynajmu

Badania WGN pokazują, że w 2010 roku suma przeprowadzonych transakcji na rynku komercyjnym była ponad trzykrotnie wyższa niż w 2009 roku. Znaczną zachętą dla inwestorów był spadek cen nieruchomości. W 2011 roku wróciła koniunktura w tym segmencie rynku. Od stycznia do września włącznie, tj. w ciągu 9 miesięcy tego roku, został osiągnięty wynik z 2010 roku. Choć obroty zostały zwiększone, analitycy zauważają, że w bieżącym roku inwestorzy wykazują się większą ostrożnością podczas podejmowania decyzji.

Popyt na biura w optymalnej cenie

Właściciele nieruchomości biurowych nie mogą narzekać na brak popytu na powierzchnie biurowe w największych miastach. Jak podają analizy WGN, w 2010 i na początku 2011 roku, obok firm zagranicznych obecnych wcześniej na polskim rynku, sporą aktywność wykazywały także polskie firmy otwierające placówki w różnych rejonach kraju. Pojawili się też nowi zagraniczni najemcy lokujący swoje przedstawicielstwa w największych ośrodkach miejskich w Polsce. Poszukiwane były przede wszystkim biura w standardzie klasy A, B+ i B, o powierzchni 50–80 mkw. oraz 300–500 mkw.

W drugim i trzecim kwartale 2011 roku na rynku powierzchni biurowych można było zaobserwować natomiast niewielkie wyhamowanie popytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– W ostatnich miesiącach przy wyborze biura coraz większego znaczenia nabiera znów czynnik ekonomiczny. Decydująca staje się wysokość czynszu. Lokalizacja schodzi na drugi plan. Daje się to zauważyć szczególnie w przypadku polskich firm. – twierdzi Andrzej Włodarski, partner w firmie Nuvalu – Poszukiwane są lokale biurowe w dobrym standardzie, ale o niewygórowanych czynszach. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się właśnie takie biura w rejonach, gdzie w zasadzie nie ma do wynajęcia od zaraz powierzchni w dobrym standardzie. Takim przykładem jest realizowany na warszawskiej Pradze przez PBM Południe Development kompleks biurowy Inwestycja Kijowska.

Zobacz także: Rośnie popularność condohoteli


6 nowych biurowców w Warszawie

W Warszawie podaż powoli zwiększa się. W trzecim kwartale tego roku na warszawskim rynku biurowym przybyło 6 budynków o łącznej powierzchni 60  tys. mkw. Jak podaje Warsaw Research Forum, trzy biurowce oddane zostały w centrum, a trzy pozostałe w południowej części miasta. Obecnie w stolicy do dyspozycji najemców jest 3 565 000 mkw. powierzchni biurowej, z czego niewynajęte jest tylko 6,7 proc. Dla porównania w Krakowie jest 497,6 tys. mkw., we Wrocławiu 390 tys. mkw., a w Trójmieście 302,5 tys. metrów kwadratowych nowoczesnych biur (dane Cushman&Wakefield).

Zobacz także: Jakie biura wybierają firmy?

Na stołecznym rynku przybywa powierzchni biurowej. Nie mniej jednak, jak obliczają analitycy Jones Lang LaSalle nowa podaż w 2011 roku będzie najniższa od 6 lat. Na warszawski rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nowe realizacje to m.in. inwestycje: Mokotów Nova (25 tys. mkw.) i Equator II (21,3 tys. mkw.), Pasaż Lipińskiego (3,5 tys. mkw.), Prosta Tower (5,4 mkw.), Nowy Dom Jabłkowskich (2,8 tys. mkw.), zlokalizowana w Śródmieściu inwestycja Yareal - Mokotowska SQUARE, czy będący na ukończeniu budynek Ufficio Primo.    

O 3% drożej w Europie

REKLAMA

Dobre informacje dotyczące rynku inwestycji biurowych płyną też z rynków światowych. Z opublikowanego raportu firmy Cushman & Wakefield Global Office Forecast wynika, że lata 2012–2013 przyniosą stopniowe ożywienie na rynkach nieruchomości biurowych na świecie. Optymistyczne dane dotyczące najmu i ograniczona podaż wpływają na dobrą kondycję rynków nieruchomości biurowych, na których na kolejne dwa lata planowanych bardzo mało nowych inwestycji.

W 2011 r. na rynku nieruchomości biurowych w najważniejszych miastach w Europie najwyższe czynsze wzrosły o 3 proc., ale analitycy przewidują że wzrost stawek czynszu spowolni do mniej niż 1 proc., aby znów przyspieszyć w 2013 r.

Zobacz także: Biura w kamienicach

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA