REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co warto wiedzieć o lawendzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Lawenda (Lavandula) była uprawiana już w czasach starożytnych, zwłaszcza na terenach basenu Morza Śródziemnego.
Lawenda (Lavandula) była uprawiana już w czasach starożytnych, zwłaszcza na terenach basenu Morza Śródziemnego.

REKLAMA

REKLAMA

Lawenda (Lavandula) była uprawiana już w czasach starożytnych, zwłaszcza na terenach basenu Morza Śródziemnego. Lawenda służyła głównie do produkcji olejków i balsamów do kąpieli.

Zastosowanie lawendy

W Grecji popularny i niezwykle ceniony był miód lawendowy, który miał wyjątkowe właściwości smakowe i kosmetyczne. Rzymianie również nie wyobrażali sobie kąpieli lub innych czynności kosmetycznych bez olejku lawendowego. Zapewne stąd wzięła się dzisiejsza nazwa tej rośliny pochodząca od słowa „lavare”, czyli „myć się”. Wiele stuleci później Anglicy docenili wyjątkowe właściwości zapachowe lawendy i używali jej jako pachnidło.

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej sadzi się lawendę w skalnych ogródkach, na suchych zboczach. Można zastosować ją na obwódki. Działa odstraszająco na ślimaki i mrówki. Lawendę bardzo chętnie uprawiały i lubiły nasze prababcie stosując ją do wyrobu domowych pachnideł a suszone kwiaty umieszczone w woreczkach służyły do nadawania zapachu pościeli i bieliźnie.

Ma to również inne praktyczne zastosowanie – suszone kwiaty i gałązki lawendy skutecznie odstraszają mole. Kwiaty lawendy wykorzystuje się w produkcji olejku lawendowego używanego w przemyśle perfumeryjnym i farmaceutycznym.

Lawenda jest symbolem Prowansji, gdzie wykorzystuje się ją w produkcji pysznych miodów lawendowych. Porośnięte nią wzgórza można spotkać również w Dalmacji. Używana jest również jako przyprawy – najczęściej jako składnik ziół prowansalskich. Zapach olejku lawendowego łagodzi stres i napięcie, jest składnikiem wielu perfum i płynów do kąpieli. Lawenda jest przyrządzana jako napary i herbatki.

Gdzie sadzić lawendę?

REKLAMA

W ogrodzie może być stosowana na obwódki, skalniaki lub w aranżacji z kontrastującymi kolorami innych kwiatów. Potrafi sobie poradzić nawet w warunkach ekstremalnych, a więc na rabatach z najgorszą ziemią. Jest rośliną „dla leniwych ogrodników”. Najlepsza pora do sadzenia to późna wiosna. Cięcie zasadnicze wykonujemy w ostatnich dniach wiosny. Jeżeli lawenda dopiero niedawno wypuściła nowe pędy, przycinamy je około 1/3 długości, aby krzewinka zachowała zwarty pokrój i nie starzała się zbyt szybko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekwitnięte pędy rośliny starannie wycinamy. Lawendę nawozimy wiosną niewielką porcją kompostu. Może zimować w pojemniku w miejscu osłoniętym od wiatru i silnego nasłonecznienia podczas mrozu. Należy ją okryć włókniną lub gałązkami jedliny. Najlepszym towarzystwem są dla niej rośliny lubiące słońce m.in.: krwawnik, gipsówka, aster zwyczajny, trawy ozdobne, wilczomlecz, czy wysoka werbena.

Nie należy sadzić jej z różą, która lubi regularne podlewanie i nawożenie, natomiast lawenda dobrze rośnie raczej w suchym i niezbyt urodzajnym podłożu. Róże lubią ściółkę z kory, a lawenda ceni sobie warstwę żwiru na powierzchni rabaty. Lawendę możemy również uprawiać w skrzynkach balkonowych. Nadają się do tego odmiany karłowe np. „Nana Alba” lub „Dwarf Blue”.

Pielęgnacja lawendy

Należy pamiętać, że lawenda nie znosi świeżego obornika, ale za to lubi kompost, (co 2–3 lata) i nawozy mineralne. Kwiatostany lawendy ścina się w pełni kwitnienia, ale przed przekwitnięciem pierwszych kwiatów.


Pomimo, że jest rośliną wytrzymałą na niesprzyjające warunki atmosferyczne, jednak lepiej podlewać ją regularnie, choć niezbyt obficie.

Powinna mieć trochę więcej miejsca niż np. bazylia, ponieważ rośnie do wysokości 40–90 cm i nie lubi sąsiedztwa roślin, które ograniczają jej rozwój. Jest to roślina wieloletnia, zatem jesienią można przesadzić ją do odpowiednich skrzyni i przenieść do szklarni, a wiosną ponownie wysadzić do ogrodu.

Lawenda wąskolistna (lavandula angustifolia) to roślina o wysokości 25–50 cm, liściach równowąskich, srebrzysto - zielonych, owłosionych. Kwiaty w kolorze niebiesko-fioletowym lub różowym tworzą kwiatostan w kształcie kłosa. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Cała roślina posiada charakterystyczny intensywny, lecz przyjemny zapach. Ze względu na pochodzenie wymaga cieplejszego i słonecznego stanowiska.

Gleba przepuszczalna, nie musi być zbyt żyzna, lubi również podłoże wapienne. Wytrzymała na niesprzyjające warunki. Wiosną należy roślinę przyciąć . Rozmnażanie następuje przez podział kęp wiosną lub jesienią, można też rozmnażać ją przez ukorzenianie sadzonek lub wysiew nasion.

Nasiona lawendy wysiewa się w marcu, pod szkłem. Najlepsze rozmieszczenie roślin dla większości odmian to odległość 45 cm. Dla gatunku „Intermedia” i większych to 55 cm. Dla mniejszych odmian takich jak „Pink” i „Stoechas” to 40 cm.

Grupy trzech roślin sadzonych razem dają piękny kolor.

Zobacz także: Lawenda – uprawa i zastosowanie

Olejki eteryczne

Kwiaty lawendy zawierają olejek eteryczny , na który składają się takie związki chemiczne jak: kwasy organiczne, kumaryna, garbniki i antocyjany. Pomaga walczyć z bólami brzucha, redukuje skurcze mięśni gładkich, działa wiatropędnie, znosi wzdęcia i kolki jelitowe, hamuje nadmierny rozwój flory bakteryjnej w jelitach, poprawia apetyt, ma działanie bakteriobójcze (wdychany olejek zabija bakterie układu oddechowego), uspokajające (można ją stosować w przypadku nerwic), zwalcza bóle i zawroty głowy. Najlepszym sposobem na wykorzystanie lawendy w celach leczniczych jest przyrządzenie z niej naparu.

Najbardziej popularne gatunki lawendy

Gatunkami najbardziej znanymi są:

  • lawenda lekarska,
  • lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia ) – w tym odmiany: „Dwarf blue”, „Hidcote”, „Munstead”, „Rosea”
  • lawenda szypułkowa (Lavandula pedunculata )
  • lawenda wielodzielna (Lavandula multifida )
  • Lavandula canariensis
  • Lavandula denata
  • Lavandula lanata
  • Lavandula latifolia
  • Lavandula pinnata
  • Lavandula stoechas
  • Lavandula viridis

Skąd pochodzi lawenda?

Lawenda jest rośliną rejonu Morza Śródziemnego – w stanie dzikim można ją spotkać w Europie Południowej i Afryce Północnej. Są to w zależności od gatunku rośliny dwuletnie, byliny lub wieloletnie krzewy czy krzewinki o wys. 20–50 cm. tworzące gęsto rosnące krzaczki. W naszych warunkach klimatycznych najłatwiej uprawia się lawendę wąskolistną.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA