Ulica to pas wąskiego terenu miejskiego, wydzielony w celu umożliwienia komunikacji pieszej i kołowej. Ulica jest jednym z czynników porządkujących zabudowę oraz określa układ przestrzenny miasta. Z ulicą bardzo często związany jest układ z podziemnej infrastruktury miasta (instalacje, media). W zależności od przeznaczenia wyróżnia się: ciąg piesze, spacerowe, ciągi ruchu komunikacyjnego a także aleje, bulwary i korso.
Wieża to budowla lub wyodrębniona część innej budowli na planie koła, owalu, wieloboku lub prostokąta, której wysokość jest znaczna, w stosunku do szerokości. W zależności od funkcji, rozróżnia się następujące rodzaje wież: wieże obronne najczęściej występujące w budowlach zamkowych i w murach miejskich zwanych także basztami - usytuowane w ciągu muru lub wewnątrz zamku oraz wierze przeprute - inaczej strzelnicze. Komunikacja wewnątrz wież najczęściej odbywała się pionowo za pomocą schodów lub drabin. Wieże najczęściej zwieńczano dachem namiotowym lub murowanym stożkiem. W XVII i XVIII wieku wieże straciły charakter obronny i zaczęły pełnić funkcje reprezentacyjne.
Kupując drzwi często spotkamy się z oznaczeniami MDF i HDF. MDF i HDF to skróty, mówiące o tym, że drzwi wykonane są z płyty pilśniowej. Jednak tylko tak ograniczona informacja, byłaby sporym niedopowiedzeniem. MDF i HDF to produkty drewnopochodne, powstające w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem różnych związków, które są łączone i utwardzane w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem.
Jak dobrze wybrać sposób ogrzewania pomieszczeń, kiedy ceny energii i paliw ciągle rosną? Każdy inwestor planujący budowę domu musi zdecydować w jaki sposób będzie ogrzewać swój dom. Wybór jest duży: piece gazowe, elektryczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne, kominek… Każde z tych rozwiązać ma swoje zalety, ale i wady. Wybór właściwego sposobu ogrzewania domu należy dokonać już na etapie wyboru projektu. Zobacz które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.
Pogodna jesień sprawiła, że sezon budowlany trwa. Październik i listopad to ostatnie miesiące w roku, w których możemy wykonywać fundamenty. Zobacz, jak wylewać fundamenty jesienią , na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać. Radzi ekspert Lafarge – Daniel Cekała, kierownik ds. Technologii i Jakości.
Pęknięcia, rysy, a także grube szczeliny pojawiające się na ścianach i sufitach to widok, z którym możemy się spotkać w wielu nowo wybudowanych budynkach. Powodem pojawiania się tego rodzaju usterek są źle wykonane fundamenty i zastosowanie niskiej jakości betonu. Dlatego, podczas budowy domu powinniśmy dopilnować wszystkich szczegółów. Zobacz, jak wybrać dobrych wykonawców i jak wybrać odpowiednie materiały do budowy fundamentów.