REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Odwrócona hipoteka zyskuje na popularności

Subskrybuj nas na Youtube
Odwrócona hipoteka zyskuje na popularności.
Odwrócona hipoteka zyskuje na popularności.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odwrócona hipoteka zyskuje na popularności, a firmy oferujące taką usługę finansową powstają w kolejnych miastach Polski, tym razem w Bydgoszczy. Na czym polega odwrócona hipoteka?

Dla seniorów każde wsparcie finansowe jest bardzo ważne. Zwłaszcza ze względu na to, że przeciętna emerytura w Polsce wynosi około 1700 zł brutto, a wiele osób otrzymuje na rękę mniej niż 1000 zł. Osoby w wieku powyżej 65. roku życia mogą podreperować swój domowy budżet przy pomocy hipoteki odwróconej. Ta „dodatkowa emerytura” cieszy się sporym zainteresowaniem między innymi na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Zobacz także: Odwrócona hipoteka – czy się opłaca?

REKLAMA

W Polsce usługa ta oferowana jest w oparciu o kodeks cywilny, w ramach umowy o dożywocie. Po podpisaniu takiej umowy senior dożywotnio otrzymuje comiesięczną rentę hipoteczną w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości Funduszowi.

– Oczywiście do końca życia mieszka w swoim domu – to tak jakby sprzedać mieszkanie i móc nadal z niego korzystać, otrzymując jednocześnie pieniądze – mówi Robert Majkowski, Prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego DOM S.A., który jest pierwszą i największą na polskim rynku instytucją oferującą hipotekę odwróconą.

Kwoty oferowane przez Fundusz seniorom są uzależnione od kilku czynników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Niższe raty kredytów dopiero na wiosnę?


– Ich wysokość zależy od wartości mieszkania, a także wieku i płci seniora. Nasi klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do nawet 10 tysięcy złotych – wyjaśnia Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM S.A.

Zobacz także: Nowa ustawa o kredycie konsumenckim

REKLAMA

Placówka w Bydgoszczy przy ul. Bernardyńskiej 13 jest kolejnym oddziałem firmy. Centrala Funduszu Hipotecznego DOM S.A. mieści się w Warszawie. Fundusz działa również we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Szczecinie.

– Zdecydowaliśmy się otworzyć placówkę w Bydgoszczy, ponieważ seniorzy w tym mieście są coraz większą grupą społeczną i zasługują na dużą uwagę. Dlatego Fundusz Hipoteczny DOM S.A. działa na rzecz aktywizacji osób starszych poprzez prelekcje na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w klubach seniora i bibliotekach. Tak będzie również w Bydgoszczy. Wydajemy także kwartalnik, w którym umieszczane są poradniki i artykuły o tematyce poświęconej życiu seniorów – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM S.A.

Zobacz także: Ile Polacy trzymają w bankach?

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Second home (dom rekreacyjny) nie tylko dla bogatych. Ile kosztuje taka przyjemność w 2025 roku?

W Polsce obserwujemy rosnące zainteresowanie tzw. „second home”, czyli domem rekreacyjnym. To trend, który dotyczy nie tylko najbogatszych, ale również klasy średniej. Jakie kierunki wybierają Polacy? Góry, morze czy zagraniczne kurorty? Jakie udogodnienia są dla nich kluczowe? I wreszcie – ile są w stanie zapłacić za swój azyl od codzienności?

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

REKLAMA

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

REKLAMA