REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

12 sposobów, aby przygotować dom letniskowy do zimy

1. Zamknij dopływ wody, osusz rury ciepłej wody oraz pozostaw zawory otwarte, aby umożliwić im
1. Zamknij dopływ wody, osusz rury ciepłej wody oraz pozostaw zawory otwarte, aby umożliwić im "oddychanie". Jeśli w domku jest toaleta, należy ją wyłączyć i przepłukać oraz usunąć z niej resztki wody. Możemy też wlać do rezerwuaru płyn przeciw zamarzaniu wody, zabezpieczymy w ten sposób armaturę przed ewentualnym uszkodzeniem.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aby uniknąć jakichkolwiek niespodzianek na wiosnę, odpowiednio zabezpiecz dom letniskowy na zimę. Podpowiadamy, jak w 12 krokach zabezpieczyć dom letniskowy, przed złodziejami i innymi przykrymi zdarzeniami, z których często nie zdajemy sobie sprawy aż do momentu ich zdarzenia się. Aby wszystko poszło sprawnie postępuj według naszych wskazówek.
1 2. Odłącz z kontaktu wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne. Wiele nowoczesnych urządzeń, nawet gdy są włączone, wpięte do kontaktu nadal pobierają niewielką ilość energii. W czasie zimy, kiedy nie ma nas w domku jest to zbędny wydatek.
Fotolia
Fotolia
2 3. Jeśli posiadasz na działce grzejniki elektryczne – wyłącz je. Bardzo często są one główną przyczyną pożarów. Także, jeśli domek posiada centralne ogrzewanie, ustaw je na najniższą opcję lub całkowicie wyłącz.
Bolix
3 4. Jeśli posiadasz kominek, nie zapomnij o kominie. Oczyść kominek i zamknij przepustnicę spalin.
Fotolia
4 5. Usuń z kuchni wszelkie resztki jedzenia oraz pozbądź się wszystkich pozostałości także tych znajdujących się w śmieciach. Zimą, gryzonie, a także inne zwierzęta mogą wyrządzić ogromne szkody chcąc się do nich dostać.
5 6. Jeśli to możliwe, zabierz ze sobą wartościowe przedmioty, takie jak telewizor czy sprzęt grający. Jeśli zdecydujesz się je zostawić w domku, upewnij się czy okna są dobrze zabezpieczone także w taki sposób, aby złodziej nie widział nic z zewnątrz i nie uległ pokusie wejścia do środka.
6 7. Takie sprzęty jak grill czy narzędzia ogrodnicze zazwyczaj trzymane na zewnątrz. Na okres zimowy warto zabierać je ze sobą i przechować do wiosny w bezpiecznym miejscu np. przydomowym garażu lub w piwnicy.
7 8. Zrób zdjęcia z domku wewnątrz oraz na zewnątrz, a także wszystkim kosztownościom lub innym przedmiotom, które uważasz za cenne. Spisz numery seryjne urządzeń, które je mają. Mogą się one okazać bezcenne, jeśli będziesz musiał zadzwonić do firmy ubezpieczeniowej.
J. Żarnowska
J. Żarnowska
8 9. Zabezpiecz komin przed zwierzętami instalując pokrywę nad kominkiem otwarcia. Zapobiegnie to przedostawaniu się zwierząt do wnętrza domu. Sprawdź także, czy np. gdzieś w ścianach nie masz innych małych otworów, przez które mogą dostać się do środka inne, mniejsze zwierzęta np. gryzonie. Dom skontroluj zarówno od środka, jak i od zewnątrz.
9 10. Wynajmij lokalną formę do usuwania śniegu z dachu. Usunięcie śniegu co najmniej raz w zimie zabezpieczy nasz dach przed gromadzeniem się na nim śniegu i lodu, który w najgorszym wypadku może uszkodzić jego konstrukcję. Nawet stosunkowo niewielkie obciążenie, może stać się niebezpiecznie, zwłaszcza w okresie deszczu i jego późniejszego zamarzania.
Media
10 11. Tę samą firmę, która odśnieży Ci dach poproś o odśnieżenie podjazdu i ścieżek wokół domu. W sytuacjach awaryjnych, np. takich jak pożar umożliwi to lepszy dojazd straży pożarnej. Odśnieżony podjazd może też sugerować potencjalnym złodziejom, że w domku ktoś mieszka.
Stolmar Sp. z o.o.
11 12. Jeśli nie masz możliwości odwiedzać domku w czasie zimy i kontrolować stanu rzeczy, zatrudnij kogoś lub poproś znajomego, który mieszka w okolicy przez cały rok, aby raz na jakiś czas sprawdzał dom, upewniając się, czy wszystko jest w porządku. Jeśli coś się wydarzy np. włamanie lub pożar, osoba na miejscu szybciej się tym zajmie i poradzi sobie z tym lepiej – niż my na odległość.
Media
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

REKLAMA

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA