REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kogo będzie obowiązywać akcyza na węgiel w 2012 r.?

Opodatkowanie węgla w 2012 roku to wymóg ustawy o podatku akcyzowym z dn. 6 grudnia 2008 r. Wynika z niej, że opodatkowane zostaną takie materiały opałowe jak węgiel, węgiel brunatny oraz koks. Zobacz, jak będzie wyglądało opodatkowanie paliw stałych w 2012 roku.

Remont dachu – zgłoszenie prac czy pozwolenie na budowę

Remont dachu może wyglądać różnie. Czasami są to niewielkie prace, innym razem możemy mówić o wymianie całej konstrukcji dachowej. Czy w związku z tym, na remont dachu trzeba mieć pozwolenie? Czy może wystarczy, że zgłosimy wykonywanie prac do urzędu? Zobacz poradę.

Ulica

Ulica to pas wąskiego terenu miejskiego, wydzielony w celu umożliwienia komunikacji pieszej i kołowej. Ulica jest jednym z czynników porządkujących zabudowę oraz określa układ przestrzenny miasta. Z ulicą bardzo często związany jest układ z podziemnej infrastruktury miasta (instalacje, media). W zależności od przeznaczenia wyróżnia się: ciąg piesze, spacerowe, ciągi ruchu komunikacyjnego a także aleje, bulwary i korso.

Wieś

Wieś to wyodrębniony obszar złożony z małych gospodarstw rolnych, który stanowi pewną całość pod względem gospodarczym, społecznym lub administracyjnym.

REKLAMA

Wieża

Wieża to budowla lub wyodrębniona część innej budowli na planie koła, owalu, wieloboku lub prostokąta, której wysokość jest znaczna, w stosunku do szerokości. W zależności od funkcji, rozróżnia się następujące rodzaje wież: wieże obronne najczęściej występujące w budowlach zamkowych i w murach miejskich zwanych także basztami - usytuowane w ciągu muru lub wewnątrz zamku oraz wierze przeprute - inaczej strzelnicze. Komunikacja wewnątrz wież najczęściej odbywała się pionowo za pomocą schodów lub drabin. Wieże najczęściej zwieńczano dachem namiotowym lub murowanym stożkiem. W XVII i XVIII wieku wieże straciły charakter obronny i zaczęły pełnić funkcje reprezentacyjne.

Trawertyn

Trawertyn to skała wapienna formująca się w pobliżu źródeł lub potoków, z których wód wytrąca się węglan wapnia lub krzemionki.

Rozpalanie ognia w kominku

Rozpalanie ognia w kominku nie należy do najprostszych zadań. Do rozpalenie ognia w kominku potrzebna będzie podpałka i suchy papier. Podpowiadamy, jak krok po kroku zrobić to w sposób właściwy.

Konserwacja kominków

Konserwacja kominka jest konieczna, jeśli chcemy by długo nam służył. Kominek nie będzie stwarzał zagrożenia, gdy będziemy poddawać go właściwej konserwacji. Zobacz jak zadbać o kominek.

REKLAMA

Kominek domowy – czym kierować się przy jego zakupie?

Decyzja o zakupie kominka nie jest łatwa. Kupno kominka to wybór jednego modelu spośród wielu oferowanych przez producentów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie kominka i co zrobić, aby służył nam przez wiele lat.

Jak powstaje beton?

Beton jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Choć w skład betonu wchodzą takie proste składniki jak: cement, kruszywo, woda i ewentualne dodatki, to proces produkcji betonu wymaga dużo precyzji. Błędy popełnione na etapie produkcji betonu mogą skutkować pękaniem elementów konstrukcji, kruszeniem się ścian lub zapadnięciem fundamentów.

Malowanie sufitu – jak zrobić to efektywnie i efektownie?

Malowanie sufitu to kwestia tak samo ważna jak malowanie ścian, choć nieco bardziej skomplikowana. Jak poradzić sobie z plamami na podłodze? Jak malować sufit, by uniknąć nieestetycznych prześwitów?

Automatyczna brama – najlepsza na zimę

Automatyczna brama ułatwi nam życie zimą. Choć ta pora roku ma niewątpliwie dużo zalet, ma też minusy, które łatwo możemy wyeliminować za pomocą coraz nowszych wynalazków techniki. Chyba każdy kierowca przeklinał pogodę, gdy zamarznięta brama wjazdowa odmawiała posłuszeństwa. Dzięki zautomatyzowanej bramie takie problemy odejdą w zapomnienie.

Budowa domu w okresie zimowym

Jeszcze do niedawna budowa wymarzonego domu w zimie była nie możliwa. Pojawienie się na rynku nowoczesnych materiałów i technologii spowodowało, że trzymając się pewnych zasad można budować dom także w zimie. Podpowiadamy, jakie prace na budowie możemy wykonywać w okresie zimowym oraz jak prawidłowo zabezpieczyć budowę na zimę.

Konserwacja okien

Konserwacja okien jest obowiązkowa dla każdego, kto chce cieszyć się komfortem w swoim domu. O okna należy zadbać szczególnie w miesiącach jesiennych, by były dobrze zabezpieczone przed nadchodzącą zimą. O czym należy pamiętać podczas uszczelniania okien? Jak dbać o elementy okienne wykonane z metalu?

Fugowanie płytek

Fugowanie płytek nie tylko odświeży wygląd pomieszczenia, ale może go też niebanalnie ozdobić. Kiedy po latach użytkowania fuga straci kolor lub pojawią się na niej szare plamy czy – co gorsza – czarny nalot, trzeba ją poddać renowacji. Jak fugować płytki by długo zachowały świeżość?

Ogrzewanie ogrodów zimowych

Podczas budowy ogrodu zimowego warto pomyśleć o ogrzewaniu. Gdy stawiamy ogród zimowy w Polsce, powinniśmy wziąć pod uwagę także klimat panujący w naszym kraju. Jeśli nie pomyśleliśmy o ogrzewaniu ogrodu zimowego podczas jego budowy, zastanówmy się nad tym teraz. Oranżerie tak jak inne pomieszczenia w naszym domu potrzebują ogrzewania w czasie zimy. Ze względu na rośliny, które hodujemy w ogrodach zimowych temperatura tam panująca powinna być stała. Radzimy jakie ogrzewanie wybrać do oranżerii.

Projekt domu: jedna czy dwie łazienki?

Dobry projekt domu jednorodzinnego wymaga sporo pacy. Uzyskany efekt ma jednak duży wpływ na samopoczucie przyszłych mieszkańców. Jednym z pytań, które może pojawić się podczas projektowania domu jest: ile łazienek powinno być w domu jednorodzinnym? Czy więcej jak jedna łazienka w domu jednorodzinnym to luksus?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania?

Aby skutecznie obniżyć koszty ogrzewania domu lub mieszkania, wystarczy przestrzegać kilku zasad, które przyniosą oszczędności do domowego budżetu. Co zrobić, żeby koszty ogrzewania były mniejsze?

Adaptacja poddasza w domu

Adaptacja poddasza w domu to dobry pomysł dla tych, którym zaczyna brakować „przestrzeni życiowej”. Jakich formalności należy dopełnić, by przygotować poddasze do potrzeb mieszkalnych? Na co trzeba zwrócić uwagę dokonując poprawek budowlanych?

Obciążenie dachu śniegiem

Obciążenie dachu śniegiem to kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie domu. Ciężki śnieg może być dużym zagrożeniem i warto o tym pomyśleć wcześniej. Co jest więc najważniejsze w konstrukcji dachu? Jak duży jest wpływ miejscowego klimatu na budowę?

Drzwi – z MDF czy HDF?

Kupując drzwi często spotkamy się z oznaczeniami MDF i HDF. MDF i HDF to skróty, mówiące o tym, że drzwi wykonane są z płyty pilśniowej. Jednak tylko tak ograniczona informacja, byłaby sporym niedopowiedzeniem. MDF i HDF to produkty drewnopochodne, powstające w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem różnych związków, które są łączone i utwardzane w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem.

Drzwi przesuwane – elastyczne i komfortowe rozwiązania w małym mieszkaniu

Urządzanie małego mieszkania jest prawdziwym wyzwaniem. Na nasze szczęście wielu producentów wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, oferując różne rozwiązania, dzięki którym osiągamy estetyczne i komfortowe rozwiązania. W małym mieszkaniu liczy się każdy metr kwadratowy, dlatego bardzo ważne są detale. Jednym z rozwiązań są drzwi przesuwne, decydując się na to rozwiązanie do dyspozycji mamy dwa rodzaje montażu.

12 sposobów, aby przygotować dom letniskowy do zimy

Aby uniknąć jakichkolwiek niespodzianek na wiosnę, odpowiednio zabezpiecz dom letniskowy na zimę. Podpowiadamy, jak w 12 krokach zabezpieczyć dom letniskowy, przed złodziejami i innymi przykrymi zdarzeniami, z których często nie zdajemy sobie sprawy aż do momentu ich zdarzenia się. Aby wszystko poszło sprawnie postępuj według naszych wskazówek.

Drzwi z forniru – pielęgnacja

Fornir to bardzo elegancka forma wykończenia drzwi. Jeśli nie stać nas na drzwi drewniane, możemy wybrać drzwi fornirowane i nadal cieszyć się wykończeniem z drewna. Drzwi fornirowane mają także wiele zalet np. nie odkształcają się tak jak drzwi drewniane. Zobacz jak dbać o drzwi fornirowane.

Grzejniki – wymiana

Grzejniki „przekazują” energię cieplną, którą dostarczają kocioł i rury rozprowadzające. Skuteczność ogrzewania zależy od wielkości, rodzaju i miejsca zamontowania grzejników. Grzejniki ogrzewają całą przestrzeń pomieszczenia, nie tylko miejsca w ich pobliżu.

Najczęstsze problemy z ogrzewaniem

Problemy z ogrzewaniem to najczęściej wynik niesprawnej instalacji grzewczej. Nasilają się w okresie zimowym, kiedy ogrzewanie pracuje najintensywniej. Zbyt niska temperatura w pomieszczeniach czy zimne grzejniki oznaczają, że instalacja grzewcza nie działa prawidłowo.

Uchroń się przed czadem!

Czad (tlenek węgla) powoduje co roku w Polsce śmierć kilkudziesięciu ludzi. Wydziela się on z uszkodzonych kotłów i piecyków, a także z przewodów kominowych i nieodpowiedniej wentylacji powietrza. Ryzyko zatrucia czadem wzrasta w okresie zimowym, kiedy przy niskich temperaturach ogrzewanie pracuje intensywniej.

Kocioł węglowy – wymiana

Kocioł węglowy powinno się wymienić wtedy, kiedy poprzedni jest już mocno zużyty lub uszkodzony. Na wymianę kotła węglowego warto zdecydować się także w sytuacji, jeżeli chcemy zwiększyć efektywność spalania i ułatwić sobie regulację temperatury w pomieszczeniach. Wymiana starego kotła węglowego na nowy nie zawsze jest łatwa. Aby nowe urządzenie działało sprawnie, należy je dobrać do instalacji grzewczej.

Dom z bali – w zgodzie z naturą

Ten przepiękny drewniany budynek wykonany z bala jest własnością jednego z najlepszych polskich siatkarzy – Mariusza Wlazłego. Dom został wykonany z drewnianych bali o średnicy 30 cm. Każdy bal został ręcznie wykonany. W przeciwieństwie do bali wykonanych przy użyciu tokarki, te mają charakterystyczny kształt oraz nie są tak gładkie. Do uszczelniania wykorzystano mszenie. Ten tradycyjny materiał wymaga dość dużo pracy, ale końcowy efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania inwestora.

Sprawdź stan swoich okien

Aby okna drewniane służyły nam przez długi czas – wymagają przeprowadzenia kontroli przynajmniej dwa razy w roku. Stan okien warto sprawdzać jesienią, w chłodnych temperaturach stolarka drewniana jest bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Zobacz w jaki sposób ocenić stan techniczny okien i dokonać podstawowych napraw?

Dekoracyjne okna drewniane

Okna drewniane zajmują dość istotne miejsce w architekturze. Stylowe okna drewniane mogą pełnić taką samą funkcję ozdobą jak inne architektoniczne elementy dekoracyjne. Drewniane okna ze szprosami mogą nadać budynkowi wyjątkowego charakteru. Będą pasować zarówno do kamienicy jak i budynku o nowoczesnej architekturze.

Pompy ciepła – fakty i mity

Pompy ciepła nie są zbyt popularnym rozwiązaniem grzewczym wśród inwestorów. Dzieje się tak głównie z powodu braku informacji na ich temat. Czym jest pompa ciepła i ile kosztuje? Czy eksploatacja pompy ciepła jest droga? Na pykania dotyczące pomp ciepła odpowiada Paweł Kocięba-Żabski – prezes firmy Nateo.

Wybór ogrzewania a rodzaj projektu domu

Jak dobrze wybrać sposób ogrzewania pomieszczeń, kiedy ceny energii i paliw ciągle rosną? Każdy inwestor planujący budowę domu musi zdecydować w jaki sposób będzie ogrzewać swój dom. Wybór jest duży: piece gazowe, elektryczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne, kominek… Każde z tych rozwiązać ma swoje zalety, ale i wady. Wybór właściwego sposobu ogrzewania domu należy dokonać już na etapie wyboru projektu. Zobacz które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Jakim drewnem najlepiej palić w kominku?

Podczas sezonu grzewczego spalamy w kominku wiele drewna. To ile drewna zużyjemy zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia, które chcemy ogrzać oraz od panującej pogody. Zanim podejmiemy decyzję jakie drewno kupimy do palenia w kominku, sprawdźmy czym charakteryzują się poszczególne gatunki drewna.

Jak kupić tani projekt domu jednorodzinnego?

Projekty gotowe domów jednorodzinnych są bardzo popularne, głownie ze względu na ich cenę – są znacznie tańsze od projektów indywidualnych, a ponadto są dostępne „od ręki”. Duży wybór projektów gotowych powoduje, że inwestor ma w czym wybierać i bez problemu może dopasować projekt do swojej działki.

Reprezentacyjne schody w budynku

Schody w przestronnym hallu oprócz funkcji komunikacji mogą pełnić także funkcję ozdobną. Schody jednobiegowe, dwubiegowe, wachlarzowe, zabiegowe lub kręte - wszystkie mogą stać się ozdobnym elementem wnętrza. Zobacz jak można zaaranżować schody w przestronnym hallu.

Jak przygotować dach do zimy?

Zima często potrafi zweryfikować stan naszego pokrycia dachowego. Zimowa aura bardzo dobrze weryfikuje jakość materiałów użytych do budowy dachu oraz umiejętności dekarzy, którzy pracowali przy jego budowie.

Prace budowlane przed zimą – Fundamenty

Pogodna jesień sprawiła, że sezon budowlany trwa. Październik i listopad to ostatnie miesiące w roku, w których możemy wykonywać fundamenty. Zobacz, jak wylewać fundamenty jesienią , na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać. Radzi ekspert Lafarge – Daniel Cekała, kierownik ds. Technologii i Jakości.

Jak samemu polakierować parkiet?

Malowanie parkietu lakierem, wbrew pozorom, nie należy do czynności skomplikowanych. Należy trzymać się zaledwie kilku wskazówek, by efekt był pożądany.

Jak przygotować parkiet przed lakierowaniem?

Zanim polakierujemy parkiet, musimy wykonać szereg prac przygotowawczych. Prawidłowe przygotowanie parkietu przed lakierowaniem pozwoli uzyskać efektowną podłogę.

Jak sprawdzić czy elektryk wykonał swoją prace poprawnie, na co zwracać uwagę?

Jedynym pewnym sposobem sprawdzenia poprawności działania połączeń elektrycznych oraz działania urządzeń odbiorczych a także zabezpieczeń i w instalacji elektrycznej – jest wykonanie pomiarów.

Dom z garażem czy bez?

Na to, czy będziemy mieć garaż czy nie często zależy od kształtu i wielkość działki, a także indywidualnych potrzeb inwestora. Dzięki garażowi w bryle budynku zyskamy większy ogród, a także dodatkową powierzchnię użytkową nad garażem. O zaletach garaży wkomponowanych w bryłę domu opowiada arch. Agnieszka Owocka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Blacha perforowana – zamiast ściany

Blacha perforowana we wnętrzu to pomysł włoskiego architekta Rolando Rossiego, który chciał aby klatka schodowa budynku z lat 80. nie była szara. Podczas tworzenia projektu, dla architekta ważne było przede wszystkim bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji. Do wykonania konstrukcji została wykorzystana blach perforowana gr. 3 mm. Zobacz efekty.

Dom inteligentny – Instalacje bezprzewodowe

Inteligentne domy staja się coraz bardziej popularne. Wiele osób marzy o domu, w którym będzie mógł czuć się bezpiecznie, komfortowo przy minimalnych kosztach eksploatacji. Rozwiązaniem są instalacje bezprzewodowe, które można zamontować w budynku bez konieczności przeprowadzania kolejnego remontu.

Ogrzewanie domu kominkiem

Kominki domach jednorodzinnych pełnią głównie funkcję rekreacyjną. W takim przypadku duże ilości energii są marnowane. Zobacz jak wykorzystać ciepło kominka w instalacji grzewczej jako główne lub dodatkowe źródło ciepła.

Malowanie elewacji budynku

Odnawianie elewacji jest bardzo skomplikowanym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Jeśli już zdecydujemy się na tego rodzaju prace, warto abyśmy zainwestowali w dobrej jakości materiały takie, które maksymalnie wydłużą czas do kolejnego remontu.

Drewno w łazience

Drewno w łazienkach najczęściej jest stosowane jako materiał, z którego wykonuje się podłogę i dekoracje. Drewno w łazience jest bardzo stylowe, jednak czy jest to praktyczne rozwiązanie?

Wylewka na ogrzewanie podłogowe

Jeśli planujemy zainstalować ogrzewanie podłogowe, powinniśmy wybrać wylewkę, która będzie mieć dobre właściwości przewodzenia i oddawania ciepła oraz będzie podnosić efektywność ogrzewania podłogowego.

Sposoby na pękające ściany

Pęknięcia, rysy, a także grube szczeliny pojawiające się na ścianach i sufitach to widok, z którym możemy się spotkać w wielu nowo wybudowanych budynkach. Powodem pojawiania się tego rodzaju usterek są źle wykonane fundamenty i zastosowanie niskiej jakości betonu. Dlatego, podczas budowy domu powinniśmy dopilnować wszystkich szczegółów. Zobacz, jak wybrać dobrych wykonawców i jak wybrać odpowiednie materiały do budowy fundamentów.

Profesjonalne tynkowanie – poradnik

Popękany i odpadający ze ściany tynk, a także różne odkształcenia i odbarwienia ścian to częste problemy, z którymi musimy się zmierzyć wykańczając ściany domu. Jak prawidłowo przygotować ścianę do tynkowania? Czego unikać podczas tynkowania ścian? Jak dobierać materiały budowlane do budowy ściany? Jeśli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, unikniemy wielu błędów wykonawczych.

REKLAMA