REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są rodzaje fiołków?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Fiołek wonny (fiołek pachnący) – gatunek występujący w stanie dzikim w Europie, w zachodniej Azji (Cypr, Turcja) i północnej Afryce.
Fiołek wonny (fiołek pachnący) – gatunek występujący w stanie dzikim w Europie, w zachodniej Azji (Cypr, Turcja) i północnej Afryce.

REKLAMA

REKLAMA

Fiołek to roślina z rodziny fiołkowatych. Rodzina fiołkowatych liczy ok. 400–500 gatunków rosnących w umiarkowanej i subtropikalnej strefie półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest V. odorata, czyli fiołek wonny (fiołek pachnący) gatunek występujący w stanie dzikim w Europie, w zachodniej Azji (Cypr, Turcja) i północnej Afryce.

W Polsce fiołek wonny jest pospolity w niższych położeniach górskich. Uprawiany i często dziczejący. Roślina płożąca, ze ścielącymi się rozłogami, dorasta do 5–10 cm. Liście omszone, od spodu błyszczące, nerkowate lub jajowate, u nasady sercowate. Przylistki frędzlowate, lancetowate, o szerokości 3–4 mm. Kwiaty ciemnofioletowe, rzadziej białe, pachnące. Płatek dolny na szczycie wycięty, działki tępe. Owocem jest torebka kulistawa, owłosiona. Częścią podziemną jest kłącze. Kwitnie od marca do kwietnia w zaroślach, lasach. Wymaga próchnicznej gleby. 

REKLAMA

Zobacz także: Fiołek Afrykański (Sainpaulia)

REKLAMA

Jest rośliną leczniczą, ziele fiołka wonnego z korzeniami zawiera wiolinę, wiolatozyd, pochodne delfinidyny (wiolanina), olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest iron, saponiny triterpenowe, śluz. Działa wykrztuśnie, napotnie, moczopędnie, odkażająco, żółciopędnie i rozkurczowo. Upłynnia zalegający śluz w drogach oddechowych, ułatwiając jego wydalenie. Przedawkowanie powoduje nudności, wymioty i biegunkę. Liście fiołka można dodawać do wiosennych zup. Kwiaty dawniej kandyzowano, produkowano z nich syrop na kaszel oraz używano ich do aromatyzowania octu. Uprawiany jako roślina ozdobna ze względu na swój bardzo przyjemny zapach oraz piękne kwiaty.

Tworzy mieszańce z fiołkiem białym, f. bławatkowym, f. kosmatym, f. pagórkowym. Fiołki dobrze rosną na stanowiskach półcienistych i wilgotnych, na żyznej próchnicznej glebie. Najłatwiej je rozmnożyć przez podział rozrośniętych egzemplarzy lub z nasion (często się zdarza, że rozsiewają się same).

Inne gatunki fiołków

Fiołek leśny (Viola silvestris)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jest pospolity na całym obszarze Polski, w lasach i zaroślach. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Ma kwiaty drobniejsze od fiołka wonnego, w jaśniejszym odcieniu fioletu, o słabym zapachu. Jego liście są jajowate, zaostrzone, o sercowatej nasadzie. Roślina dorasta do 30 cm.

Zobacz także: Kwiaty fioletowe – GALERIA

Fiołek wyniosły (Viola elatior)

Można go czasem zobaczyć w wilgotnych zaroślach na łąkach i na skraju lasów. Jest jednym z najwyższych fiołków – jego prosta i nie rozgałęziona łodyga niekiedy dorasta do wysokości 60 cm. Liście są jajowato - lancetowate, na brzegach karbowane. Fiołek ten kwitnie w maju i czerwcu.

Fiołek motylkowaty (Viola sororia, syn. V. papilionacea)

Pochodzi z Ameryki. Ma silnie rozgałęzione kłącza i nerkowate lub sercowate liście. Duże ciemnofioletowe kwiaty z białym oczkiem pojawiają się w kwietniu i maju. Istnieją też inne odmiany: o płatkach białych z niebieskimi żyłkami (na zdjęciu) oraz czysto białych (Albiflora i Immaculata).

Zobacz także:  Czy wiesz jak uprawiać kwiaty jednoroczne?

Fiołek, ale domowy?

REKLAMA

Równie popularnym gatunkiem jest fiołek afrykański w Polsce potocznie nazywany fiołkiem domowym, który pochodzi z Afryki południowo-wschodniej. Pomimo swej nazwy roślina nie jest spokrewniona z fiołkiem, lecz z popularnymi skrętnikami i gloksyniami (siningiami). Saintpaulia osiąga wysokość do 25 centymetrów, ma ciemnozielone, mięsiste liście, pokryte drobnymi włoskami. Kwiaty zabrane w luźne pęki, są pojedyncze, pełna a nawet strzępiaste. Kwiaty najczęściej koloru fioletowego lub niebieskiego, ale zdarzają się też odmiany białe, różowe, bordowe a nawet dwubarwne.

Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej czują się w świetle rozproszonym, na północnej lub zachodniej odsłonie. Zbyt duże nasłonecznienie powoduje występowanie żółtych plam na liściach. W przypadku pojawieniu się plam należy przestawić fiołka w miejsce ocienione i tymczasowo ograniczyć podlewanie. W powietrzu o dużej wilgotności są ciepłolubne. W pomieszczeniach o niższej wilgotności optymalna temperatura uprawy to 15–20 ºC. 

Zobacz także: Choroby roślin jednorocznych i dwuletnich

Fiołka domowego podlewamy obficie, ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Najlepiej podlewać wprost do podstawki. Częstym błędem jest podlewanie rośliny na liście. Nie wolno moczyć liści, nadmiar wody powoduje gnicie liści. Sępolia lubi nawożenie od wiosny do jesieni słabym roztworem nawozu uniwersalnego do roślin doniczkowych. Saintpolię rozmnażamy przez umieszczenie sadzonki liściowej (liść z ogonkiem) w wilgotnym piasku lub drobnym żwirku. Doskonała roślina ozdobna do naszych domów i biur. Prosta w uprawie, mało wymagająca a na dodatek kwitnąca przez prawie cały rok. Saintpaulia, fiołek afrykański kwitnie prawie przez cały rok.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA