Odwrócona hipoteka zyskuje na popularności
REKLAMA
REKLAMA
Dla seniorów każde wsparcie finansowe jest bardzo ważne. Zwłaszcza ze względu na to, że przeciętna emerytura w Polsce wynosi około 1700 zł brutto, a wiele osób otrzymuje na rękę mniej niż 1000 zł. Osoby w wieku powyżej 65. roku życia mogą podreperować swój domowy budżet przy pomocy hipoteki odwróconej. Ta „dodatkowa emerytura” cieszy się sporym zainteresowaniem między innymi na Węgrzech, w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
Zobacz także: Odwrócona hipoteka – czy się opłaca?
REKLAMA
W Polsce usługa ta oferowana jest w oparciu o kodeks cywilny, w ramach umowy o dożywocie. Po podpisaniu takiej umowy senior dożywotnio otrzymuje comiesięczną rentę hipoteczną w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości Funduszowi.
– Oczywiście do końca życia mieszka w swoim domu – to tak jakby sprzedać mieszkanie i móc nadal z niego korzystać, otrzymując jednocześnie pieniądze – mówi Robert Majkowski, Prezes Zarządu Funduszu Hipotecznego DOM S.A., który jest pierwszą i największą na polskim rynku instytucją oferującą hipotekę odwróconą.
Kwoty oferowane przez Fundusz seniorom są uzależnione od kilku czynników.
Zobacz także: Niższe raty kredytów dopiero na wiosnę?
– Ich wysokość zależy od wartości mieszkania, a także wieku i płci seniora. Nasi klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do nawet 10 tysięcy złotych – wyjaśnia Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM S.A.
Zobacz także: Nowa ustawa o kredycie konsumenckim
REKLAMA
Placówka w Bydgoszczy przy ul. Bernardyńskiej 13 jest kolejnym oddziałem firmy. Centrala Funduszu Hipotecznego DOM S.A. mieści się w Warszawie. Fundusz działa również we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Szczecinie.
– Zdecydowaliśmy się otworzyć placówkę w Bydgoszczy, ponieważ seniorzy w tym mieście są coraz większą grupą społeczną i zasługują na dużą uwagę. Dlatego Fundusz Hipoteczny DOM S.A. działa na rzecz aktywizacji osób starszych poprzez prelekcje na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, w klubach seniora i bibliotekach. Tak będzie również w Bydgoszczy. Wydajemy także kwartalnik, w którym umieszczane są poradniki i artykuły o tematyce poświęconej życiu seniorów – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego DOM S.A.
Zobacz także: Ile Polacy trzymają w bankach?
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.