Jak dbać o rośliny cebulowe
REKLAMA
REKLAMA
Czas i sposób sadzenia roślin cebulowych
Okres kwitnienia roślin cebulowych przypada zaraz po stopnieniu śniegów (od lutego do czerwca). Przed zakupem cebul należy się zastanowić, jaki efekt kolorystyczny i w którym miesiącu chcemy uzyskać, gdyż oferta dostępnych na rynku roślin jest bardzo szeroka.
REKLAMA
Głębokość sadzenia cebul zależy od rodzaju gleby jaką posiadamy. Na glebach lekkich sadzi się je nieco głębiej, na ciężkich, gliniastych – płycej. Jednak podstawowa zasada brzmi, aby sadzić cebule na głębokości równej trzykrotnej ich wysokości. Najlepiej rosną w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej glebie.
Przed posadzeniem należy je moczyć w środku grzybobójczym. Po posadzeniu warto pamiętać o użyźnieniu gleby, na przykład poprzez nasypanie kompostu.
Aby w ogrodzie tworzyły ładny akcent kolorystyczny, najlepiej sadzić je w grupach. W przypadku małych cebulek można na powierzchni wielkości spodka zasadzić grupy po 10 cebulek. Rośliny zimujące w gruncie sadzi się jesienią (na przełomie września i października). Wyjątek stanowią narcyzy i szachownice, które powinny być sadzone na przełomie sierpnia i września.
Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny cebulowe wiosną?
Odpowiednie stanowisko dla roślin cebulowych
REKLAMA
Rośliny cebulowe najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych. Południowa strona ogrodu jest idealna, panuje tam bowiem wyjątkowy mikroklimat, który umożliwia niektórym gatunkom lepszy rozwój niż w innych miejscach w ogrodzie. Lekko zacienione, zaciszne stanowiska, na przykład pod koronami drzew, także sprzyjają rozwojowi roślin, które wyglądają tam bardzo urokliwie.
Rośliny cebulowe dobrze komponują się również w towarzystwie bylin, które zaczynają kwitnąć późną wiosną i uzupełniają braki kolorystyczne po niekwitnących już narcyzach czy hiacyntach.
Gatunki roślin cebulowych
REKLAMA
Istnieje wiele gatunków roślin cebulowych. Doskonałą rośliną jest między innymi szachownica cesarska , która nie wymaga wykopywania z ziemi cebul, gdyż nie przeszkadzają one we wzroście innym bylinom. Jej kwiaty mają kolor czerwono-pomarańczowy lub żółtawy. Polecić też można niektóre gatunki kosaćca, jak na przykład kosaciec bucharski i kosaciec wspaniały. Gdy chcemy, aby nasz ogród zakwitnął jak najwcześniej, na ciepłym stanowisku należy posadzić kosaćca żyłkowanego lub kosaćca Denforda, których pierwsze kwiaty mogą wyrastać spod śniegu. Cebulki kosaćców sadzi się często razem.
Popularnymi roślinami cebulowymi są także hiacynty, wykorzystywane głównie na rabaty i obwódki. Powodami ich popularności jest bardzo szeroka gama kolorów, zapach, łatwość uprawy. Do uprawy ogrodowej najlepiej nadają się hiacynty o kilkunastu kwiatach w kwiatostanie. Krokusy również zasługują na wyróżnienie. Nadają się do ogródków skalnych, na rabaty i obrzeża rabat. Mogą być również uprawiane w kępach na trawniku i pędzone w szklarni. Popularne tulipany są jedną z najczęściej uprawianych roślin ozdobnych na świecie. Nadają się na rabaty, na obwódki i na kwiat cięty (choć nie są zbyt trwałe). Najlepsze efekty daje uprawianie ich w większych grupach.
Zobacz także: Rośliny cebulowe do sadzenia na jesieni
Kolejnymi roślinami często uprawianymi w ogrodach są narcyzy, najczęściej wykorzystywane do kwietników lub na kwiaty cięte. Do bardziej egzotycznych i wymagających gatunków należą te pochodzące z Afryki, takie jak: acidantera, babiana, krokosmia czy tulbagia. Maja bardziej delikatne kwiaty , a głównym ich wymaganiem jest osłonięte miejsce i duże nasłonecznienie. Nadają się do uprawy zarówno w pojemnikach, jak i na rabatach.
Ze względu na rozmaite kolory i kształty kwiatów, warto posiadać w ogrodzie tak delikatny element dekoracyjny, jak rośliny cebulowe, które każdego roku będą zwiastowały nam nadejście upragnionej wiosny.
REKLAMA
REKLAMA