REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są rodzaje fiołków?

Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Fiołek wonny (fiołek pachnący) – gatunek występujący w stanie dzikim w Europie, w zachodniej Azji (Cypr, Turcja) i północnej Afryce.
Fiołek wonny (fiołek pachnący) – gatunek występujący w stanie dzikim w Europie, w zachodniej Azji (Cypr, Turcja) i północnej Afryce.

REKLAMA

REKLAMA

Fiołek to roślina z rodziny fiołkowatych. Rodzina fiołkowatych liczy ok. 400–500 gatunków rosnących w umiarkowanej i subtropikalnej strefie półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest V. odorata, czyli fiołek wonny (fiołek pachnący) gatunek występujący w stanie dzikim w Europie, w zachodniej Azji (Cypr, Turcja) i północnej Afryce.

W Polsce fiołek wonny jest pospolity w niższych położeniach górskich. Uprawiany i często dziczejący. Roślina płożąca, ze ścielącymi się rozłogami, dorasta do 5–10 cm. Liście omszone, od spodu błyszczące, nerkowate lub jajowate, u nasady sercowate. Przylistki frędzlowate, lancetowate, o szerokości 3–4 mm. Kwiaty ciemnofioletowe, rzadziej białe, pachnące. Płatek dolny na szczycie wycięty, działki tępe. Owocem jest torebka kulistawa, owłosiona. Częścią podziemną jest kłącze. Kwitnie od marca do kwietnia w zaroślach, lasach. Wymaga próchnicznej gleby. 

REKLAMA

Zobacz także: Fiołek Afrykański (Sainpaulia)

REKLAMA

Jest rośliną leczniczą, ziele fiołka wonnego z korzeniami zawiera wiolinę, wiolatozyd, pochodne delfinidyny (wiolanina), olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest iron, saponiny triterpenowe, śluz. Działa wykrztuśnie, napotnie, moczopędnie, odkażająco, żółciopędnie i rozkurczowo. Upłynnia zalegający śluz w drogach oddechowych, ułatwiając jego wydalenie. Przedawkowanie powoduje nudności, wymioty i biegunkę. Liście fiołka można dodawać do wiosennych zup. Kwiaty dawniej kandyzowano, produkowano z nich syrop na kaszel oraz używano ich do aromatyzowania octu. Uprawiany jako roślina ozdobna ze względu na swój bardzo przyjemny zapach oraz piękne kwiaty.

Tworzy mieszańce z fiołkiem białym, f. bławatkowym, f. kosmatym, f. pagórkowym. Fiołki dobrze rosną na stanowiskach półcienistych i wilgotnych, na żyznej próchnicznej glebie. Najłatwiej je rozmnożyć przez podział rozrośniętych egzemplarzy lub z nasion (często się zdarza, że rozsiewają się same).

Inne gatunki fiołków

Fiołek leśny (Viola silvestris)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest pospolity na całym obszarze Polski, w lasach i zaroślach. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Ma kwiaty drobniejsze od fiołka wonnego, w jaśniejszym odcieniu fioletu, o słabym zapachu. Jego liście są jajowate, zaostrzone, o sercowatej nasadzie. Roślina dorasta do 30 cm.

Zobacz także: Kwiaty fioletowe – GALERIA

Fiołek wyniosły (Viola elatior)

Można go czasem zobaczyć w wilgotnych zaroślach na łąkach i na skraju lasów. Jest jednym z najwyższych fiołków – jego prosta i nie rozgałęziona łodyga niekiedy dorasta do wysokości 60 cm. Liście są jajowato - lancetowate, na brzegach karbowane. Fiołek ten kwitnie w maju i czerwcu.

Fiołek motylkowaty (Viola sororia, syn. V. papilionacea)

Pochodzi z Ameryki. Ma silnie rozgałęzione kłącza i nerkowate lub sercowate liście. Duże ciemnofioletowe kwiaty z białym oczkiem pojawiają się w kwietniu i maju. Istnieją też inne odmiany: o płatkach białych z niebieskimi żyłkami (na zdjęciu) oraz czysto białych (Albiflora i Immaculata).

Zobacz także:  Czy wiesz jak uprawiać kwiaty jednoroczne?

Fiołek, ale domowy?

REKLAMA

Równie popularnym gatunkiem jest fiołek afrykański w Polsce potocznie nazywany fiołkiem domowym, który pochodzi z Afryki południowo-wschodniej. Pomimo swej nazwy roślina nie jest spokrewniona z fiołkiem, lecz z popularnymi skrętnikami i gloksyniami (siningiami). Saintpaulia osiąga wysokość do 25 centymetrów, ma ciemnozielone, mięsiste liście, pokryte drobnymi włoskami. Kwiaty zabrane w luźne pęki, są pojedyncze, pełna a nawet strzępiaste. Kwiaty najczęściej koloru fioletowego lub niebieskiego, ale zdarzają się też odmiany białe, różowe, bordowe a nawet dwubarwne.

Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej czują się w świetle rozproszonym, na północnej lub zachodniej odsłonie. Zbyt duże nasłonecznienie powoduje występowanie żółtych plam na liściach. W przypadku pojawieniu się plam należy przestawić fiołka w miejsce ocienione i tymczasowo ograniczyć podlewanie. W powietrzu o dużej wilgotności są ciepłolubne. W pomieszczeniach o niższej wilgotności optymalna temperatura uprawy to 15–20 ºC. 

Zobacz także: Choroby roślin jednorocznych i dwuletnich

Fiołka domowego podlewamy obficie, ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Najlepiej podlewać wprost do podstawki. Częstym błędem jest podlewanie rośliny na liście. Nie wolno moczyć liści, nadmiar wody powoduje gnicie liści. Sępolia lubi nawożenie od wiosny do jesieni słabym roztworem nawozu uniwersalnego do roślin doniczkowych. Saintpolię rozmnażamy przez umieszczenie sadzonki liściowej (liść z ogonkiem) w wilgotnym piasku lub drobnym żwirku. Doskonała roślina ozdobna do naszych domów i biur. Prosta w uprawie, mało wymagająca a na dodatek kwitnąca przez prawie cały rok. Saintpaulia, fiołek afrykański kwitnie prawie przez cały rok.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA