Jak sprawdzą się kwiaty w naszej łazience?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowymi kryteriami jakimi powinniśmy się kierować to wielkość łazienki, dostępność światła, charakter i kolorystyka miejsca oraz nasze upodobania. Nie powinien nas zniechęcać nawet brak okna, ponieważ niedobór naturalnego światła z powodzeniem uzupełni energooszczędna żarówka lub zwykła jarzeniówka, jeśli będzie się świecić przez 10-14 godzin dziennie.
REKLAMA
W pomieszczeniu najlepiej uprawiać gatunki bagienne oraz lubiące wilgotne powietrze. Łazienka to także dobre miejsce do umieszczania na pewien czas roślin, które zaczęły przesychać. Po pobycie w wilgotnym, chłodniejszym miejscu powinny wrócić do pełni sił. Mikroklimat wnętrza nie będzie odpowiadał kaktusom i pozostałym sukulentom, które w naturalnych warunkach rosną na suchych terenach. Lepiej też nie umieszczać tu roślin, których liście w kontakcie z wodą pokrywają się plamami (np. fiołki afrykańskie). Kwiaty w łazience podlewamy i nawozimy zgodnie z ich wymaganiami. Zraszanie nie jest konieczne z uwagi na wysoką wilgotność powietrza. Trzeba jednak usuwać opadłe liście i kwiaty, ponieważ w takich warunkach szybko pleśnieją.
Zobacz także: Jak rośliny reagują na kontakty z ludźmi
Rośliny polecane do łazienki to:
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) – to łatwa w uprawie roślina, która wymaga stanowiska wilgotnego, półcienistego, osłoniętego od bezpośredniego nasłonecznienia. Ma zdolności do oczyszczania powietrza z substancji toksycznych. Wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka.
Paproć (Nephroleptis) – lubi dość wilgotne podłoże, roślina dość wrażliwa na przesuszenia. Dobre podłoże może stanowić ziemia torfowa, o kwaśnym odczynie.
Figowiec pnący (Ficus pumila) jest bardzo dekoracyjną rośliną o drobnych liściach. Nie lubi być przestawiany. Wiosną i latem wymaga stale wilgotnego podłoża i częstego zraszania liści.
Kalatea (Calathea) ma ozdobne, aksamitne liście. Jest rośliną dość wymagającą. Należy ją podlewać letnią wodą, a wiosną i latem – zasilać co dwa tygodnie. Przesuszanie jej jest równie niekorzystne jak nadmiar wody pozostającej na dnie doniczki.
Zobacz także: Jak rośliny porozumiewają się między sobą
REKLAMA
Oprócz tych najbardziej znanych i polecanych roślin w łazience można również hodować: adiantum, anturium, begonie o dekoracyjnych liściach, bluszcz, cantedeskia, cibora, diffenbachia, dracena, kalatea, kordylina, kroton, maranta, monstera, paprocie, sitowie, storczyki, zielistka.
1. Jeśli zdecydujemy się na więcej niż jedną roślinę, wybierzmy takie, które mają podobne wymagania pielęgnacyjne.
2. Ustaw rośliny w miejscu, gdzie nie będą narażone na bezpośredni strumień pary spod prysznica oraz na rozpylane dezodoranty czy kontakt z innymi kosmetykami (np. mydło czy pasta do zębów).
3. Jeśli zdarzy się, że przez nieuwagę zachlapiemy czymś roślinę, należy niezwłocznie spłukać liście czystą wodą lub przetrzeć każdy wilgotną ściereczką.
REKLAMA
REKLAMA