REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rolety: osłony okienne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Materiały prasowe
Czerwona roleta zamszowa. Fot. Franc Gardiner
Czerwona roleta zamszowa. Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner

REKLAMA

REKLAMA

Rolety osłaniają wnętrze przed niechcianymi spojrzeniami, czyli dają nam tym samym odrobinę prywatności. Główną funkcją rolet jest osłonienie okna, dlatego istotne jest odpowiednie dobranie materiału, z jakiego są wykonane.

Rolety, czyli osłony okienne, pełnią różne funkcje. Jednak niezależnie od tego czy przy zakupach kierujemy się sercem czy rozumem, przed wyprawą do sklepu warto dobrze rozpoznać teren. Od czego zależy funkcjonalność rolety? Splot, grubość, faktura, kolor, rodzaj materiału – wszystkie te czynniki przekładają się zarówno na wygląd, jak i na właściwości użytkowe.

REKLAMA

Zobacz także: Jaką wybrać tkaninę do dekoracji okna?

W bogatej ofercie nietrudno się pogubić, dlatego najlepiej podstawowe informacje zebrać w dogodnej pigułce. Rolety nie bez powodu nazywane są osłonami okiennymi, albo szerzej – systemami zaciemniania wnętrz. Jeżeli chodzi o zakres natężenia światła słonecznego w pomieszczeniu, to obecnie dzięki odpowiedniemu doborowi tkaniny i modelu rolety możemy doprowadzić od całkowitej transparencji do 100% zaciemnienia. Jest to możliwe dzięki szerokiej gamie materiałów stosowanych do produkcji rolet. Jeśli chodzi o przepuszczalność światła i sposoby zasłaniania, rolety dostarczają nam kilku rozwiązań. W ofercie producentów znajdują się tkaniny transparentne, które pełnią rolę dekoracyjną, ponieważ nie mają istotnych właściwości światłoszczelnych lub zasłaniających. Kolejną grupą są materiały, które dzięki odpowiedniemu splotowi tkaniny pozwalają wprowadzić we wnętrzu atmosferę prywatności. W zależności od jego gęstości, pomieszczenia mogą być zaciemnione w dowolnym stopniu.

Zobacz także: Tkanina w dekoracji okien

Na rynku obecna jest także osobna grupa specjalnie zaprojektowanych, dwuwarstwowych tkanin całkowicie zaciemniająca wnętrza. Istnieje klika rozwiązań technologicznych dla takich materiałów – mogą być one podgumowane (tkaniny zaciemniające), posrebrzane (tkaniny Silver), albo pokryte masą perłową od strony zewnętrznej, dzięki czemu nie przepuszczają promieni słonecznych lub je odbijają. Pamiętajmy, że jeśli nie korzystamy z dwuwarstwowych rozwiązań, istotny staje się kolor rolety. Jasne barwy rozpraszają światło, dzięki czemu pomieszczenie mniej się nagrzewa. Ciemne natomiast absorbują ciepło, co może powodować znaczny wzrost temperatury przy silnym słońcu Jeśli chodzi o sam materiał do produkcji tkanin, najlepiej zapytać u źródła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak udekorować okna w gabinecie?

REKLAMA

– Najczęstszym rozwiązaniem jest zastosowanie poliestru. W odróżnieniu od surowców tradycyjnych, takich jak bawełna, dzięki swoim syntetycznym właściwościom zapewnia dużą trwałość zarówno formy, jak i barwy. Czasem stosuje się także policotton, który jest mieszanką 70% poliestru i 30% bawełny. Dla tych, którzy lubią się otaczać naturalnymi materiałami, istnieje możliwość zakupu rolet w 100% bawełnianych: np. z kolekcji Blackout – wyjaśnia Kamila Prałat, ekspert firmy Franc Gardiner, producenta rolet marek Prakto i Lotari.

Niestandardowym i rzadkim rozwiązaniem jest wykorzystanie tkaniny imitującej zamsz, który nadaje się do tworzenia nietypowych aranżacji. Poza gatunkiem materiału, kolejną wariacją dekoracyjną jest możliwość ingerowania w przebieg wzoru oraz tworzenie niestandardowych deseni i aplikacji, nadających tkaninie ciekawą fakturę. Obecnie sposobów na fabryczne i różnoformatowe urozmaicenie rolet jest wiele. Jednym z rozwiązań jest użycie techniki żakardowej. Istnieje również możliwość dokonania nadruku, wytłoczenia lub wyhaftowania wzoru – w zależności od efektu, który chcemy uzyskać. Skoro mamy już odpowiednią wiedzę, możemy spokojnie udać się na przemyślane zakupy.

Źródło: Franc Gardiner

Zobacz także: Jak udekorować okno?

Rolety w kolorze zielonym. Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner
Roleta z dekorem. Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner
Roleta typu blackout. Fot. Franc Gardiner
Franc Gardiner
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA