Medinilla wspaniała (Medinilla magnifica)
REKLAMA
REKLAMA
Główną ozdobą Medinilli są liście – grube, ciemnozielone, skórzaste, o eliptycznym kształcie. Ustawione są one naprzeciwlegle i wyrastają z nich kwiatostany – długie na 30 cm skupiska kwiatów otoczonych jasnoróżowymi przylistkami.
REKLAMA
Stanowisko
Roślina ta potrzebuje dużo światła, jednak najlepiej pasuje na stanowisko jasne, bez bezpośredniego działania promieni słonecznych. Optymalna temperatura dla Medinilli to 20 – 23 stopnie w okresie od marca do sierpnia (może być ewentualnie wyższa), natomiast w okresie od listopada do lutego powinna być przetrzymywana w temperaturze 15 - 17 stopni.
Zobacz także: Zwisające kwiaty doniczkowe
Podlewanie
Medinilla powinna być podlewana wodą chłodną, miękką. Obficie podlewamy ją wiosną i latem, natomiast na zimę ograniczamy podawanie wody. Bardzo ważne jest, aby roślina żyła w warunkach, gdzie występuje wilgotne powietrze.
Nawożenie
Zabieg wykonujemy wiosną i latem nawozami bez wapna. W okresie spoczynku rezygnujemy z nawożenia (tak jak i z obfitego podlewania), w przeciwnym razie roślina wytworzy dużo liści, lecz nie zakwitnie. Nawozimy ją od momentu, gdy pąki staną się widoczne.
Przesadzanie
Przesadza się tylko starsze osobniki, co kilka lat.
Ochrona roślin
Roślina ma bardzo łamliwe pędy – aby uniknąć ich niszczenia należy je podpierać pędami bambusowymi.
Rozmnażanie
Bardzo trudno je przeprowadzić w warunkach domowych.
Specyfika
Roślina najlepiej przyjmuje się, gdy jest posadzona w torfie niskim. Warto także pamiętać, by umieścić ją w wysokiej doniczce – jeśli doniczka będzie zbyt niska ciężkie kwiatostany będą wraz z liści leżeć na podłodze.
Zobacz także : Pielęgnacja roślin podczas urlopu
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.