Jakie wzory kwiatów we wnętrzach?
REKLAMA
REKLAMA
Wzory kwiatowe zagościły już na dobre niemal wszędzie i zrobiły zawrotną karierę w naszych wnętrzach. Najważniejsze jest dobranie wzoru i odpowiedniej kolorystyki do stylu, w jakim utrzymana jest dana przestrzeń. W dużych, minimalistycznych wnętrzach warto zainwestować np. w wyraźną i oryginalną fototapetę. Możemy okleić nią całą powierzchnię wybranej ściany. Będzie efektownym tłem dla stolików czy półek, a dodatkowo wprowadzi optymizm i kolor do modernistycznego, laboratoryjnego wnętrza. A jakie trendy kwiatowe obowiązują w tym sezonie?
REKLAMA
Co jest modne w tym sezonie?
- Nastąpił renesans motywów roślinnych. Od kilku sezonów królują modne meble z nadrukiem róży, koronki czy liści. Dla osób ceniących najnowsze trendy, przygotowana została propozycja naklejek, zarówno welurowych, jak i foliowych, łatwych w użyciu i umożliwiających własnoręczne zdobienie mebli. Ten prosty zabieg znacząco zmieni wizerunek naszych mebli, a także ścian. Metoda wykorzystania naklejek jest tania oraz łatwa do usunięcia. Komponując kwiatowe wnętrze, musimy uważać, aby odpowiednio i wyważenie łączyć różne motywy. Rustykalne wnętrze można łączyć z kwiatami o prostej, najlepiej graficznej formie, dzięki którym wnętrze nie będzie przesadnie ukwiecone. Podstawą wzorzystego melanżu powinna być wspólna kolorystyka. Łącząc ze sobą różne motywy kwiatowe nie powinno się stosować zbyt dużej liczby wzorów i barw. Najlepiej jeśli wszystkie elementy utrzymane będą w jednej tonacji. - mówi Anna Pochopień, stylistka współpracująca z firmą Praktiker.
Zobacz także: Meble malowane w róże
Charakter wnętrza a motyw kwiatowy
Dzięki kwiatowym motywom w prosty sposób wprowadzimy określoną stylistykę do wnętrza. By nadać mu orientalny charakter warto sięgnąć po fototapetę z kwitnącą wiśnią. Styl angielski charakteryzują akcenty w drobną łąkę lub pąki róży. Z kolei wycinanki z motywem roślinnym są typowe dla stylu ludowego. Współczesny dizajn coraz częściej inspiruje się właśnie folklorem.
- Tapety z kwiatami znacząco odmieniają nasze wnętrze. Pamiętajmy jednak, że takie motywy, szczególnie duże, zmniejszą optycznie pomieszczenie. Należy umiejętnie i harmonijnie dobierać pozostałe elementy dekoracyjne w pokoju, aby wnętrze nie było przytłaczające. Jeżeli jesteśmy zwolennikami klasyki, zainteresują nas motywy barokowe, utrzymane w ciemnej tonacji kolorystycznej. Dobierając podłogę uważajmy na ciemne gatunki drewna. Takie zestawienie optycznie zmniejszy przestrzeń i zabierze światło. Na tego typu rozwiązanie mogą pozwolić sobie właściciele dużych i skąpanych słońcem pomieszczeń.- doradza Anna Pochopień, stylistka współpracująca z firmą Praktiker.
Jaki rodzaj tapety wybrać?
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje tapet. Najpopularniejsze to: papierowe, winylowe na papierze lub na flizelinie (łatwe układanie). Zanim więc kupisz tapetę, zwróć szczególną uwagę na ich rodzaje i właściwości.
Papierowe charakteryzuje przystępna cena oraz paroprzepuszczalność. Winylową można zmywać, a dodatkowo łatwo ją ułożyć na nierównych ścianach. Będzie odpowiednia zarówno do pokoju, kuchni, jak i łazienki. Z kolei tekstylne tapety są podklejone od spodu papierem, do złudzenia przypominają len, jedwab, welur czy satynę. Doskonale sprawdzą się w salonie i sypialni, są miłe w dotyku i wprowadzają przytulną atmosferę w pokoju.
Zobacz także: Dlaczego wybieramy porcelanę - galeria
Źródło: Praktiker
REKLAMA
REKLAMA