REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Biura nadal przynoszą zyski

PRESTIGE PR
Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje.
Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje.

REKLAMA

REKLAMA

Biura nadal przynoszą zyski, dlatego powstają kolejne inwestycje. Co wpływa na dobrą kondycję rynku powierzchni biurowych?

Więcej inwestycji w biura

Na rynek nieruchomości biurowych w naszym kraju znaczący wpływ ma sytuacja ekonomiczna na świecie. Kluczowymi inwestorami, podobnie jak najemcami, są bowiem firmy z kapitałem zagranicznym. Według raportu NBP, w 2010 roku na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przeprowadzono transakcje o wartości około 2 miliardów euro. Aż 92,6 proc. z tego przypadło na inwestorów zagranicznych. W ciągu ostatnich dwóch lat udział inwestorów z kapitałem zagranicznym w transakcjach był przeważający i wynosił  72 proc., według obliczeń Agencji Nieruchomości WGN.

REKLAMA

Zobacz także: Lokal użytkowy przynosi większe zyski z wynajmu

Badania WGN pokazują, że w 2010 roku suma przeprowadzonych transakcji na rynku komercyjnym była ponad trzykrotnie wyższa niż w 2009 roku. Znaczną zachętą dla inwestorów był spadek cen nieruchomości. W 2011 roku wróciła koniunktura w tym segmencie rynku. Od stycznia do września włącznie, tj. w ciągu 9 miesięcy tego roku, został osiągnięty wynik z 2010 roku. Choć obroty zostały zwiększone, analitycy zauważają, że w bieżącym roku inwestorzy wykazują się większą ostrożnością podczas podejmowania decyzji.

Popyt na biura w optymalnej cenie

Właściciele nieruchomości biurowych nie mogą narzekać na brak popytu na powierzchnie biurowe w największych miastach. Jak podają analizy WGN, w 2010 i na początku 2011 roku, obok firm zagranicznych obecnych wcześniej na polskim rynku, sporą aktywność wykazywały także polskie firmy otwierające placówki w różnych rejonach kraju. Pojawili się też nowi zagraniczni najemcy lokujący swoje przedstawicielstwa w największych ośrodkach miejskich w Polsce. Poszukiwane były przede wszystkim biura w standardzie klasy A, B+ i B, o powierzchni 50–80 mkw. oraz 300–500 mkw.

W drugim i trzecim kwartale 2011 roku na rynku powierzchni biurowych można było zaobserwować natomiast niewielkie wyhamowanie popytu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– W ostatnich miesiącach przy wyborze biura coraz większego znaczenia nabiera znów czynnik ekonomiczny. Decydująca staje się wysokość czynszu. Lokalizacja schodzi na drugi plan. Daje się to zauważyć szczególnie w przypadku polskich firm. – twierdzi Andrzej Włodarski, partner w firmie Nuvalu – Poszukiwane są lokale biurowe w dobrym standardzie, ale o niewygórowanych czynszach. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się właśnie takie biura w rejonach, gdzie w zasadzie nie ma do wynajęcia od zaraz powierzchni w dobrym standardzie. Takim przykładem jest realizowany na warszawskiej Pradze przez PBM Południe Development kompleks biurowy Inwestycja Kijowska.

Zobacz także: Rośnie popularność condohoteli


6 nowych biurowców w Warszawie

W Warszawie podaż powoli zwiększa się. W trzecim kwartale tego roku na warszawskim rynku biurowym przybyło 6 budynków o łącznej powierzchni 60  tys. mkw. Jak podaje Warsaw Research Forum, trzy biurowce oddane zostały w centrum, a trzy pozostałe w południowej części miasta. Obecnie w stolicy do dyspozycji najemców jest 3 565 000 mkw. powierzchni biurowej, z czego niewynajęte jest tylko 6,7 proc. Dla porównania w Krakowie jest 497,6 tys. mkw., we Wrocławiu 390 tys. mkw., a w Trójmieście 302,5 tys. metrów kwadratowych nowoczesnych biur (dane Cushman&Wakefield).

Zobacz także: Jakie biura wybierają firmy?

Na stołecznym rynku przybywa powierzchni biurowej. Nie mniej jednak, jak obliczają analitycy Jones Lang LaSalle nowa podaż w 2011 roku będzie najniższa od 6 lat. Na warszawski rynek trafi jedynie 130 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Nowe realizacje to m.in. inwestycje: Mokotów Nova (25 tys. mkw.) i Equator II (21,3 tys. mkw.), Pasaż Lipińskiego (3,5 tys. mkw.), Prosta Tower (5,4 mkw.), Nowy Dom Jabłkowskich (2,8 tys. mkw.), zlokalizowana w Śródmieściu inwestycja Yareal - Mokotowska SQUARE, czy będący na ukończeniu budynek Ufficio Primo.    

O 3% drożej w Europie

REKLAMA

Dobre informacje dotyczące rynku inwestycji biurowych płyną też z rynków światowych. Z opublikowanego raportu firmy Cushman & Wakefield Global Office Forecast wynika, że lata 2012–2013 przyniosą stopniowe ożywienie na rynkach nieruchomości biurowych na świecie. Optymistyczne dane dotyczące najmu i ograniczona podaż wpływają na dobrą kondycję rynków nieruchomości biurowych, na których na kolejne dwa lata planowanych bardzo mało nowych inwestycji.

W 2011 r. na rynku nieruchomości biurowych w najważniejszych miastach w Europie najwyższe czynsze wzrosły o 3 proc., ale analitycy przewidują że wzrost stawek czynszu spowolni do mniej niż 1 proc., aby znów przyspieszyć w 2013 r.

Zobacz także: Biura w kamienicach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA