REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź stan swoich okien

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Aby okna drewniane służyły nam przez długi czas – wymagają przeprowadzenia kontroli przynajmniej dwa razy w roku. Stan okien warto sprawdzać jesienią, w chłodnych temperaturach stolarka drewniana jest bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Zobacz w jaki sposób ocenić stan techniczny okien i dokonać podstawowych napraw?

Producenci okien stosują obecnie fabryczne zabezpieczenia, które zwiększają trwałość drewna, chronią je przed wchłanianiem wilgoci oraz zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów. Jeszcze kilka lat temu tego typu zabiegi nie były powszechne, dlatego okna z tamtego okresu wymagają znacznie większego nakładu pracy, by zachowały zadowalający stan wizualny i techniczny.

REKLAMA

Jak określić stan okien?

Przegląd stolarki należy rozpocząć od dokładnych oględzin powierzchni ramy. Sprawdzamy, czy nie pojawiły się na niej drobne uszkodzenia powłoki lakierniczej, takie jak pęknięcia czy zarysowania.

REKLAMA

– Kontrolując ramę, zwróćmy dodatkowo uwagę na to, czy nie pojawiły się na niej nienaturalne przebarwienia. Może to świadczyć o zasiedleniu mikroorganizmów, takich jak pleśnie czy grzyby – mówi Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA.

W następnej kolejności należy sprawdzić wszystkie metalowe elementy tj.: okucia, zawiasy, rygle itd. Przyjrzyjmy się, czy nie pojawiły się na nich ślady korozji. Zobaczmy też, czy nie pracują z oporem lub odwrotnie – nie obluzowały się. W ostatnim etapie skontrolujmy uszczelki pod względem sprężystości oraz powstania ewentualnych ubytków.

Zobacz także: Jakie błędy popełniamy przy pielęgnacji okien?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naprawa drobnych uszkodzeń

Jeżeli w trakcie oględzin zaobserwujemy szczególnie niepokojące objawy, takie jak głębokie pęknięcia czy całkowite uszkodzenie powłoki lakierniczej, powinniśmy zgłosić się z tym problemem do fachowców. Jeśli jednak są to tylko drobne uszkodzenia, możemy podjąć się ich naprawy we własnym zakresie.

Niewielkie uszkodzenia lakieru

Naturalna eksploatacja okien powoduje, że na ich powierzchni z czasem pojawiają się różnego rodzaju zadrapania czy zarysowania. W tym przypadku również występuje zagrożenie wchłaniania wilgoci w strukturę drewna.

REKLAMA

Usuwanie rozpoczynamy od zmatowienia uszkodzonej powierzchni za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Ograniczmy się przy tym wyłącznie do miejsc, w których powstał defekt. Następnie usuwamy osadzony kurz i odtłuszczamy drewno. Na koniec w zależności od stopnia uszkodzenia nanosimy jedną bądź dwie warstwy lakieru.

Pamiętajmy, by nakładać warstwy nawierzchniowe w warunkach zalecanych przez producenta stosowanego środka. Z reguły temperatura powinna wynosić minimalnie ok. 10°C, natomiast wilgotność nie może przekraczać 80%.

Zobacz także: Zalety i wady okien w dachu

Drobne pęknięcia

Mikropęknięcia powstają na skutek działania warunków atmosferycznych np. intensywnego wiatru lub opadów gradu. W ich wnętrzu gromadzi się wilgoć, co może doprowadzić do powstania sinizny, a tym samym do uszkodzenia drewna.

Chcąc je usunąć, należy sięgnąć po specjalistyczne środki do konserwacji stolarki. Naniesienie ich na powierzchnię drewna spowoduje, że dostęp wilgoci do powstałych szczelin zostanie zablokowany, a pozostała część powłoki ochronnej zostanie odświeżona. Pozwoli to rzadziej przeprowadzać procesy renowacyjne.

Uszczelki

Skrajne niskie temperatury na zewnątrz w połączeniu z wysoką wilgotnością w pomieszczeniach mogą doprowadzić do powstawania ubytków na powierzchni uszczelek wskutek przymarzania do skrzydła.

Chcąc temu zapobiec, należy konserwować je za pomocą preparatów na bazie silikonu, które nadają odpowiednią sprężystość i zapobiegają nadmiernemu pochłanianiu wody. Jeżeli pomimo tego pojawiły się ubytki, należy wymienić uszczelki.

– Obecnie wymiana jest niezwykle łatwa, ponieważ uszczelki montowane są „na wcisk”. Przed montażem powinniśmy dokładnie oczyścić podłoże z zanieczyszczeń. Bardzo ważne, abyśmy dobrali odpowiednią grubość, szerokość oraz profil – stwierdza Sławomir Dubiela.

Okucia

W trakcie eksploatacji okien okucia podlegają silnemu naprężeniu. Niewystarczająca ilość smaru w połączeniu z opadami skutkują pojawianiem się korozji oraz zwiększonym tarciem, przez co elementy zaczynają działać z oporem.

Ciężko pracujące okucia należy pokryć specjalnie przygotowanym w tym celu smarem. Powinniśmy unikać stosowania w tym celu domowych środków, ponieważ mogą one przynieść odwrotny skutek w stosunku do założonego. Jeśli zaś na powierzchni okuć pojawiła się korozja, należy ja usunąć i pokryć nową warstwą powłoki antykorozyjnej W trakcie tej czynności powinniśmy uważać, by nie uszkodzić powłoki antykorozyjnej.

Zobacz także: Wymiana okien – jak zrobić to prawidłowo?

Źródło: MS więcej niż OKNA

Stan okien warto sprawdzać jesienią, w chłodnych temperaturach stolarka drewniana jest bardziej narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
Przegląd stolarki należy rozpocząć od dokładnych oględzin powierzchni ramy. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA