REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kwiaty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak pielęgnować cyklamen (Cyclamen)?

Cyklamen (Cyclamen) to tzw. fiołek alpejski. Roślina ta jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jej okres kwitnienia przypada od jesieni do końca wiosny. Większość odmian latem przechodzi okres spoczynku. Kiedy fiołek przekwitnie, nie należy go wyrzucać, bowiem może kwitnąć nam jeszcze kilka lat. Cyklamen jest rośliną wieloletnią o kolorystyce czerwonej, różowej, białej i wielobarwnej, jego liście mają kształt serduszek.

Dzbanecznik (Nepenthes) – domowy drapieżca

Dzbanecznik (Nepenthes) to roślina mięsożerna, która żywi się substancjami pochodzenia zwierzęcego. Występuje głównie w południowo-wschodniej Azji. Rośliny te mają wielkie i bardzo efektowne dzbanki. Większość dzbaneczników produkuje co najmniej dwa rodzaje dzbanków. Młode rośliny wytwarzają tzw. dzbanki dolne, starsze rośliny - tzw. dzbanki górne. Dzbanki dolne są bardziej pękate, ciemniej ubarwione i mają z przodu dwa wyraźne skrzydełka. Dzbanki górne są na ogół mniejsze i jaśniejsze, często bardziej smukłe i lejkowate, a ich skrzydełka są mocno zredukowane.

Jak pielęgnować i rozmnażać aloes (Aloe)?

Aloes (Aloe) jest sukulentem liściastym. Ma grube, mięsiste liście i pnie. Wyglądem przypomina agawę i ma drzewkowaty lub krzewiasty pokrój. Aloes pochodzi głównie z Madagaskaru, Afryki lub Bliskiego Wschodu.

Aglaonema (Aglaonema)


Jej naturalnym siedliskiem są nizinne lasy równikowe południowo-wschodniej Azji. Aglaonema charakteryzuje się atrakcyjnym ulistnieniem w plamiaste wzory. Zwykle są one koloru zielonego, szarozielonego, srebrzystego lub bladożółtego. Aglanomena osiąga wysokość od 60 do 120 cm i ma taką samą rozłożystość. Najpopularniejszą odmianą Aglaonemy jest Silver Queen. Aglaonemę można umieszczać w ciemniejszych częściach pomieszczeń, tam gdzie innym roślinom mógłby doskwierać niedostatek światła. Aglaonema nie kwitnie i jest łatwa w uprawie.

REKLAMA

Aeonium (Aeonium)

Należy do rodziny gruboszowatych. Wśród jego odmian wyróżnia się dwie charakterystyczne formy: formę drzewka na cienkich, łukowatych gałązkach zakończonych rozetą liści (np. aeonium arboreum) oraz formę niską, złożoną ze zwartych rozet rzadko wystających ponad 10 cm nad doniczką (np. aeonium tabuliforme). W postaci drzewka, może osiągnąć wysokość do 200 cm i rozłożystość od 45 do 200 cm. Aeonium można uformować na podobieństwo bonsai.
Kwitnie żółtym kwiatem na wiosnę. Przy bliższym kontakcie czuć jej nieprzyjemny zapach. Roślina łatwa w uprawie.

Konwalia (Convallaria)

Konwalia to polski gatunek, choć dziko rośnie też w Azji i w Ameryce Północnej. Konwalia jest objęta ochroną, a hodowana w domu, zakwita na przełomie zimy i wiosny. Liście Konwalii są podłużne, eliptyczne i ciemnozielone. Konwalia rozrasta się poprzez podziemne kłącza. Jest dość odporna na szkodniki i choroby. Konwalia nie nadaje się do wieloletniego hodowania w doniczce.

Kliwia (Clivia)

Kliwia cynobrowa/pomarańczowa (Clivia miniata) pochodzi z południowej Afryki. Wiosną wytwarza efektowne pomarańczowe lub czerwone kielichowate kwiaty. W sprzyjających warunkach roślina może zakwitnąć ponownie jesienią. Kliwia osiąga wymiary 30–75 cm wysokości i do 30 cm szerokości. Roślina jest dość łatwa w uprawie, jedynie doprowadzenie jej do stanu kwitnienia może być dość problematyczne.

Pokrzywiec (Acalypha hispida)


Pokrzywiec to egzotyczna roślina pochodząca z rejonów tropikalnych kwitnąca niemal cały rok. Pokrzywiec ma ząbkowane, zielone liście z miedzianym odcieniem, nakrapiane drobnymi, czerwonymi plamkami. Pokrzywiec jest bardzo efektowną, delikatną i wybredną rośliną, przez co jest trudny w uprawie. Najlepiej rozwija się w cieplarni.

REKLAMA

Chryzantema (Chrysantemum)

Zwana również złocieniem. Naturalnie występuje w Chinach, Japonii (jest tam symbolem rodziny cesarskiej), Korei i Mongolii. Jedyną dziko rosnącą w Polsce jest chryzantema Zawadzkiego, którą spotkać można w Pieninach. Złocienie uprawiane są ze względu na obfite i wielobarwne kwitnienie późną jesienią, kiedy większość innych roślin zrzuca kwiaty. Z tego właśnie względu, są tak popularne do ozdabiania grobów w dniu Wszystkich Zmarłych. Chryzantema osiąga wysokość 35–150 cm i rozłożystość 35–100 cm. Jest dość łatwa w uprawie. Ponadto jest często wykorzystywana do rabat, doniczek i jako kwiat cięty.

Czy sztuczne kwiaty pasują do aranżacji stylowego wnętrza?

Sztuczna roślinność w mieszkaniu może być przyjęta za oznakę złego gustu właściciela. Jeśli jednak nie mamy możliwości odpowiedniej pielęgnacji żywych kwiatów, powinniśmy zdecydować się na kupno nie więcej, niż jednej sztucznej rośliny. Pamiętajmy, aby szukać wyrobów z najwyższej półki.

Adiantum (Adiantum)

Adiantum nazywany jest również złotowłosem i niekropieniem. Adiantum jest paprotnikiem wymagającym szczególnej troski - przy zbyt suchym powietrzu jego listki zaczynają brązowieć na brzegach i obumierają. Osiąga wysokość od 30 do 80 cm i szerokość od 40 do 90 cm. Rośnie dziko w tropikalnych dżunglach Ameryki Południowej.

Alokazja (Alocasia)

Naturalnie występuje w lasach deszczowych i na bagnach. Ma żółte kwiaty, które kwitną cały rok, ale uprawiana jest raczej ze względu na atrakcyjne liście. Charakteryzują się one ciemną barwą i kontrastującymi z nią białymi nerwami. Alokazja osiąga wysokość do dwóch metrów i ma taką samą rozłożystość. Jest trudna w uprawie w warunkach domowych, głównie ze względu na suchość powietrza w okresie grzewczym. W klimacie tropikalnym jest uprawiana w ogródkach domowych.

Jak hodować muchołówkę (Dionaea)?

Muchołówka (Dionaea) to roślina z rodziny rosiczkowatych. W jej obrębie występuje tylko jeden gatunek – muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula Ellis St.James Chron.Brit.Eve.Post No.1172:4 1768). Jej naturalnym środowiskiem życia są rejony Ameryki Północnej. Jest to roślina mięsożerna. Ulubionym daniem muchołówki są muchy, pajęczaki, robaki i niektóre skorupiaki. Muchołówka posiada specjalne włoski czuciowe, dzięki którym w momencie ich podrażnienia, „paszcza” zamyka się.

Wiosna w domu – czyli jak pielęgnować pierwiosnki?

Pierwiosnki, a szczególnie pierwiosnek bezłodygowy, są typowymi pędzonymi zimowymi i przedwiosennym kwiatami doniczkowymi. W kwiaciarniach są pierwszymi zwiastunami wiosny. Należą do niezwykle wdzięcznych roślin. Dorastają do około 10 cm wysokości. Kwitnie od grudnia do maja, a jego kwiaty mają barwę białą, żółtą, czerwoną, niebieską – w różnych odcieniach. W naturze pierwiosnek jest byliną, ale w doniczkach jest traktowany jak roślina jednoroczna. Po kwitnieniu można go wyrzucić albo przesadzić do ogrodu – nie nadaje się, niestety, do długotrwałej uprawy w domu.

Nawożenie kwiatów w mieszkaniu

Obecnie na rynku jest cała gama nawozów i odżywek dla roślin doniczkowych. Możemy wybierać spośród nawozów płynnych, w postaci pałeczek, czy tabletek umieszczanych w podłożu. Niezależnie jaką formę dokarmiania wybierzemy należy to robić umiejętnie.

Jak sprawdzą się kwiaty w naszej łazience?

Łazienka to doskonałe miejsce dla kwiatów. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno warunki w niej są wprost idealne dla niektórych gatunków roślin. Znajdujące się w łazience rośliny nadają jej uroku i sprawiają, że wnętrze ma mniej sterylny wygląd.

Domowa oranżeria, czyli jak zaprojektować cichy zakątek?


W dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie. Zieleń korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, łagodzi napięcie i pozwala się wyciszyć. Warto zadbać o to w zimowe dni, kiedy w ogrodzie jest szaro i biało. Zaczarowany ogród można stworzyć u siebie w domu poprzez zaprojektowanie oranżerii. Całoroczny ogród tworzy miniaturowe środowisko życia.

Balkon pełen pelargonii. Jak uprawiać te kwiaty?

Pelargonie należą do najpopularniejszych roślin, które zdobią nasze balkony, tarasy i okna. Są bardzo łatwe w uprawie. Potrafią znieść wiele zaniedbań z naszej strony. Są idealne dla początkujących ogrodników.

Jakie są zwiastuny wiosny w mieszkaniu?


Pierwszymi oznakami nadchodzącej wiosny są hiacynty, tulipany i krokusy. Możemy je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w mieszkaniu. Kwitnącymi roślinami cebulowymi możemy upiększyć swój ulubiony kącik. Do stworzenia ciekawej kompozycji wystarczy kilka gatunków odpowiednio dobranych pod względem koloru i wysokości.

Srebrzyste i żółte iglaki na balkon

Z początkiem wiosny wiele osób chce urozmaicić balkony i tarasy. Do uprawy w donicach i pojemnikach nadaje się wiele roślin. Są wśród nich także liczne, efektowne odmiany iglaków. Aby ożywić zielone kompozycje można sięgnąć po odmiany o barwnych – niebieskawych, srebrzystych lub złotych – igłach.

Jakie rośliny mogą zniechęcić zapachem?


Osoby wrażliwe na intensywne, często nieprzyjemne zapachy roślin powinny unikać sadzenia niektórych gatunków w ogrodzie. Zapachy niemiłe dla ludzi często wabią owady, które zapylają kwiaty roślin. Drażniący może być zapach kwiatów lub liści drzew i krzewów ozdobnych. Jakie gatunki mogą rozczarować zapachem?

Jakich warunków potrzebują bratki?

Bratek to jeden z nieodwołalnych symboli wiosny. Chętnie sadzony na rabatach lub hodowany w doniczkach ma wielką ilość odmian o różnych kolorach kwiatów. Jak sprawić, by bratki długo kwitły i jakich potrzebują warunków?

Jakie kwiaty sprawdzają się w domowym gabinecie?


W każdym gabinecie powinna znaleźć się kwiaty. Dzięki kwiatom w otoczeniu nasze oczy będą mogły odpoczywać, a co za tym idzie, także i my poczujemy się komfortowo. Dzięki temu nasza praca stanie się efektowniejsza.

Jak zastosować kwiaty w ekologicznym salonie?

W ekologicznym salonie, kwiaty są nie tylko elementem dekoracyjnym. Kwiaty w ekologicznym salonie to podstawa stylu, bez której nie można mówić o ekologicznym trendzie.

Azalia – wspaniały kwiat na Dzień Kobiet


Azalia doniczkowa, inaczej rododendron (Rododendron), należy do różaneczników. Zwykle kwitnie na wiosnę. Kwiaciarnie oferują piękne okazy o kwiatach pomarańczowych, różowych, białych i czerwonych. Bywają też odmiany o wielobarwnych kwiatach. Roślina ta osiąga do 40 cm wysokości. Większość gatunków jest zimozielona. Po przekwitnięciu można ją przesadzić do ogrodu i tam pozostawić.

Narcyzowy zawrót głowy. Jak dbać o narcyzy?


Narcyz to jedna z najefektowniej kwitnących, wiosennych
roślin cebulowych. Lubi zaciszne, słoneczne lub lekko ocienione miejsca. Najlepiej sadzić narcyzy w grupach z innymi gatunkami cebulowymi lub w sąsiedztwie niskich krzewów i bylin. Kwiaty ścięte do wazonu są trwalsze i odporniejsze niż tulipany.

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Marzec to najlepsza pora na przesadzanie roślin w mieszkaniu, ponieważ w tym okresie rusza wegetacja roślin i trwa ona do maja. Rośliny rozrastając się potrzebują więcej ziemi i często większego pojemnika. Podłoże, z którego roślina czerpie składniki pokarmowe, po kilku latach może być wyjałowiona. Z kolei, gdy nawozimy regularnie dany kwiat, pewne składniki pokarmowe gromadzą się w nadmiarze. I może dojść do zbyt dużego zasolenia.

Czy łazienka jest dobrym miejscem dla kwiatów?


W łazience możemy hodować różne gatunki kwiatów. W zależności od ich indywidualnych potrzeb, powinniśmy stosować różne metody pielęgnacji kwiatów w łazience. W łazience bez okna, rośliny potrzebują większego nasłonecznienia. Jednak czy na pewno łazienka jest dobrym miejscem dla kwiatów?

Jak i kiedy nawozić?

Sposób nawożenia w 50% jest odpowiedzialny za sukces uprawy. Jednak nie można zastosować zbyt wysokich dawek nawozów jednorazowo, ponieważ większość gatunków roślin jest wrażliwa na zasolenie.

Jak stworzyć wnętrze dla miłośniczki suszonych kwiatów?


Nie każdy lubi suszone kwiaty. Ci jednak, którzy docenili specyficzną urodę suszonych kwiatów, są w nich wprost zakochani. Może warto więc poświęcić jedno pomieszczenie w domu, aby nadać im tło, które w piękny sposób podkreśli ich niezwykły urok?

Jakie rośliny wybrać na miejsca słonecze i cieniste w domu?

Planując zakup kwiatów do domu trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę oświetlenie pomieszczeń, wielkość okien i pory największego nasłonecznienia w ciągu dnia.

Jak dobierać rośliny w zależności od nasłonecznienia ogrodu?

Rośliny na stanowisko słoneczne, rośliny na stanowisko cieniste – jakie rośliny wybrać w zależności od stopnia nasłonecznienia naszego ogrodu? Wszystkie kwiaty do życia potrzebują słońca, pamiętajmy jednak, że jedne potrzebują go mniej, a drugie więcej. Radzimy jakie rośliny wybrać do nasłonecznionego ogrodu, a jakie będą najlepsze dla ogrodu, w którym jest dużo cienia.

Jak dekorować mieszkanie wzorami kwiatowymi?

Wzory kwiatowe to trend, który utrzymuje się w designie już od kilku sezonów. Wzory kwiatowe sprawdzają się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach, tam, gdzie króluje minimalizm i tam, gdzie aranżacje są eklektyczne. Różnorodność wzornictwa i kolorystyki stwarza możliwość łączenia stylów, co sprawia, że efekt końcowy bywa zaskakujący.

Czy warto mieć kwiaty w biurze?

W większości biur kwiaty są rzadko spotykanym elementem wystroju. Jedni nie umieszczają ich dbając o „profesjonalizm”, inni po prostu nie mają ochoty dbać o kwiaty w gabinecie. Należy jednak pamiętać, że nawet najmniejsza roślina odmienia na korzyść każdy pokój, dodając mu świeżości i naturalności.

Jakie wzory kwiatów we wnętrzach?

Kwiaty zagościły w naszych domach, zarówno w postaci tapet, naklejek, jak i żywych roślin. Kwiaty pojawiają się na meblach, zdobią ściany salonów oraz przedmioty codziennego użytku. Jak stworzyć rajski ogród w naszych wnętrzach?

Choroby roślin jednorocznych i dwuletnich

Jakie choroby atakują rośliny jednoroczne i dwuletnie? Jak rozpoznać te choroby? Jakie są najczęstsze objawy chorób roślin jednorocznych i dwuletnich? Przedstawiamy najczęstsze choroby roślin jednorocznych i dwuletnich.

Jak dbać o rośliny cebulowe

Kwitnące rośliny cebulowe są radosnym zwiastunem wiosny. W ogrodzie rośliny cebulowe zaczynają kwitnąć jako pierwsze, ubarwiając krajobraz, dlatego są tak lubiane i cenione przez miłośników ogrodów.

Jakie są rodzaje fiołków?

Fiołek to roślina z rodziny fiołkowatych. Rodzina fiołkowatych liczy ok. 400–500 gatunków rosnących w umiarkowanej i subtropikalnej strefie półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest V. odorata, czyli fiołek wonny (fiołek pachnący) gatunek występujący w stanie dzikim w Europie, w zachodniej Azji (Cypr, Turcja) i północnej Afryce.

Co warto wiedzieć o bratkach

Bratki można kupić w sklepach ogrodniczych od lipca do jesieni. Bratki kwitną bardzo długo – odmiany (np. z serii Colossus i Delta) kwitną już późnym latem i jesienią w pierwszym roku po wysiewie, a także wiosną następnego roku.

Co warto wiedzieć o lawendzie

Lawenda (Lavandula) była uprawiana już w czasach starożytnych, zwłaszcza na terenach basenu Morza Śródziemnego. Lawenda służyła głównie do produkcji olejków i balsamów do kąpieli.

Czy wiesz jak dbać o róże?

Róża to piękny kwiat. Jeden z najczęściej podarowywanych innym z wyrazami sympatii. Jak dbać o te rośliny we własnym ogrodzie? Oto kilka rad:

Rośliny cebulowe do sadzenia na jesieni

Rośliny cebulowe do sadzenia jesienią upiększą nasz ogród wiosną i latem. Cebulica, hiacynt czy cyklamen będą cieszyć nasze oczy kolorowymi kwiatami przez całą wiosnę i lato. Pamiętajmy o tym, że rośliny cebulowe musimy zasadzić już teraz.

Medinilla wspaniała (Medinilla magnifica)

Ojczyzną tej rośliny są Filipiny, lecz do Polski sprowadzana jest z Holandii. Medinilla jest pięknym kwiatem, bardziej nadającym się na „tropikalne okno” niż do hodowli domowej. Jednak dzięki uporowi hodowców zaadaptowanie jej do warunków mieszkalnych jest możliwe!

Choroby roślin i ich zwalczanie

Choroby roślin doniczkowych, grożą każdej roślinie. Co zrobić aby nasza roślina nie chorowała? Zobacz, jak rozpoznać objawy, jak leczyć i jak zwalczać choroby roślin doniczkowych.

REKLAMA