REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dekoracyjne okna drewniane

Subskrybuj nas na Youtube
Stylowe okna drewniane mogą pełnić taką samą funkcję ozdobą jak inne architektoniczne elementy dekoracyjne.  Fot. MS więcej niż OKNA
Stylowe okna drewniane mogą pełnić taką samą funkcję ozdobą jak inne architektoniczne elementy dekoracyjne. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Okna drewniane zajmują dość istotne miejsce w architekturze. Stylowe okna drewniane mogą pełnić taką samą funkcję ozdobą jak inne architektoniczne elementy dekoracyjne. Drewniane okna ze szprosami mogą nadać budynkowi wyjątkowego charakteru. Będą pasować zarówno do kamienicy jak i budynku o nowoczesnej architekturze.

Akcesoria dekoracyjne stosowane są zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym budownictwie. Pozwalają nie tylko urozmaicić wygląd okien, ale także np. zrekonstruować zabytkowy charakter stolarki, dopasowując ją do klasycznej architektury.

REKLAMA

Elementy ozdobne na szybach – szprosy

Najczęściej wykorzystywanym elementem są szprosy, czyli listwy dzielące szybę na kilka mniejszych pól. W zależności od upodobań można nadać im zróżnicowane kształty.

– Standardowe szprosy pozwalają dzielić szybę na prostokąty. Obecnie mamy w tym względzie dowolność: mogą być to koła, łuki, trójkąty a nawet kompozycje zbudowane z kilku kształtów – mówi Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA - Równie duży wybór jest w kwestii wymiarów. Szerokość listew zaczyna się od kilkunastu milimetrów na kończy nawet na kilku centymetrach.

Zobacz także: Wymiana okien – jak zrobić to prawidłowo?

Szprosy najczęściej wykonywane są tego samego materiału, z którego zrobione jest okno, czyli w tym przypadku z drewna. Nadaje się im również jednakową barwę, by tworzyły spójną całość.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szprosy – w środku lub na zewnątrz

Dawniej szprosy stanowiły element konstrukcyjny okna, co wymagało stosowania kilku szyb o niewielkich wymiarach. Obecnie możemy wybierać spośród kilku rozwiązań, z których najpopularniejsze są typy wewnątrzszybowe oraz naklejane.
Szprosy wewnątrzszybowe mocowane są na stałe pomiędzy kolejnymi taflami szkła w szybach zespolonych. Są dzięki temu łatwe w utrzymaniu i konserwacji, ponieważ nie grozi im odkształcenie oraz nie osiada na nich kurz.
Jeżeli chcemy wyposażyć wstawione już okna w szprosy, możemy skorzystać z tych naklejanych. Przymocowanie ich do odpowiednio przygotowanej, tj. czystej i suchej powierzchni, zapewni im odpowiednią trwałość.

Zobacz także: Malowanie drewnianych drzwi: krok po kroku

Ozdobne listwy wykończeniowe

REKLAMA

Ciekawy efekt możemy również uzyskać stosując ozdobne listwy wykończeniowe. Montuje się je na całym obwodzie okna przy ramie oraz ościeżu, co sprawia, że doskonale maskują połączenia z murem lub innym elementem. Szeroka paleta dostępnych kolorów oraz zróżnicowane kształty profilów, pozwalają dopasować je do każdej aranżacji.

- Wybierając okno, możemy zamówić inne listwy ozdobne z każdej ze stron. Jeśli przykładowo elewacja budynku utrzymana jest w innej stylistyce niż jego wnętrze, jest to dobry sposób na podkreślenie tej różnicy – mówi Dubiela z MS więcej niż OKNA.

W przypadku starszych budynków (zwłaszcza kamienic) warto zastanowić się nad głowicami ozdobnymi, które formą przypominają płaskorzeźby, nadając stolarce prestiżu i elegancji.


Źródło: MS więcej niż OKNA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA