REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W Warszawie rosną czynsze za biura

PRESTIGE PR
W Warszawie rosną czynsze za biura. Fot. Fotolia
W Warszawie rosną czynsze za biura. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Warszawie rosną czynsze za biura. Rosnące czynsze za wynajem to wynik brakujących powierzchni biurowych.

W Warszawie w ciągu kilku ostatnich miesięcy ceny powierzchni biurowych wzrosły o 0,5–1 euro za 1 metr kwadratowy w porównaniu ze stawkami obowiązującymi w pierwszej połowie 2011 roku, sygnalizują analitycy z firmy doradczej DTZ. W centralnej części miasta osiągają teraz 25–27 euro za mkw. Poziom cen w biurowcach zlokalizowanych poza centrum miasta pozostał taki sam i wynosi 14–16 euro za mkw./mc.

REKLAMA

W stolicy jest dziś ok. 3,56 mln mkw. nowoczesnych biur. W trzecim kwartale tego roku oddano do użytku prawie 60 tys. mkw. powierzchni biurowej. Według prognoz firmy DTZ w warszawskiej ofercie znajdzie się w tym roku zaledwie ok. 125 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej. Tak niski, nienotowany dotąd przyrost to efekt spowolnienia gospodarczego z 2008 roku i związanych z nim, trwających do dziś, problemów ze zdobyciem finansowania na realizację projektów biurowych przez inwestorów.

Zobacz także: Biurowiec Grzybowska 81: GALERIA

Popyt na biura

REKLAMA

Zainteresowanie wynajmem powierzchni biurowych w Warszawie nie słabnie. Między lipcem a końcem września tego roku zawarte zostały umowy najmu na ok. 95 tys. mkw. Firmy poszukujące biur były w pierwszych trzech kwartałach tego roku najbardziej zainteresowane powierzchniami w centrum stolicy i w południowej części miasta (wg danych DTZ 77 proc. transakcji). Obecnie niewynajętych biur jest w Warszawie niewiele, bo 6,7 proc.

Popyt na biura nadal jest duży. Jak podaje firma doradcza Cushman & Wakefield, największym powodzeniem najemców cieszą się biznes parki położone poza centrum Warszawy, szczególnie te na Mokotowie i w rejonie Al. Jerozolimskich. Analitycy tej firmy oceniają, że głównym powodem są niższe koszty wynajmu niż w centrum miasta. Nie mniej właściciele najdroższych i najbardziej prestiżowych biur usytuowanych w centralnych rejonach Warszawy też nie mają powodów do narzekań. W takich budynkach jak Rondo 1 czy Metropolitan nie ma wolnych powierzchni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wolne powierzchnie w nowych biurowcach

Jak obliczyła firma Jones Lang LaSalle, w pierwszej połowie 2011 r. średnia wielkość umowy najmu biura w centrum Warszawy wyniosła 983 mkw., a poza centrum 1,1 tys. mkw. Analitycy Cushman & Wakefield zwracają zaś uwagę, że najwięcej wolnych powierzchni znajduje się w budynkach oddanych do użytku w ciągu ostatniego roku. Komercjalizacja nie została tam jeszcze zakończona, ale w najbliższym czasie powierzchnie te zostaną całkowicie wchłonięte przez rynek.

REKLAMA

Jednak firmy interesują się przede wszystkim ofertami w biurowcach na zaawansowanym etapie budowy, w których stawki czynszowe są niewygórowane. W Inwestycji Kijowska, której głównym wykonawcą jest PBM Południe S.A., nowe powierzchnie biurowe zostaną oddane do użytkowania jeszcze w tym roku.

– W kompleksie oferujemy biura w zrewitalizowanej kamiennicy z 1873 roku i ultra nowoczesnym budynku biurowym, który tworzy z zabytkiem spójną całość. Chętnych do wynajmu nie brakuje, bo biura oferujemy już od 58 zł/mkw., a minimalna dostępna powierzchnia to 200 mkw. – deklaruje Andrzej Ołdakowski z PBM Południe Development.

Zobacz także: Duże projekty mieszkaniowe głównie na obrzeżach miast

Projekt odznacza się oryginalną koncepcją architektoniczną i przyciąga firmy, które poszukują nietuzinkowych biur.    

Ceny biur w Warszawie

W budynkach biurowych o najwyższym standardzie w centralnych rejonach Warszawy ceny ofertowe wynoszą obecnie 19–26,5 euro za mkw./m-c. W ścisłym Śródmieściu osiągają poziom 24–26,5 euro za mkw./m-c. Poza centrum miesięczne stawki za najciekawsze powierzchnie wynoszą 15–15,5 euro za mkw.

Znalezienie niewielkiego biura w dobrym standardzie w centrum miasta w cenie poniżej 60–65 zł/mkw. jest praktycznie niemożliwe. Nieliczne tego typu oferty, które pojawiają się czasem, obarczone są poważnymi mankamentami. Lokale położone są na wysokich piętrach w biurowcach bez wind, w budynkach nadających się do kapitalnego remontu albo są to mieszkania zaadoptowane na biura.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA